Stwierdzanie zgonu przez ratowników medycznych wzbudza kontrowersje

Kierownik zespołu ratownictwa medycznego powinien zachować daleko posuniętą ostrożność przy stwierdzaniu zgonu. Spoczywa na nim bowiem duża odpowiedzialność. Dlatego powinien to robić tylko w momencie, gdy nie ma żadnych wątpliwości co do tego, że zgon nastąpił z przyczyn naturalnych i w czasie akcji ratowniczej. Generalnie w przyszłości potrzebne są jednak zmiany systemowe.

28.08.2024

Wynagrodzenie zleceniobiorcy jak pracownika - płacone do 10-go dnia miesiąca

Prawo cywilne Prawo pracy Rynek pracy

Prawnicy nie mają wątpliwości - to najważniejsza propozycja w projekcie ustawy o wynagrodzeniu minimalnym za pracę. MRPiPS chce, by w przypadku umów zlecenia lub o świadczenie usług, zawartych na czas dłuższy niż miesiąc, wypłata wynagrodzenia w wysokości wynikającej z wysokości minimalnej stawki godzinowej była dokonywana co najmniej raz w miesiącu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. Zdaniem prawników, to ekspansja prawa pracy na zatrudnienie cywilnoprawne.

28.08.2024

Nie ma recepcji, nie ma formalności? - luka w standardach ochrony dzieci

Hotelarze muszą zwracać baczną uwagę na osoby, które do ich obiektu przyjeżdżają z dzieckiem. Mają dochować wszelkich starań, by dowiedzieć się jaka relacja łączy gościa i małoletniego, który z nim przybywa. Ma to pomóc szybciej wykrywać nieprawidłowości i zapobiegać krzywdzeniu dzieci. W przepisach jest jednak luka - nie obejmują wszystkich obiektów. Wymaga to doprecyzowania.

28.08.2024

Fala pytań do TSUE w sprawie sankcji kredytu darmowego

Banki Kredyty Prawo europejskie

W ciągu zaledwie dwóch lat już po raz szósty polscy sędziowie wysyłają pytania prejudycjalne do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie sankcji kredytu darmowego. Tym razem zrobił to Sąd Rejonowy w Łodzi. Prawnicy konsumenccy liczą, że wygrana w TSUE pociągnie za sobą falę pozwów podobną do tej frankowej. Ci reprezentujący banki są przekonani, że racja jest zdecydowanie po ich stronie.

28.08.2024

Coraz więcej firm korzysta z innowacyjnych ulg

CIT PIT Doradca podatkowy

Ulgi na innowacyjne rozwiązania z roku na rok zyskują na popularności. Największym zainteresowaniem cieszy się niezmiennie ulga B+R, po którą w 2023 roku sięgnęło 3552 firm. Łącznie odliczyły ponad 9 mld zł, co oznacza wzrost o blisko 25 proc. Ponad 7 tys. podatników skorzystało z ulgi IP Box. Rośnie też liczba przedsiębiorców korzystających z nowych ulg – na robotyzację, ekspansję i prototyp - wynika z III edycji raportu firmy doradczej Grant Thornton „Ulgi na innowacje”.

28.08.2024

NSA: Zakaz nocnej sprzedaży alkoholu może dotyczyć tylko jednego osiedla

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Samorząd może ustalić ograniczenia w godzinach nocnej sprzedaży napojów alkoholowych przeznaczonych do spożycia poza miejscem sprzedaży. Restrykcje mogą dotyczyć zarówno terenu całej gminy, jak i wskazanych jednostek pomocniczych. Naczelny Sąd Administracyjny podkreślił, że sposób sformułowania przepisów ustawowych zapewnił lokalnemu prawodawcy swobodę regulacyjną w zakresie ustalania ograniczeń.

28.08.2024

Czy akurat PKW powinna kontrolować finansowanie kampanii wyborczych?

