GUS: Niedopasowanie na rynku pracy w 2020 r.

Rynek Prawo pracy

W 2020 r. przewaga bezrobotnych nad ofertami pracy wyniosła 91,0 tys. Do zawodów nadwyżkowych należeli m.in. kucharze (24,3 tys.), mechanicy samochodowi (17,8 tys.), ślusarze (17,4 tys.) i fryzjerzy (15,0 tys.). Wśród zawodów wymagających wykształcenia wyższego najbardziej nadwyżkowi pozostawali: specjaliści do spraw administracji i rozwoju (z przewagą 8,3 tys. bezrobotnych w stosunku do ofert pracy) oraz ekonomiści (7,0 tys.).

27.12.2021

Koniec z nieograniczoną w czasie korektą dokumentów przez płatników składek

Ubezpieczenia społeczne

Od 1 stycznia płatnicy składek na ubezpieczenia społeczne będą mieli tylko 5 lat na korektę deklaracji rozliczeniowych i imiennych raportów miesięcznych. Korekta dokumentów po upływie tego okresu nie będzie już możliwa. Za okres do grudnia 2021 r. płatnik składek będzie mógł skorygować deklaracje rozliczeniowe i imienne raporty miesięczne w okresie do dnia 1 stycznia 2024 r.

27.12.2021

ZUS coraz skuteczniej kontroluje L4 i czasem cofa zasiłki

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Złe informacje dla osób próbujących udać się na „wątpliwe” zwolnienie lekarskie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych coraz skrupulatniej przygląda się nadużyciom pracowników przebywających na L4 i częściej odbiera zasiłki. W okresie styczeń – wrzesień 2021 r. kwota obniżonych i cofniętych świadczeń sięgnęła 148 832,6 tys. zł. Zdaniem ekspertów, to wciąż niewiele, bo w stosunku do skali nadużyć.

24.12.2021

Dziewięć skarg nadzwyczajnych w sprawach pracowników zwolnionych bez odprawy

Prawo pracy

Już dziewięć skarg nadzwyczajnych Prokuratora Generalnego trafiło do Sądu Najwyższego w sprawach byłych pracowników firmy budowlanej z Bielska-Białej, którzy nie otrzymali odpraw za zwolnienia grupowe. Złożono je w sprawach, od których nie przysługiwały już kasacje, wnosząc o uchylenie orzeczeń i przekazanie spraw do ponownego rozpoznania bielskim sądom.

23.12.2021

Lewiatan: Brak kwalifikacji bardzo utrudnia znalezienie pracy

Rynek Prawo pracy

W listopadzie br. stopa bezrobocia spadła do 5,4 proc. W stosunku do analogicznego miesiąca roku poprzedniego była niższa o 0,7 pkt. proc, a w porównaniu do października tego roku o 0,1 pkt. proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Eksperci rynku pracy zauważają, że dane pokazują, iż istotną barierą podjęcia pracy jest brak kwalifikacji - blisko co trzecia osoba ich nie ma.

23.12.2021

Polska bezprawnie nie uznaje zagranicznych testów na COVID-19

Prawo pracy BHP Prawo europejskie Koronawirus

Polacy powracający np. z podróży służbowej, z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19 zrobionym w innym państwie UE, muszą w kraju ponowie zrobić test, by trafić na izolację i mieć prawo do zasiłku chorobowego. Zdaniem prawników, nie ma podstawy prawnej do tego, by nie honorować testów zrobionych za granicą, zwłaszcza w krajach Wspólnoty. Mimo to Sanepid zaleca wykonanie ponownego testu już w Polsce.

23.12.2021

ZUS podał wysokości składek na ubezpieczenia społeczne w 2022 r.

Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych opublikował w środę na swojej stronie internetowej informację w sprawie najniższej podstawy wymiaru składek oraz kwot składek na ubezpieczenia społeczne za miesiące styczeń - grudzień 2022 roku dla niektórych grup ubezpieczonych. To ważna informacja dla osób prowadzących działalność gospodarczą na podstawie Prawa przedsiębiorców, twórców i artystów oraz osób prowadzących biznes na mniejszą skalę.

22.12.2021

Ustawa o cudzoziemcach a branża IT – są zmiany, ale wciąż niewystarczające

Prawo pracy Nowe technologie Prawo europejskie

Niedawna nowelizacja ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw była bardzo potrzebnym ruchem, jednak w dalszym ciągu niewystarczającym. Rynek IT, który spodziewał się znacznych usprawnień i ułatwień w zakresie zatrudniania wykwalifikowanych pracowników z zagranicy, postuluje głębszą reformę.

22.12.2021

BHP - ważna ocena obciążeń psychofizycznych na stanowisku pracy

Prawo pracy BHP

Działania służby bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie oceny warunków pracy - z uwzględnieniem wymagań ergonomii - przyczynią się do identyfikacji zagrożeń występujących na stanowiskach pracy oraz wdrożenia działań usprawniających, co może doprowadzić do zmniejszenia liczy wypadków oraz chorób zawodowych.

22.12.2021

Zwolnienie ze składki ZUS, postojowe i dotacja – pomoc dla przedsiębiorców rusza od 1 stycznia

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Zwolnienie ze składki ZUS, wypłata postojowego oraz dotacji – to trzy instrumenty pomocowe, które otrzymają przedsiębiorcy, którzy od 15 grudnia funkcjonują w oparciu o nowe zasady bezpieczeństwa. We wtorek Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie pomocowe w tej sprawie. Już od 1 stycznia firmy będą mogły składać wnioski o dotację, a od 17 stycznia o zwolnienie z ZUS i postojowe.

