Wnioskodawca zwrócił się do miejskiego ośrodka pomocy rodzinie (MOPR) o dofinansowanie ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON) uczestnictwa w turnusie rehabilitacyjnym. Dyrektor MOPR poinformował o negatywnym rozpatrzeniu wniosku. Sprawa trafiła do samorządowego kolegium odwoławczego, które jednak uznało, że odwołanie jest niedopuszczalne, ponieważ pismo, które otrzymał wnioskodawca nie jest decyzją i nie może być zaskarżone. Kwestią tą zajął się też Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, który uznał, że organ powinien rozstrzygnąć wniosek w formie decyzji. Wyrok ten został jednak zaskarżony kasacyjnie przez samorządowe kolegium odwoławcze.
Czytaj także: Zajęcia rehabilitacyjne w więziennych szpitalach psychiatrycznych to fikcja >>>
Powiadomienie było decyzją administracyjną
Sprawą zajął się Naczelny Sąd Administracyjny, który przypomniał, że do podstawowych form aktywności wspomagającej proces rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych zalicza się ich uczestnictwo w warsztatach terapii zajęciowej oraz turnusach rehabilitacyjnych, na co wskazuje art. 10 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Sąd uznał, że nie budzi wątpliwości, że "powiadomienia o sposobie rozpatrzenia wniosku", pozostając aktem władczym i jednostronnym, rozstrzygającym o publicznym uprawnieniu jednostki, spełnia przesłanki konieczne do uznania go za decyzję administracyjną. NSA podkreślił, że na rzecz takiej tezy przemawia też domniemanie decyzyjnej formy załatwiania spraw administracyjnych.
Cena promocyjna: 127.2 zł
|Cena regularna: 159 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Jednostka powinna mieć zdolność do obrony
Działania władcze powinny być wykonywane w formach, które stwarzają jednostce możliwość obrony jej interesów (np. poprzez prawo do wysłuchania lub prawo do czynnego udziału w ustaleniu stanu faktycznego). Natomiast w razie przyjęcia innych niż decyzja form konkretyzacji praw lub obowiązków, nie są one zazwyczaj poprzedzone postępowaniem, w ramach którego jednostce służyłyby podstawowe prawa procesowe. Dlatego NSA uznał, że rozstrzygnięcie w przedmiocie uprawnienia do uzyskania dofinansowania kosztów turnusu rehabilitacyjnego ma charakter decyzji.
Fizjoterapeuta sam planuje i zmienia leczenie, a pacjenci dzwonią do NFZ - czytaj tutaj>>
Nie można wyłączyć kontroli sądu
NSA wskazał, że przyjęcie niedopuszczalności zaskarżenia negatywnego rozstrzygnięcia organu administracyjnego w przedmiocie wniosku o udzielenie środków z PFRON, prowadziłoby do wyłączenia kontroli sądowej. W konsekwencji pozbawiłoby to wnioskodawcę konstytucyjnego prawa do sądu. Przemawia za tym także fakt, że rozstrzygnięcie to podejmowane jest na zasadzie uznania, ponieważ przesłanki, jakimi kieruje się organ, dokonując wyboru wniosku o przyznanie środków, są nieostre. Mając powyższe na uwadze, Naczelny Sąd Administracyjny oddalił skargę kasacyjną.
Wyrok NSA z 5 kwietnia 2019 r., sygn. akt I GSK 67/19
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.