Wybory

Państwowa Komisja Wyborcza odgrywa kluczową rolę w polskim systemie wyborczym, odpowiadając nie tylko za organizację wyborów i referendów, ale także za kontrolę finansowania partii politycznych i kampanii wyborczych. Chociaż jej zadania są jasno określone w kodeksie wyborczym, to ich zakres jest znacznie szerszy, niż mogłoby się wydawać. Zmiany w składzie PKW, wprowadzone ustawą z 2018 roku, wzbudziły pytania o niezależność tego organu.

28.08.2024

Wybór prezesa Izby Cywilnej SN - neo-sędzia na czele zgromadzenia z kontrasygnatą premiera

Wymiar sprawiedliwości

Prezydent Andrzej Duda wyznaczył na przewodniczącego Zgromadzenia Sędziów Izby Cywilnej, które ma wybrać kandydatów na stanowisko prezesa tej Izby sędziego Krzysztofa Andrzeja Wesołowskiego, a postanowienie kontrasygnował premier Donald Tusk. Problem jednak w tym, że chodzi o sędziego powołanego przy udziale neo-KRS i w momencie, gdy trwają pracę nad systemowym uregulowaniem statusu neo-sędziów. Prawnicy nie kryją zaskoczenia decyzją premiera, część mówi o legitymizacji neo-sędziów.

27.08.2024

Wrócą limity płynów w bagażu podręcznym w samolocie

Turystyka Prawo europejskie

1 września Komisja Europejska przywróci na lotniskach maksymalne limity 100 ml na płyny przewożone w bagażu podręcznym. Jak zapewnia rzecznik KE, ma to związek z problemami technicznymi ze skanerami do kontroli bezpieczeństwa, a nie ewentualnym zagrożeniem. Organizacje reprezentujące porty lotnicze alarmują, że decyzja KE oznacza straty finansowe dla lotnisk, które zainwestowały w nowoczesną technologię.

27.08.2024

Nic o nas bez nas - Powstał Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży

Prawo karne Prawo rodzinne

Rzeczniczka Praw Dziecka i UNICEF Polska powołali Zespół ds. Partycypacji Dzieci i Młodzieży. To pierwsza taka inicjatywa w kraju. Tworzą go młodzi aktywiści, ich rodzice, eksperci z różnych dziedzin, redaktorzy poruszający tematykę społeczną, w tym praw dzieci, a przewodniczy mu prof. Ewa Jarosz. Celem jest wypracowanie narodowej strategii działań wzmacniających partycypację dzieci i młodzieży w Polsce. 

27.08.2024

CKE zaktualizowała informator do egzaminu ósmoklasisty z polskiego

Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała o wprowadzeniu aktualizacji do informatora o egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego - dotyczy ona zadań z lektur obowiązkowych dla klas IV-VI. Ma to związek z aktualizacją podstawy programowej. CKE opublikowała też kolejne informatory maturalne o egzaminach z fizyki i z historii tańca.

27.08.2024

Dyżury obrończe jak kukułcze jajo - Komisja Kodyfikacyjna nie czuje się kompetentna

Prawnicy

NRA od pewnego czasu postuluje uregulowanie kwestii dyżurów obrończych w postępowaniu przyspieszonym. W kwietniu wsparła w tym zakresie petycję adwokata Roberta Pogorzelskiego o zmiany w przepisach, które wprowadziłyby ich odpłatność i to w kwocie nie niższej niż iloczyn obowiązującej w danym roku minimalnej stawki godzinowej i liczby godzin pełnienia dyżuru. Z opinii dla Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Karnego wynika, że to nie leży w jej kompetencji; proponuje jedynie odpłatność za samą pomoc prawną dla zatrzymanych.

27.08.2024

Ministerstwo doprecyzowało, kto w e-doręczeniach wnioskuje o adres

Samorząd terytorialny Administracja publiczna e-Doręczenia

Wprowadzenie okresu przejściowego do 31 grudnia 2025 r., kiedy podmioty publiczne będą mogły stopniowo wdrażać e-doręczenia - zakłada nowy projekt nowelizacji ustawy o doręczeniach elektronicznych. W tym czasie doręczenia papierowe, e-doręczenia i składane przez e-PUAP będą równoważne. Uwzględniono apel samorządów i doprecyzowano, kto wnioskuje o adres do elektronicznych doręczeń, a także jak ma zachować się urząd przy wysyłkach masowych np. decyzji podatkowych.

