Przy pracy zdalnej trudno udowodnić, że pracownik jest pijany

Prawo pracy BHP

Bełkotliwa mowa, niewykonywanie na bieżąco poleceń, odmowa włączenia kamerki na firmowej telekonferencji czy zeznania świadków mogą być dowodem na to, że pracownik rozpoczął pracę zdalną pod wpływem alkoholu, albo że upił się w godzinach pracy. Zdaniem prawników to jednak może nie wystarczyć do udowodnienia, że tego dnia zatrudniony nie był do dyspozycji pracodawcy.

04.05.2021

W marcu bezrobocie w Polsce było najniższe w całej UE

Prawo pracy

Z danych Europejskiego Urzędu Statystycznego wynika, że średnie bezrobocie w Unii Europejskiej wynosi 7,3 proc. Na tym tle polski wynik z marca na poziomie 3,1 proc. wygląda naprawdę optymistycznie. To najniższy poziom w całej UE. Drugie w Unii pod tym względem były Czechy z bezrobociem na poziomie 3,2 proc., a trzecia Holandia z poziomem 3,5 proc.

01.05.2021

Krótki staż, niskie świadczenie - są emerytury liczone w groszach

Emerytury i renty

W grudniu 2020 roku wypłacono 310,1 tys. emerytur nowosystemowych w wysokości niższej niż najniższa gwarantowana wysokość emerytury, o przeciętnej wysokości 794,59 zł. A emeryt z Wrocławia ma 20 groszy emerytury miesięcznie, bo przepracował 3 miesiące, i to na umowie-zlecenia. Wszystko dlatego, że ustawodawca nie określił wymaganego minimalnego wymiaru stażu ubezpieczeniowego.

01.05.2021

Bezpłatne szkolenie z e-usług ZUS i urzędu skarbowego

Ubezpieczenia społeczne

Jak korzystać z Platformy Usług Elektronicznych, do czego jest potrzebny ePUAP, czy zdalnie można udzielić pełnomocnictwa innej osobie do załatwiania swoich spraw urzędowych oraz jakie e-usługi przygotował dla klientów urząd skarbowy – na te i podobne pytania będzie można uzyskać odpowiedź podczas szkolenia zorganizowanego przez rybnicki ZUS i urząd skarbowy już w piątek, 7 maja.

30.04.2021

Po majówce można składać wnioski z tarczy 9.0

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Zwolnienie z opłacania składek za marzec i kwiecień 2021 roku oraz możliwość nawet pięciokrotnego otrzymania świadczenia postojowego - to rozwiązania przewidziane w najnowszej odsłonie tarczy antykryzysowej. Wnioski będzie można składać już od 4 maja – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

29.04.2021

Medyk może stracić pracę za odradzanie pacjentom szczepień przeciwko COVID-19

Prawo pracy Zawody medyczne Koronawirus szczepienia

Fizjoterapeuta, lekarz czy pielęgniarka, którzy odradzają pacjentom szczepienie się przeciwko koronawirusowi, mogą nie tylko zostać ukarani przez pracodawcę, ale odpowiadać dyscyplinarnie przed swoim samorządem zawodowym. Wiele zależy jednak od kontekstu wypowiedzi i percepcji pacjenta. Zdaniem ekspertów, każdy taki przypadek powinien być badany odrębnie,

29.04.2021

Firmy mają problem z pracownikami pod wpływem, i to nie tylko alkoholu

Prawo pracy BHP

Pracodawcy czekają na przepisy, które jasno pozwoliłyby im badać trzeźwość pracowników. Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii przygotowuje zmianę Kodeksu pracy oraz ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Jak jednak ustaliło Prawo.pl, prace nad tą zmianą prawdopodobnie nie ruszą, dopóki nie zakończą się te nad uregulowaniem pracy zdalnej.

28.04.2021

W środę Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

Prawo pracy BHP

28 kwietnia to Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. W tym roku jest on poświęcony działaniom, które powinniśmy podjąć, aby skuteczniej chronić zdrowie pracowników w czasie pandemii, wspierać przedsiębiorstwa w odbudowywaniu zasobów po wyjściu z kryzysu oraz lepiej przygotować się na ewentualne nowe kryzysy w przyszłości

27.04.2021

W branży IT wzrost stawek i duża liczba ofert pracy

Prawo pracy Koronawirus

Coraz więcej pracodawców publikuje widełki wynagrodzeń. W I kwartale 2021 roku już 37 proc. ofert w branży IT zawierało taką informację – wynika z raportu Inhire.io IT MARKET SNAPSHOT Q1 2021. Branża IT wciąż znajduje się w czołówce najlepiej opłacanych i zarazem poszukiwanych specjalizacji.

27.04.2021

NIK: 11 lat realizacji programu poprawy bezpieczeństwa pracy, a zadowalających efektów brak

BHP

W Polsce stan bezpieczeństwa i higieny pracy wciąż nie dorównuje osiągniętemu w wielu krajach Unii Europejskiej. Każdego roku w wypadkach przy pracy ginie około 300 osób. NIK sprawdziła, czy realizowany przez Centralny Instytut Ochrony Pracy – Państwowy Instytut Badawczy Program Wieloletni „Poprawa bezpieczeństwa i warunków pracy” coś zmienił w tym zakresie.

