Ugody z bankiem: Czasami propozycje są korzystne dla frankowiczów

Banki Kredyty frankowe

Banki coraz chętniej zawierają ugody z kredytobiorcami i wielu frankowiczów decyduje się na polubowne zakończenie sporu. Propozycje ugód zwykle nie są dla klientów zbyt korzystne, znacznie więcej mogą oni wywalczyć, decydując się na drogę sądową. Choć zdarzają się ugody bardzo korzystne. Pojawiają się też pierwsi kredytobiorcy, którzy zawarli ugodę z bankiem, a po kilku miesiącach próbują się od niej uwolnić.

21.09.2023

Wyeliminowanie z obrotu prawnego warunków zabudowy wpływa na pozwolenie na budowę

Budownictwo

W przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego pierwszym etapem realizacji inwestycji jest uzyskanie warunków zabudowy. Z kolei na podstawie tej decyzji wydawane jest pozwolenie na budowę. Problem pojawia się w momencie, gdy decyzja o warunkach zabudowy zostanie wyeliminowana z obrotu prawnego.

20.09.2023

Finał sądowy pierwszej w Polsce kary za naruszenie przepisów RODO

RODO

Po ponad czterech latach swój finał ma sprawa związana z nałożeniem pierwszej kary pieniężnej przez polski organ nadzorczy. Tyle czasu minęło od nałożenia kary w wysokości nieco ponad 943 tys. zł na spółkę Bisnode, która pozyskiwała dane z ogólnodostępnych rejestrów publicznych, ale nie poinformowała osób, których dane przetwarzała. Przez to osoby te nawet nie wiedziały, że administrator ten przetwarza ich dane osobowe i tym samym nie mogły skorzystać z przysługujących im praw np. sprostowania danych, sprzeciwu wobec dalszego ich przetwarzania.

20.09.2023

Orange zwróci konsumentom opłaty za kontakt z infolinią i wizytę technika

Rynek i konsument

Prezes UOKiK wydał decyzję, w której zakwestionował praktyki spółki Orange Polska. Jedną z nich było pobieranie opłat za połączenia z infoliniami obsługowymi Orange i nju mobile - również, gdy konsument korzystał z oferty, w której ma darmowe rozmowy do sieci komórkowych i stacjonarnych w ramach posiadanego pakietu. Orange ma zwrócić konsumentom nienależnie pobrane opłaty.

20.09.2023

Nowotwór bez taryfy ulgowej w sądzie. Chory frankowicz zwykle czeka jak inni

Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Ciężko chory frankowicz z reguły nie może liczyć na fory w sądzie. Tak jak inni kredytobiorcy musi czekać w długiej kolejce na wydanie wyroku przez sąd. Choroba nie jest na ogół wystarczającym powodem przyśpieszenia rozpatrzenia jego sprawy. Sędziowie tłumaczą, że po ludzku współczują ciężko chorym kredytobiorcom, ale sprawy rozpatrują według kolejności wpływu. Klient banku może natomiast uzyskać wstrzymanie płatności rat.

20.09.2023

Nie tylko inwestor jest stroną postępowania o wydanie warunków zabudowy, ale i sąsiedzi

Budownictwo

Stronami postępowania o wydanie warunków zabudowy mogą być, oprócz inwestora, również właściciele, użytkownicy wieczyści nieruchomości graniczących z terenem inwestycji oraz właściciele działek niesąsiadujących bezpośrednio z terenem planowanej inwestycji, których sytuacja prawna (zespół praw i obowiązków) może zostać dotknięta przez planowaną inwestycję lub jej skutki.

19.09.2023

Układ zamiast upadłości, nowy patent na likwidację firmy

Prawo gospodarcze Restrukturyzacja

W postępowaniu restrukturyzacyjnym można osiągnąć taki sam cel jak w upadłości, ale bez kosztów syndyka i postępowania upadłościowego. A doskonałym narzędziem do tego celu może być układ. Nie wszystkim się on jednak opłaca. Przede wszystkim jest to rozwiązanie dla przedsiębiorstw o mało skomplikowanej strukturze, zatrudniających niewielu pracowników oraz dla wierzycieli chętnych do określonych ustępstw.

