Najwięcej pieniędzy w ramach świadczenia postojowego trafiło do osób prowadzących działalność gospodarczą. Środki popłynęły również do osób pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych. Postojowe wypłacane jest już osobom, które wystąpiły o świadczenie kolejny raz. Tylko w środę (27 maja) w całym kraju wypłacono ponad 70 tys. świadczeń postojowych na łączną kwotę około 138 mln złotych. Największe transze pieniędzy trafiły m.in. do Gdańska, Krakowa, Warszawy, Rzeszowa oraz Wrocławia.
Sprawdź również książkę: Prawo pracownika do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych >>
Prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zapewnia, że świadczenia postojowe są wypłacane na bieżąco i bez zbędnej zwłoki. - Już kilkanaście ostatnich tygodni pracujemy na pełnych obrotach. Działamy w taki sposób, aby wnioski o tarczę antykryzysową, w tym świadczenia postojowe, były realizowane jak najszybciej – podkreśla prof. Uścińska. I dodaje: - Zarówno pracodawcy jak i pracownicy mogą liczyć na nasze wszelkie wsparcie oraz profesjonalizm naszych pracowników.
Prezes ZUS zachęca również do składania wniosków o pomoc z tarczy drogą elektroniczną, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych (PUE). Wszelkie informacje na temat tego, w jaki sposób założyć profil na PUE oraz złożyć wniosek o pomoc, można znaleźć na stronie internetowej ZUS.
Cena promocyjna: 29.7 zł
|Cena regularna: 99 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 99 zł
Dla kogo świadczenie postojowe
Po wprowadzeniu tarczy 3.0 przepisy uprawniają do świadczenia postojowego przedsiębiorców, którzy prowadzili działalność przed 1 kwietnia. Pozostałe warunki pozostają bez zmian. Należy wykazać 15-procentowy spadek przychodu – przykładowo na wniosku składanym w maju przychód w kwietniu powinien być niższy o 15 proc. od przychodu w marcu.
Wypłata świadczenia postojowego może nastąpić nie więcej niż trzy razy. Warunkiem jest oświadczenie przedsiębiorcy lub zleceniobiorcy, że sytuacja materialna wykazana we wcześniejszym wniosku nie uległa poprawie. Ocenia to sam wnioskodawca.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.