Uchwalona 2 grudnia br. ustawa, wyniku zmienionego Standardu dla Laboratoriów, wprowadza wymóg niezależności organizacyjnej i instytucjonalnej akredytowanych przez WADA Laboratoriów. Laboratorium antydopingowe nie może być „zarządzane, podległe albo być częścią krajowej agencji antydopingowej, organizacji sportowej, ministerstwa odpowiadającego w danym państwie za sport ani innego organu rządowego odpowiadającego za sport”.
W związku z tym zgodnie z ISL 2021 państwa muszą zapewnić tak rozumianą niezależność laboratorium antydopingowego. Zgodnie z art. 47a ust. 2 ustawy w chwili obecnej Polskie Laboratorium Antydopingowego jest nadzorowane przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej, co stoi w sprzeczności ze zmienionymi postanowieniami ISL 2021. Ustawa wprowadza zmianę w tym zakresie i powierza nadzór nad Polskim Laboratorium Antydopingowym ministrowi właściwemu do spraw zdrowia.
Czytaj w LEX: Dróżdż Mateusz, Kontrola antydopingowa na gruncie ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie >
W ustawie wprowadzona została również zmiana umożliwiającą ministrowi właściwemu do spraw zdrowia udzielanie dofinansowania Polskiemu Laboratorium Antydopingowemu na:
- realizację przez Laboratorium określonych w ustawie projektów badawczych,
- finansowanie lub dofinansowanie kosztów inwestycji niezbędnych do utrzymania akredytacji Światowej Agencji Antydopingowej.
Ustawa przewiduje, że minister właściwy do spraw zdrowia będzie powoływał i odwoływał członków Rady Laboratorium, a także stwierdzał ustanie ich członkostwa w Radzie Laboratorium.
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2022 r.
Czytaj: Minister zdrowia przejmie nadzór nad Polskim Laboratorium Antydopingowym>>
Cena promocyjna: 29.8 zł
|Cena regularna: 149 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 149 zł