Recepta na bezpłatne leki także podczas prywatnej wizyty - jest projekt

Pacjent Farmacja

Osoby w wieku 65+ i do 18. roku życia będą mogły otrzymać receptę na bezpłatne leki także podczas wizyty lekarskiej w gabinecie prywatnym. Będzie ją także mógł wystawić lekarz specjalista w ambulatoryjnej opiece i lekarz w szpitalu, już nie tylko elektronicznie. Nie będzie też konieczne wpisywanie kodów oznaczających seniorów lub dzieci. MZ opublikowało projekt zmian, dając 10 dni na konsultacje publiczne.

02.07.2024

Jest nowa lista refundacyjna. Marek Kos szefem departamentu leków

Farmacja

W 2024 r. najwięcej nowych terapii onkologicznych umieszczono na listach refundacyjnych w hematoonkologii: 9 nowych terapii i w nowotworach układu urologicznego: 5 terapii. Umieszczono po dwie nowe terapie w nowotworach układu pokarmowego, nowotworach skóry i nowotworach ginekologicznych. Na najnowszej liście refundacyjnej pojawi się 31 nowych terapii, w tym 8 terapii onkologicznych i 23 terapie nieonkologiczne

17.06.2024

Fentanyl "na życzenie" przez nieszczelny system e-recept i teleporad

Pacjent Farmacja

System e-recept w połączeniu z teleporadami, dla których nie ma standardów, to otwarta furtka dla zdobywania substancji o działaniu narkotycznym przez osoby uzależnione i do wprowadzania ich na czarny rynek. Kolejny raz pojawiają się apele o uszczelnienie systemu. Zmiany w prawie wprowadzone blisko rok temu nie zatrzymały procederu. Minister zdrowia poleciła dyrektorowi Centrum e-zdrowia wdrożenie stałego monitoringu wystawiania i realizacji recept na opioidy. Ma działać już od poniedziałku.

17.06.2024

Komisja Europejska oferuje dostęp do szczepionek przeciwko grypie odzwierzęcej

Opieka zdrowotna Farmacja

We wtorek Urząd ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia (HERA) podpisał w imieniu grupy państw umowę ramową, dotyczącą wspólnego udzielania zamówień na dostawę do 665 tys. dawek zaktualizowanej szczepionki przeciwko grypie odzwierzęcej Seqirus, a także opcję dotyczącą kolejnych 40 mln dawek.

11.06.2024

Tabletka "dzień po". GIF pozytywnie ocenił oznaczenie aptek

Farmacja

Apteki będą mogły potwierdzić udział w programie umożliwiającym otrzymanie tabletki "dzień po" bez recepty lekarskiej, nie narażając się na karę za złamanie zakazu reklamy. Tak zapowiadało Ministerstwo Zdrowia. Przygotowany wzór naklejki pozytywnie ocenił Główny Inspektorat Farmaceutyczny. Sęk w tym, że apteki kontrolowane są nie przez GIF, a przez wojewódzkich inspektorów, a farmaceuci mówią o ich "purytańskim" podejściu do tematu.

11.06.2024

SN: Wydawanie leków odurzających bez recepty i ewidencji - ukarane

Prawo karne Farmacja

Kierownik apteki musi wykonywać decyzje wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego w sprawie kontroli zużycia leków psychotropowych i odurzających. Jeśli farmaceuta tego nie czyni i wydaje takie środki bez ewidencji i bez recepty, to naraża się na karę dyscyplinarną. Państwo dba o bezpieczeństwo obrotu takimi produktami – orzekł Sąd Najwyższy.

07.06.2024

Nowa lista antywywozowa leków, a na niej 238 pozycji

Pacjent Farmacja

Tak zwana lista antywywozowa obejmuje leki, określone produkty żywnościowe i wyroby medyczne, które mogą stać się produktem deficytowym, dlatego potrzebne są specjalne regulacje. W wykazie znalazło się 238 pozycji, między innymi środki stosowane u dzieci w diecie eliminacyjnej mlekozastępczej a także stosowany w leczeniu cukrzycy Ozempic. Nowy wykaz ma obowiązywać od 27 maja 2024 r.

