Minimalna pensja obowiązuje, ale dzięki specustawie może być niższa

Prawo pracy Koronawirus

Pracodawcy mogą wybierać co im się bardziej opłaca - objąć pracownika przestojem ekonomicznym i obniżyć wynagrodzenie czy obniżyć wymiar czasu pracy i płacić poniżej minimalnej pensji zapisanej w ustawie. A wszystko legalnie. Dzięki przepisom, które pozwalają na redukcję wynagrodzenia z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy.

01.06.2020

Szczepienia dzieci obowiązkowe, ale w czasie epidemii trudno je wykonać

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Przychodnie rodzinne, szczególnie w dużych miastach - są zamknięte, a opiekunowie mają problemy z zaszczepieniem dziecka. Dostęp do szczepień jest utrudniony i wykonuje się ich mniej również dlatego, że medycy przeprowadzają je w nowych reżimach sanitarno-epidemicznych i przyjmują mniej pacjentów.

01.06.2020

Senat rozpatrzy ustawę w tym tygodniu, ale data wyborów wciąż nieznana

Wybory Koronawirus

Senat na posiedzeniu 1 czerwca zajmie się ustawą dotyczącą nowego sposobu głosowania w wyborach prezydenckich. Tymczasem wciąż nie ma publikacji uchwały PKW po wyborach, które się nie odbyły. Nie może więc być wyznaczony ich nowy termin. Poprawkami wniesionymi przez senatorów Sejm zajmie się 3 czerwca.

31.05.2020

Prof. Gołaczyński: Arbitraż szansą dla przedsiębiorców w czasie epidemii

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Sądy powszechne nadal pracują w ograniczonym zakresie z powodu stanu epidemii. Nadal praktycznie nie prowadzą rozpraw na posiedzeniu jawnym, natomiast te w trybie wideokonferencji są ograniczone ze względów technicznych. Sądy arbitrażowe dają natomiast takie możliwości już teraz - przekonuje w rozmowie z Prawo.pl prof. dr hab. Jacek Gołaczyński.

31.05.2020

Opublikowano kolejne rozporządzenie w sprawie ograniczeń w związku z epidemią

Koronawirus

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Rozluźnienie dotyczy noszenia maseczek. Będzie można latać, ruszą targi, kina i teatry, choć z ograniczeniami. Dyskoteki zostają nieczynne do odwołania.

30.05.2020

Policjant poleci, obywatel ma słuchać - COVID-19 zmienił kodeks wykroczeń

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Po tarczach antykryzysowych zostanie szereg rozwiązań, które mogą uderzać w prawa człowieka - alarmują prawnicy. Jednym z nich jest przepis kodeksu wykroczeń, zgodnie z którym umyślne niestosowanie się do poleceń policjanta lub strażnika granicznego może skutkować grzywną, ograniczeniem wolności lub aresztem.

30.05.2020

Nie będziemy już chodzić na wizyty do lekarza

Opieka zdrowotna Koronawirus

Lekarze, zwłaszcza z przychodni i poradni, w ostatnich miesiącach w ekspresowym tempie przestawili się na zdalne leczenie pacjentów. E-wizyty stanowią już ponad 90 proc. wszystkich porad. Takie wizyty pozostaną z nami zapewne na znacznie dłużej, niż tylko podczas pandemii.

30.05.2020

Terminy administracyjne już biegną

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus Kodeks postępowania administracyjnego

Niedawna nowelizacja ustawy odwiesza bieg administracyjnych terminów materialnych i procesowych. Organy administracji publicznej nie mogą już zaprzestać wykonywania czynności w postępowaniach administracyjnych bez narażenia się na zarzut bezczynności lub przewlekłości.

30.05.2020

SN od poniedziałku otwiera sale rozpraw, ale publiczność z kartami wstępu

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Sąd Najwyższy powoli wraca do normalnego tempa pracy, otwiera sale rozpraw, lecz z zachowaniem ostrożności. Pierwsza prezes Małgorzata Manowska wydała 29 maja 2020 r. zarządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań organizacyjnych związanych ze stanem epidemii wywołanej zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 na terytorium Polski.

29.05.2020

ZUS: Ponad 1,8 mld złotych w ramach postojowego

Ubezpieczenia społeczne Koronawirus Dofinansowanie do wynagrodzeń

Ponad 1,8 mld złotych wypłacono osobom prowadzącym działalność gospodarczą i osobom pracującym na umowach cywilnoprawnych w ramach świadczenia postojowego – poinformował w piątek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Pomoc trafiła do prawie 1 mln osób.

29.05.2020

Rok dyspensy dla szpitali - realizacja kontraktów do połowy 2021 r.

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus

Prawdopodobnie dyrektorzy szpitali będą mieli czas do połowy 2021 roku aby wykonać zabiegi i operacje, które wstrzymały na czas epidemii, a pomimo tego Narodowy Fundusz Zdrowia płacił im kontrakt w formie zaliczki.

