Potrącać czy nie potrącać – oto jest pytanie

Domowe finanse Banki Kredyty frankowe

Wydawać by się mogło, że o sprawach frankowych powiedziano i napisano już wszystko. Niedawno pojawiło się jednak kolejne zagadnienie, które wymaga analizy. Potrącenie jest szeroko opisane w doktrynie i powszechne w stosunkach prawnych. Jego stosowanie w praktyce, szczególnie w sprawach związanych ze sprawami frankowymi, nie jest już jednak tak oczywiste - pisze Natalia Kraś, adwokatka w KBiW Kurpiejewski Budzewski i Wspólnicy.

20.12.2024

Jest wyrok TSUE: WSA rozpatrzy wszystkie skargi kredytobiorców Getinu, szansa na odszkodowanie

Wymiar sprawiedliwości Banki Prawo europejskie Kredyty frankowe

12 grudnia Trybunał Sprawiedliwości UE przesądził, że Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie będzie musiał rozpatrzyć 10 tysięcy skarg kredytobiorców na decyzję Bankowego Funduszu Gwarancyjnego o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Bank S.A., a nie tylko jedną podmiotu nadzorującego restrukturyzację GNB. Nie zamknął też drogi kredytobiorcom do odszkodowań od Skarbu Państwa. Zadecyduje o tym WSA. Szanse nie są jednak duże.

12.12.2024

Dziś TSUE orzeknie, czy frankowicze z Getinu dostaną odszkodowanie

Banki Prawo europejskie Kredyty frankowe Upadłość

12 grudnia to ważny dzień dla frankowiczów z Getin Noble Bank. Będzie to odpowiedź na cztery pytania Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, w którym czekają na rozpatrzenie tysiące spraw kredytobiorców. Korzystne orzeczenie TSUE otworzy im drogę do domagania się odszkodowań od Skarbu Państwa.

11.12.2024

Syndyk Getin Noble Banku - pierwsze propozycje ugód dla kredytobiorców

Banki Kredyty frankowe Upadłość

Syndyk masy upadłości Getin Noble Bank S.A. Marcin Kubiczek przedstawił pierwszą transzę propozycji ugodowych dla frankowiczów sędziemu komisarzowi nadzorującemu postępowanie upadłościowe GNB. Teraz sędzia musi zatwierdzić warunki programu ugód i dopiero wtedy propozycje ugodowe otrzymają kredytobiorcy. Prawnikom frankowym propozycja syndyka się nie podoba.

11.12.2024

SN: Błąd sądu, który nie zauważył, że kredyt jest konsumencki

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych uchylił i przekazał do ponownego rozpoznania wyrok dotyczący kredytu frankowego. Orzeczenie zapadło na skutek skargi nadzwyczajnej rzecznika praw obywatelskich, który dopatrzył się naruszenia standardów europejskich w rozpoznaniu sporu o charakterze konsumenckim, w którym jedna strona jest wyraźnie słabsza.

09.12.2024

Sprawy frankowe blokują sądy - projekt ustawy na finiszu

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Do końca roku do opiniowania ma trafić projekt usprawniający pracę sądów w związku z ich obciążeniami sprawami frankowymi. Zakłada on możliwość orzekania w tych sprawach na posiedzeniu niejawnym w pierwszej i drugiej instancji i np. przesłuchiwanie świadków zdalnie - mimo sprzeciwu strony. Sporym odciążeniem m.in. dla apelacji ma być propozycja, by pozew frankowicza z chwilą doręczenia bankowi, z mocy prawa wstrzymywał spłatę kredytu. Wyłączone zostaną również ograniczenia co do zarzutu potrącenia.

05.12.2024

Digitalny asystent sędziego ma usprawnić sprawy frankowe

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Obecnie w sądach jest ponad 202 tys. spraw frankowych, do końca września 2024 r. wpłynęło ich 80 126, reszta to zaległości z poprzednich lat. W najtrudniejszej sytuacji - jak wynika z danych zebranych przez Ministerstwo Sprawiedliwości - są obecnie sądy apelacyjne, obciążone i apelacjami, i zażaleniami, np. na zabezpieczenia spłat kredytu. Jednym ze sposobów na uporanie się z problemem mają być nowe technologie, w tym digitalny asystent sędziego.

