Louis Vuitton przegrał spór z polskim przedsiębiorcą o szachownicę na torebkach

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Czarno-beżowa szachownica nie jest wystarczająco odróżniającym się wzorem i dlatego nie można jej zastrzegać jako znak towarowy - potwierdził Sąd Unii Europejskiej w Luksemburgu. To istotny werdykt w sporze między firmą Louis Vuitton a polskim przedsiębiorcą Norbertem Wiśniewskim.

19.10.2022

Łódź, Gorzów Wielkopolski i Lublin - tu inwestorzy najszybciej załatwią formalności budowlane

Budownictwo

Inwestorzy czekają na wydanie warunków zabudowy nawet rok. Lepiej jest w przypadku pozwoleń na budowę – ponad jedna na cztery decyzje została wydana w czasie nie dłuższym niż 65 dni od chwili złożenia wniosku. Liderem w tej kategorii jest miasto Łódź, w którym wszystkie pozwolenia na budowę dla inwestycji mieszkaniowych wydano w 2021 roku w czasie nieprzekraczającym 65 dni - wynika z Rankingu Miast organizowanego przez Polski Związek Firm Deweloperskich.

19.10.2022

Nowela KSH daje mocne uprawnienia radom nadzorczym

Spółki

Ostatnie zmiany do kodeksu spółek handlowych niewątpliwie ułatwią radom nadzorczym efektywne wykonywanie ich obowiązków. Możliwość zapraszania do współpracy eksperta, żądania dokumentów, informacji i wyjaśnień od szerokiego grona osób zaangażowanych w spółkę da radzie nadzorczej konkretne narzędzia do faktycznego sprawowania nadzoru - pisze Joanna Fasula, senior associate w Praktyce Prawa Spółek, Fuzji i Przejęć kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

19.10.2022

Za nieprawidłowości firma sprzedająca węgiel zapłaci nawet 15 tys. zł kary

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Dodatek osłonowy

Przepisy projektowanej ustawy o zakupie preferencyjnym paliwa stałego przez gospodarstwa domowe stawiają w gorszej sytuacji firmy mające pozwolenie na handel opałem, niż gminy. Zarówno w kwestii wymogów płatności, jak również odpowiedzialności. Za każdą nieprawidłowość w dystrybucji węgla - np. sprzedaż bez zaświadczenia - zapłacą 5 tys. zł kary administracyjnej.

19.10.2022

MFiPR: Pierwsza zaliczka z unijnego budżetu trafiła już do Polski

Środowisko Finanse publiczne Prawo europejskie

Komisja Europejska wypłaciła pierwszą zaliczkę w wysokości 5,5 mln euro na Program Pomoc Techniczna. Wkrótce spodziewamy się kolejnych wpłat – poinformowało we wtorek Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Jak podano, Komisja Europejska potwierdziła spełnienie przez Polskę 13 warunków, a w zakresie pozostałych siedmiu toczy się dialog techniczny ze stroną polską.

18.10.2022

Ustawa zamrażająca ceny prądu może... zamrozić rynek

Małe i średnie firmy

Jeszcze w tym tygodniu może zostać uchwalona ustawa zamrażająca ceny prądu dla małych firm i odbiorców indywidualnych. I choć ma wspomagać biznes, to przedsiębiorcy z branży energetycznej wytykają jej poważne wady. Wskazują m.in. na brak gwarancji wypłaty pełnych rekompensat dla spółek obrotu energią, a także na możliwe niezgodności z prawem unijnym.

18.10.2022

Odpowiedzialność za sztuczną inteligencję będzie uregulowana

Prawo AI

Parlament europejski po raz kolejny podejmuje próbę uregulowania odpowiedzialności cywilnej za sztuczną inteligencję. Z jej wykorzystywaniem wiąże się problem odpowiedzialności za szkody. Czy odpowiedzialny może być właściciel mienia, który kupił i zainstalował narzędzie monitorujące, a może jego twórca? Jak wygląda w tym przypadku odpowiedzialność za produkt? Co z sytuacją, gdy samo urządzenie wprowadza dodatkowe ryzyko?

15.10.2022

TSUE: Nie tylko podróbki luksusowych towarów wolno niszczyć

Prawo gospodarcze Prawo europejskie Ochrona konkurencji

Gdy towary noszą legalny znak towarowy, ale wprowadzono je na rynek bez zgody właściciela tego znaku, prawo dopuszcza ich zniszczenie. Tak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE w sprawie dotyczącej polskiej firmy Perfumesco.pl., handlującej perfumami marki Hugo Boss.

13.10.2022

Są prawne ramy grupy spółek. Wchodzi w życie nowela KSH

Spółki

Od czwartku w kodeksie spółek handlowych pojawią się uregulowania dotyczące pojęcia grupy spółek, pozwalające sformalizować istnienie grup kapitałowych. Prawnicy nie mają wątpliwości, że na razie nowe przepisy będą wykorzystywane głównie przez spółki Skarbu Państwa. Natomiast inne podmioty będą nadal działały, jak dotychczas, czyli nieformalnie. Piszemy o tym również w Legal Alert.

13.10.2022

Co ma zrobić frankowicz w Getin Noble Bank? Na pewno płacić nie musi

Kredyty frankowe

Kredytobiorcy Getin Noble Bank (obecnie w restrukturyzacji) mogą zaprzestać spłaty rat i nie muszą w tym względzie oczekiwać na wyrok sądu lub postanowienie zabezpieczające powództwo. Dotyczy to także tych kredytobiorców, którzy jeszcze nie złożyli pozwu przeciwko bankowi. Umowy kredytów indeksowanych kursem CHF stosowane przez dawny Getin Bank czy dawny Noble Bank są nieważne bez względu na to, czy i kiedy sąd o tym orzeknie - pisze radca prawny Tomasz Konieczny.

