Opublikowano wzory oświadczeń ochrony taryfowej dla odbiorców gazu

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Nieruchomości

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano już projekt rozporządzenia w sprawie wzorów oświadczeń składanych przez odbiorców paliw gazowych w celu skorzystania ze szczególnych rozwiązań w związku z sytuacją na rynku gazu. Takie oświadczenia trzeba będzie złożyć w ciągu 45 dni, by stać się odbiorcą gazu objętym ochroną taryfową.

14.01.2022

Sejm zmienił procedury przy inwestycji w elektrownię jądrową

Środowisko Budownictwo Prawo AI

Sejm znowelizował przepisy dotyczące procedur środowiskowych towarzyszących budowie elektrowni jądrowej. Nowelizacja wskazuje, że wniosek złożony kilka lat temu przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe ma być rozpatrywany na podstawie obecnych przepisów, a nie tych sprzed lat.

13.01.2022

Blok budowany jako izolatorium - sądy nie uznają uproszczonych zasad

Budownictwo Koronawirus

Na wokandach sądów administracyjnych stale przybywa spraw dotyczących tzw. budów covidowych. I stało się to, co przewidywali prawnicy - sądy są bezlitosne dla inwestorów, którzy pod płaszczykiem walki z covidem budują zwykłe bloki mieszkalne lub domy. Ich skargi są oddalane, czego przykładem niedawny wyrok WSA w Krakowie.

13.01.2022

Compliance - 10 kluczowych wyzwań na 2022 rok

Spółki Małe i średnie firmy Compliance

Miniony rok był bogaty w wydarzenia z szeroko rozumianego Compliance. Większość firm i pracowników oswoiła pandemiczne warunki pracy, a ustawodawca również zauważył korzyści z tak wypracowanych pandemicznych rozwiązań,które już na trwałe wdrażane są w przepisach kolejnych ustaw. Jednak w sytuacji, gdy pewne są tylko kolejne zmiany, czas na subiektywny ranking wyzwań Compliance na 2022 rok.

12.01.2022

Gdy lex deweloper zaczyna działać, rząd szykuje radykalne zmiany

Samorząd terytorialny Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju i Technologii chce wywrócić do góry nogami przepisy tzw. lex deweloper. Jeśli nowelizacja zostanie uchwalona, z dotychczasowych rozwiązań zostanie niewiele. Problem w tym, że za zmiany zabiera się wtedy, kiedy te przepisy zaczynają w końcu dobrze funkcjonować w praktyce. A to może oznaczać jedno: koniec tej ustawy.

12.01.2022

Nowa polityka zakupowa państwa ma promować mały i średni biznes

Zamówienia publiczne Administracja publiczna

We wtorek Rada Ministrów przyjęła politykę zakupową państwa. To dokument określający najważniejsze działania rządu dotyczące zamówień publicznych. Zamówienia te mają stać się narzędziem wspierającym rozwój gospodarczy, w tym przede wszystkim potencjał sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

11.01.2022

Przedsiębiorcy apelują do rządu, by wycofał się z Polskiego Ładu

Spółki Małe i średnie firmy Finanse Polski Ład

Wielu przedsiębiorców uważa, że przez Polski Ład znaleźli się w gorszej sytuacji aniżeli przez lockdown. Prowadzenie działalności jest po prostu nieopłacalne. Organizacje przedsiębiorców oczekują, że rząd widząc co się dzieje zrobi krok w tył i wycofa się z tej reformy albo szybko poprawi przepisy.

11.01.2022

Renta planistyczna także za odrolnienie działki warunkami zabudowy

Samorząd terytorialny Nieruchomości

Od warunków zabudowy "odralniających" działkę będzie płaciło się wysoką rentę planistyczną wynoszącą 30 proc. wzrostu wartości nieruchomości. Gminy będą mogły jej żądać również z chwilą uzyskania przez inwestora ostatecznego pozwolenia na budowę. Takie plany ma Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowujące zmiany w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

11.01.2022

UOKiK nałożył słone kary na kartele dealerów ciężarówek

Rynek i konsument Spółki Finanse

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał dwie decyzje dotyczące porozumień ograniczających konkurencję pomiędzy dealerami samochodów ciężarowych. Nabywcy tych pojazdów przez wiele lat nie mieli swobodnego wyboru sprzedawcy i płacili zawyżone ceny. Sześć spółek i ośmiu menadżerów otrzymało kary na łączną kwotę ponad 122 mln zł.

10.01.2022

Zmiany w europejskim systemie handlu emisjami - będzie polskie weto?

Środowisko Finanse Prawo europejskie

Europejski System Handlu Emisjami ma wpłynąć na szybsze przełączenie się państw członkowskich na energię ze źródeł odnawialnych. Obecnie Komisja Europejska chce, aby handel emisjami objął także energię wykorzystywaną w gospodarstwach domowych czy indywidualnym transporcie. Polski rząd straszy, że będzie to źródłem inflacji i gigantycznych podwyżek i zapowiada, że zmiany zawetuje.

