Posłowie zaakceptowali w czwartek poprawkę Senatu do nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje ona, że ze środków subfunduszu terapeutyczno-innowacyjnego finansuje się szczepionki do przeprowadzania zalecanych szczepień ochronnych w ramach Programu Szczepień Ochronnych. Regulacja ma na celu wsparcie działań związanych z profilaktyką chorób zakaźnych, głównie przez zakup szczepionek do przeprowadzania zalecanych szczepień w ramach Programu Szczepień Ochronnych.
Zmiany w Funduszu Medycznym - inicjatywa prezydencka
Projekt nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym oraz niektórych innych ustaw złożył w Sejmie prezydent Andrzej Duda. Przewiduje on między innymi podwyższenie limitu wydatków z funduszu, dodanie nowych kategorii świadczeń, w tym diagnostyki genowej dzieci i młodzieży, inwestycje w innowacyjne wyroby medyczne. Regulacja ma na celu wsparcie działań związanych z profilaktyką chorób zakaźnych, w szczególności przez zakup szczepionek do przeprowadzania zalecanych szczepień w ramach Programu Szczepień Ochronnych.
Czytaj więcej na Prawo.pl: Prezydent proponuje zmiany w ustawie o Funduszu Medycznym>>
Podwyższenie limitów, zwiększenie środków ratunkowy dostęp do technologii
Ustawa przewiduje podwyższenie limitu wydatków z Funduszu Medycznego na dwa rodzaje technologii lekowych, wprowadzone do prawa refundacyjnego właśnie Ustawą o Funduszu Medycznym – technologie lekowe o wysokiej wartości klinicznej (TLWWK) oraz technologie lekowe wysokim poziomie innowacyjności (TLWPI).
Przewiduje się ponadto zwiększenie środków na Ratunkowy Dostęp do Technologii Lekowych (RDTL). Obecnie z Funduszu Medycznego na RDTL rocznie może zostać przeznaczone nie więcej niż 3 proc. środków przeznaczonych na refundację leków w ramach programów lekowych i chemioterapii. Limit ten miałby zostać zwiększony o jeden punkt procentowy – tj. do 4 proc.
Kolejne zmiany dotyczą dodania nowych kategorii świadczeń finansowanych z Funduszu Medycznego, a dokładnie z subfunduszu terapeutyczno–innowacyjnego. Chodzi m.in. o świadczenia gwarantowane osobom do ukończenia 18. roku życia w ramach AOS lub leczenia szpitalnego związane z diagnostyką genetyczną (zwłaszcza wielkoskalowe badania genomowe i inne badania genetyczne u dzieci i młodzieży realizowane w szczególności w związku z leczeniem chorób onkologicznych i chorób rzadkich). Jak czytamy w uzasadnieniu Projektu, rozwiązanie to ma stanowić szczególną szansę dla młodych pacjentów cierpiących na choroby rzadkie oraz onkologiczne.
Co jeszcze zyskasz? Załóż bezpłatne konto na Moje Prawo.pl >>>
Fundusz na profilaktykę chorób zakaźnych
Znowelizowana ustawa przewiduje, że środki z Funduszu Medycznego zostaną przewidziane także na działania związane z profilaktyką chorób zakaźnych - w szczególności chodzi o finansowanie szczepionek do przeprowadzania zalecanych szczepień ochronnych w ramach Programu Szczepień Ochronnych oraz wsparcie działań profilaktycznych i towarzyszących im działań edukacyjnych oraz promocyjnych. Jak czytamy w uzasadnieniu Projektu, proponowane rozwiązanie ma pozwolić Ministrowi Zdrowia na „kierunkowe docelowe działania w zakresie dofinansowania profilaktyki w obszarze nieobjętym obowiązkiem szczepień w zależności od potrzeb i sytuacji epidemicznej z uwzględnieniem wieku i grupy docelowej, dla której ochrona indywidualna stanowi wpływ na zdrowie publiczne państwa”. (pap/kn)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.