Będą nowe wzory deklaracji dla pracodawców dokonujących wpłat na PFRON

Prawo pracy BHP

Do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia ustalający nowe wzory deklaracji dla pracodawców zobowiązanych do dokonywania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Nowa szata graficzna dostosowująca się do dowolnych ustawień systemowych wybranych przez użytkownika to jeden z powodów zmian.

10.08.2021

Trochę mniej pogrzebów, ale pierwsze półrocze 2021 r. niekorzystne dla populacji Polski

Ubezpieczenia społeczne

Czerwiec 2021 roku był pierwszym miesiącem od listopada 2020 roku, kiedy liczba wypłaconych zasiłków pogrzebowych spadła poniżej 40 tysięcy. W czerwcu ZUS wypłacił ich 35,7 tys. na łączną kwotę 142 704,2 tys. zł. Zdaniem ekspertów, to oznacza, że wychodzimy z czasu naznaczonego nadliczbowymi zgonami. W I półroczu br. ZUS wypłacił 254 tys. zasiłków pogrzebowych,

09.08.2021

Składka zdrowotna obciąży dodatkowo najmniejszych przedsiębiorców

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Polski Ład

Od nowego roku 9-proc. składka zdrowotna ma być liczona od dochodu. Co jednak z osobami na karcie podatkowej, które dochodu nie obliczają, a wysokość podatku określa im sam fiskus? Eksperci nie mają wątpliwości: nieodliczane 9 proc., to dodatkowy koszt przedsiębiorców. Kosztem stanie się nieodliczana składka zdrowotna płacona za pracowników. Pogorszy to warunki pracy i będzie niewspółmiernym obciążeniem przedsiębiorców.

09.08.2021

Osoby w wieku 55+ nie powinny pochopnie rezygnować z PPK

Domowe finanse Emerytury i renty Prawo pracy PPK

Zasada automatycznego zapisu oznacza, że pracodawca zapisuje do PPK pracowników, którzy są między 18 a 55 rokiem życia, bez pytania ich nawet o zgodę. W przypadku pracownika mającego ukończone 55 lat, zapisanie do PPK odbywa się na jego wniosek, złożony pracodawcy. Gromadzenie środków w tym programie nie spowoduje zawieszenia prawa do emerytury.

06.08.2021

Pracownicy zwolnieni w pandemii idą do sądów

Domowe finanse Prawo pracy

Do sądów pracy w kraju wpływają pozwy pracowników, którzy domagają się od swoich byłych pracodawców wypłaty odpraw. Twierdzą, że pod płaszczykiem pandemii pracodawcy chcą na nich zaoszczędzić. Zdaniem prawników, to generalny trend: coraz częściej sektory prywatny i publiczny płacą dopiero wtedy, gdy zostaną do tego przymuszone wyrokiem sądowym. Słychać jednak i takie głosy, że roszczenia zwolnionych to szukanie pieniędzy.

05.08.2021

Stanowisko PIP na temat szczepień przeciwko COVID-19

Prawo pracy Koronawirus szczepienia

Państwowa Inspekcja Pracy niezmiennie uważa za celowe i zasadne jak najszersze poddawanie się pracowników szczepieniom przeciwko COVID-19. W myśl aktualnie obowiązujących przepisów prawa poddanie się tym szczepieniom ma charakter dobrowolny – jednocześnie zaznacza PIP.

04.08.2021

Rotacja pracowników wpływa na dobór benefitów przez pracodawców

HR Koronawirus

Pracodawcy nieustannie modyfikują programy benefitów, żeby zapobiec zbytniej rotacji pracowników albo przyciągnąć nowe osoby do organizacji. Oprócz pożądanej obecnie opieki psychologicznej, uwzględniają w benefitach także rehabilitację pocovidową. 90 proc. firm zwiększa zakres świadczeń przy odnawianiu polisy, a 25 proc. decyduje się na zmiany w czasie trwania obecnej umowy z ubezpieczycielem.

04.08.2021

Będzie odrębny system ubezpieczeń społecznych dla artystów

Ubezpieczenia społeczne

Rada Legislacyjna ma wiele zastrzeżeń do projektu ustawy o uprawnieniach artysty zawodowego. Twierdzi, że projektowane przepisy są niespójne z ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, a nawet niezgodne z Konstytucją RP i z prawem UE. Zdaniem ekspertów, zmiany są tak daleko idące, że można mówić o stworzeniu nowego, uprzywilejowanego systemu ubezpieczeń społecznych.

04.08.2021

Państwowa Inspekcja Pracy zwiększa liczbę kontroli pracodawców

Prawo pracy BHP

W pierwszym półroczu br. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła o 21 proc. więcej kontroli pracodawców niż w analogicznym okresie ub.r. Najwięcej przeprowadzili ich inspektorzy w woj. mazowieckim, śląskim i wielkopolskim. Pod lupę wzięto głównie budownictwo, handel i naprawy, a także przetwórstwo przemysłowe. O niespełna 10 proc. wzrosła też liczba podjętych decyzji.

