Zmiana władzy nie ma wpływu na bieg terminów przedawnienia

Spółki

Odpowiedzialność członków zarządu spółek handlowych - zarówno karna, jak i cywilna, jest ograniczona terminami przedawnienia. Może się więc okazać, że czasu na wszczęcie określonych postępowań obecna władza wcale nie ma tak dużo, jak się wydaje - pisze Wiktor Wesołowski, adwokat, partner w kancelarii LWW Łyszyk Wesołowski i Wspólnicy sp. k. 

08.02.2024

Prokuratoria Generalna RP: Kara umowna powinna być dolegliwa, ale i adekwatna do skutków naruszenia umowy

Prawo cywilne

Jak powinny być zastrzeżone kary umowne, żeby interes zamawiającego był zabezpieczony? Czy umowa, która przewiduje szeroki katalog wysokich kar za wszelkie przejawy nienależytego wykonania obowiązków kontraktowych, zawsze będzie korzystna dla zamawiającego? Opublikowane niedawno Rekomendacje Prokuratorii Generalnej w zakresie postanowień umów dotyczących kar umownych ukazują, że dolegliwość oraz skuteczność kar umownych powinna być oceniana w szerszej perspektywie - pisze Luiza Modzelewska, wiceprezes Prokuratorii Generalnej RP.

06.02.2024

Prawomocny wyrok ustalający nieważność umowy kredytu wystarczy do wykreślenia hipoteki

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe Nieruchomości

Odpis prawomocnego wyroku ustalającego nieważność umowy kredytu daje pełne prawo kredytobiorcy do złożenia wniosku o wykreślenie hipoteki. Sąd wieczystoksięgowy nie powinien go oddalić, powołując się na brak podstawy prawnej do jej wykreślenia a tym samym zmuszać wnioskodawcę do korzystania z dłuższego i bardziej złożonego postępowania - pisze Elżbieta Jóźwiak, radca prawny w BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy.

05.02.2024

Decyzja o utworzeniu fundacji rodzinnej wymaga dokładnego przemyślenia

Prawo gospodarcze Fundacja Rodzinna

Utworzenie fundacji rodzinnej może przynieść wiele korzyści dla rodziny – pozwala zapobiec rozproszeniu majątku oraz zabezpiecza byt wszystkich członków rodziny zgodnie z wolą fundatora. Jednak, aby korzyści te były zauważalne, statut fundacji rodzinnej powinien być prawidłowo skonstruowany w oparciu o ustalenia członków rodziny, a sama fundacja rodzinna powinna zostać zarejestrowana możliwie szybko - piszą Robert Uhl oraz Klaudia Kus z Deloitte Legal.

29.01.2024

Ochrona konsumentów na rynku finansowym coraz lepsza

Rynek i konsument Prawo europejskie

Rok 2024 rozpoczyna kilkuetapową transformację ochrony konsumenckiej na rynku finansowym. Część zmian prawnych już weszła w życie, inne dopiero nadejdą. Ich kluczowym celem jest bardziej efektywna ochrona konsumentów przed nadmiernym zadłużeniem i innymi ryzykami, związanymi w szczególności z rozwojem nowych technologii i digitalizacją rynku finansowego - piszą Kamilla Pomorska, radca prawny oraz Weronika Herbet-Homenda, prawnik w BWHS Wojciechowski Springer i Wspólnicy.

27.01.2024

Warto uwzględniać IP w swoich strategiach ESG oraz w przygotowywanych raportach

Środowisko Prawo europejskie Własność intelektualna ESG

Istotne jest, by prawa własności intelektualnej opracowane w związku ze strategiami ESG (lub te, które są w inny sposób wykorzystywane jako część tych strategii) były odpowiednio chronione. To oznacza m.in. konieczność zadbania o rejestrację znaków towarowych, patentów oraz egzekwowanie tych praw od naruszających - pisze dr Anna Wilińska-Zelek, adwokat z kancelarii Filipiak Babicz Legal.

25.01.2024

Wszedł w życie unijny Akt w Sprawie Danych. Co to oznacza dla konsumentów, a co dla branży cyfrowej?

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Obecnie dostęp do większości danych posiadają wyłącznie producenci urządzeń. To oznacza, że poszczególny użytkownik nie może wyeksportować danych z urządzenia w celu skorzystania z konkurencyjnych usług posprzedażowych albo naprawczych. Zmiana tego stanu rzeczy to jedna z głównych korzyści wynikająca z Data Act - pisze Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska, członek zarządu Digital Europe.

