Pracownicy sklepu to nie content - za samowolne udostępnianie ich wizerunków grożą konsekwencje

Prawo cywilne Prawo pracy RODO Prawo autorskie

Filmiki, na których tiktoker w stroju gnoma wkracza do sklepów i restauracji w galeriach handlowych, zdobyły serca odbiorców na całym świecie. Problem w tym, że kosztem pracowników i klientów, którzy mimowolnie wzięli udział w "tworzeniu contentu". Takie postępowanie jest nie tylko nieetyczne, ale również na bakier z prawem. Tym bardziej, gdy w celach marketingowych kontrowersyjnego twórcę, kosztem swoich pracowników, wspiera pracodawca.

20.07.2024

Rośnie liczba zagranicznych kolizji z udziałem polskich kierowców

Prawo cywilne Domowe finanse Ubezpieczenia

Jeśli polski kierowca wyrządzi szkodę za granicą, to odszkodowanie wypłaca jego ubezpieczyciel OC, a że zagraniczne naprawy często bywają droższe niż u nas, to i wypłata jest wyższa. Polski kierowca poszkodowany przez zagranicznego sprawcę powinien dopilnować formalności wymaganych w kraju, w którym doszło do kolizji.

20.07.2024

Nowelizacja ustawy o finansach publicznych podpisana przez prezydenta

Finanse publiczne Administracja publiczna

Dzięki nowelizacji ustawy o finansach publicznych, do zakresu stabilizującej reguły wydatkowej (SRW) włączone zostaną kolejne jednostki sektora finansów publicznych. Chodzi o wszystkie podmioty, których plany finansowe są zamieszczane w formie załączników w ustawie budżetowej, tj. ZUS, agencje wykonawcze czy państwowe osoby prawne (łącznie niemal 90 jednostek). W piątek prezydent podpisał ustawę.

19.07.2024

Min. Bodnar odwołuje i zawiesza kolejnych prezesów sądów

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Minister sprawiedliwości 18 lipca 2024 roku wszczął procedurę odwołania z funkcji prezesów i wiceprezesów sądów rejonowych w Lęborku i Żorach. Powodem jest powołanie ich do pełnienia funkcji w oparciu o przepisy znowelizowanej ustawy o ustroju sądów powszechnych, które wykluczały udział samorządu sędziowskiego w procesie powołania prezesów/wiceprezesów sądów oraz apele sędziów o ich odwołanie.

19.07.2024

Nowe technologie, nowe obawy. AI nasila niepokoje dotyczące cyberbezpieczeństwa

Prawo pracy Nowe technologie Rynek pracy

Rozwój AI zwiększył skalę zagrożeń, na które pracownicy nie są wystarczająco przygotowani. Aż 80 proc. respondentów jest zaniepokojona możliwością wykorzystania tej technologii do przeprowadzania cyberataków. Ponad połowa (53 proc.) obawia się, że ich organizacja stanie się celem hakerów, a jedna trzecia (34 proc.) martwi się, że swoimi działaniami może narazić pracodawcę na niebezpieczeństwo – wynika z badania EY.

19.07.2024

Sąd ocenił jasne zeznania biegłych w sposób nielogiczny – kasacja RPD

Prawo karne

Sąd skrócił wyrok mężczyźnie z 25 do 15 lat więzienia za znęcanie się nad trzyletnim chłopcem i doprowadzenie do jego śmierci, a matce dziecka, oskarżonej o umyślne narażenie syna na ciężki uszczerbek na zdrowiu, zmniejszył karę z 5 do 4 lat pozbawienia wolności. Monika Horna-Cieślak, Rzeczniczka Praw Dziecka, wniosła kasację do Sądu Najwyższego w związku z wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Gdańsku.