19.09.2023

UOKiK: Fałszywy licznik czasu u pośrednika, który udaje sklep

Rynek i konsument

Prezes UOKiK nałożył ponad 100 tys. zł za nieuczciwe praktyki na stronach internetowych bigotka.pl i arkadie.pl Brakowało jasnej informacji, że konsument kupuje u pośrednika. Do szybkich zakupów namawiał licznik, który codziennie od nowa zachęcał do skorzystania z tych samych ofert.

18.09.2023

Postępowania wyjaśniające bardziej karne niż administracyjne - ale bez obrońcy

Rynek Prawo gospodarcze Finanse

Pod koniec września wejdą w życie zmiany ważne dla całego rynku finansowego. Wprowadzają one szereg istotnych nowości, także dotyczących postępowań wyjaśniających przed Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego. Jak oceniają eksperci, sprawią one, że urzędnicy zyskają uprawnienia bardziej śledcze, niż administracyjne. Z kolei osobom wzywanym do złożenia wyjaśnień nadal nie będzie przysługiwać nawet podstawowe prawo do obecności prawnika.

18.09.2023

Już obowiązuje nowe embargo na zboże z Ukrainy

Prawo europejskie

Od 16 września, czyli od tej soboty zaczął obowiązywać zakaz przywozu z Ukrainy do Polski niektórych produktów rolnych, w tym pszenicy, kukurydzy, nasion rzepaku, słonecznika. Rozporządzeniem minister rozwoju i technologii przedłuża unijne embargo, zniesione dzień wcześniej. Rozporządzenie opublikowane Dzienniku Ustaw poz. 1898 nie przewiduje końcowego terminu.

16.09.2023

Fakt, że dużo się wokół buduje i są korki, to jeszcze nie powód, by zakazać inwestycji

Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości

Władztwo planistyczne gminy nie jest absolutne. Samorząd nie może więc nadinterpretowywać w miejscowym planie zapisów studium i pozbawiać inwestora prawa zabudowy działki, ponieważ w okolicy za dużo się buduje i powstają korki. Skoro studium jako funkcję wiodącą przewidziało zabudowę mieszkaniową i usługi, a zieleń tylko jako funkcję uzupełniającą, tak powinno pozostać. Do takich wniosków doszedł wrocławski WSA. To jedno z pierwszych takich orzeczeń.

16.09.2023

KE nie przedłużyła embarga; Polska zakazuje przywozu zboża z Ukrainy

Rolnictwo

W piątek Komisja Europejska nie przedłużyła wygasającego tego dnia embarga na ukraińskie zboże do pięciu państw członkowskich, w tym Polski. Ukraina zgodziła się na wprowadzenie w ciągu 30 dni wszelkich środków prawnych, w tym np. systemu zezwoleń na eksport, aby uniknąć gwałtownych wzrostów cen zbóż - poinformowała KE w komunikacie. W odpowiedzi na tę decyzję polski rząd zakazał przywozu do Polski produktów rolnych z Ukrainy. Rozporządzenie w tej sprawie wejdzie w życie o północy.

15.09.2023

Czy frankowicze Getin Noble Bank będą mieli w KRZ formularz do zgłaszania roszczeń? Jest postulat

Prawo gospodarcze Banki Kredyty frankowe

Rzecznik Praw Obywatelskich reaguje na doniesienia mediów, w tym Prawo.pl, o niewłaściwej obsłudze frankowiczów Getin Noble Bank S.A. w upadłości przy zgłaszaniu wierzytelności poprzez system teleinformatyczny Krajowego Rejestru Zadłużonych. Brakuje bowiem odpowiednich formularzy. RPO zwrócił się więc do ministra sprawiedliwości z wnioskiem o wyjaśnienie i rozważenie ewentualnych zmian.