24.01.2024

Wyprzedaże to także wysyp podróbek - ale firmy mogą się bronić

Rynek i konsument Własność przemysłowa

Oznaczanie towarów podrobionym znakiem towarowym jest przestępstwem. Podróbki to zjawisko zagrażające konsumentom i gospodarce o dalekosiężnych i poważnych konsekwencjach w aspekcie ekonomicznym i społecznym. Stały się w ostatnich latach jednym z ważniejszych obszarów nielegalnej działalności grup przestępczych - pisze Katarzyna Jedynak-Gierada, rzeczniczka patentowa, Czyżewscy Kancelaria Adwokacka.

23.01.2024

W 2024 roku frankowiczów czeka wiele wyzwań

Banki Kredyty frankowe

Najlepszą inwestycją dla frankowiczów w 2024 roku będzie złożenie pozwu do sądu przeciwko bankowi, gdyż takich zysków nie przyniesie nawet najlepsza lokata. Wskutek cyfryzacji i wzmocnienia kadrowego w sądach sprawy dotyczące kredytów frankowych będą rozstrzygane szybciej. Negatywne czynniki, które powinny skłonić niezdecydowanych frankowiczów do podjęcia decyzji o pozwanie banku to: inflacja, wzrost stóp procentowych oraz cen i kosztów życia i wysoki kurs franka szwajcarskiego - pisze Marcin Szołajski, radca prawny w Szołajski Legal Group.

18.01.2024

Wykluczenie wykonawcy z postępowania z powodu skazania

Zamówienia publiczne

Ubiegając się w Polsce o udzielenie zamówienia publicznego, wykonawca powinien wykazać brak podstaw do wykluczenia z postępowania. Jedną z nich jest prawomocne skazanie za popełnienie wybranych przestępstw przez wykonawcę lub osoby, mające znaczenie dla działalności wykonawcy. W tym drugim przypadku są to najczęściej członkowie zarządu lub rady nadzorczej, wspólnicy oraz prokurenci - pisze Piotr Nepelski, radca prawny.

17.01.2024

Istotne terminy przy powództwach przeciwegzekucyjnych

Prawo cywilne Egzekucja

Powództwa przeciwegzekucyjne to środki prawne, które umożliwiają obronę przed egzekucją poprzez podważenie zasadności lub dopuszczalności egzekucji. W drodze powództwa opozycyjnego dłużnik „atakuje” sam tytuł wykonawczy - może żądać pozbawienia go wykonalności w całości lub w części, co jest jednoznaczne z udaremnieniem możliwości przeprowadzenia postępowania egzekucyjnego - pisze Przemysław Szmidt, adwokat.

17.01.2024

Wykorzystanie fundacji rodzinnej do budowania struktur holdingowych

Spółki Fundacja Rodzinna

Być może warto rozszerzyć zakres dopuszczalnej działalności gospodarczej fundacji rodzinnej, tak by nie różnił się on znacząco od zakresu, w jakim taką działalność prowadzą spółki handlowe. Oczywiście nie jest to temat prosty, ponieważ zwiększenie przestrzeni do swobodnie prowadzonej przez fundację działalności gospodarczej zwiększa jednocześnie ekspozycje na ryzyka nierozerwalnie związane z taką działalnością - pisze Paweł Mardas, adwokat, partner w praktyce Fuzji i Przejęć kancelarii Kochański & Partners.

16.01.2024

Podziały transgraniczne mogą być szansą na transfery technologiczne w branży New Tech

Prawo AI Spółki Własność intelektualna

Transakcje M&A bez wątpienia przyczyniają się do szybszego rozwoju technologii oraz zwiększenia konkurencyjności firm na globalnym rynku, sprzyjając transferowi technologii na różnych płaszczyznach oraz stanowiąc narzędzie translokacji i współdzielenia wiedzy, doświadczeń, środków czy znacząco przyspieszając ścieżkę wdrożeniową innowacji - pisze Natalia Kotłowska-Wochna – radca prawny, Partner, szefowa praktyki New Tech M&A w kancelarii Kochański & Partners.