19.07.2024

Globalna awaria systemów informatycznych wpływa na całą gospodarkę

Nowe technologie

Wielka awaria systemów informatycznych sprawiła, że w piątek od samego rana poważne problemy mają lotniska, banki, platformy cyfrowe i firmy na całym świecie. Sygnały o problemach napływają z USA, Australii i Europy. Utrudnienia wpływają na gospodarkę. Rzeczniczka Microsoft Polska poinformowała, że przyczyną są dwie awarie, do których doszło jednocześnie.

19.07.2024

W ramach kredytu #naStart państwo dołoży też do zakupu apartamentu

Banki Kredyty Nieruchomości

Rządowy program kredytowy #naStart wykuwa się w bólach i budzi wciąż kontrowersje. Jego nowa odsłona nie zawiera limitów ceny mkw. mieszkania. Będzie można więc kupić przy wsparciu państwa także duży apartament. Zdaniem ekspertów takich zakupów państwo wspierać nie powinno. Poza tym rodzina z minimum trójką dzieci może posiadać tytuł do innego mieszkania, które będzie mogła wynająć i na tym zarabiać, co też budzi wątpliwości. 

19.07.2024

Urzędy chcą zwrotu świadczenia pielęgnacyjnego wypłacanego w pandemii

Domowe finanse Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Nawet 90 tys. złotych musi zwrócić opiekun osoby z niepełnosprawnością, pobierający w pandemii koronawirusa świadczenie pielęgnacyjne, który zgłosił się w tym czasie po nowe orzeczenie dla osoby wspieranej. To nie jedyna sytuacja w ostatnim czasie, kiedy organy wypłacające świadczenia rodzinne kwestionują w takiej sytuacji legalność jego pobierania.

19.07.2024

Dodatek za wychowawstwo jest za niski? ZNP chce, by wynosił 500 zł

Kadry w oświacie Prawo pracy

Większość samorządów wypłaca dodatek za wychowawstwo w minimalnej, wynoszącej trzysta złotych, wysokości. To powinno się zmienić - podwyżki dodatku o co najmniej 200 zł oczekują nauczyciele. Ma to też iść w parze ze zmniejszeniem liczby dzieci w oddziałach szkolnych i przedszkolnych - według związkowców powinno być to 20 osób.

19.07.2024

Alkohol w saszetkach jak musy owocowe – i równie łatwy do kupienia

Rynek i konsument

Teoretycznie przepisy nie zezwalają wprost na sprzedaż alkoholu w internecie, a resort zdrowia nie planuje tego zmieniać. W praktyce sprzedawcy znaleźli jednak sposoby, by obejść regulacje, a sytuację dodatkowo skomplikowała zmiana linii orzeczniczej sądów administracyjnych. Do alkoholu łatwy dostęp zyskują w ten sposób niepełnoletni. Zwłaszcza, że kreatywność w tworzeniu wyrobów też jest coraz większa. - To ułatwianie dostępu do alkoholu młodym ludziom - alarmują eksperci.

19.07.2024

Mazowsze chce skuteczniej walczyć z hałasem w miastach

Samorząd terytorialny Środowisko

Więcej ekranów akustycznych, nowe systemy monitorowania hałasu i wymiana nawierzchni dróg na cichszą. To niektóre rozwiązania, które wprowadza nowy program ochrony środowiska przed hałasem dla Mazowsza, który został uchwalony przez Sejmik Województwa Mazowieckiego. Zakłada on diagnozę sytuacji, tj. analizę poziomu hałasu, i około 600 działań naprawczych, z czego około 30 w Warszawie.

19.07.2024

Dziecko jako oskarżony i świadek zeznawać musi świadomie

Prawnicy

Są już gotowe projekty dwóch rozporządzeń ministra sprawiedliwości w sprawie wzorów informacji o przebiegu, sposobie i warunkach przesłuchania podejrzanego i świadka, którzy nie ukończyli 18 lat. Wzory opracowano językiem prostym, tak aby przekazywane informacje były zrozumiałe dla młodych osób i zapewniały im świadome uczestnictwo w postępowaniu karnym.