12.10.2022

Opłaty za mieszkanie w górę! Ochrona przed podwyżkami prądu nie dla wszystkich jednakowa

Finanse Nieruchomości

Mieszkańcy mrówkowców zapłacą o wiele więcej za prąd, niż osoby z małych bloków. Nowe przepisy przewidują taki sam limit 2000 kWh rocznie na każdy licznik - zarówno na dany lokal, jak i dla części wspólnych budynku, jak windy czy oświetlenie klatek. Limit tańszej energii wystarczy może w małych budynkach. Ci z dużych poniosą koszty licznych pięter, korytarzy i wind w opłatach za mieszkanie.

12.10.2022

Rząd idzie na wojnę z pieniactwem, surowe kary za blokowanie budowy

Budownictwo

Zmorą inwestorów są bezpodstawne odwołania. Jedna taka skarga może zablokować budowę na długie lata. Ministerstwo Rozwoju i Technologii ma pomysł, jak poradzić sobie z tym problemem. Chce karać za pieniactwo grzywną lub aresztem. Taką propozycję zawiera najnowszy projekt noweli prawa budowlanego. Zdaniem wielu prawników wcale nie chodzi tu o pieniactwo, ale ograniczenie liczby odwołań, także tych zasadnych.

11.10.2022

Windykatorzy: Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości zlikwiduje najuczciwsze firmy

Prawo gospodarcze Finanse

Przedsiębiorcy z branży windykacyjnej uważają, że zaproponowana przez Ministerstwo Sprawiedliwości ustawa dotycząca windykacji jest niesprawiedliwa gospodarczo. Będzie swoistym zamachem na małe firmy, które swoją działalność opierają na windykacji wobec osób fizycznych. Faktycznie więc może okazać się, że niemożliwe będzie np. sprawne odzyskiwanie pieniędzy od dłużników alimentacyjnych.

10.10.2022

Zasada dobrego sąsiedztwa nie ogranicza budowy farm fotowoltaicznych

Budownictwo Nieruchomości

Każdy, kto miał do czynienia z procesem inwestycyjnym mającym na celu budowę elektrowni fotowoltaicznych, mógł spotkać się z problemem w postaci tzw. zasad dobrego sąsiedztwa. Jednak z ustawy o OZE wynika, że do jej budowy nie potrzeba spełnienia tej zasady, a tym samym przeprowadzania przez organ wydający decyzje o warunkach zabudowy specjalnej analizy.

10.10.2022

Ostatnie dni, by uzyskać dopłatę za ciepło - kto nie dopełni formalności, zapłaci za innych mieszkańców

Państwo zamierza zrekompensować wzrost kosztów ogrzewania gospodarstwom domowym, spółdzielniom oraz podmiotom świadczącym usługi publiczne takim, jak m.in. szkoły lub przychodnie. Warunkiem jest jednak złożenie do 11 października oświadczenia. Bez tego niższych cen ciepła nie będzie, a osoba, która o dokumencie zapomni może też odpowiadać własnym majątkiem - będzie to np. członek zarządu, dyrektor lub wynajmujący lokal.

10.10.2022

Mieszczuch może kupić siedlisko, ale nie każdą firmę może później prowadzić

Budownictwo

Inwestowanie na gruntach rolnych stało się ostatnio bardzo popularne. Patent jest prosty, najpierw realizuje się zabudowę zagrodową, a następnie rozpoczyna prowadzenie działalności gospodarczej. Tego rodzaju inwestycje są jednak ograniczone wieloma regulacjami, a warunkiem istnienia zabudowy zagrodowej jest funkcjonowanie gospodarstwa. Więcej na ten temat w Legal Alercie.

08.10.2022

Ustawa dot. lepszego nadzoru nad sprzedawaną żywnością - do prezydenta

Rynek i konsument

Sejm w piątek poparł poprawkę Senatu do ustawy o Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych. Nowe prawo ma m.in. zwiększyć efektywność nadzoru nad artykułami rolno-spożywczymi, w tym kontrolę żywności sprzedawanej w sklepach internetowych. Nowe przepisy dostosowują ponadto funkcjonowanie IJHARS do obowiązujących wymagań w zakresie ochrony danych osobowych.

07.10.2022

Nowela ustawy ws. świadectw energetycznych domów i mieszkań - do prezydenta

Środowisko Budownictwo Energetyka

Charakterystyki energetyczne przekazane przed dniem wejścia w życie ustawy zachowają ważność przez okres, na jaki zostały sporządzone - przewiduje jedna z przyjętych przez Sejm poprawek Senatu do noweli ustawy ws. świadectw energetycznych domów i mieszkań. Zmiany w ustawie dotyczą wymagań związanych z kontrolą systemów ogrzewania i systemów klimatyzacji.

07.10.2022

Od 10 października ograniczenia w przewozach drogowych z Rosją

Transport Ukraina

Ministerstwo Infrastruktury informuje o ograniczeniach obowiązujących od 10 października 2022 r. w wykonywaniu międzynarodowych przewozów drogowych do, z i przez terytorium Federacji Rosyjskiej. Od zakazu wprowadzono wyjątki, które dotyczą: przewozów pocztowych, do i z Obwodu Kaliningradzkiego oraz przewozów towarów określonych w specjalnym wykazie władz rosyjskich.

07.10.2022