united kingdom
ukraine

Farmaceuta zaszczepi przeciwko grypie po odbyciu kursu kwalifikacyjnego

Zawody medyczne Farmacja

Farmaceuta będzie mógł przeprowadzać szczepienie ochronne przeciw grypie u osoby dorosłej, jeżeli odbył kurs kwalifikacyjny i uzyskał dokument potwierdzający ukończenie tego kursu - zakłada to skierowany do konsultacji społecznych projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla farmaceutów.

06.02.2023

Branże kosmetyczna i farmaceutyczna obawiają się unijnej dyrektywy ściekowej

Środowisko Farmacja

Część przepisów unijnej dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków niepokoi branże kosmetyczną i farmaceutyczną, ponieważ mają one ponieść koszty wdrożenia mechanizmu Rozszerzonej Odpowiedzialności Producenta (ROP), aby sfinansować modernizację oczyszczalni ścieków - alarmuje Konfederacja Lewiatan. Jej zdaniem Komisja Europejska błędnie uznała, że produkty kosmetyczne i farmaceutyczne to dwa główne źródła mikrozanieczyszczeń.

02.02.2023

Rebranding leków - TSUE wydaje nowe wytyczne dla prowadzących handel równoległy

Farmacja

Przepakowywanie leków jest przedmiotem gorącej dyskusji pomiędzy firmami farmaceutycznymi a podmiotami prowadzącymi handel równoległy. Sporną kwestią jest, kiedy uprawniony z prawa ochronnego na znak towarowy może sprzeciwić się przepakowaniu leków pochodzących z importu równoległego - zwraca uwagę dr Agnieszka Sztoldman z Kancelarii prawnej Osborne Clarke w opinii przygotowanej dla Prawo.pl.

01.02.2023

Opioid poza kontrolą – e-recepty ułatwiają wykup substancji narkotycznej z aptek

Finansowanie zdrowia Farmacja

Leki z substancją, która w USA odpowiadała za głośny swego czasu kryzys opioidowy, są wykupywane z aptek i prawdopodobnie nielegalnie odsprzedawane. Taką działalność ułatwiają receptomaty i e-recepty – zauważają farmaceuci. Prawnicy mówią o możliwej potrzebie interwencji ustawowej – zmianie prawa, która ograniczy ten proceder.

31.01.2023

Branża farmaceutyczna krytykuje projekt ustawy refundacyjnej

Farmacja

Projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej nie rozwiąże problemu braku leków i nie zwiększy bezpieczeństwa lekowego Polski – uważają organizacje branżowe zrzeszające podmioty branży farmaceutycznej i podkreślają, że należy skupić się na najpilniejszych wyzwaniach, czyli na wzmacnianiu bezpieczeństwa lekowego Polski.  

18.01.2023

Trwające po kilka miesięcy postępowania blokują działalność w sprzedanych aptekach

Farmacja Zarządzanie Ochrona konkurencji

Postępowania dotyczące przeniesienia zezwolenia na prowadzenie apteki mają wychwytywać obchodzenie prawa przez sieci aptek za pomocą tzw. firm-słupów. Oznacza to jednak trwające nawet miesiącami szczegółowe inspekcje, podczas których prowadzenie działalności w sprzedanej aptece nie jest możliwe. Samorząd aptekarski uważa takie badanie za konieczne.

17.01.2023

Ograniczenia reklamy mają osłabić wiarę w moc suplementów diety

Pacjent Prawo gospodarcze Farmacja

W reklamie suplementów diety nie będą już mogli występować rzeczywiści ani fikcyjni lekarze i inni przedstawiciele zawodów medycznych. Nie będzie też można używać w niej np. stetoskopu. A za reklamę suplementu niezgodną z przepisami firma będzie mogła zapłacić karę pieniężną do miliona złotych. Takie m.in. zmiany proponuje resort zdrowia w projekcie nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia.

09.01.2023

Największy w Polsce magazyn leków otwarto w Łodzi

Farmacja

Otwarty właśnie w Łodzi, największy w kraju magazyn farmaceutyczny, to inwestycja o kluczowym znaczeniu dla zapewnienia bezpieczeństwa lekowego milionów pacjentów. – W czasie kolejnych kryzysów najpierw pandemicznego, a teraz spowodowanego wojną w Ukrainie – każda inwestycja w bezpieczeństwo lekowe Polaków napawa optymizmem - podkreślają eksperci.

01.01.2023

Korytarze cenowe znikają z projektu dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Farmacja

Ministerstwo Zdrowia wycofuje się z wprowadzenia korytarzy cenowych do projektu tak zwanej dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej. Eksperci przestrzegali, że pacjenci zapłaciliby więcej za stosowane dotąd leki, bo część z nich wypadłaby z refundacji. W dodatku minister zdrowia miałby związane ręce w sytuacji, gdyby najtańszych refundowanych odpowiedników leków na rynku zabrakło.

21.12.2022

Szczepienia na grypę w aptekach - resort zdrowia zapowiada rychłe zmiany

Pacjent Farmacja

Szczepienia na grypę w aptekach miałyby się odbywać na zasadach szczepień na Covid-19. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zaznaczył, że takie rozwiązanie wymaga zmiany ustawy. - Zrobimy to prawdopodobnie na najbliższym posiedzeniu Sejmu - zapowiedział. Szczepienie na grypę możliwe byłoby bez skierowania od lekarza. Resort nie zapowiada jednak zniesienia odpłatności za szczepionkę.

