Profilaktyka 40 Plus. Program przedłużony do końca 2024 r.

Pacjent Opieka zdrowotna

Lekarze przekonują o skuteczności programu Profilaktyka 40 Plus, na który składają się podstawowe badania finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Po pandemicznej wyrwie w dostępie do opieki zdrowotnej miał skłonić do powrotu do badania się. Skorzystało z niego jednak zaledwie 12 proc. uprawnionych. Miał zakończyć się w czerwcu. Ministerstwo Zdrowia przedłużyło go do końca 2024 roku.

27.06.2024

Pełnomocnictwo medyczne jest potrzebne, ale powinno być proste

Prawo cywilne Pacjent Opieka zdrowotna

Eksperci generalnie pozytywnie oceniają kierunek zmian dotyczący wprowadzenia instytucji pełnomocnictwa medycznego, które ma być zabezpieczeniem na wypadek utraty zdolności wyrażania woli, np. na skutek choroby czy w sytuacjach, w których szczególnie liczy się czas. Podstawową zaletą rozwiązania jest to, że sam pacjent wybierze osobę, która podejmie za niego decyzję. Prawnicy wskazują jednak, że procedurę warto jak najbardziej odformalizować.

27.06.2024

Państwo głuche i ślepe na niedolę niesłyszących

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność Rynek pracy

Niskie zasiłki pielęgnacyjne, niepewne renty, kosztowne bariery komunikacyjne – powstają petycje, interpelacje i obywatelskie projekty ustaw, aby polityka państwowa była bardziej przyjazna osobom głuchym. Rzeczywistość jest brutalna – o niewielkie pieniądze na utrzymanie osoby z utratą słuchu walczą często latami w sądach i nie zawsze skutecznie.

27.06.2024

Propozycja wzoru ugody frankowej budzi kontrowersje

Banki Kredyty frankowe

Banki i frankowicze będą mogli zawierać ugody w oparciu o wzór, nad którym prace właśnie się rozpoczynają. Czy to dobry pomysł? Zdania na ten temat są mocno podzielone. Wzór się przyda, ale czy cokolwiek zmieni? Jedni widzą w tym świetne rozwiązanie, bo dziś każdy bank stosuje swoje wzory, co utrudnia wytropienie klauzul abuzywnych. Inni uważają, że ugody są dobre jedynie dla banków. 

27.06.2024

Szykują się kolejne pozwy prokuratorskie? Tym razem za odwołanie z delegacji

Wymiar sprawiedliwości

Po pozwach związanych z naliczaniem wynagrodzeń na podstawie ustawy okołobudżetowej, a nie ustrojowej, szykują się kolejne - związane z odwoływaniem prokuratorów z delegacji. Chodzi o niedochowanie terminu trzymiesięcznego wypowiedzenia. Związek Zawodowych Prokuratorów i Pracowników Prokuratury opracował już wzór takiego pozwu, uzasadniając to tym, że zjawisko stało się już masowe i przywołując w nim orzeczenie Sądu Najwyższego.

27.06.2024

Prawo pozwala na rower w autobusie, ale kierowcy są przeciw

Samorząd terytorialny Transport

„Kierowca autobusu wyprosił pasażera z rowerem” – takie tytuły niczym bumerang wracają w lokalnych mediach, czasami modyfikowane słowem „z hulajnogą”. Zmieniają się jedynie nazwy miast. A właśnie zaczęły się wakacje. Przewóz rowerów w autobusach miejskiej komunikacji wciąż budzi kontrowersje, chociaż jest określony w regulaminach przewoźników.

27.06.2024

Nowe obowiązki podatkowe oznaczają wysokie koszty

CIT VAT Rachunkowość KSeF

Mimo iż obowiązek wdrożenia KSeF został odsunięty o niemal dwa lata, a prace nad nim ostatnio spowolniły, przedsiębiorcy muszą przygotować się na wdrożenie od 2025 r. innych istotnych zmian: w tym JPK CIT i globalnego podatku minimalnego. Wszystkie te zmiany będą wymagać dostosowania systemów finansowo-księgowych oraz często poniesienia wysokich wydatków. Muszą też inwestować w utrzymanie dotychczasowych prac wdrażających KSeF.

27.06.2024

Jacek Karnowski został nowym wiceministrem funduszy i polityki regionalnej

Administracja publiczna

Premier Donald Tusk powołał Jacka Karnowskiego (KO) na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej - poinformował w środę resort. Z zawodu Karnowski jest ekonomistą, inżynierem budownictwa. W latach 1998 - 2023 był prezydentem Sopotu. Prezydenturę zakończył z chwilą ogłoszenia wyniku wyborów parlamentarnych w październiku 2023 r., gdy dostał się do Sejmu.

26.06.2024

Ustawa związana z polską prezydencją w Radzie UE bez poprawek Senatu

Administracja publiczna Prawo europejskie

Senat na środowym głosowaniu nie zgłosił poprawek do ustawy związanej z polską prezydencją w Radzie UE. Regulacja ma zapewnić wzmocnienie bezpieczeństwa i usprawnienie przygotowania do prezydencji. Polska będzie sprawować prezydencję w I połowie 2025 roku. Według nowych przepisów właściwi wojewodowie będą przygotowywać plany bezpieczeństwa i porządku publicznego.

26.06.2024

Małe firmy będą zwolnione z VAT w całej UE

VAT

Małe przedsiębiorstwa skorzystają ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE. Warunkiem będzie rejestracja w państwie siedziby działalności gospodarczej oraz składanie kwartalnie informacji o obrotach osiąganych w każdym państwie członkowskim UE - zakłada przygotowany przez Ministerstwo Finansów projekt nowelizacji ustawy o VAT. Limit zwolnienia z VAT nie zmieni się i nadal będzie wynosił 200 tys. złotych.