04.12.2024

Przełomowy wyrok w sprawie WIBOR-u, czy tylko kolejny kapiszon

Banki Kredyty frankowe

Sąd Okręgowy w Suwałkach uznał za nieważne postanowienie umowy kredytowej dotyczące WIBOR-u. Zdaniem części prawników reprezentujących złotówkowiczów, to przełomowy wyrok. Liczą, że wywoła efekt domina i sądy "spuchną" od spraw wiborowych. Inni wskazują jednak, że argumenty sądu są chybione, a wyrok zostanie szybko uchylony.

03.12.2024

Przesłuchiwanie świadków w sprawie frankowej bywa zbyteczne

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Pełnomocnicy kredytobiorców frankowych od dawna wskazują, że przesłuchanie stron i świadków tylko przedłuża postępowanie, a często nie jest konieczne w sprawach frankowych. Niedawny wyrok Sądu Apelacyjnego w Krakowie potwierdził to stanowisko. Sąd uznał, że wobec braku kwestionowania przez bank statusu konsumenta dowód taki jest zbędny.

03.12.2024

Frankowicze procesujący się z Getinem mogą liczyć na zabezpieczenie roszczenia

Banki Kredyty frankowe

Od dwóch miesięcy kredytobiorcom z upadłego Getin Noble Banku łatwiej jest o postanowienie zabezpieczające roszczenia poprzez wstrzymanie płatności rat kredytowych. Jest to efekt jednej z ostatnich uchwał Sądu Najwyższego. Ciągle jednak dużo zależy od konkretnego sędziego - są tacy, którzy nadal niechętnie udzielają zabezpieczeń frankowiczom z tego banku. Są już jednak w zdecydowanej mniejszości.

26.11.2024

Bank proponuje frankowiczom... by nie spłacali rat kredytu

Banki Kredyty frankowe

Frankowicze z mBank-u dostają pisma, że nie muszą spłacać rat do czasu zakończenia postępowania o unieważnienie umowy kredytowej. To nowa praktyka banku. Kredytobiorcy nie muszą już więc mieć postanowienia zabezpieczającego roszczenie. Jednak prawnicy frankowi ostrzegają - zmiana polityki banku ma na celu ograniczanie własnych strat i kosztów, a kredytobiorca może stracić m.in. na zwrocie odsetek ustawowych. Bank odpowiedział Prawo.pl, że nie komentuje swojej strategii procesowej, a do każdej sprawy podchodzi indywidualnie.

21.11.2024

SN: Miejsce w pozwie decyduje o kolejności rozpoznania żądań

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Sąd jest związany kolejnością żądań określoną przez powoda także wtedy, gdy żąda on zwrotu nienależnego świadczenia, które obejmuje część nadpłaconych rat z powodu bezskuteczności niedozwolonych postanowień umowy kredytu, ewentualnie zwrotu nienależnego świadczenia spełnionego ‎w wykonaniu nieważnej umowy kredytu – taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego.

16.11.2024

Kto unieważni kredyt frankowy, może stracić ulgę mieszkaniową

Domowe finanse PIT Kredyty Kredyty frankowe Nieruchomości

W przypadku, gdy sąd unieważni umowę kredytu frankowego, mamy do czynienia z sytuacją, jakby w ogóle nie doszło do jej zawarcia. Nie można więc uznać, że kredytobiorca go spłacił. Nie skorzysta z ulgi mieszkaniowej, czyli w takim przypadku na spłatę kredytu - twierdzi dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Według prawników, przepisy nie nadążają za rzeczywistością. Mimo iż podatnik wydał środki na własne cele mieszkaniowe, to nie może ich uwzględnić w rozliczeniu.

