Prawo.pl
Sektor logistyczny i e-commerce rządzi się nieco innymi prawami niż praca biurowa, w której jednym z popularnych benefitów jest praca zdalna. W logistyce liczy się efektywność procesów, automatyzacja i zespół, przy czym ten ostatni czynnik jest kluczowy dla pracodawców. Stąd popularnymi benefitami oferowanymi przez pracodawców są darmowy transport do pracy oraz specjalistyczne szkolenia.
Grażyna J. Leśniak
12.07.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Minister rodziny, pracy i polityki społecznej chce zdjąć ciążący na nim obowiązek sprawdzania, czy układ zbiorowy pracy jest zgodny z prawem przed wpisaniem go do właściwego rejestru, prowadzonego przez siebie jako organ uprawniony. Teraz o tym ma decydować sąd. Zdaniem prawników to urealnienie przepisów. Poza sądową kontrolą pozostaną porozumienia zbiorowe, a pracodawcy będą musieli je zgłaszać do Krajowej Ewidencji Układów Zbiorowych Pracy.
Grażyna J. Leśniak
12.07.2024
Prawo pracy
W odróżnieniu od pracodawcy, który zmarł, pracodawca, który przechodzi na emeryturę, jest zasadniczo w stanie przeprowadzić konsultacje mające na celu m.in. uniknięcie rozwiązania umów o pracę lub ograniczenie liczby dotkniętych nim pracowników, lub w każdym razie złagodzenie jego konsekwencji – orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości UE.
Grażyna J. Leśniak
11.07.2024
Prawo pracy Prawo europejskie
W pierwszej połowie 2024 roku na Pracuj.pl opublikowano 396 tysięcy ofert pracy. TOP5 poszukiwanych specjalizacji stanowiły sprzedaż, praca fizyczna, IT, obsługa klienta i finanse. Najbardziej aktywne pod kątem rekrutacji były firmy z sektora sprzedaży B2C. 63 proc. ogłoszeń stanowiły oferty pracy stacjonarnej, a 62 000 ofert było kierowanych do pracowników fizycznych. 15 proc. stanowiły oferty dla osób na początkowych szczeblach zatrudnienia - stażystów, praktykantów, młodszych specjalistów i asystentów.
Grażyna J. Leśniak
11.07.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Na jesieni wejdzie w życie ustawa o sygnalistach. Niestety ustawodawca się nie popisał. Nie tylko ustawa jest niechlujna, ale i nie do końca kompatybilna z przepisami o ochronie danych osobowych. Firmy mają więc problem, jak dobrze chronić sygnalistę i nie naruszyć przy okazji przepisów. Prawnicy radzą być ostrożni, bo za naruszenie tej ustawy można pójść nawet na rok do więzienia.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.07.2024
Prawo pracy RODO

Temida sceptycznie patrzy na fachową pomoc wspólnika

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Spółki Finanse Polski Ład
Spółki z o.o. mają wątpliwości, czy świadczenia niepieniężne na ich rzecz realizowane przez własnych wspólników powinny być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym. Sądy niekiedy uchylają niektóre niekorzystne dla spółek indywidualne interpretacje Narodowego Funduszu Zdrowia, ale urzędnicy konsekwentnie blokują wspólnikom ten sposób na niepłacenie składek.
Michał Kosiarski
11.07.2024
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Spółki Finanse Polski Ład
Będzie nowelizacja ustawy o jakości - zapowiada resort zdrowia. Zdaniem ministry zdrowia Izabeli Leszczyny obecna wersja przepisów to biurokracja utrudniająca życie mniejszym podmiotom medycznym, która nie przekłada się na sytuację pacjentów. Zmiany mają być jednak uzgodnione ze środowiskiem. Eksperci zaznaczają, że w ustawie najbardziej brakuje... definicji jakości. To o tyle niebezpieczne, że stwarza duże pole do interpretacji, a podmioty medyczne nie wiedzą, z czego będą rozliczane.
Inga Stawicka
11.07.2024
Opieka zdrowotna
Chęć poprawy własnej sytuacji ekonomicznej jest głównym powodem, dla którego pracownicy szukają dodatkowego zarobku poza miejscem stałego zatrudnienia. Z najnowszego raportu Aplikuj.pl wynika, że ponad połowa pracodawców chciałaby, by prawo pozwalało im na weryfikację dodatkowych form zarobku podejmowanych przez pracowników.
Grażyna J. Leśniak
10.07.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Lepsze dostosowanie kształcenia i szkolenia do realiów rynku pracy, wzmocnienie kompetencji cyfrowych pracowników, wsparcie przedsiębiorstw we wdrażaniu rozwiązań promujących równość w firmach, przyspieszenie aktywizacji zawodowej osób w wieku 50+, kobiet czy osób z niepełnosprawnościami - to tylko niektóre z postulatów przygotowanych przez Konfederację Lewiatan na polską prezydencję w Radzie UE.
Grażyna J. Leśniak
10.07.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Do okresu zatrudnienia mają być zaliczane m.in. okresy prowadzenia przez osobę fizyczną pozarolniczej działalności, pracy na umowie zlecenia, odbywanie służby wojskowej, praca na roli czy pobieranie zasiłku przez osobę bezrobotną. Takie zmiany przewiduje rządowy projekt zmian w Kodeksie pracy, a nowe przepisy miałyby wejść w życie już 1 stycznia 2026 r. Zdaniem prawników oznaczają one dla pracodawców wyższe koszty pracy.
Grażyna J. Leśniak
09.07.2024
Prawo pracy

