UOKiK sprawdzi, dlaczego ceny tak rosną

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Pracownicy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Inspekcji Handlowej będą monitorować ceny w internecie oraz w sklepach stacjonarnych. Prezes Urzędu Tomasz Chróstny podjął decyzję o powołaniu zespołu, który przede wszystkim przyjrzy się wzrostom cen żywności i produktów higienicznych.

17.03.2020

Centra handlowe zamknięte, ale pytań wiele

Prawo cywilne Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus

Od soboty obowiązuje rozporządzenie ograniczające, z uwagi na epidemię koronawirusa, m.in. handel w centrach handlowych. Czy wszystkie centra zostały nim objęte? Kto musi zamknąć sklep, a kto może nadal prowadzić handel? Czy za czas trwania ograniczeń należy się czynsz najmu? Co z pracownikami sklepu? - na te pytania odpowiada radca prawny Joanna Domoń–Kulas

16.03.2020

Przedsiębiorcy niecierpliwie czekają na pakiet osłonowy

Prawo gospodarcze Koronawirus

Jutro may poznać szczegóły pakietu pomocowego dla firm dotkniętych bankructwem z powodu walki z koronawirusem. Sejm ma się nim zająć 25 marca Organizacje przedsiębiorców już przedstawiają swoje postulaty, bo boją się, że pakiet zostanie uchwalony ekspresowo i bez konsultacji.

16.03.2020

Brexit to duże wyzwania w sferze własności przemysłowej

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Prawo europejskie

Regulacje sprzed 1 lutego 2020 r. gwarantowały ochronę unijnych znaków towarowych i wspólnotowych wzorów przemysłowych we wszystkich 28 krajach Unii Europejskiej. Brexit wywołał lawinę zmian oraz konieczność dostosowania praw własności intelektualnej do nowych zasad. Co to oznacza, piszą Andrzej Przytuła i Monika Faszcza

16.03.2020

Przywódcy UE apelują o współpracę w dystrybucji sprzętu medycznego

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Prawo europejskie

Rządy państw członkowskich muszą przestać ograniczać dostawy sprzętu medycznego w UE i przestać podejmować jednostronne działania - zaapelowała w niedzielę przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Poparł ją w opublikowanym tego samego dnia oświadczeniu przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassoli.

15.03.2020

Autobusy i busy wjadą do Polski

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

Polacy podróżujący busami i autobusami będą mogli bez przeszkód wrócić do Polski. Komendant Główny Straży Granicznej gen. Tomasz Praga wydał wytyczne, na podstawie których kategoria pojazdów dopuszczonych do ruchu na przejściach granicznych będzie poszerzona o busy i autobusy.

15.03.2020

Minister i inspektor zalecają zakładom pracy ostrożność

BHP Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

Zachowanie bezpiecznej odległości, częste mycie rąk oraz udostępnienie dozowników z płynem odkażającym, a także ograniczenie podróży służbowych i w miarę możliwości promowanie pracy zdalnej - to niektóre z zaleceń dla zakładów pracy, jakie przygotowały wspólnie Ministerstwo Rozwoju i Główny Inspektor Sanitarny.

14.03.2020

Bardziej niż ZUS-u i skarbówki nowe firmy obawiają się nierzetelnych kontrahentów

Prawo pracy Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność gospodarczą najbardziej obawiają się nierzetelnych kontrahentów, braku zamówień, a także utraty płynności finansowej. Później wymieniają kontrole skarbowe, a następnie – brak odpowiednich pracowników. Niewielu badanych martwi się też podnoszeniem składek na ZUS i podatków.

13.03.2020

SN: Celowe unieważnienie darowizny ojca na rzecz córki

Prawo cywilne Spółki Prawo gospodarcze

Sąd może zabronić cofnięcia skargi pauliańskiej powoda ze względu na niejasne powiązania rodzinne i prawdopodobną szkodę spółki, która była wierzycielem. Mimo, że prezes tej spółki zmarł, a jej siedziba i reprezentacja jest trudna do ustalenia. Sąd Najwyższy unieważnił umowę darowizny między córką a ojcem, prezesem spółki.

13.03.2020

Rzecznik Finansowy wygrywa w sądzie z Idea Bankiem

Prawo gospodarcze Finanse

Rzecznik Finansowy słusznie nałożył na Idea Bank karę w wysokości 100 tys. zł kary za odmowę przekazania mu umowy z Polskim Domem Maklerskim. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny i oddalił skargę banku na decyzję rzecznika, który potrzebował znać treść kontraktu, by interweniować w sporach związanych ze „sprawą GetBack”.

13.03.2020

Zakaz sprzedaży dla Allegro i OLX może przynieść więcej strat, niż korzyści

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Koronawirus

Premier Mateusz Morawiecki zakazał Allegro i OLX sprzedaży 53 produktów, w tym żeli i płynów antybakteryjnych, maseczek i rękawic. Zdaniem prawników to nieprzemyślana decyzja, która narusza zasady konkurencji i może zmniejszyć dostęp do tych artykułów, a także skutkować pozwami przeciwko Skarbowi Państwa o odszkodowanie.

