Powodem odejścia w stan spoczynku jest osiągnięcie wieku 67 lat. Sędzia urodził się 23 sierpnia 1957 r. , a stan spoczynku przysługuje od 65 roku życia. 

To jeden z 30 sędziów Sądu Najwyższego, którzy zabrali głos w sprawie respektowania wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej i uchwały trzech połączonych Izb Sądu Najwyższego z 23 stycznia 2020 roku.  W uchwale tej podważono zgodność z Konstytucją neo-Krajowej Rady Sądownictwa i niezależność od polityków oraz status nominowanych przez nią neosędziów.

Z powodu podpisania tego oświadczenia i innych wystąpień sędzia Maciej Pacuda (wraz sędzią Włodzimierzem Wróblem) jeszcze 9 października br. został przez sędziego Marka Dobrowolskiego uznany za pozbawionego cech bezstronności i wyłączony ze sprawy. Wniosek o wyłączenie sędziego Pacudy złożył sędzia Tomasz Demendecki.

Czytaj w LEX: Katalog kar oraz zasady ich wymiaru w postępowaniu dyscyplinarnym wobec sędziów i asesorów sądowych oraz sędziów w stanie spoczynku >

W uzasadnieniu napisano, że sędzia Pacuda jednoznacznie wykazał, iż nie posiada przymiotu bezstronności niezbędnego do obiektywnego rozpoznania sprawy  - jak też jakiejkolwiek sprawy dotyczącej sędziego Sądu Najwyższego powołanego na wniosek Krajowej Rady Sądownictwa ukształtowanej w składzie i trybie przewidzianym ustawą z dnia 8 grudnia 2017 r.

W latach 1990-1994 sędzia Pacuda zajmował stanowisko prezesa Sądu Rejonowego w Częstochowie, w międzyczasie ukończył w 1987 r. Podyplomowe Studium Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Następnie w 1991 r. został powołany na stanowisko sędziego Sądu Wojewódzkiego (Okręgowego) w Częstochowie, które zajmował do 2002 r. W latach 1998 - 2003 był również prezesem tego sądu.

W okresie zatrudnienia w sądzie okręgowym przez wiele lat pełnił funkcję wykładowcy z zakresu prawa pracy, prowadząc zajęcia seminaryjne dla aplikantów sądowych, poczynając od 1999 r. orzekał również w Sądzie Apelacyjnym w Katowicach jako sędzia delegowany, a w 2002 r. został powołany na stanowisko sędziego tego sądu. Od początku zatrudnienia w sądzie apelacyjnym jest również wykładowcą z zakresu prawa ubezpieczeń społecznych.

  

[E-book] Kodeks pracy. Komentarz [PRZEDSPRZEDAŻ]
-10%

Cena promocyjna: 280 zł

|

Cena regularna: 280 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 280 zł