26.06.2024

W pierwszym tygodniu ponad milion złotych z funduszu kompensacyjnego

Pacjent

W ciągu pierwszego tygodnia od rozpoczęcia wypłat na rzecz pacjentów i ich bliskich Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec przyznał ponad milion złotych ze środków Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. W 10 przypadkach świadczenie otrzymali pacjenci poszkodowani w wyniku zdarzenia medycznego w szpitalu, a w 7 – osoby bliskie w związku ze śmiercią pacjenta.

26.06.2024

Komisja za zwiększeniem bezpieczeństwa badań naukowych

Zarządzanie oświatą

Komisja sejmowa ds. Unii Europejskiej przyjęła w środę rekomendacje Rady Europejskiej w sprawie zwiększenia bezpieczeństwa badań naukowych - chodzi o to, żeby ryzyko bezpieczeństwa badań i zabezpieczenia wyników. Rekomenduje się też stworzenie bazy ekspertów, którzy będą mieli wiedzę merytoryczną i będą gotowi pomóc, jeśli zaistnieje taka potrzeba.

26.06.2024

PTG o projekcie ustawy o rynku pracy i służbach zatrudnienia

Prawo pracy Rynek pracy

Wprowadzenie systemowych zmian dotyczących funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia i instytucji rynku pracy jest konieczne. Podobnie jak konieczne jest uchwalenie nowych regulacji, uwzględniających obecną sytuację społeczno-gospodarczą i odpowiadających na nowe wyzwania rynku pracy - uważa Polskie Towarzystwo Gospodarcze. Według niego aktualny model funkcjonowania urzędów pracy i aktywizacji bezrobotnych nie odpowiada realiom współczesnego rynku pracy.

26.06.2024

Komisja Europejska: Polska nie spełnia warunków przyjęcia do strefy euro

Finanse Prawo europejskie

Polska nie spełnia wszystkich warunków przyjęcia do strefy euro - wynika z raportu opublikowanego w środę przez Komisję Europejską. Nie spełnia ich także pięć innych krajów członkowskich UE, które nie mają wspólnej waluty, w tym Bułgaria, która planowała przyjęcie euro już w 2025 roku. Warunkiem przystąpienia do strefy euro jest spełnienie czterech warunków.

26.06.2024

BCC: Konieczne uporządkowanie dostępu cudzoziemców do rynku pracy

Prawo pracy Rynek pracy

W Polsce na ogromną skalę rośnie czarny rynek zatrudnienia cudzoziemców, który realnie zagraża konkurencyjności przedsiębiorców legalnie prowadzącym działalność gospodarczą – uważa Związek Pracodawców Business Centre Club, który przedstawił opinię do projektu ustawy o dostępie cudzoziemców do rynku pracy, autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

26.06.2024

Nowi posłowie złożyli ślubowanie

Wybory

Większość z posłów, którzy zastąpili tych, którzy w czerwcowych wyborach dostali się do Parlamentu Europejskiego, złożyło dziś w Sejmie ślubowanie. Euromandaty zdobyło 25 posłów obecnej kadencji: 12 z Koalicji Obywatelskiej, siedmioro z PiS, po dwóch z Trzeciej Drogi, Konfederacji i Lewicy. Wioletta Kulpa zastąpiła Macieja Wąsika, którego mandat zgodnie z zarządzeniem marszałka Sejmu, wygasł wcześniej.

26.06.2024

Nowe kierunki na Uniwersytecie Warszawskim

Szkolnictwo wyższe

Uniwersytet Warszawski jest największą uczelnią w kraju, na której można studiować na kierunkach humanistycznych, społecznych, ścisłych, przyrodniczych, medycznych, a także w ramach indywidualnych studiów międzydziedzinowych czy na studiach, gdzie językiem wykładowym jest język angielski. Od roku akademickiego 2023/2024 na UW prowadzony jest kierunek lekarski.

26.06.2024

NIK: Działania pomocowe dla Ukraińców w większości realizowano prawidłowo

Samorząd terytorialny

Instytucjonalna pomoc dla obywateli Ukrainy uciekających przed wojną przybrała imponującą skalę i różnorodny aspekt, zasadniczo też realizowana była prawidłowo i efektywnie zarówno na poziomie administracji rządowej, jak i samorządu terytorialnego - stwierdziła Najwyższa Izba po przeprowadzonej kontroli.

26.06.2024

"Ślepy pozew" ma być receptą na anonimowy hejt

Prawo karne

Ruszyły prace parlamentarnego zespołu do walki z hejtem, który ma przygotować projekt ustawy antyhejterskiej. Głównym założeniem jest wprowadzenie do polskiego prawa możliwości złożenia do sądu tzw. "ślepego pozwu". Osoba, którą spotkałaby cyberprzemoc z anonimowego lub nieprawdziwego konta, mogłaby zgłosić sprawę bezpośrednio do sądu i to sąd wtedy zażądałby od administratora strony ujawnienia numeru IP sprawcy.

26.06.2024

Uniwersytet Warszawski najlepszą publiczną uczelnią w Polsce

Szkolnictwo wyższe

Na podium znalazły się też: Uniwersytet Jagielloński (drugie miejsce) i Politechnika Warszawska (trzecie miejsce). Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie została uznana za najlepszą uczelnię niepubliczną, a Uniwersytet Kaliski im. Prezydenta S. Wojciechowskiego i Akademia im. Jakuba z Paradyża w Gorzowie Wielkopolskim (ex aequo) najlepszymi publicznymi uczelniami zawodowymi.

26.06.2024