Nowe wymogi nakładają na operatorów obowiązujące od 1 lipca 2024 r. przepisy o raportowaniu handlu i najmu przez internet, wdrażające dyrektywę DAC7. Chodzi o nowelizację ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami, zgodnie z którą operatorzy platform internetowych będą informować szefa Krajowej Administracji Skarbowej, ile zarobili za ich pośrednictwem sprzedający oraz wynajmujący. Celem jest ograniczenie szarej strefy. 

Zgodnie z ustawą, operatorzy przekażą pierwsze raporty do końca stycznia 2025 r. za 2023 r. i za 2024 r. Dane będą raportowane wstecz, ponieważ Polska spóźniła się z wdrożeniem unijnej dyrektywy. Kolejne raporty będą składane co roku i będą obejmować dane z okresu rocznego. 

 

Czy aplikacja do rezerwacji spełnia definicję platformy

Nowe przepisy budzą jednak szereg wątpliwości m.in. co do tego, które podmioty spełniają warunki uznania ich za platformy. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wydał 30 września 2024 r. pierwszą interpretację (nr 0111-KDSB1-2.4019.1.2024.1.PP) dotyczącą nowych przepisów. Z wnioskiem wystąpiła firma, która zajmuje się m.in. zarządzaniem rezerwacjami noclegowymi. Świadczy usługi na rzecz podmiotów oferujących miejsca noclegowe. Dzięki oprogramowaniu i aplikacji firmy, podmiot ten może połączyć się z portalami rezerwacyjnymi i pobierać informacje o rezerwacjach założonych za pośrednictwem tych platform.

ZAŁÓŻ BEZPŁATNE KONTO - artykuł dla użytkowników Moje Prawo.pl
Pozostało: 85% treści Dziękujemy, że tu jesteś! Jeżeli chcesz przeczytać cały artykuł, załóż BEZPŁATNE KONTO
lub zaloguj się
Zaloguj się!
Nie masz jeszcze konta na Moje Prawo.pl? Załóż konto