24.05.2024

Federacja Przedsiębiorców Polskich: NFZ wydaje na refundację mniej niż może

Finansowanie zdrowia Farmacja

Zgodnie z ustawą o refundacji leków Narodowy Fundusz Zdrowia na refundację leków może wydawać do 17 proc. swojego rocznego budżetu przeznaczonego na świadczenia zdrowotne. Federacja zauważyła, że do 2015 r. poziom refundacji utrzymywał się właśnie na takim poziomie. W kolejnych latach nastąpił jednak spadek wydatków na refundację. W 2023 r. było to 13,5 proc. w relacji do kosztów NFZ i niespełna 12 proc. w odniesieniu do całkowitych wydatków na ochronę zdrowia.

21.05.2024

Dawkowanie na receptach. Mililitry nie zastąpią tabletek i kropli

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Lekarz będzie mógł wpisać na recepcie rocznej dawkowanie w co najmniej kilku schematach. Rozwiązanie ma być elastyczne. W przypadku środka antykoncepcyjnego będzie możliwość uwzględnienia siedmiodniowej przerwy w cyklu jego stosowania. Pacjent, tak jak obecnie, będzie miał na recepcie instrukcję dawkowania podawaną w tabletkach czy kroplach, a nie mililitrach czy gramach.

21.05.2024

NFZ nie będzie karał za odmowę wydania tabletki "dzień po" osobie małoletniej

Pacjent Farmacja

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia poinformował, że zarówno wymaganie przez farmaceutę przedstawienia przez małoletniego pacjenta zgody opiekuna na wystawienie recepty, jak i odmowa udzielenia takiej usługi farmaceutycznej osobie poniżej 18. roku życia ze względu na brak zgody opiekuna, "nie będą stanowić naruszenia zasad realizacji programu pilotażowego".

15.05.2024

NFZ: Nie ma limitów na tabletkę "dzień po"

Opieka zdrowotna Farmacja

W przestrzeni publicznej pojawiają się informacje o rzekomym limitowaniu konsultacji farmaceuty w programie pilotażowym antykoncepcji awaryjnej. Takiego limitowania nie ma, a NFZ zapłaci za każdą konsultację udzieloną pacjentce, która zgłosi się do apteki po tabletkę "dzień po" - zapewnia w czwartkowym komunikacie Narodowy Fundusz Zdrowia.

09.05.2024

Trzecie opakowanie leku gratis? Reklama aptek po 12 latach wraca na tapet

Farmacja

Powrotowi do stanu sprzed wprowadzenia zakazu reklamy aptek sprzeciwia się samorząd aptekarski. Widzi jednocześnie potrzebę rozszerzenia katalogu informacji, które apteka może podawać bez narażenia się na finansową karę, w tym o możliwości otrzymania tabletki "dzień po" czy o szczepieniu. Związek Pracodawców Aptecznych PharmaNET chciałby natomiast "całkowity zakaz" zastąpić ograniczeniami.

08.05.2024

Lekarze muszą uaktualnić systemy gabinetowe do 30 czerwca

Farmacja

Lekarze dostali czas do 30 czerwca na dostosowanie aplikacji gabinetowych do systemu obliczania ilości leku, którą może wydać farmaceuta na podstawie recepty rocznej. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o kolejnym przesunięciu ostatecznego terminu, który początkowo wyznaczyło na 1 kwietnia, a następnie na 9 maja. Zgodnie z najnowszymi decyzjami resortu oprogramowania gabinetowe powinny być dostosowane przez ich dostawców od 1 lipca.