09.12.2022

Sejm za poprawką Senatu o subfunduszu do nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym

Pacjent Finansowanie zdrowia Farmacja

Sejm przyjął w czwartek poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje ona, że ze środków subfunduszu terapeutyczno-innowacyjnego finansuje się szczepionki do przeprowadzania zalecanych szczepień ochronnych w ramach Programu Szczepień Ochronnych.

01.12.2022

"Farmacja Polska" apeluje do wiceministra o nadzór nad listą leków o ograniczonej dostępności

Opieka zdrowotna Farmacja

Producenci alarmują, że na liście leków o ograniczonej dostępności, znalazły się produkty, które są dostępne. Izba Gospodarcza "Farmacja Polska" zwróciła się do wiceministra zdrowia Macieja Miłkowskiego o osobisty nadzór nad usunięciem przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny informacji wprowadzających w błąd lekarzy, pracowników medycznych, aptekarzy i pacjentów.

01.12.2022

NSA: Można informować o pracy apteki na banerze reklamowym

Rynek i konsument Opieka zdrowotna Farmacja

Prezentowanie informacji o lokalizacji apteki i godzinach jej pracy jest legalne. Prawo farmaceutyczne nie wprowadza przy tym ograniczeń w zakresie formy, widoczności i zasięgu takiego nośnika informacyjnego - wyjaśnił Naczelny Sąd Administracyjny. Właściciel apteki może zatem korzystać również z wybijającego się w otoczeniu banera reklamowego.

28.11.2022

TSUE: Polska wygrała z Komisją spór o zwolnienie z akcyzy alkoholu do produkcji lekarstw

Wymiar sprawiedliwości Akcyza Farmacja Prawo europejskie

Polska procedura zawieszenia poboru akcyzy od alkoholu używanego do produkcji leków jest zgodna z unijnym prawem - orzekł w czwartek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Tym samym taki alkohol, choć co do zasady nie podlega temu podatkowi, wciąż będzie podlegał sformalizowanym procedurom importowym. Skarga KE, jako bezzasadna, została w całości oddalona.

24.11.2022

Wykonanie zastrzyku z adrenaliny będzie udzieleniem pierwszej pomocy

Pacjent Zawody medyczne Farmacja

Pierwszą pomocą będzie wykonanie zastrzyku z adrenaliny. To zmiana, której oczekiwali pacjenci oraz rodzice dzieci zagrożonych wstrząsem anafilaktycznym. Ma to uregulować nowelizacja ustawy o ratownictwie. Obecnie szkoły i przedszkola mają wątpliwości dotyczące tego, kto i na jakich zasadach jest uprawniony do podania dziecku zastrzyku, Ministerstwo Zdrowia wydało zalecenia w tej sprawie.

08.11.2022

Listopadowa lista refundacyjna z ważnymi zmianami

Finansowanie zdrowia Farmacja

Listopadowa lista refundacyjna obfituje w wiele zmian – zyskali pacjenci onkologiczni i ze schorzeniami neurologicznymi (m.in. stwardnienie rozsiane). M.in. od 1 listopada zaczęła obowiązywać refundacja trzech nowoczesnych terapii stosowanych w leczeniu raka piersi. W sporej ilości leków obniżone zostały ceny bądź dopłaty pacjenta.

07.11.2022

Samorząd aptekarski zaniepokojony propozycją nowych opłat dla aptek

Farmacja

Naczelna Izba Aptekarska zwołała na 7 listopada nadzwyczajne zebranie swojego prezydium w sprawie opłat rocznych, które miałyby ponosić m.in. apteki, punkty apteczne i hurtownie farmaceutyczne na działania Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego (GIF). Do 26 listopada trwają konsultacje publiczne projektu, ale pomysł Ministerstwa Zdrowia już wzbudził kontrowersje: zwolnione z opłat miałyby być m.in. kioski i stacje paliw, które sprzedają leki.

03.11.2022

Od 1 listopada refundacja nowego leczenia AZS - skorzystają dzieci i młodzież

Pacjent Finansowanie zdrowia Farmacja

Nowoczesne i skuteczne terapie dla pacjentów z postacią ciężkiego atopowego zapalenia skóry (AZS) od 1 listopada wchodzą na listę refundacyjną. Leczenie otrzymają dzieci i młodzież, którzy są szczególnie narażeni na problemy psychiczne związane z objawami tej choroby. Do tej pory w Polsce był dostępny wyłącznie jeden lek, z którego mogli skorzystać jedynie pacjenci dorośli.

01.11.2022

Po lek z Warszawy do Radomia - pacjent kursuje po kraju, bo rząd nie dzieli się danymi

Pacjent Farmacja

Przychodzi pacjent do lekarza, a gdy ten wypisuje mu receptę, w systemie elektronicznym pojawia się alert, że chory może mieć problem z jej realizacją, bo dostępność leku jest zagrożona. Takiego rozwiązania domagają się lekarze. Wówczas mogliby przepisać pacjentowi dostępny zamiennik, a pacjent nie musiałby szukać medykamentu w całym kraju. Obecnie często jest to konieczne.

29.10.2022

Projekt nowelizacji ustawy refundacyjnej: zmiany cen, definicji, marż, uprawnień aptek i hurtowni

Farmacja

Zmiany dotyczące cen urzędowych produktów refundowanych, definicji „urzędowej ceny zbytu” i „ceny zbytu netto” oraz w naliczaniu marży hurtowej, nowe uprawnienia aptek i hurtowni farmaceutycznych w przypadku obniżenia ceny urzędowej - to niektóre z propozycji Ministerstwa Zdrowia zawarte w aktualnym projekcie tzw. dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej, analizowanym przez KPMG.

24.10.2022