Lewiatan: Budżetówka powinna zarabiać więcej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Finanse
W Radzie Dialogu Społecznego nie udało się uzgodnić wyższego niż proponuje rząd wzrostu wynagrodzeń w sferze budżetowej w 2025 roku. Z niezrozumiałych przyczyn rząd proponuje wzrost wynagrodzenia minimalnego na poziomie przekraczającym 7 proc. w skali roku, a jednocześnie „własnym” pracownikom oferuje podwyżkę równą prognozowanej na przyszły rok inflacji, czyli 4,1 proc. Ta decyzja nie ma merytorycznego uzasadnienia – uważa Konfederacja Lewiatan.
Grażyna J. Leśniak
09.07.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Finanse
Czy sieci Dino i Biedronka razem z firmami transportowymi umówiły się nielegalnie, że nie będą podbierać sobie kierowców? Prezes UOKiK wszczął w tej sprawie postępowanie wyjaśniające, a pracownicy urzędu za zgodą sądu i w asyście policji przeszukali siedziby firm. Zmowy na rynku pracy są nielegalne - przestrzega w specjalnym poradniku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Ret
09.07.2024
Prawo pracy
Na koniec stycznia 2024 roku udział cudzoziemców w ogólnej liczbie wykonujących pracę wyniósł 6,5 proc. Udział ten wzrósł w stosunku do stycznia 2022 r. o 1,3 p. proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Obcokrajowcy wykonujący pracę w styczniu 2024 r. pochodzili z ponad 150 państw. Najliczniejszą grupą obcokrajowców wykonujących pracę w Polsce byli obywatele Ukrainy.
Grażyna J. Leśniak
09.07.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Spór między przedsiębiorcami a ZUS dotyczy interpretacji przepisów dotyczących tzw. Małego ZUS Plus, a dokładnie tego, jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z tego preferencyjnego rozwiązania. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wspiera przedsiębiorców twierdzących, że wymagane są dwa lata, ZUS uważa, że przerwa powinna wynosić trzy lata. Pod koniec czerwca w Sądzie Okręgowym w Gorzowie Wielkopolskim zapadł wyrok korzystny dla przedsiębiorcy.
Agnieszka Matłacz
09.07.2024
Ubezpieczenia społeczne
Źle skonstruowane przepisy sprawiają, że od ponad 20 lat pracownicy przejmowanych zakładów pracy lub ich części są pozbawieni reprezentacji w negocjacjach dotyczących ich sytuacji prawnej. Dodatkowo wadą polskich regulacji jest to, że do prowadzenia konsultacji uprawnione są tylko związki zawodowe, bo jeżeli nie ma ich w firmie, to nie ma w ogóle konsultacji. Zdaniem niektórych prawników Polska w tym zakresie nie wdrożyła unijnej dyrektywy. Wszyscy są zgodni co do tego, że przepisy trzeba zmienić i to pilnie.
Grażyna J. Leśniak
09.07.2024
Prawo pracy Spółki Małe i średnie firmy
Wdrażanie przepisów ustawy o sygnalistach czas najwyższy zacząć. Jak uczy doświadczenie z wprowadzania w życie podobnych uregulowań, ci którzy przepracują z należytą starannością etap wdrożeniowy, unikną wielu problemów. W przypadku natomiast podmiotów, które przeprowadzą wdrożenie „aby ograniczać ilość zgłoszeń”, „po linii najmniejszego oporu” czy „najniższym kosztem", prawdziwe schody zaczną się z chwilą otrzymania pierwszych zgłoszeń po wejściu w życie ustawy - ostrzega Zbigniew Pindel, radca prawny, partner associate w Deloitte Legal
Zbigniew Pindel
08.07.2024
Compliance