19.07.2024

MF: Obowiązkowy KSeF od lutego 2026 r., będą uproszczenia

VAT KSeF

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 r. dla największych firm, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł. Pozostali będą mieli ten obowiązek od 1 kwietnia - potwierdziło w czwartek Ministerstwo Finansów, podczas konsultacji z przedsiębiorcami. Planowane jest rozszerzenie możliwości dodawania załączników oraz nowe rozwiązania dla jednostek samorządu terytorialnego. Projekt ma być przedstawiony jesienią.

19.07.2024

Minister łatwiej odwoła szefa NCBR

Szkolnictwo wyższe

Minister będzie miał możliwość bezpośredniego wyboru członków rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, spośród osób reprezentujących środowiska naukowe, gospodarcze i finansowe. Zyska też uprawnienie do odwoływania jej dyrektora przed upływem kadencji - takie zmiany wprowadzi nowelizacja ustawy o NCBR, do której założenia opublikowano w wykazie prac legislacyjnych.

19.07.2024

Rząd przeznaczy 47 mld złotych na budownictwo społeczne do 2030 roku

Nieruchomości

Do 2030 roku rząd chce przeznaczyć 47 mld złotych na budownictwo społeczne - poinformowała minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Obecnie w kraju funkcjonuje 47 Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych z udziałem Krajowego Zasobu Nieruchomości. SIM-y mają status spółek "non profit". Budowane przez nie mieszkania są przeznaczone dla osób, które mogą sobie pozwolić na płacenie czynszu, ale nie posiadają odpowiednich środków do zakupu własnego mieszkania.

18.07.2024

MKiŚ: Kolejna fala fałszywych informacji na temat podwyżek cen prądu i gazu

Energetyka

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przypomina, że nie trzeba nikomu płacić, aby korzystać z niższych taryf za prąd i gaz. Tymczasem w sieci nasiliła się fala fałszywych informacji dotyczących konieczności wniesienia rzekomo obowiązkowych opłat. Resort zaznacza, że to kolejna fala dezinformacji, która ma wprowadzić klientów w błąd. Apeluje też o czujność i korzystanie z rzetelnych źródeł informacji.

18.07.2024

Wiceminister Neneman: Nie będzie 10-krotnej podwyżki podatku od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne

Nie będzie tak, że jakiś sektor zapłaci 10-krotnie, 5-krotnie czy 2-krotnie większy podatek od nieruchomości, chyba że w tym sektorze są podmioty, które w gminie A płacą podatek od budynku, a w gminie B od budowli, a sądy raczej ustaliły, że to powinna być budowla - powiedział w czwartek wiceminister finansów Jarosław Neneman, odnosząc się do projektu zmian w opodatkowani budynków i budowli. Zaznaczył, że szczegółowe rozwiązania zostaną ustalone w procesie konsultacji.

18.07.2024

MRPiPS zawiadamia prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłą szefową resortu

Prawo karne Finanse publiczne Administracja publiczna

18 lipca br. Liwiusz Laska, dyrektor generalny MRPiPS, złożył na ręce Prokuratora Generalnego zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłą minister Marlenę Maląg oraz byłą dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji. Podstawą zawiadomienia są wnioski zawarte w wystąpieniu pokontrolnym Najwyższej Izby Kontroli z 22 kwietnia br. NIK badała wydatki na przedsięwzięcia promocyjne ministerstwa, w tym tzw. pikniki 800 plus i stwierdziła, że część podejmowanych działań była niecelowa i niegospodarna.

18.07.2024

Środki higieny menstruacyjnej w szkołach, ale nie w szpitalach i przychodniach

Pacjent Szkoła i uczeń

Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, że Polska jest krajem z dużym problemem ubóstwa menstruacyjnego. Środków higieny osobistej nie ma nawet w szpitalach i przychodniach. Chaos prawny powoduje, że nie wiadomo, jaki obowiązek pod tym względem mają jednostki ochrony zdrowia. RPO prosi o ujednolicenie przepisów. Zmiany zapowiada na razie tylko Ministerstwo Edukacji Narodowej.

18.07.2024