Jędrzejczak: Nie można reformować ochrony zdrowia od jednych do drugich wyborów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Skutecznej reformy systemu opieki zdrowotnej nie przeprowadzi samodzielnie żaden minister zdrowia. Wymaga to bowiem współpracy wielu resortów, a praktycznie całego rządu. Niezbędny jest też lider przedsięwzięcia uwiarygodniający powodzenie reform – uważa dr Mariusz Jędrzejczak, były dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Zgierzu. A minister Adam Niedzielski ogłosił właśnie swoją reformę szpitali.

30.12.2021

Strasburg: Artykuł o szkodliwości antybiotyków nie naruszył dobrego imienia zarządu związku weterynarzy

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Opublikowanie w lokalnej prasie artykułu krytykującego stosowanie określonego rodzaju antybiotyków u zwierząt rzeźnych oraz innych leków weterynaryjnych szkodliwych dla zdrowia ludzkiego, nie stanowiło naruszenia prawa do poszanowania dobrego imienia weterynarzy stosujących takie antybiotyki - uznał Europejski Trybunał Praw Człowieka.

30.12.2021

Lek dla ciężko chorych na Covid-19 niby jest, ale nie wszystkie szpitale go dostają

Opieka zdrowotna Farmacja Koronawirus

Szpitale, zwłaszcza samorządowe, wciąż zgłaszają brak tocilizumabu – leku, który mogą zamówić tylko w Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Choć Ministerstwo Zdrowia zapewniło Prawo.pl, że leku nie brakuje, to potem wiceminister poinformował, że będzie dostępny w poniedziałek 20 grudnia, ale wciąż go nie ma, i nie ma odpowiedzialnego za to. RARS zaś przyznaje, że 15 grudnia leku nie było, a jeśli jest dystrybuuje go w porozumieniu z resortem, czemu z kolei resort zaprzecza.

29.12.2021

Zmiany w ochronie zdrowia... w kodeksie cywilnym - nowelizacja podpisana przez prezydenta

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Przedłużenie kontraktów na wykonywanie medycznych czynności ratunkowych przez zespoły ratownictwa medycznego do 31 grudnia 2022 roku, możliwość zawierania z dyspozytorem medycznym umowy cywilnoprawnej, i to z pominięciem przepisów prawa zamówień publicznych, mniejsze wymogi dotyczące doświadczenia zawodowego dla kierowników dyspozytorni i ich zastępców.

29.12.2021

Rehabilitacja wkrótce tylko pełnopłatna

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Fizjoterapeuci i lekarze nie mają wątpliwości, że już niedługo pacjenci stracą dostęp do rehabilitacji finansowanej z Narodowego Funduszu Zdrowia, zwłaszcza domowej. A przecież już teraz na takie zabiegi czeka się nawet po kilka lat. Wszystko przez niskie stawki, nieadekwatne do kosztów, zwłaszcza zabiegów indywidualnych. Wkrótce rehabilitacja może być dostępna, ale wyłącznie odpłatnie.

29.12.2021

Ustawa podpisana - laboratoria antydopingowe mają być niezależne

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Dostosowanie polskich norm prawnych regulujących funkcjonowanie Polskiego Laboratorium Antydopingowego (PLAD) do zmienionego we wrześniu 2020 r. przez Światową Agencję Antydopingową Międzynarodowego Standardu dla Laboratoriów (ISL 2021) - to cel podpisanej właśnie przez prezydenta nowelizacji ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie.

28.12.2021

Ustawa powołująca Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom podpisana

Opieka zdrowotna

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zdrowiu publicznym, której celem jest powołanie jednego podmiotu prowadzącego działalność w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów związanych z uzależnieniami. Przepisy powołujące Krajowe Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom w miejsce dwóch dotychczasowych instytucji wejdą w życie 1 marca 2022 roku.

28.12.2021

Gawrońska: Informatyzacja w szpitalach może zmniejszyć liczbę błędów medycznych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Prawidłowa identyfikacja zarówno pacjentów, jak i leków pozwoli na radykalne zmniejszenie liczby zdarzeń niepożądanych w placówkach ochrony zdrowia. Ich raportowanie nie może polegać na szukaniu winnych, ale na ustaleniu przyczyn tych zdarzeń i ich minimalizowaniu - uważa dr Anna Gawrońska, ekspert d/s ochrony zdrowia Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Logistyki i Magazynowania w Poznaniu.