13.03.2020

Wirus zaatakował gospodarkę. Biznes potrzebuje więcej, niż daje rząd

Prawo gospodarcze Koronawirus

Trzeba powstrzymać wszystkie zmiany legislacyjne, które niosą za sobą skutki finansowe dla firm – apelują przedsiębiorcy. Już dziś rząd powinien powiedzieć, że przesunie wdrożenie PPK w małych i średnich firmach, wejście w życie podatku cukrowego i zamrozi wysokość płacy minimalnej.

12.03.2020

Koronawirus nie zawsze uzasadni bezpłatną rezygnację z wycieczki

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Koronawirus

Osoby, które chcą zrezygnować z imprezy z biurem podróży z powodu epidemii koronawirusa, mogą mieć problemy, które skończą się sprawą w sądzie. Bezkosztowo mogą odstąpić od umowy tylko wtedy, gdy wycieczka jest do strefy epidemii czy kwarantanny, lub gdy z powodu wirusa zmieniono jej przebieg.

11.03.2020

Ministerstwo Rozwoju szykuje specustawę dla firm poszkodowanych przez koronawirusa

Prawo gospodarcze Koronawirus

Ulgi i ułatwienia w płaceniu należności do fiskusa i ZUS, dopłaty do kredytów, wsparcie dla firm zmuszonych do przestojów – takie zmiany ma wprowadzić specjalna ustawa, nad którą pracuje Ministerstwo Rozwoju. Pakiet osłonowy ma ochronić przedsiębiorców przed skutkami epidemii koronawirusa.

10.03.2020

KNF zwiększy nadzór nad zagranicznymi zakładami ubezpieczeń

Prawo gospodarcze Finanse

Komisja Nadzoru Finansowego będzie skuteczniej i szybciej nadzorować zagraniczne zakłady ubezpieczeń i zagraniczne zakłady reasekuracji. Chodzi o podmioty z innych krajów Unii Europejskiej działające w Polsce przez swoje oddziały lub w ramach swobody świadczenia usług. Tak wynika z projektu ustawy przyjętej we wtorek przez rząd.

10.03.2020

Prezes NIK: Ofiary GetBack mogą powoływać się na nasz raport

Rynek i konsument Domowe finanse Prawo gospodarcze Finanse

Z raportu Najwyższej Izby Kontroli w sprawie GetBack, w którym oceniono, że instytucje państwowe, a szczególnie Komisja Nadzoru Finansowego, nie zapewniły skutecznej ochrony konsumentów, trzeba wyciągnąć poważne wnioski - stwierdził we wtorek prezes Marian Banaś.

10.03.2020

Niedużak: Pracujemy nad projektem ustawy o fundacji rodzinnej

Prawo cywilne Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy

Dzięki konsultacjom „Zielonej księgi” mamy już wizję polskiej fundacji rodzinnej, która będzie mogła zarządzać rodzinną firmą przez pokolenia. Będą ją tworzyć i zasiadać w jej zarządzie tylko osoby fizyczne. Zakładamy, że fundacja nie będzie mogła prowadzić działalności gospodarczej. Nowe przepisy nie zmienią zasad dziedziczenia, ale chcielibyśmy, aby wypłata zachowku mogła zostać rozłożona w czasie – mówi Marek Niedużak, wiceminister rozwoju.

10.03.2020

Będą nowe rekomendacje dla cen transferowych

CIT Prawo gospodarcze

Trzy nowe rekomendacje, które dotyczą opisu metody marży transakcyjnej netto (TNMM), opisu metody ceny odprzedaży oraz interpretacji i zakresu stosowania przepisów o restrukturyzacji w obszarze cen transferowych - to efekt zorganizowanego na początku tego miesiąca przez resort finansów IX Forum Cen Transferowych.

09.03.2020

Koronawirus niszczy turystykę, także polską. Branża prosi o wsparcie

Prawo gospodarcze Koronawirus

Według Światowej Organizacji Turystyki z powodu koronawirusa o 1-3 proc. spadnie liczba wyjazdów, a branża może stracić od 30 do 50 miliardów dolarów. Polska Izba Turystyki apeluje do premiera Mateusz Morawieckiego do zapewniania mechanizmów ochronnych w przypadku epidemii. Podkreśla, że brak działań osłonowych wywoła lawinę bankructw.

09.03.2020

Waży się sprawa wkładów od członków SKOK Wołomin - może sprzeciwić się NBP

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Jeszcze w grudniu Sąd Najwyższy orzekł, że syndyk upadłej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej nie może żądać od jej członków, by ponosili koszty strat powstałych w kasie w podwójnej wysokości, bo nie było takiej uchwały walnego zgromadzenia. Syndyk proponuje zrzeczenie się tych roszczeń, ale przeciwne stanowisko prezentuje NBP.

09.03.2020