15.09.2023

Domy powyżej 70 mkw. bez uproszczeń, bo przepisy idą do kosza

Budownictwo Energetyka

To już przesądzone. Do kosza trafi ustawa o Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, zawierająca ważne wrzutkwi do innych przepisów. Sejm w tej kadencji nie planuje już bowiem żadnych posiedzeń, a na jego akceptację wciąż czekają senackie poprawki do tej ustawy. Mieszkańcy wielu bloków dalej będą więc więcej płacić za prąd. Na pół gwizdka będzie też działać lex deweloper. Natomiast politycy PiS powinni przestać chwalić się ułatwieniami w budowie domów powyżej 70 mkw., bo nie zadbali, by zakończyć prace nad tymi rozwiązaniami na czas. 

15.09.2023

UOKiK stawia zarzuty przychodni, źle prowadzi porady on-line

Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Prezes UOKiK postawi zarzuty naruszenia zbiorowych interesów konsumentów spółce Centrum Medyczne Telmed z Lublina. Zdaniem urzędu korzystający z konsultacji on-line w tej przychodni mogą być wprowadzani w błąd w kwestii możliwości uzyskania recepty na niektóre leki, autentyczności opinii o usługach i prawa odstąpienia od umowy. Przedsiębiorcy grozi kara do 10 proc. obrotu.

14.09.2023

Więcej ekologicznych rozwiązań dla biznesu - będą zmiany w prawie unijnym

Środowisko Prawo europejskie

Zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych do co najmniej 42,5 proc. w ciągu najbliższych siedmiu lat, dalsze zmniejszanie emisji gazów cieplarnianych oraz ekologiczne zmiany dotyczące transportu lotniczego - to część istotnych kwestii, nad którą głosowali europosłowie podczas trwającej sesji plenarnej w Parlamencie Europejskim. Niektóre zmiany mają zacząć obowiązywać stopniowo, ale biznes już teraz powinien zacząć się do nich dostosowywać.

14.09.2023

Spór, do kiedy ma działać kopalnia Turów, cały czas trwa

Środowisko Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Prokuratura Krajowa zgłosiła udział w postępowaniu przed Naczelnym Sądem Administracyjnym w sprawie zażaleń organizacji ekologicznych na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego dotyczące kopalni Turów. Orzeczeniem tym sąd nie zgodził się na wstrzymanie decyzji ministra klimatu i środowiska o przedłużeniu dla kopalni koncesji na wydobycie węgla brunatnego do 2044 r.

14.09.2023

Biopaliwa, wodór częściej w samolotach - Europarlament zatwierdził przepisy

Parlament Europejski zatwierdził w środę nowe prawo mające na celu zwiększenie wykorzystania zrównoważonych paliw, takich jak zaawansowane biopaliwa lub wodór, w sektorze lotniczym. Chodzi o część pakietu "Gotowi na 55", czyli planu UE zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych o co najmniej 55 proc. do 2030 roku w porównaniu z poziomami z 1990 roku.

13.09.2023

Polska Organizacja Biometanu: Nowe rozporządzenie to kolejne ograniczenia dla branży

Środowisko Energetyka

Polska Organizacja Biometanu ocenia, że przekazany do konsultacji projekt rozporządzenia Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie szczegółowej listy substratów możliwych do wykorzystania w biogazowni rolniczej może przyczynić się do ograniczenia rozwoju rynku biogazu. Wskazuje, że lista substratów odpadowych, które znalazły się w projekcie, jest zdecydowanie za wąska, i proponuje, aby rozszerzyć ją o dodatkowe elementy.

13.09.2023

Nowela prawa geologicznego odstraszy inwestorów od zakupu części gruntów

Kupujesz działkę budowlaną? Lepiej sprawdź, czy pod ziemią nie ma kopalin. Bo nawet na gruncie przewidzianym dotychczas pod budownictwo w planie miejscowym, nie można będzie stawiać domów. Dotyczyć to będzie nie tylko takich surowców jak węgiel czy rudy metali, ale nawet złóż piasku czy żwiru. Prawnicy oceniają, że przez nowe przepisy inwestorzy będą obawiali się kupować grunt, pod którym znajduje się złoże.

13.09.2023