07.05.2024

Farmaceuci wydadzą większą ilość leku na receptę - jest projekt

Zawody medyczne Farmacja

Obecnie, w przypadku gdy na recepcie nie wpisano, wpisano w sposób nieczytelny czy błędny dawkowanie produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego, farmaceuta może wydać ten preparat tylko w ilości nie większej niż w dwóch, najmniejszych opakowaniach dostępnych w obrocie na terytorium Polski. Zgodnie z projektowaną nowelizacją farmaceuta będzie mógł wydać go w ilości, która nie jest większa od ilości zawartej w czterech opakowaniach.

06.05.2024

Wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski złożył rezygnację ze stanowiska

Farmacja

Maciej Miłkowski pracował w Ministerstwie Zdrowia od połowy 2018 r. Odpowiedzialny w resorcie za politykę lekową (m.in. listy leków refundowanych, negocjacje cenowe z producentami leków, programy lekowe) był jedynym wiceministrem zdrowia z gabinetu Mateusza Morawieckiego, któremu po zmianie rządu w grudniu 2023 r. nowa szefowa ministerstwa Izabela Leszczyna zaproponowała pozostanie na stanowisku.

29.04.2024

NFZ bada nieprawidłowości w obrocie lekami recepturowymi

Zawody medyczne Farmacja

Jak poinformował jeden z kontrolerów NFZ, który zajmuje się rynkiem recepturowym, niektórzy lekarze przypisywali niewytłumaczalne ilości leków recepturowych. - W ujawnionym przez nas przypadku lekarz wystawiał nawet 500 recept dziennie na lek recepturowy. To rekordzista, ponieważ kara z tytułu kontroli ordynacji takich leków wyniosła 900 tys. zł, a ponadto swoje czynności w tej sprawie prowadzą też organy ścigania - dodał.

25.04.2024

Nowelizacja miała rozwiązać problem z aptecznymi dyżurami, ale chętnych brak

Samorząd terytorialny Farmacja

Nowelizacja Prawa farmaceutycznego, która weszła w życie 1 stycznia 2024 roku, miała rozwiązać problem dostępności leków w porze nocnej i w dni wolne od pracy. Nowe regulacje dotyczą wyznaczania tzw. dyżurów aptecznych. Przedstawiciele zwłaszcza małych powiatów alarmują jednak, że ich mieszkańcy nadal mają problem z dostępem do medykamentów.

25.04.2024

Resort zdrowia bada koszty szerszej refundacji przeciwbólowych opioidów

Pacjent Farmacja

Zapewnienie każdemu pacjentowi dostępu do odpowiedniej zindywidualizowanej terapii przeciwbólowej - to jeden z postulatów ekspertów. Zwracają uwagę, że przeciwbólowe leki opioidowe mają niejednolitą refundację lub są nierefundowane. Ministerstwo Zdrowia przygotowało wniosek do AOTMiT dotyczący ujednolicenia i poszerzenia wskazań refundacyjnych. Zmiany mogłyby się pojawić jesienią 2024 r.

24.04.2024

Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że aptekę może przejąć tylko aptekarz

Farmacja

Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 18 kwietnia 2023 r. uznał, że wniosek o zmianę zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej, będący skutkiem zmiany wspólnika w spółce jawnej prowadzącej aptekę ogólnodostępną, powinien być rozpatrywany na podstawie przepisów obowiązujących od 25 czerwca 2017 r. i może być rozpatrzony pozytywnie tylko w przypadku, gdy nowy wspólnik jest farmaceutą, posiadającym prawo do wykonywania zawodu.

22.04.2024

RPO: Zasad wystawiania recept farmaceutycznych nie można zmieniać rozporządzeniem

Pacjent Zawody medyczne Farmacja

Prawo farmaceutyczne dopuszcza wystawienie recepty farmaceutycznej wyłącznie w sytuacji „zagrożenia zdrowia”, do których nie można zaliczyć ryzyka wystąpienia nieplanowanej ciąży - zauważa Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek. Ponadto - podkreśla - że przyjęcie projektu w sprawie tabletki "dzień po" doprowadziłoby do tego, że farmaceuta uzyskałby szersze uprawnienia od lekarza w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych wobec pacjentów małoletnich.

18.04.2024
1  2  3  4  5    25