03.08.2021

Nagła utrata źródła utrzymania zabija coraz więcej Polaków

Prawo pracy Koronawirus

Od stycznia do maja 2021 roku było o prawie 19 proc. więcej zamachów samobójczych niż rok temu. W porównaniu do danych sprzed dwóch lat, nastąpił wzrost o ponad 16 proc. Zwiększyła się też liczba samych prób spowodowanych nagłą utratą źródła utrzymania. Przyrost wyniósł przeszło 106 proc. w porównaniu do 2019 r. i o 32 proc. - do 2020 r.

02.08.2021

Google wymaga szczepień. Kto wróci jesienią do biur?

Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia

Amerykańscy giganci technologiczni — Google i Facebook — będą wymagać zaszczepienia od swoich pracowników, zanim wrócą oni do biur. Na początek w Stanach Zjednoczonych, ale zasada ta może być rozszerzona na inne kraje, w tym Polskę. LinkedIn gwarantuje swoim pracownikom prawo do pracy zdalnej. Natomiast polska platforma Linkhouse do biura już nie wróci.

02.08.2021

Pracodawcy chcą wiedzieć o chorobie pracownika

Prawo pracy BHP

Pracownicy posiadający orzeczenie o niepełnosprawności nie mają obowiązku informowania o tym swojego pracodawcy. Ci jednak chcieliby to wiedzieć, bo uniknąć wpłat na PFRON. Szkopuł jednak w tym, że brak wiedzy pracodawcy o pogarszającym się stanie zdrowia pracowników wpływa na bezpieczeństwo w pracy. Zdaniem ekspertów warto rozważyć podawanie tej informacji lekarzowi medycyny pracy, w trakcie badania.

02.08.2021

Zleceniobiorca też ma prawo do świadczeń z ZUS

Prawo cywilne BHP

Jeśli zleceniodawca angażuje zleceniobiorcę, musi go objąć obowiązkowymi ubezpieczeniami emerytalnymi, rentowymi, wypadkowymi i zdrowotnymi oraz opłacić za to składki w ZUS. Prawo do świadczeń za wypadek przy pracy zleceniobiorca ma już od pierwszego dnia zgłoszenia w ZUS.

30.07.2021

Firma przechowa ewidencję czasu pracy kierowców przez 10 lat

Prawo pracy Prawo europejskie Transport

Rząd chce, by do kierowców wykonujących przewóz drogowy mogły być stosowane rozkłady czasu pracy, w których jest dopuszczalne przedłużenie wymiaru czasu pracy do 12 godzin na dobę - w ramach systemu równoważnego czasu pracy. Nie będzie to dotyczyło kierowców wykonujących przewozy regularne, których trasa nie przekracza 50 km. Ich czas pracy nie będzie mógł przekroczyć 10 godzin na dobę.

29.07.2021

Poradnik ZUS: Renta rodzinna dla maturzysty i studenta na okres wakacji

Domowe finanse Szkoła i uczeń Emerytury i renty

Maturzyści, którzy wybierają się na studia, albo studenci czy słuchacze, którzy skończyli jeden kierunek studiów i zaczynają drugi, mogą otrzymywać rentę rodzinną także w wakacje, jeśli spełnią określone warunki – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Prawo do takiej renty ma także student, któremu uczelnia udzieliła urlopu dziekańskiego.

29.07.2021

Będzie dodatkowe wsparcie dla firm z branż mocno dotkniętych skutkami COVID-19

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Zwolnienie z ZUS Jednorazowe postojowe

Jedno, dodatkowe świadczenie postojowe oraz zwolnienie ze składek na ubezpieczenia: społeczne i zdrowotne, na Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych za okres od 1 maja 2021 r. do 31 maja 2021 r. - taką pomoc mają otrzymać firmy szczególnie mocno dotknięte konsekwencjami gospodarczymi epidemii COVID-19.

29.07.2021

W sądach pracy papier wciąż górą

Wymiar sprawiedliwości Prawo pracy

Coraz częściej sądy powszechne w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych i prawa pracy odstępują od elektronicznych doręczeń. Wszystko dlatego, że system ma wiele błędów i jest uciążliwy dla pełnomocników, którzy zasypują sądy pytaniami. Zdaniem ekspertów, najpóźniej w ciągu kilku tygodni przepisy będą musiały zostać zmienione.

29.07.2021

MRPiT ma nową wersję projektu w sprawie pracy zdalnej

Prawo pracy

Praca zdalna będzie mogła być wykonywana całkowicie lub częściowo w miejscu wskazanym przez pracownika i każdorazowo uzgodnionym z pracodawcą, w tym pod adresem zamieszkania pracownika, w szczególności z wykorzystaniem środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość – proponuje resort pracy. Nowa wersja projektu ma kilka zmian, którym warto się przyjrzeć.

28.07.2021