29.05.2020

Tarcza 3 umożliwia rozprawy online, ale potrzebne szczegółowe procedury

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

W myśl przepisów tarczy antykryzysowej 3 sędziowie rozpatrując obecnie sprawy cywilne powinni w pierwszej kolejności brać pod uwagę tryb online, a następnie rozprawę tradycyjną, ale z zastrzeżeniem, że nie spowoduje na zagrożenia dla zdrowia uczestników. Dopiero jeśli nie ma takich możliwości mogą rozpatrzeć sprawę na posiedzeniu niejawnym - pisze sędzia Zbigniew Miczek

29.05.2020

Wkrótce mecze z kibicami, ale tylko na co czwartym miejscu

Koronawirus

Od 19 czerwca będzie możliwy powrót kibiców piłkarskich na mecze, ale przy zapewnieniu odpowiednich procedur - będą mogli zająć do 25 proc. miejsc na stadionach - poinformował w piątek premier Mateusz Morawiecki. Dziś wieczorem po 80-dniowej przerwie rozegrane zostaną dwa pierwsze spotkania piłkarskiej ekstraklasy, ale mecze odbędą się przy pustych trybunach.

29.05.2020

Loty możliwe, ale pasażerowie wypełnią oświadczenie o stanie zdrowia

Prawo gospodarcze Koronawirus

Kontrolne pomiary temperatury przy wejściu do terminali, obowiązek noszenia maseczek, obowiązek wypełnienia oświadczenia o stanie zdrowia - to niektóre z zasad bezpieczeństwa, które będą obowiązywały na lotniskach i w samolotach - poinformował w piątek Urząd Lotnictwa Cywilnego.

29.05.2020

Tarcza antykryzysowa działa, ale zbyt wolno

Koronawirus Tarcza finansowa

Przedsiębiorcy jak deszczu potrzebują finansowania. Tymczasem 48 proc. ankietowanych przez BCC wciąż nie otrzymało wsparcia tarczy antykryzysowej. Z danych Ministerstwa Rozwoju wynika, że na decyzję o przyznaniu dofinansowania do wynagrodzeń czeka wciąż ponad 25 tys. wniosków. Lepiej działająca tarcza finansowa wciąż nie jest dostępna dla dużych firm.

29.05.2020

Odwołanie od matury z krótszymi terminami, ale bez większych zmian

Zarządzanie oświatą Koronawirus

Epidemia koronawirusa nie wpłynie jakoś szczególnie na zasady składania odwołań od egzaminów maturalnych. Choć rozporządzenie zawiera zmiany w niektórych terminach składania kolejnych dokumentów. Wgląd do prac odbywał się będzie w tradycyjny sposób - choć oczywiście z zachowaniem pewnych środków bezpieczeństwa.

29.05.2020

Czerwcowe egzaminy prawnicze z maseczkami i bez pytań o tarczę antykryzysową

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Restrykcje związane z zasłanianiem nosa i ust, ograniczenia dotyczące osób towarzyszących, własny sprzęt, przybory i jedzenie - to wytyczne resortu sprawiedliwości na egzaminy radcowskie i adwokackie. Zgodnie z planem mają się odbyć od 23 do 26 czerwca, co ważne obowiązuje na nich znajomość stanu prawnego na 24-27 marca.

29.05.2020

Kina się otwierają, sądy zamykają dla publiczności - konstytucyjne prawo zagrożone

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Sądy w całym kraju pod hasłem "koronawirus", ograniczają publiczności dostęp do sal sądowych. Rekomendowały to zresztą zgodnie - co praktycznie się nie zdarza - i Ministerstwo Sprawiedliwości, i stowarzyszenie Iustitia. Problem w tym, że nawet sędziowie widzą w takim podejściu uderzenie w jawność rozpraw i wprost - łamanie konstytucji.

29.05.2020

1000 zł na wakacje - rząd chce wspierać turystykę, ale zasady kontrowersyjne

Koronawirus

Ministerstwo Rozwoju pracuje nad bonem turystycznym, który ma być dopłatą dla pracowników na wakacje. Jak ustaliło Prawo.pl, resort chce zmienić kryterium uprawniające do pomocy. 1000 zł będzie dla pracowników, których dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 3000 złotych. Wnioski mają być składane przez bankowość elektroniczną.

29.05.2020

Pracodawcy tną koszty i zwalniają SMS-em

Prawo pracy Koronawirus

Firmy masowo ruszyły do kancelarii prawnych po pomoc przy restrukturyzacji zatrudnienia i cięciu kosztów pracowniczych. Tylko nieliczne tną bonusy i benefity. Większość podejmuje radykalne kroki: obniża wynagrodzenia i wymiar czasu pracy, wręcza zwolnienia indywidualne i grupowe. Największa fala zwolnień spodziewana jest w lipcu, gdy skończy się pomoc państwa. Prawnicy już obserwują powrót do umów śmieciowych.

29.05.2020