27.04.2021

Oszczędności cały czas dostępne – uczestnik PPK sam decyduje, kiedy oszczędza w tym programie

Prawo pracy PPK

W każdej chwili można zrezygnować z oszczędzania w pracowniczych planach kapitałowych i ponownie wrócić do programu. Uczestnik PPK może też w dowolnym czasie wycofać zgromadzone środki, dokonując tzw. zwrotu. Na tym polega dobrowolność uczestnictwa w PPK. Osoby, które złożyły deklarację o rezygnacji, mogą w dowolnym czasie zmienić zdanie i wrócić do oszczędzania.

27.04.2021

Waloryzacja emerytur czerwcowych może być korzystniejsza, ale starych krzywd nie naprawi

Emerytury i renty

Począwszy od 2021 roku przy ustalaniu emerytur w czerwcu waloryzacja składek ma być dokonywana w taki sam sposób, jak w maju czy w lipcu, jeśli będzie korzystniejsza dla ubezpieczonego. Na takie przeliczenie mają pozwolić nowe przepisy, nad którymi pracuje resort rodziny. Nie przewidują one jednak rekompensaty dla tych, którzy przeszli na emeryturę w poprzednich latach.

26.04.2021

Badanie Lewiatana: Czym dla firm jest dialog społeczny

Prawo pracy

46 proc. ankietowanych przedsiębiorców dialog społeczny kojarzy się przede wszystkim ze współpracą między pracodawcami, związkami zawodowymi i administracją – wynika z badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator. Co trzeci ankietowany pojęcie to rozumie jako wymianę informacji w społeczeństwie, a co szósty jako działania informacyjne administracji wobec obywateli.

23.04.2021

Rodzic opiekujący się dzieckiem mimo otwartych żłobków i przedszkoli - może nie dostać zasiłku

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Pracodawcy mają problem z wypłatą dodatkowego zasiłku opiekuńczego rodzicom, którym udzielili wolnego z powodu konieczności osobistego sprawowania opieki nad dzieckiem do lat 8. ZUS i resort rodziny uważają, że rodzic ma prawo do zasiłku, ale tylko wtedy, gdy placówka zostanie zamknięta w sposób nieprzewidziany, albo dziecko nie zostanie przyjęte ze względu na obostrzenia.

23.04.2021

Poznaj obowiązki pracownika i pracodawcy przy rozwiązaniu umowy o pracę

Prawo pracy

Złożenie oświadczenia przez strony stosunku pracy o jego rozwiązaniu, czy to w drodze porozumienia stron, za wypowiedzeniem, czy też bez wypowiedzenia, to dopiero początek drogi, którą pracodawca i pracownik muszą przejść w celu ostatecznego, zgodnego z prawem zakończenia współpracy. W praktyce tego rodzaju zdarzeniom często towarzyszą negatywne emocje,

23.04.2021

Już ponad 8,4 mln emerytów i rencistów otrzymało 13-tkę

Domowe finanse Emerytury i renty

Wypłaty dodatkowego świadczenia w postaci tzw. trzynastej emerytury ruszyły z początkiem kwietnia i do tej pory „trzynastka” trafiła już do przeszło 8,4 mln osób – poinformowało w czwartek Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Świadczenie jest wypłacane wszystkim uprawnionym, bez konieczności składania wniosku.

22.04.2021

ZUS: W 2020 roku najwięcej zwolnień lekarskich w marcu, coraz więcej z powodu depresji

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Osobom ubezpieczonym w ZUS w całym 2020 roku wystawiono 22,7 mln zaświadczeń lekarskich na łączną liczbę 266,6 mln dni absencji. COVID wcale nie był główną przyczyną nieobecności w pracy - najczęściej były one związane z ciążą i porodem oraz chorobami układu kostno-stawowego i mięśniowego. O ponad 20 proc. w porównaniu z 2019 rokiem wzrosła liczba zaświadczeń wystawionych z powodu depresji.

22.04.2021

Rząd chce ozusować artystów, ale tylko zawodowych i z uprawnieniami

Ubezpieczenia społeczne

Artyści mają zostać włączeni do powszechnego systemu ubezpieczeń. Będą mogli opłacać składki na poziomie odpowiadającym płacy minimalnej, o ile nie mają innego tytułu do ubezpieczeń społecznych. Będą też dopłaty dla najsłabiej zarabiających - od 20 proc. do 80 proc. obowiązkowych składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Wątpliwości budzą jednak proponowane kryteria i tryb uznawania za artystę.

22.04.2021

Związek decyduje, kto podpisze informację o liczbie członków - pracodawcy nic do tego

Prawo pracy

Przepisy wprost nie rozstrzygają, kto może podpisać informację o liczbie członków zakładowej organizacji związkowej - osoba upoważniona do reprezentowania związku czy dowolny członek. Tylko związek ustala swą reprezentację, a pracodawca nie ma prawa o tym decydować. Nie może też, kwestionując informację o liczbie członków, pozbawić związkowców ochrony.

21.04.2021