WSA: Naganne zachowanie lekarza nie świadczy o niezdolności do wykonywania zawodu

Zawody medyczne

Naganne zachowanie lekarza dentysty i wątpliwe pod względem wiarygodności wypowiedzi nie mogą być przyczyną powołania komisji orzekającej co do jego stanu zdrowia. WSA w Warszawie zwrócił uwagę, że władze samorządu powinny ocenić, czy zachowanie to nie stanowiło niekonwencjonalnej metody samodzielnej obrony

09.07.2019

NSA: Kobiety dostaną zwrot kosztów zabiegu laparoskopowego za granicą

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Naczelny Sąd Administracyjny uchylił w piątek 5 lipca br. sześć wyroków i decyzji prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia, które pozbawiały kobiety zwrotu kosztów leczenia laparoskopowego za granicą. Prezes NFZ błędnie uznał, że metoda ta nie jest skuteczna w nietrzymaniu moczu, choć nie miał do tego uprawnień - stwierdził sąd.

08.07.2019

Sąd: Poszkodowany może żądać zwrotu wydatków na prywatne konsultacje lekarskie

Opieka zdrowotna

Powódka wpadła do dziury przy studzience kanalizacyjnej. Doszło u niej do złamania. Mimo upływu lat nie udało jej się odzyskać sprawności. Skoro była konsultowana przez lekarzy poza systemem NFZ, to może ona domagać się zwrotu poniesionych wydatków, skoro było to uzasadnione jej stanem zdrowia - orzekł Sąd Okręgowy w Olsztynie.

05.07.2019

WSA: Ocena procesu leczniczego wymaga opinii biegłych

Pacjent Opieka zdrowotna

Rzecznik Praw Pacjenta nie ma kompetencji pozwalających na ocenę zastosowanego u pacjentki procesu diagnostyczno-leczniczego. Dlatego jest zobligowany uwzględnić opinię wydaną przez specjalistów w danej dziedzinie wiedzy medycznej – uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

02.07.2019

Sąd: Na onkologii znają się lekarze, a nie sąd i strony postępowania

Opieka zdrowotna

Jeśli pacjent domaga się ustalenia, że w toku prowadzonego leczenia onkologicznego zostały popełnione błędy, to powinien żądać przeprowadzenia dowodu z opinii biegłego sądowego lekarza onkologa. - Gdy takiego wniosku dowodowego brak, to nie można uznać, że dana okoliczność została wykazana - orzekł Sąd Okręgowy w Suwałkach.

19.06.2019

SA: Za uszkodzenie mózgu 9 lat odsiadki to nie dużo

Opieka zdrowotna

Oskarżony bardzo dotkliwie pobił pokrzywdzonego. Brutalnie zaatakował bezbronnego człowieka. Należy wymierzyć mu surową karę, nawet jeśli oskarżony bezpośrednio po popełnieniu przestępstwa pomagał w przenoszeniu pokrzywdzonego do karetki - orzekł Sąd Apelacyjny we Wrocławiu. Wyrok dla Prawo.pl komentuje adwokat Tomasz Kiereś z Cieszyna.

05.06.2019

WSA: Informacja o zniżce narusza zakaz reklamy solarium

Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

W lokalu solarium wywieszono tabliczkę z informacją o zniżce przy zakupie karnetu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uznał, że była to reklama i promocja usług, która jest zabroniona przez ustawę, której celem jest spadek liczby osób korzystających z solariów.

01.06.2019

NSA: Szpital podania leku nie może uzależniać od wyniku przetargu

Opieka zdrowotna

Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził stanowisko Rzecznika Praw Pacjenta dotyczącego tego, że szpital nie może uzależniać zmiany leku, w tym powrót do wcześniej stosowanego, wyłącznie od wyniku przetargu. Sąd potwierdził, że taka praktyka narusza zbiorowe prawa pacjentów. 

29.05.2019

WSA: Odstąpienie od bezprawnej umowy nie uchroni apteki przed zamknięciem

Opieka zdrowotna Farmacja

Apteka sprzedawała leki innej aptece. Po kontroli złożyła oświadczenie o odstąpieniu od umowy sprzedaży. Nie było ono jednak prawnie skuteczne. Sprzedaż leków innej aptece obliguje bowiem organy administracyjne do cofnięcia zezwolenia na prowadzenie apteki – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

23.05.2019

WSA: Nie można odmówić świadczenia pielęgnacyjnego tylko z powodu daty powstania niepełnosprawności

Opieka zdrowotna

Trybunał Konstytucyjny uznał, że zasadę równości wobec prawa narusza przepis, który różnicuje prawo do świadczenia pielęgnacyjnego od tego, w jakim wieku powstała niepełnosprawność. Od ogłoszenia wyroku TK przepis ustawy o świadczeniach rodzinnych utracił moc w zakwestionowanej części. Nie można więc go stosować „w całości” – orzekł WSA w Kielcach.