Wdrożenie dyrektywy to okazja do zmian w ustalaniu płacy minimalnej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Małe i średnie firmy Prawo europejskie
Niespełna 4,5 miesiąca pozostało Polsce na wdrożenie do krajowego porządku prawnego unijnej dyrektywy o minimalnym wynagrodzeniu, a resort rodziny, pracy i polityki społecznej nie tylko nie pokazał projektu ustawy, ale nawet nie wpisał jej założeń do wykazu prac legislacyjnych rządu. Tymczasem zdaniem prawników, implementacja unijnego prawa może być okazją do zmiany mechanizmu ustalania płacy minimalnej. Obecnie ma on bowiem poważne wady.
Grażyna J. Leśniak
08.07.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Małe i średnie firmy Prawo europejskie

Urlop wychowawczy a urlop wypoczynkowy

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne
Wykorzystywany urlop wychowawczy ma wpływ na wymiar urlopu wypoczynkowego, ale nie w każdym przypadku. Musi trwać co najmniej miesiąc i ponadto trwać od samego początku roku. Nie obniży ilości urlopu wypoczynkowego wówczas, gdy rozpocznie się w trakcie roku, nawet w bardzo początkowym jego okresie.
Marek Rotkiewicz
06.07.2024
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Dlaczego ważne jest podanie aktualnego adresu ZUS?

Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Informacje nie docierają, gdy adres jest nieaktualny. Emerytura wraca do ZUS, gdy konto zostało zmienione. Dlatego każdą zmianę zarówno adresu, jak i numeru konta należy zgłosić najpóźniej na 12 dni roboczych przed terminem, w którym Zakład wypłaca komuś, co miesiąc pieniądze – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
06.07.2024
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Przewoźnicy drogowi szykują się do protestu, ponieważ ich sytuacja pogarsza się. Przewoźnicy są narażeni na rosnące koszty, przy jednoczesnym drastycznym ograniczaniu możliwości zarabiania pieniędzy. Północna Izba Gospodarcza apeluje do rządu o rozwiązanie problemu.
Ret
05.07.2024

