Bank proponuje frankowiczom... by nie spłacali rat kredytu

Banki Kredyty frankowe

Frankowicze z mBank -u dostają pisma, że nie muszą spłacać rat do czasu zakończenia postępowania o unieważnienie umowy kredytowej. To nowa praktyka banku. Kredytobiorcy nie muszą już więc mieć postanowienia zabezpieczającego roszczenie. Jednak prawnicy frankowi ostrzegają - zmiana polityki banku ma na celu ograniczanie własnych strat i kosztów, a kredytobiorca może stracić m.in. na zwrocie odsetek ustawowych. Bank odpowiedział Prawo.pl, że nie komentuje swojej strategii procesowej, a do każdej sprawy podchodzi indywidualnie.

21.11.2024

SN: Miejsce w pozwie decyduje o kolejności rozpoznania żądań

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Sąd jest związany kolejnością żądań określoną przez powoda także wtedy, gdy żąda on zwrotu nienależnego świadczenia, które obejmuje część nadpłaconych rat z powodu bezskuteczności niedozwolonych postanowień umowy kredytu, ewentualnie zwrotu nienależnego świadczenia spełnionego ‎w wykonaniu nieważnej umowy kredytu – taką uchwałę podjęła Izba Cywilna Sądu Najwyższego.

16.11.2024

Kto unieważni kredyt frankowy, może stracić ulgę mieszkaniową

Domowe finanse PIT Kredyty Kredyty frankowe Nieruchomości

W przypadku, gdy sąd unieważni umowę kredytu frankowego, mamy do czynienia z sytuacją, jakby w ogóle nie doszło do jej zawarcia. Nie można więc uznać, że kredytobiorca go spłacił. Nie skorzysta z ulgi mieszkaniowej, czyli w takim przypadku na spłatę kredytu - twierdzi dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej. Według prawników, przepisy nie nadążają za rzeczywistością. Mimo iż podatnik wydał środki na własne cele mieszkaniowe, to nie może ich uwzględnić w rozliczeniu.

14.11.2024

Nartowski: Propozycje w sprawie franków obiecujące, nie zapomnijmy o dobrych przepisach przejściowych

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Zmiany proponowane przez Komisję Kodyfikacyjną Prawa Cywilnego, dotyczące procesów w sprawach frankowych, wydają się być krokiem w dobrym kierunku. Część propozycji wymaga poprawy - np. wstrzymanie spłaty kredytu powinno - wydaje się - następować wcześniej niż z doręczeniem pozwu. Warto też pochylić się nad przepisami międzyczasowymi, by z nowych regulacji można było korzystać jak najskuteczniej, ale też - by nie budziły wątpliwości lub krytyki - pisze Damian Nartowski, radca prawny, partner w kancelarii WN Legal Wątrobiński Nartowski.

14.11.2024

Frankowiczom grozi wysoki podatek za zwrócone odsetki

Domowe finanse Doradca podatkowy Banki Kredyty frankowe

Frankowicze, którzy unieważnili umowy kredytowe, a korzystali w poprzednich latach z ulgi odsetkowej, mogą mieć problemy z fiskusem. Jeśli bank zwróci im odliczone wcześniej odsetki, będą musieli zwrócić fiskusowi ulgę nawet za 20 lat, czyli doliczyć te odsetki do swoich dochodów. Dla niektórych może to oznaczać wysoki podatek. Jest jednak rozwiązanie, które pozwala uniknąć takich problemów.

13.11.2024

Banki kontra frankowicze: Nie ma szans na wygraną... to może chociaż wyniszczyć

Banki Kredyty frankowe

Przy pozwach banków przeciwko frankowiczom pojawił się za sprawą Sądu Okręgowego w Płocku nowy argument dla kredytobiorców: kontrpowództwa banków przeciwko frankowiczom doczekały się porównania przez sąd do praktyki, która określana jest jako pozew typu SLAPP, mający na celu nie tyle zwycięstwo, co wyniszczenie przeciwnika.

09.11.2024

Rząd przed TSUE broni WIBOR-u

Domowe finanse Banki Kredyty Prawo europejskie Kredyty frankowe

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów wysłała 28 października do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej swoje stanowisko w sprawie kredytów mieszkaniowych ze stawkami WIBOR. Nie budzi ono zaskoczenia: rząd sprzeciwia się traktowaniu dyrektywy 93/13 jako narzędzia do podważania systemu dotyczącego wskaźników referencyjnych.