10.01.2022

Dziura w drodze - możliwe odszkodowanie za uszkodzenia auta, ale potrzebne dowody

Prawo cywilne Ubezpieczenia

Dochodzenie roszczeń za szkody wynikające z najechania na dziurę w drodze lub też potknięcia się pieszego na nierówności chodnika, z uwagi na duże natężenie ruchu, nie należy do rzadkości. W tego rodzaju sprawach, w odróżnieniu od wypadków komunikacyjnych, głównym problemem jest ustalenie samej odpowiedzialności odszkodowawczej.

08.01.2022

Warunki zabudowy będą wydawane na trzy lata, a nie bezterminowo

Samorząd terytorialny Budownictwo

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przymierza się do reformy planistycznej. Do prekonsultacji trafił właśnie projekt w tej sprawie. Chce, by weszła w życie w przyszłym roku. Obecne studia mają zastąpić plany ogólne, a ważność warunków zabudowy zostanie ograniczona do trzech lat. Stare decyzje z czasem wygasną.

07.01.2022

Warszawa: Spółdzielnie czekają na nowe stawki gazu

Finanse Nieruchomości

Większość warszawskich spółdzielni nie wie jeszcze, jakie nowe stawki za gaz przyjdzie płacić ich mieszkańcom. Sytuacja ma wyjaśnić się w ciągu najbliższych kilkunastu dni. Wielu warszawiaków ma podpisane umowy bezpośrednio z dostawcą, co oznacza, że powinni uniknąć najwyższych podwyżek.

07.01.2022

Krajowy Rejestr Zadłużonych działa na pół gwizdka i blokuje restrukturyzację

Wymiar sprawiedliwości Prawo gospodarcze

Krajowy Rejestr Zadłużonych oraz elektroniczne postępowanie restrukturyzacyjne miały otworzyć nową erę w upadłościach. Stało się inaczej. Prawnicy biją na alarm, ponieważ od 1 grudnia, gdy weszły w życie nowe przepisy, jest źle. W KRZ nie działają wszystkie funkcjonalności i nie ma jak wszcząć postępowania o zatwierdzenie układu. 

07.01.2022

Horrendalny rachunek za gaz? Trzeba udowodnić, że dla domowych potrzeb

Rynek i konsument Finanse Nieruchomości

Nawet tysiąc procent wzrosły ceny gazu dla wspólnot oraz spółdzielni mieszkaniowych. Mieszkańcy mogą zapłacić mniej, gdy ich wspólnota lub spółdzielnia złoży oświadczenie, że wykorzystuje gaz wyłącznie dla celów gospodarstwa domowego. Problem w tym, że takie wydzielenie nie zawsze jest proste, a przeszło trzy miliony osób mają zarejestrowaną działalność gospodarczą w mieszkaniu lub domu.

05.01.2022

Nowe przepisy już obowiązują, a mieszkańcy dalej będą słono płacić za śmieci

Samorząd terytorialny Odpady Nieruchomości

Od 1 stycznia właściciele sklepów czy biurowców są objęci komunalnym systemem wywozu odpadów, a w blokach wolno stawiać inteligentne pojemniki na śmieci. Gminy mają też zielone światło na dopłacanie do rachunków za odpady swoim mieszkańcom. Eksperci nie mają złudzeń, że nowe przepisy to jedynie "pudrowanie" problemów, a nie ich rozwiązywanie. Jak było drogo, tak dalej będzie.

04.01.2022

Rzecznik przedsiębiorców apeluje o zmiany w składce zdrowotnej

Prawo pracy Opieka zdrowotna Polski Ład

Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców Adam Abramowicz wystąpił do premiera Mateusza Morawieckiego z apelem, aby szybko poprawić Polski Ład i zmienić sposób opłacania składek. Rzecznik proponuje, aby miesięczna podstawa wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne miała charakter stały, obliczany na podstawie minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w dniu 1 stycznia danego roku. 

03.01.2022

Sieć Kaufland ukarana za wykorzystywanie przewagi kontraktowej

Rynek i konsument

Spółka Kaufland Polska Markety wymagała od dostawców obniżenia ceny produktów rolnych i spożywczych już po ich sprzedaży, nieuczciwie wykorzystując swoją przewagę kontraktową. Z tego powodu prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny nałożył na spółkę karę w wysokości 140 mln zł.

03.01.2022

Ustawa o domach do 70 mkw. bez formalności już obowiązuje

Administracja publiczna Budownictwo Polski Ład

Od poniedziałku wchodzą w życie przepisy umożliwiające budowę domów do 70 m kw. bez uzyskania pozwolenia na budowę, ustanowienia kierownika budowy i prowadzenia dziennika budowy, w procedurze tzw. zgłoszenia z projektem budowlanym. Wyłączają możliwość zgłaszania sprzeciwu przez starostę w razie wadliwego zgłoszenia budowy, ale nie pozbawiają nadzoru budowanego uprawnień kontrolnych.

03.01.2022

Kryzys praworządności szkodzi też ochronie środowiska

Środowisko Prawo europejskie

Jeśli Komisja Europejska uruchomi mechanizm „pieniądze za praworządność”, nasz kraj może stracić nawet 170 mld euro, z czego 42 mld euro na działania służące ochronie klimatu, walce ze smogiem i ochronie przyrody - wynika z analizy prawnej Fundacji ClientEarth. Tymczasem polski rząd nie wykonuje kolejnych orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE i usztywnia się w sporze z Komisją Europejską.

03.01.2022