Wyższe kryteria dochodowe w pomocy społecznej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Od 1 stycznia 2025 roku wzrosną kryteria dochodowe w pomocy społecznej. MRPiPS proponuje, aby dla osoby samotnie gospodarującej kryterium wynosiło 1010 zł, a dla osoby w rodzinie – 823 zł. Zmiana kwot dochodowych wpłynie na podwyższenie kwot świadczeń pieniężnych, które związane są z ustawą o pomocy społecznej. Resort rodziny przyznaje, że weryfikacja kryteriów tylko co trzy lata jest niewystarczająca i prowadzi prace nad coroczną waloryzacją kryteriów dochodowych.
Robert Horbaczewski Beata Dązbłaż
05.07.2024
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Płatnicy, którzy wysłali wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej powinni otrzymać pieniądze najpóźniej 1 sierpnia 2024 r. Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło 807 tys. wniosków na łączną kwotę 1,59 mld zł. W sumie na konta przedsiębiorców trafi niemal 1,36 mld zł z nadpłaconej składki zdrowotnej za 2023 rok – poinformował w piątek ZUS. U części płatników z nadpłaty zostały pokryte zaległości.
Grażyna J. Leśniak
05.07.2024
PIT Ubezpieczenia społeczne Finanse Polski Ład
W obliczu rosnących kosztów pracy wiele dużych zakładów produkcyjnych w Polsce zmuszonych jest do poszukiwania oszczędności. Wydatki związane chociażby z energią czy ze stale rosnącą płacą minimalną stawiają pracodawców w trudnej sytuacji finansowej. Tylko w pierwszej połowie 2024 roku, według danych Głównego Urzędu Statystycznego, z powodu zamknięcia zakładów i wygaszenia produkcji zatrudnienie straciło blisko 15 tysięcy osób. Jednym z kluczowych obszarów, na który przedsiębiorstwa zwracają szczególną uwagę w kontekście oszczędności są absencje pracowników.
Grażyna J. Leśniak
05.07.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Przez zawarcie umowy o pracę – pracownik godzi się na wykonywanie poleceń służbowych, które wydawane są przez jego pracodawcę/ przełożonego/kierownika itp. Z procesem tym nieodłącznie związany jest proces kontroli poprawności i efektywności wykonywania poleceń i zadań przez pracownika – pisze radca prawny Iwona Smolak.
Iwona Smolak
05.07.2024
Prawo pracy RODO
Zgodnie z projektem ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej w skład krajowej rezerwy obrony cywilnej mają wejść także nie podlegający obowiązkowi służby wojskowej funkcjonariusze służb specjalnych m.in. ABW, CBA, kontrwywiadu i wywiadu wojskowego. Mają trafić do specjalnej ewidencji. Eksperci przestrzegają, że taka ewidencja może zdekonspirować agentów specsłużb i zagrozić bezpieczeństwu państwa.
Robert Horbaczewski
05.07.2024
Compliance Wojsko Obrona cywilna
W 2023 roku w warunkach zagrożenia pracowało aż 6,4 proc. zatrudnionych, a liczba zlikwidowanych bądź ograniczonych ryzyk wyniosła 288,7 tys. – wynika z najnowszych danych GUS. Najczęstszy problem dla ponad pół miliona pracowników stanowiło środowisko pracy, które nie było szkodliwe jedynie dla co trzeciej osoby z tej grupy. Najwięcej stanowisk narażonych na ryzyko odnotowano w województwie śląskim.
Grażyna J. Leśniak
04.07.2024
Prawo pracy BHP
Nauczycielowi przysługuje wynagrodzenie wyłącznie za zrealizowane godziny ponadwymiarowe. Zwyczajowo w tygodniu, kiedy nauczyciel jest nieobecny w pracy, liczbę godzin ponadwymiarowych ustala się, pomniejszając pensum nauczyciela o jedną piątą tego wymiaru za każdy dzień usprawiedliwionej nieobecności w pracy.
Monika Sewastianowicz
04.07.2024
Prawo pracy Zarządzanie oświatą
Osoby, które nabyły prawo do emerytury przed 1 stycznia 2013 r. i złożyły wnioski o przyznanie świadczenia przed 6 czerwca 2012 r., nie wiedzą, co mogą teraz robić oraz od kiedy biegnie termin na złożenie wniosku do ZUS o wznowienie postępowania w swojej sprawie, co zasugerował w trakcie ogłoszenia Trybunał Konstytucyjny. Prawnicy nie mają dla nich dobrej informacji: korzystne dla nich rozstrzygnięcie nie jest wyrokiem i jako takie nie zostanie opublikowane. Nie znaczy to jednak, że nie ma dla nich żadnej szansy na sprawiedliwość.
Grażyna J. Leśniak
04.07.2024
Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Już w tym roku część nauczycieli będzie mogła przejść na wcześniejszą emeryturę, jednak - jak alarmują eksperci - skorzystanie z tego uprawnienia w ogóle się nie opłaca. Związki zrzeszające nauczycieli chcą poszerzenia grupy uprawnionych do świadczeń kompensacyjnych, które są odpowiednikiem emerytur pomostowych i obniżenia wieku, w którym można z nich skorzystać.
Monika Sewastianowicz
04.07.2024
Kadry w oświacie Prawo pracy
Od lat na stronie internetowej Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego publikowane są treści niezgodne z obowiązującym prawem. To m.in. wzór umowy w sprawie warunków organizacyjno-finansowych. Wprawdzie ministerstwo zastrzega, że zamieszczone materiały mają charakter pomocniczy, to urzędnicy odpowiedzialni za współpracę z instytucjami kultury w urzędach miejskich czy gminnych po wspomniany wzór chętnie sięgają. Ministerstwo już wie o problemie
Maria Dec-Kiełb
04.07.2024
Samorząd terytorialny