22.12.2021

Grudzień w branży TSL: Czy kierowcy z Ukrainy uratują polskie święta?

Prawo pracy Prawo europejskie

Dostawy prezentów na tegoroczne święta będą bardziej skomplikowane niż zwykle. Powodem są ogłaszane w kolejnych regionach świata lockdowny lub spowodowane zakażeniami przestoje produkcyjne w fabrykach. Brak przewidywalności w produkcji to utrudnione planowanie transportu w tym trudnym przedświątecznym okresie. Na domiar złego polski transport nie może uporać się z brakiem kierowców.

21.12.2021

Ergonomia stanowisk pracy to wymóg prawny, ale też inwestycja

Prawo pracy BHP

Ergonomia jest dziedziną, w której wykorzystuje się wiedzę o możliwościach psychofizycznych człowieka do projektowania i planowania narzędzi, wyposażenia oraz realizowanych zadań. Wśród najważniejszych ergonomicznych zasad pracy znajdują się m.in. narzędzia i stanowisko pracy oraz jej tempo, które powinny być dostosowane do możliwości pracownika.

21.12.2021

Reforma OFE zamrożona w Sejmie, i chyba bez perspektyw

Domowe finanse Emerytury i renty

Wiele wskazuje na to, że zapowiadana przez obecny rząd reforma otwartych funduszy emerytalnych nie zostanie dokończona. W Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej mówią o jakichś analizach w tym zakresie, a procedowana przed miesiącami w Sejmie ustawa utknęła po drugim czytaniu. Część ekspertów twierdzi, że to strata dla uczestników funduszy, a inni wskazują na korzyści z tej obstrukcji dla rynku kapitałowego.

21.12.2021

RPO: Czerwcowe emerytury z lat poprzednich trzeba wyrównać

Domowe finanse Emerytury i renty

Sejm poprawił przepisy, wskutek których świadczenia osób przechodzących na emeryturę w czerwcu były niższe niż tych, którzy wnieśli o to w pozostałych miesiącach. Kwestię czerwcowych emerytur rozwiązano, ale tylko na przyszłość, z pominięciem osób, którym tak ustalano świadczenia w minionych latach. RPO ponownie zgłosił problem ministrowi rodziny i polityki społecznej. MRiPS nad dalszą zmianą prawa jednak nie pracuje.

20.12.2021

Projekt: ZUS rozszerzy zakres danych przekazywanych do NFZ

Ubezpieczenia społeczne

Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie przekazywać Narodowemu Funduszowi Zdrowia również dane dotyczące daty powstania i ustania prawa do zasiłku osób, w stosunku do których wygasł obowiązek ubezpieczenia zdrowotnego, a które pobierają zasiłek chorobowy lub wypadkowy - wynika z projektu rozporządzenia, jakie Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji publicznych.

20.12.2021

ZUS wypłaci emerytury i renty przed świętami

Domowe finanse Emerytury i renty

Emeryci i renciści, których termin płatności świadczenia przypada na 25 grudnia, otrzymają emerytury i renty jeszcze przed świętami. Do końca grudnia pieniądze otrzymają także osoby, których termin wypłaty świadczenia przypada na 1 stycznia – poinformował w poniedziałek Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

20.12.2021

GUS: W III kwartale br. zmniejszyła się o 176 tysięcy liczba biernych zawodowo

Rynek Prawo pracy

Wyniki badania aktywności ekonomicznej ludności (BAEL) prezentującego dane przeciętne dla kwartału wskazują, że w III kwartale 2021 roku osoby aktywne zawodowo stanowiły 58,2 proc. ludności w wieku 15–89 lat. Wskaźnik ten zwiększył się w porównaniu z II kwartałem 2021 r. o 0,6 p.proc. – podał w poniedziałek GUS.

20.12.2021

Polska nie wdrożyła dyrektywy o sygnalistach na czas

Prawo pracy RODO Prawo europejskie

W piątek, 17 grudnia 2021 r., mija termin dla państw Unii Europejskiej implementacji do krajowych porządków prawnych dyrektywy o sygnalistach. Pracodawcy nie muszą jednak czekać z przygotowaniem własnych procedur zgłaszania przypadków naruszenia prawa do czasu uchwalenia polskiej ustawy. Mogą stosować się do dyrektywy unijnej, a potem tylko dostosować opracowaną procedurę do ostatecznego kształtu polskiego prawa.

17.12.2021

Jest rozporządzenie o dodatkowym zasiłku opiekuńczym

Szkoła i uczeń Ubezpieczenia społeczne

Rada Ministrów podjęła decyzję o przyznaniu rodzicom uczniów do lat ośmiu i dzieci niepełnosprawnych dodatkowego zasiłku opiekuńczego na czas nauki zdalnej od 20 grudnia 2021 r. do 9 stycznia 2022 r. Poinformowała o tym w czwartek Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, a rozporządzenie w tej sprawie nie zostało ogłoszone w piątek w Dzienniku Ustaw.

17.12.2021

BHP obowiązuje także przy pracach administracyjno-biurowych

Prawo pracy BHP

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy z 27 września 1997 r., pomieszczeniem pracy stałej jest pomieszczenie, w którym łączny czas przebywania tego samego pracownika, w ciągu jednej doby, przekracza 4 godziny. Jeśli biuro spełnia ten warunek to może być kwalifikowane jako pomieszczenie pracy stałej, co pociąga za sobą obowiązek spełnienia licznych wymagań.

17.12.2021