08.11.2024

SN: Umowa kredytowa ważna - bez zmiany przeliczenia franków na złote

Prawo cywilne Domowe finanse Kredyty frankowe

Usunięcie z klauzuli przeliczeniowej, zawartej w umowie kredytu indeksowanego kursem franka szwajcarskiego, postanowienia dotyczącego ustalanej arbitralnie przez bank marży i pozostawienie w umowie mechanizmu przeliczenia franków na złote i odwrotnie w oparciu o kursy średnie NBP, do których umowa odsyła, nie prowadzi do istotnej zmiany umowy powodującej jej nieważność - orzekł niedawno Sąd Najwyższy.

07.11.2024

Koniec z przerywaniem biegu przedawnienia przez banki, będzie kolejny wyrok TSUE

Banki Prawo europejskie Kredyty frankowe

Czy skończy się masowe składanie pozwów przez banki w celu przerwania biegu przedawnienia? Do TSUE trafiły właśnie dwa pytania warszawskiego sądu w tej sprawie. Co roku frankowicze z kolejnego "rocznika" dostają pisma z banków. W tym roku trafiają one do osób, które w 2021 roku wystąpiły o unieważnienie umowy kredytowej lub w inny sposób weszły w spór z bankiem. Roszczenia banków przedawniają się bowiem po upływie trzech lat.

07.11.2024

Pozew frankowy doręczony bankowi wstrzyma spłatę kredytu

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Sąd będzie częściej orzekał na posiedzeniu niejawnym, a świadkowie będą mogli być przesłuchiwani zdalnie - mimo sprzeciwu strony. Z kolei pozew frankowicza z chwilą doręczenia bankowi, z mocy prawa wstrzyma spłatę kredytu. Wyłączone zostaną również ograniczenia co do zarzutu potrącenia, będzie można go zgłaszać aż do zakończenia sprawy w drugiej instancji, a ugoda będzie mogła być zawarta zdalnie - to założenia projektu nowelizacji autorstwa Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego, która ma usprawnić sprawy frankowe.

06.11.2024

SN: Nieważna umowa kredytu, bo nie było zgody na niekorzystne indeksowanie

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Postanowienia indeksacyjne umowy kredytu walutowego są abuzywne, więc od początku z mocy samego prawa są dotknięte bezskutecznością na korzyść kredytobiorcy - oceniła Izba Cywilna Sądu Najwyższego i oddaliła skargę kasacyjną banku. Chyba, że kredytobiorca udzieliłby świadomej i wolnej zgody na te klauzule. Jednak w tej sytuacji takiej zgody nie było.

04.11.2024

Postępowania apelacyjne bywają zmorą frankowiczów

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Ciągle większość spraw frankowych znajduje finał w apelacji, a na rozprawę apelacyjną zwykle trzeba dość długo poczekać, czasem nawet ponad dwa lata. Z punktu widzenia kredytobiorców jedynym plusem są odsetki, które są naliczane bankowi i dodatkowe koszty zastępstwa procesowego. Same banki czasem cofają apelacje, ale nadal jest to rzadkie.

04.11.2024

SN: Frankowicze mogą żądać unieważnienia umowy, dopóki nie jest wykonana w całości

Prawo cywilne Kredyty frankowe

Dopóki nieważna umowa nie zostanie wykonana w całości lub z innych przyczyn nie przestanie wiązać, strona umowy ma interes prawny w ustaleniu nieistnienia stosunku kredytu, tj. nieważności umowy kreującej ten stosunek, niezależnie od roszczeń powstałych w związku z wykonaną częścią umowy – orzekła Izba Cywilna Sądu Najwyższego, nie przyjmując skargi kasacyjnej banku do rozpoznania.

