W poniedziałek na konferencji prasowej w Olsztynie Iwona Michałek, wiceminister rozwoju, pracy i technologii poinformowała, że rząd konsultuje z urzędami pracy i hufcami pracy zmiany w prawie dotyczącym rynku pracy. - Pandemia bardzo zmieniła rynek pracy i w związku z tym trzeba zmienić wiele (w przepisach dotyczących rynku pracy – przyp. PAP) - przyznała Michałek. Poinformowała, że w trakcie konsultacji omawiana jest m.in. kwestia przeniesienia składki zdrowotnej z urzędów pracy do ZUS.

Czytaj również: Michałek: Praca zdalna do szybkiego uregulowania, kontrola trzeźwości w pracy też potrzebna>>
 

Na czym mają polegać zmiany?

- Chcemy oddzielić kwestię składki zdrowotnej od rejestracji bezrobotnego. Chcemy, żeby to było niezależne. Bo obecnie ponad 50 proc. osób bezrobotnych wcale nie szuka pracy, ale przychodzi do urzędów pracy, żeby mieć składkę zdrowotną. Jesteśmy za tym, by składkę zdrowotną przenieść do ZUS, jesteśmy już w tej sprawie po rozmowach z prezes ZUS - stwierdziła wiceminister Michałek.

Jedną ze zmian konsultowanych obecnie przez resort rozwoju, pracy i technologii jest przekształcenie dotychczasowych urzędów pracy w centra wspierania zatrudnienia. Mają one być scyfryzowane i skupione na tym, by wspierać zarówno bezrobotnych, jak i osoby, które chcą zmienić branżę. Dzięki temu pracownicy urzędów pracy mają być bardziej skuteczni w aktywizowaniu bezrobotnych.

Ujednolicone mają też zostać systemy informatyczne służące do monitorowania i obsługi rynku pracy.

Resort konsultuje też kwestie zatrudniania cudzoziemców i zmiany w działalności hufców pracy, które mają kształcić kadry na lokalny rynek pracy. Michałek poinformowała, że w woj. warmińsko-mazurskim w poniedziałek konsultacje dotyczące rynku pracy odbywały się w Szczytnie.