20.05.2019

Sąd: Więźniów leczy się szybciej niż osoby „na wolności”

Opieka zdrowotna

Mężczyzna podczas odbywania kary w więzieniu nie zgadzał się na odbycie konsultacji lekarskich i przyjmowania leków. Głodził się. Nie zgodził się na transfuzję krwi, więc konieczne było wydanie postanowienia o poddaniu go leczeniu bez zgody. Nie może podnosić, że nie był właściwie leczony, skoro zapewniano mu taką możliwość - orzekł Sąd Okręgowy w Poznaniu.

18.05.2019

WSA: Stan zdrowia lekarza bada komisja, a nie biegły psychiatra

Zawody medyczne

Sprawa dotyczyła ograniczenia prawa do wykonywania zawodu. Lekarz chciał, aby jego stan zdrowia został ustalony przez biegłego psychiatrę. WSA w Warszawie uznał, że tylko powołana w tym celu komisja jest uprawniona do wypowiadania się o stanie zdrowia lekarza, a wydane przez nią orzeczenie jest wiążące dla władz samorządu.

11.05.2019

Billboard "Apteka. Ceny hurtowe” narusza zakaz reklamy

Farmacja

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że spółka prowadząca ogólnodostępną aptekę, która na terenie miasta umieściła dwa billboardy o treści "Apteka. Ceny Hurtowe”, naruszyła zakaz reklamy. Podtrzymał nałożoną nią karę pieniężną w wysokości 20 tysięcy złotych.

07.05.2019

WSA: Pracownik sklepu z dopalaczami nie ucieknie przed karą

Prawo karne Opieka zdrowotna

Sprzedawca, który pracował w sklepie z dopalaczami jest osobą, która wprowadza je do obrotu. Dlatego jeżeli będzie próbował przerzucić odpowiedzialność na zatrudniającą go spółkę, to i tak nie ucieknie od kary. WSA w Krakowie podkreślił, że nie pomoże mu też twierdzenie, że nie wie, kto jest pracodawcą, ponieważ „umowa o pracę została zawarta ustnie, przez zastrzeżony telefon”.

05.05.2019

NSA: Opinia samorządu aptekarskiego nie przesądza o przyszłości apteki

Farmacja

Opinia samorządu aptekarskiego - wydana w ramach procedury o udzielanie lub cofnięcie zezwoleń na prowadzenie aptek lub hurtowni - jest wyłącznie stanowiskiem jego organów. Stanowi zatem tylko jeden z dowodów w tym postępowaniu, który podlega ocenie na zasadach ogólnych, a nie opinię od której zależy wydanie decyzji w sprawie - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

03.05.2019

WSA: Nocne dyżury aptek mogą ingerować w swobodę prowadzenia biznesu

Farmacja

Nie można zwolnić niektórych aptek ze świadczenia dyżurów nocnych i w dni świąteczne tylko dlatego, że ponoszą one wówczas stratę i borykają się z zatrudnieniem personelu w tym okresie. Usługi farmaceutyczne muszą być dostępne dla ludności - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

02.05.2019

WSA: Badanie stanu zdrowia lekarza tylko komisyjnie

Zawody medyczne

Sprawa dotyczyła oceny zdolności lekarza do wykonywania zawodu. WSA w Warszawie uznał, że badanie, które jest podstawą orzeczenia komisji, musi być przeprowadzone w pełnym składzie, a nie tylko przez jej poszczególnych członków. Jedynie wtedy ocena stanu zdrowia lekarza będzie pełna.

30.04.2019

NSA: Odmowa dofinansowania turnusu rehabilitacyjnego pod kontrolą sądu

Opieka zdrowotna

Przepisy nie wskazują, w jakiej formie wydawane jest "powiadomienie o sposobie rozpatrzenia wniosku" o dofinansowanie uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym. NSA uznał, że jest to decyzja administracyjna, która może być zaskarżona, ponieważ tylko taka interpretacja zapewnia realizację konstytucyjnego prawa do sądu.

26.04.2019