28.12.2021

Rząd mocno oszczędza na programie "Za życiem"

Opieka zdrowotna

Rząd planuje zmiany w programie "Za życiem". Chce m.in. poszerzyć go o cztery nowe działania. Tymczasem w budżecie na 2022 rok zarezerwował o 117 milionów złotych mniej niż w 2017 roku, pierwszym roku jego działania. Przedstawiciele organizacji wspierających osoby z niepełnosprawnościami alarmują, że przewidziane 394 mln zł na 2022 rok to bardzo mało.

28.12.2021

Pacjent ze skierowaniem w trybie pilnym ma pierwszeństwo przed przypadkami stabilnymi

Pacjent Opieka zdrowotna

Gdy badanie powinno być wykonane w trybie pilnym, na skierowaniu powinna znaleźć się adnotacja lekarza wystawiającego skierowanie "pilne". Wtedy pacjent kierowany jest do odrębnej kolejki oczekujących, co oznacza, że badanie będzie wykonane w krótszym terminie niż byłoby standardowo. To jednak nie oznacza, że miejsce znajdzie się za kilka dni.

27.12.2021

Będą nowe zasady udzielania świadczeń medycznych przez studentów

Szkolnictwo wyższe Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Do końca przyszłego tygodnia powinien po raz pierwszy zebrać się zespół, którego zadaniem jest opracowanie propozycji rozwiązań prawnych i administracyjnych, regulujących pracę studentów kierunku lekarskiego oraz lekarsko-dentystycznego w podmiotach wykonujących działalność leczniczą. Prace zespołu są niejawne.

27.12.2021

Brak szczepienia lub testu na Covid-19 nie przekreśla rodzinnego porodu

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus

Zgodnie z obowiązującymi zaleceniami ministra zdrowia w sprawie możliwości odbywania porodów rodzinnych w czasie epidemii, szpital nie może żądać od ojca zaświadczenia o szczepieniu lub negatywnego wyniku testu. Mimo to w wielu placówkach są one wymagane. - Uzależnianie uczestnictwa w porodzie rodzinnym od wyniku testu nie powinno mieć miejsca - podkreślają MZ i NFZ.

25.12.2021

NIK: Rehabilitacja lecznicza do poprawy

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Najwyższa Izba Kontroli po raz kolejny przyjrzała się organizacji i finansowaniu rehabilitacji leczniczej i po raz kolejny alarmuje, że pacjenci wciąż nie mogą liczyć na równy dostęp do świadczeń rehabilitacyjnych oraz skuteczność terapii. Blisko połowa świadczeniodawców I poziomu ”sieci szpitali” nie udzielała świadczeń rehabilitacji leczniczej w warunkach stacjonarnych.

23.12.2021

Ubezpieczeni Polacy mogą liczyć na pomoc medyczną w Wlk. Brytanii

Opieka zdrowotna Brexit

Polacy posiadający kartę EKUZ nadal mogą korzystać ze świadczeń opieki zdrowotnej w czasie tymczasowego pobytu w Zjednoczonym Królestwie na dotychczasowych zasadach. Świadczenia zostaną im udzielone w razie nagłego zachorowania, wypadku, zaostrzenia objawów choroby przewlekłej itp.

22.12.2021

Sieć onkologiczna ograniczy dostęp do leczenia, zamiast poszerzyć

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Zarówno organizacje pacjentów jak i pracodawców ochrony zdrowia krytykują rządowy projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Według Ministerstwa Zdrowia ma on poprawić efektywność leczenia. Tyle, że konkretne zapisy wskazują, że utrudni on dostęp do diagnostyki. Co więcej, projekt nie wzoruje się na pilotażu sieci, który został zorganizowany właśnie dla testowania rozwiązań pod kątem projektowanej reformy.

21.12.2021

Korekta płci to także zmiana PESEL

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Co roku około dwóch tysięcy obywateli zmienia PESEL, na przykład na podstawie orzeczenia sądu o zmianie daty urodzenia lub korekty płci. Zmiana jest bezpłatna. Osoba, która ma nowy PESEL musi na nowo zmienić dokumenty tożsamości i aktualizować wpisy w rejestrach.

19.12.2021

NIK o nieskutecznym leczeniu otyłości u dzieci: Na wizytę u specjalisty trzeba czekać rok

Opieka zdrowotna

Otyłość jest chorobą cywilizacyjną, ujętą w Narodowym Programie Zdrowia, a jej leczenie zostało uznane za jeden z jego priorytetów. Mimo tego, z opublikowanego właśnie raportu NIK wynika, że działania podejmowane przez kolejnych ministrów zdrowia nie zahamowały tempa wzrostu liczby dzieci i młodzieży z nadmierną masą ciała. Problem dotyczy coraz młodszych dzieci, a skuteczność terapii jest niewielka.

16.12.2021