Prezydent chce powstania funduszu inwestycji samorządowych

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Koronawirus

Z funduszu inwestycji samorządowych będą mogły korzystać samorządy, by sięgać po środki europejskie. To wyjście naprzeciw problemom wielu z nich, które nie mają pieniędzy na wkład własny umożliwiający udział w projektach dofinansowanych z UE. Środki przeznaczone na fundusz to 20-30 miliardów złotych.

28.05.2020

Nowy JPK_VAT dopiero od października?

VAT Koronawirus

Ministerstwo Finansów potwierdziło w czwartek, że nowe przepisy dotyczące JPK_VAT wejdą w życie nie w lipcu, a w październiku. Apelował o to rzecznik małych i średnich przedsiębiorców. Proponował on zmiany w przepisach dotyczących obowiązku stosowania nowego JPK_VAT.

28.05.2020

Rzecznik MŚP za objęciem bonem turystycznym wszystkich płacących podatki

Prawo pracy Koronawirus

Rzecznik małych i średnich przedsiębiorców postuluje objęcie bonem turystycznym wszystkich Polaków płacących podatki. Zdaniem rzecznika powszechność bonu, nawet przy zmniejszeniu wartości pojedynczego świadczenia, lepiej przysłuży się branży turystycznej.

28.05.2020

Iustitia: Sędzia ma dbać o przestrzeganie konstytucji i bezpieczeństwa

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Sędzia jest gospodarzem na sali sądowej, więc w dobie koronawirusa, ma podjąć próbę zadbania o bezpieczeństwo pracowników sądu, stron, respektowanie konstytucyjnych zasad i standardów bezpieczeństwa epidemiologicznego - wskazuje Stowarzyszenie Sędziów Polskich, wymieniając pięć złotych zasad, pięć przykazań dla sędziów także na czas COVID-19.

28.05.2020

Za grzechy królów płacą poddani

Finanse publiczne Administracja publiczna Koronawirus

Przedsiębiorcy zapowiadają składanie pozwów. Chcą odszkodowań od Skarbu Państwa za straty poniesione wskutek pandemicznych ograniczeń. Nikt nadal nie wie, z jak wielkim kryzysem przyjdzie się nam zmierzyć. Rząd konsekwentnie odmawia wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, mimo że ograniczyłoby to dochodzone roszczenia. Brak jest również skutecznej i rzeczywistej kontroli konstytucyjności aktów prawnych.

28.05.2020

Nie ma chętnych do pełnienia funkcji koronera

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Wojewodowie chcą podpisywać umowy z lekarzami, którzy mogliby stwierdzać zgon poza szpitalem. W wielu województwach, mimo możliwości zarobku nawet w wysokości 1 tys. zł za wystawienie karty zgonu, medycy nie chcą się jednak zgłaszać się do wykonywania tego zadania.

28.05.2020

Płyny do dezynfekcji opodatkowane 8-proc. stawką VAT

VAT Koronawirus

Epidemia koronawirusa spowodowała wzrost zainteresowania zakupami wszelkiego rodzaju płynów do dezynfekcji rąk. Przy okazji pojawiła się też wątpliwość, jaką stawką VAT powinna być opodatkowana dostawa takich preparatów. Najnowsza interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej potwierdza, że sprzedaż środków biobójczych można opodatkować 8-proc. VAT.

28.05.2020

Trudny powrót do normalności - w sądach analizują, które sprawy na wokandy

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Mimo, że od 18 maja sądy mogą rozpoznawać sprawy spoza katalogu pilnych, wiele "zwykłych" nadal nie wróciło na wokandy. Problemów jest wiele, począwszy od kwestii zapewnienia bezpieczeństwa na salach, po wątpliwości związane z systemami do rozpraw online. Część sędziów mówi wprost, że ich zadaniem nie powinna być ocena ryzyka przeprowadzenia rozprawy w normalnym trybie.

28.05.2020

ZUS: Około 1,6 mld zł świadczeń postojowych na kontach

Prawo pracy Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń

Około 1,6 mld złotych trafiło już na konta około 800 tys. prowadzących działalność gospodarczą i osób pracujących na umowach cywilnoprawnych z tytułu świadczenia postojowego – poinformowała w środę prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

27.05.2020

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy nawet do końca roku szkolnego? Sejm rozpoczął prace nad projektem tarczy 4

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus

Przywrócenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców dzieci do lat 8 oraz wydłużenie okresu jego wypłacania do 28 czerwca zakłada projekt tarczy 4, nad którym Sejm rozpoczął pracę w środę. Według resortu rodziny i pracy, to dobra wiadomość dla rodziców, którzy nie mogą posłać dziecka do żłobka, przedszkola czy szkoły, bo placówka jest zamknięta z powodu epidemii koronawirusa.