15.01.2024

Ustawa o pożyczce lombardowej korzystna dla konsumentów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Finanse

Kierunek zmian zawartych w ustawie o konsumenckiej pożyczce lombardowej niewątpliwe wpisuje się w tendencję do zwiększania ochrony prawnej konsumenta. Jednocześnie rozwiązania legislacyjne są zasadne i adekwatne. Stanowią odpowiedź na problemy, które występowały w praktyce lombardowej od wielu lat. Czy w ich efekcie działalność lombardowa zejdzie do podziemia? Nie sądzimy. Raczej spodziewamy się wyraźnego podziału rynku na podmioty profesjonalne - piszą Przemysław Szmidt oraz Marcin Rozmiarek z Kancelarii Filipiak Babicz Legal.

13.01.2024

Prof. Adamus: Mamy kryzys konstytucyjny. Panowie politycy, najwyższy czas zejść na ziemię

Wymiar sprawiedliwości

Jesteśmy na ostrym zakręcie historii, politycy powinni przestać zajmować się w końcu samymi sobą. Nas, obywateli Rzeczpospolitej, nie interesują osobiste ambicje czy urazy przedstawicieli władz, ale rzeczywiste rozwiązywanie rzeczywistych problemów. Panowie politycy, najwyższy czas zejść na ziemię - pisze prof. Rafał Adamus.

11.01.2024

Prof. Adamus: Cele zarządcze powinny mieć charakter motywacyjny, ale nie są niepodważalne

Spółki Prawo gospodarcze

Z istoty rzeczy - odnosząc się do założeń teoretycznych -  prawidłowo sformułowany cel zarządczy nie powinien być zdarzeniem oczywistym do osiągnięcia, na zasadzie minimum staranności i zaangażowania. Zgodnie z ratio legis ustawy cel zarządczy powinien mieć charakter motywacyjny. Powinien stanowić pewne wyzwanie dla talentów sprawnego menedżera - pisze prof. dr hab. Rafał Adamus.

08.01.2024

Jak zabezpieczyć funkcjonowanie fundacji rodzinnej i interesy członków rodziny na pokolenia?

Fundacja Rodzinna

Fundacja rodzinna daje fundatorowi możliwość wpływu na odległą przyszłość, dlatego jej statut powinien być elastyczny w razie zmiany okoliczności, a także możliwy do dostosowania do nowej rzeczywistości za kilka pokoleń. Jednocześnie istotne by był stabilny i gwarantował niezmienność pewnych ustaleń, w szczególności w zakresie uprawnień przysługujących beneficjentom - piszą Robert Uhl oraz Magdalena Kozak z Deloitte Legal.

06.01.2024

Unijne uregulowania o cyfrowej tożsamości coraz szerzej stosowane

Prawo AI

Ocena rozporządzenia eIDAS, przeprowadzona przez Komisję Europejską wykazała, że nie wszystkie potrzeby rynkowe w zakresie cyfrowej identyfikacji odpowiednio ono reguluje. Również niektóre rozwiązania dotyczące tożsamości budzą obawy co do właściwej ochrony prywatności i danych - piszą Maciej Łabędzki oraz Aleksandra Kraśnicka z Deloitte.

03.01.2024

Linia orzecznicza TSUE „płynie” jak nizinna rzeka, bez spektakularnych zwrotów

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Jeśli uwierzyć (nad)używanemu określeniu „przełomowy wyrok TSUE” przyjąć trzeba by, że orzecznictwo luksemburskiego Trybunału wije się i meandruje niczym rwąca rzeka przez pasmo górskie. Tymczasem linia orzecznicza TSUE  „płynie” raczej w prosty i przewidywalny sposób jak nizinna rzeka, bez spektakularnych zwrotów. Tak jest również w przypadku wyroku TSUE w sprawie C-28/22 Getin Noble Bank S.A z 14 grudnia 2023 r. - co nie umniejsza jego znaczenia dla konsumentów - piszą adwokaci: Anna Dombska i Marcin Szymański.

02.01.2024

Energetyczne podsumowanie 2023 roku

Prawo gospodarcze Prawo europejskie Energetyka

Wyzwaniem wciąż pozostaje powrócenie do rynkowych zasad funkcjonowania rynku energii, gazu i ciepła. Przyjęta nowelizacja ustaw szczególnych dla wskazanych rynków, wydłużająca obowiązywanie maksymalnych cen energii do 30 czerwca 2024 r., powinna być rozwiązaniem przejściowym, w szczególności nie uniemożliwiając rozwoju energetyki odnawialnej w Polsce - piszą prawnicy praktyki prawa energetycznego kancelarii Kochański & Partners.

01.01.2024