02.11.2024

Frankowicz nie traci statusu konsumenta, chociaż wynajmuje mieszkanie

Banki Prawo europejskie Kredyty frankowe

Z wyroku TSUE z 24 października 2024 r. wynika, że w przypadku gdy celem zawarcia umowy kredytu hipotecznego był zakup jednej nieruchomości przeznaczonej do odpłatnego wynajmowania, kredytobiorca zachowuje status konsumenta w rozumieniu dyrektywy Rady 93/13/EWG, jeżeli nie działał w celach związanych z jego działalnością gospodarczą lub zawodową. Teraz banki będą musiały przeanalizować swoją taktykę procesową, czy warto składać apelacje od wyroków korzystnych dla frankowiczów, którzy wynajmowali swoje nieruchomości.

31.10.2024

Probankowy sąd przyjmuje pozew frankowicza z Getin Noble Bank

Banki Kredyty frankowe Upadłość

Są już pierwsze jaskółki po uchwale Sądu Najwyższego w sprawie Getin Noble Banku. SN orzekł, że sprawy dotyczące ważności umów kredytowych frankowiczów z GNB nie muszą czekać do zakończenia postępowania upadłościowego wobec banku, mogą być kontynuowane. Jeden z sądów wrocławskich odmówił właśnie odrzucenia pozwu oraz oddalił wnioski o zawieszenie postępowania i o przekazanie sprawy syndykowi jako zgłoszenia wierzytelności.

24.10.2024

Banki coraz częściej rezygnują z apelacji w sprawach frankowych

Wymiar sprawiedliwości Banki Kredyty frankowe

Powoli zmienia się podejście banków do sporów z frankowiczami. Wprawdzie jeszcze nikt nie uznaje reklamacji kwestionujących treść umowy kredytowej, ale niektóre banki coraz chętniej uznają wyroki w pierwszej instancji i dążą do porozumień kompensacyjnych w celu zakończenia sporu. Z drugiej strony sprawy, które dotąd wpłynęły, już przyblokowały Sąd Apelacyjny w Warszawie.

16.10.2024

Ważne orzeczenie TSUE dla frankowiczów wynajmujących mieszkania

Banki Prawo europejskie Kredyty frankowe

24 października TSUE odpowie na pytanie, czy frankowicze wynajmujący mieszkania to jeszcze konsumenci czy już przedsiębiorcy. Gdyby okazało się, że należy traktować ich jako konsumentów, będą mogli pić szampana. Jeśli Trybunał uzna kredytobiorców za przedsiębiorców, trudniej im będzie wygrać z bankiem, bo wtedy nie chroni ich unijna dyrektywa konsumencka.

09.10.2024

Ważny wyrok SN: Frankowicze nie muszą czekać na wynik postępowania wobec Getinu

Kredyty frankowe

Sprawy dotyczące ważności umów kredytowych frankowiczów z Getin Noble Bank nie muszą czekać do zakończenia postępowania upadłościowego wobec banku, mogą być kontynuowane. Takie orzeczenie wydał w czwartek, 19 września, Sąd Najwyższy. Oznacza to, że kredytobiorcy nie będą latami pozostawać w zawieszeniu.

19.09.2024

Wydział frankowy drży w posadach - przewodniczący do wymiany

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Rozpoczęła się procedura zmiany przewodniczącego XXVIII Wydziału Cywilnego Sądu Okręgowego w Warszawie - tzw. wydziału frankowego. Powodem jest - jak wynika z nieoficjalnych informacji Prawo.pl - sposób awansowania sędziego dra Tomasza Niewiadomskiego, czyli przy udziale tzw. neo-KRS ukształtowanej nowelizacją z grudnia 2017 r. Obaw nie kryją i pełnomocnicy frankowiczów, i sędziowie. Tym bardziej, że tzw. neo-sędziów w wydziale jest ok. 30 - na 35 sędziów.

11.09.2024

Mnożenie problemów w kasacjach frankowych jest mało skuteczne

Domowe finanse Banki Kredyty frankowe

Odmowa przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania w sprawie umów kredytowych zdarza się coraz częściej. Chodzi o to, że większość problemów związanych z kredytami walutowymi została już rozstrzygnięta - choćby wadliwe klauzule ryzyka walutowego i klauzul przeliczeniowych. Klauzule waloryzacyjne, które nie zostały wyrażone w umowie kredytu w sposób jasny i precyzyjny, podlegają badaniu przez sąd - przypomniał Sąd Najwyższy.

11.09.2024
1  2  3  4  5    28