27.05.2020

Solaria, siłownie i kina otwarte, dyskoteki i kluby zamknięte

Koronawirus

Już od soboty 6 czerwca znikną limity osób w sklepach, restauracjach i kościołach. Będzie można organizować wesela do 150 osób. Zostaną też otwarte m.in. kina, teatry, kluby fitness. Jedynie właściciele dyskotek nie mogą liczyć na odmrożenie.

27.05.2020

Na ulicach już bez obowiązkowych maseczek i bez limitów w sklepach

Opieka zdrowotna Koronawirus

Od 30 maja nie będzie obowiązku noszenia maseczek na twarzy na ulicach, placach i innych przestrzeniach otwartych - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. Trzeba będzie je jednak zakładać wchodząc do sklepów, biur i innych budynków publicznych. To kolejny etap odmrażania gospodarki i życia publicznego.

27.05.2020

Państwa UE wprowadzają zmiany w zakresie opodatkowania pracowników

PIT Prawo pracy Koronawirus

Odpowiedzią państw Unii Europejskiej na sytuację wywołaną przez pandemię koronawirusa było wdrożenie działań m.in. w zakresie podatków pracowniczych. Były to głównie odroczenia składania zeznań i zaliczek na PIT. Belgia wprowadziła dodatkowo dodatek za pracę w domu – wynika z raportu firmy doradczej PwC „Praca w UE – podatki i składki. Wpływ COVID-19 na podatki pracownicze”.

27.05.2020

Rynek pracy odczuł skutki pandemii już w końcu marca

Prawo pracy Koronawirus

Zagrożenie epidemiczne COVID-19 w Polsce odcisnęło piętno na rynku pracy już w pierwszym kwartale 2020 roku, mimo że główne ograniczenia wprowadzano dopiero na koniec marca - wynika z kwartalnego badania „Monitor Rynku Pracy” Głównego Urzędu Statystycznego. W ciągu zaś ostatnich dwóch tygodni kwartału zwiększył się m.in. odsetek osób niewykonujących pracy - z 5,8 proc. w II połowie marca 2019 roku do 19 proc. w analogicznym okresie br.

27.05.2020

Maseczka na brodzie, zakaz tylko w rozporządzeniu

Prawo karne Opieka zdrowotna Koronawirus

I rząd, i obywatele bardzo entuzjastycznie zabrali się za odmrażanie gospodarki. Tak, że wychodząc na ulicę, łatwo zapomnieć, że jakiekolwiek zakazy w ogóle jeszcze obowiązują. Tymczasem nie wszystkie zniknęły i kara za łamanie restrykcji jest równie wysoka, co dwa tygodnie temu.

27.05.2020

Sytuacja w ośrodku w Gostyninie może wymknąć się spod kontroli

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Zagrożenie koronawirusem spowodowało wprowadzenie dodatkowych restrykcji w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym, co skutkuje napięciami pomiędzy umieszczonymi tam a personelem. Sytuacja jest o tyle trudna, że dawno już przekroczono pojemność ośrodka, w tej chwili jest w nim 86 osób, a tylko w czasie epidemii przyjęto 3

27.05.2020

Klienci i kontrahenci cenzurowani bardziej niż pracownicy

Prawo pracy Koronawirus

Ograniczenie kontaktu bezpośredniego między pracownikami lub klientami do maksimum 15 minut oraz rejestrowanie danych osób przychodzących z zewnątrz: ich nazwisk, imion i numeru telefonu, a nawet mierzenie – za ich zgodą – temperatury - zaleca Centralny Instytut Ochrony Pracy. W ocenie ekspertów, jego wytyczne są tylko wskazówką. Nie mogą być wiążące.

27.05.2020

Szybka restrukturyzacja – prawa wierzycieli w rękach sądu

Prawo gospodarcze Koronawirus

Do czerwca 2021 roku firma w tarapatach finansowych będzie mogła otworzyć postępowanie restrukturyzacyjne bez zgody sądu. Wystarczy, że podpisze umowę z doradcą restrukturyzacyjnym i ogłosi swoją decyzję w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. To dobre rozwiązanie dla dłużników, ale już niekoniecznie ich wierzycieli.

27.05.2020

Wybory jeszcze bez terminu, ustawa nadal w Senacie

Wybory Koronawirus

Wciąż nie ma wyznaczonego nowego terminu wyborów prezydenckich, nad nową ustawą wyborczą pracuje obecnie Senat. Marszałek Sejmu apeluje do marszałka Senatu o przyjęcie ustawy jeszcze w tym tygodniu, jednak Senat planuje decyzję na przyszły tydzień.

26.05.2020

Pakiety wyborcze są pod pieczą Poczty Polskiej

Wybory Koronawirus

Pakiety wyborcze są w posiadaniu Poczty Polskiej, są specjalnie chronione i zabezpieczone. Nie wiadomo wciąż, ile kosztowały, bo poczta tylko je kompletowała. Tymczasem, mimo twierdzeń przedstawicieli rządu, że zlecenie druku było zgodne z prawem, opozycja oskarża ministra aktywów państwowych o bezprawne działanie.

26.05.2020