14.11.2024

Nartowski: Propozycje w sprawie franków obiecujące, nie zapomnijmy o dobrych przepisach przejściowych

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Zmiany proponowane przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego, dotyczące procesów w sprawach frankowych, wydają się być krokiem w dobrym kierunku. Część propozycji wymaga poprawy - np. wstrzymanie spłaty kredytu powinno - wydaje się - następować wcześniej niż z doręczeniem pozwu. Warto też pochylić się nad przepisami międzyczasowymi, by z nowych regulacji można było korzystać jak najskuteczniej, ale też - by nie budziły wątpliwości lub krytyki - pisze Damian Nartowski, radca prawny, partner w kancelarii WN Legal Wątrobiński Nartowski.

14.11.2024

Frankowiczom grozi wysoki podatek za zwrócone odsetki

Domowe finanse Doradca podatkowy Banki Kredyty frankowe

Frankowicze, którzy unieważnili umowy kredytowe, a korzystali w poprzednich latach z ulgi odsetkowej, mogą mieć problemy z fiskusem. Jeśli bank zwróci im odliczone wcześniej odsetki, będą musieli zwrócić fiskusowi ulgę nawet za 20 lat, czyli doliczyć te odsetki do swoich dochodów. Dla niektórych może to oznaczać wysoki podatek. Jest jednak rozwiązanie, które pozwala uniknąć takich problemów.

13.11.2024

Banki kontra frankowicze: Nie ma szans na wygraną... to może chociaż wyniszczyć

Banki Kredyty frankowe

Przy pozwach banków przeciwko frankowiczom pojawił się za sprawą Sądu Okręgowego w Płocku nowy argument dla kredytobiorców: kontrpowództwa banków przeciwko frankowiczom doczekały się porównania przez sąd do praktyki, która określana jest jako pozew typu SLAPP, mający na celu nie tyle zwycięstwo, co wyniszczenie przeciwnika.

09.11.2024

Rząd przed TSUE broni WIBOR-u

Domowe finanse Banki Kredyty Prawo europejskie Kredyty frankowe

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wysłała 28 października do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej swoje stanowisko w sprawie kredytów mieszkaniowych ze stawkami WIBOR. Nie budzi ono zaskoczenia: rząd sprzeciwia się traktowaniu dyrektywy 93/13 jako narzędzia do podważania systemu dotyczącego wskaźników referencyjnych.

08.11.2024

SN: Umowa kredytowa ważna - bez zmiany przeliczenia franków na złote

Prawo cywilne Domowe finanse Kredyty frankowe

Usunięcie z klauzuli przeliczeniowej, zawartej w umowie kredytu indeksowanego kursem franka szwajcarskiego, postanowienia dotyczącego ustalanej arbitralnie przez bank marży i pozostawienie w umowie mechanizmu przeliczenia franków na złote i odwrotnie w oparciu o kursy średnie NBP, do których umowa odsyła, nie prowadzi do istotnej zmiany umowy powodującej jej nieważność - orzekł niedawno Sąd Najwyższy.

07.11.2024

Koniec z przerywaniem biegu przedawnienia przez banki, będzie kolejny wyrok TSUE

Banki Prawo europejskie Kredyty frankowe

Czy skończy się masowe składanie pozwów przez banki w celu przerwania biegu przedawnienia? Do TSUE trafiły właśnie dwa pytania warszawskiego sądu w tej sprawie. Co roku frankowicze z kolejnego "rocznika" dostają pisma z banków. W tym roku trafiają one do osób, które w 2021 roku wystąpiły o unieważnienie umowy kredytowej lub w inny sposób weszły w spór z bankiem. Roszczenia banków przedawniają się bowiem po upływie trzech lat.

07.11.2024

Pozew frankowy doręczony bankowi wstrzyma spłatę kredytu

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Sąd będzie częściej orzekał na posiedzeniu niejawnym, a świadkowie będą mogli być przesłuchiwani zdalnie - mimo sprzeciwu strony. Z kolei pozew frankowicza z chwilą doręczenia bankowi, z mocy prawa wstrzyma spłatę kredytu. Wyłączone zostaną również ograniczenia co do zarzutu potrącenia, będzie można go zgłaszać aż do zakończenia sprawy w drugiej instancji, a ugoda będzie mogła być zawarta zdalnie - to założenia projektu nowelizacji autorstwa Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, która ma usprawnić sprawy frankowe.

06.11.2024
1  2  3  4  5    28