27.08.2024

Kolejny wyrok WSA potwierdza, że działalność receptomatów nie zawsze jest prawidłowa

Farmacja

Kolejne uzasadnienie wyroku sądu wskazuje słuszność i zasadność działań Rzecznika Praw Pacjenta wobec nierzetelnych receptomatów - mówi Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta. Jak poinformowano, wojewódzki sąd administracyjny po raz kolejny potwierdził zasadność argumentów RPP w uzasadnieniu wyroku z 24 lipca br. RPP wydał do tej pory 14 decyzji w sprawie nieuczciwej działalności niektórych tzw. receptomatów.

27.08.2024

Bez kar dla aptek za wyliczenia z recept rocznych

Farmacja

Farmaceuci i apteki nie będą ponosić finansowej odpowiedzialności za błędne oszacowanie ilości leku, który ma otrzymać pacjent realizujący receptę roczną - w sytuacji gdy nie ma (lub nie było) możliwości wyliczenia jej za pomocą dedykowanego systemu. Wynika to z faktu, że farmaceuci od listopada 2023 r. do końca lutego br. wpadli w próżnię prawną - dlatego resort zdrowia uznał, że nie można za to karać.

27.08.2024

Proces rekrutacji to dla Polaków emocjonalny rollercoaster

Prawo pracy Rynek pracy

Stres i niepewność to emocje, które w największym stopniu towarzyszą kandydatom do pracy na każdym etapie rekrutacji. Niemal 4 na 10 respondentów badania Pracuj.pl wskazuje, że najtrudniejsze jest dla nich czekanie na informację zwrotną od pracodawcy po wysłaniu CV. Znamienne jest to, że aż 8 na 10 kandydatów woli dostać informację o odrzuceniu CV, niż pozostać bez żadnego sygnału od pracodawcy.

27.08.2024

Sposób przeliczania oddanych składników krwi ujednolicony

Pacjent

Obowiązujące do tej pory przeliczniki są bardzo uproszczone i nie wyczerpują wszystkich możliwości pobierania składników krwi przy użyciu różnych typów separatorów komórkowych, jakimi dysponują centra krwiodawstwa i krwiolecznictwa. Nie uwzględniają też donacji kilku składników krwi podczas jednego zabiegu, np. krwinek płytkowych i osocza. Zmienia to nowelizacja ustawy o publicznej służbie krwi, która weszła w życie 27 sierpnia.

27.08.2024

Firmy w likwidacji czy upadłości też muszą wdrożyć procedurę dla sygnalistów

Prawo pracy Spółki Sygnaliści

Ani unijna dyrektywa w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, ani polska ustawa o ochronie sygnalistów nie reguluje sytuacji podmiotów będących w upadłości lub w stanie likwidacji. Polski ustawodawca nie przewidział dla nich wyłączenia z obowiązku tworzenia kanałów zgłoszeń dla sygnalistów. W efekcie, nawet gdyby firma miała przestać istnieć np. w styczniu, musi procedurę opracować i wdrożyć. Prawnicy są co do tego zgodni. Niektórzy eksperci mówią wręcz o luce w prawie.

27.08.2024

Karta DILO już wkrótce elektronicznie, ale nadal potrzebne zmiany systemowe

Pacjent Opieka zdrowotna

W projekcie przewidującym m.in. zmiany w udzielaniu niektórych świadczeń zdrowotnych znalazła się także propozycja kolejnych modyfikacji w ustawie o Krajowej Sieci Onkologicznej (KSO), którą w rozmowie dla Prawo.pl zapowiadała ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Zakłada, że od 2026 roku karta diagnostyki i leczenia onkologicznego (DILO) będzie wystawiana jedynie elektronicznie. Pacjenci z nowotworami czekają jednak na głębsze zmiany systemowe, zapewniające im konkretne prawa w czasie leczenia.

27.08.2024