united kingdom
ukraine

Aż 85 leków bez finansowania w ramach RDTL

Pacjent Farmacja

Ministerstwo Zdrowia opublikowało wykaz leków niepodlegających finansowaniu w ramach procedury ratunkowego dostępu do technologii lekowych (RDTL). Na liście znalazło się 85 preparatów. Resort zdrowia zapewnia, że pacjenci, którzy rozpoczęli leczenie produktem, którego nie będzie można kupić w ramach RDTL, mają prawo do kontynuacji leczenia. Muszą jednak udowodnić, że preparat jest skuteczny w dotychczas prowadzonej terapii.

13.01.2025

Recepta na bezpłatne leki także prywatnie - Sejm odrzucił poprawki Senatu

Pacjent Farmacja

Osoby w wieku 65 plus i do 18. roku życia będą mogły otrzymać receptę na bezpłatne leki także podczas wizyty lekarskiej w gabinecie prywatnym. Będzie ją także mógł wystawić lekarz specjalista w ambulatoryjnej opiece i lekarz w szpitalu, już nie tylko elektronicznie. Nie będzie konieczne wpisywanie kodów oznaczających seniorów lub dzieci. Sejm w czwartek odrzucił poprawki do ustawy rozszerzającej uprawnienia lekarzy do wystawiania recept na darmowe leki. Nowela trafi teraz do Prezydenta.

09.01.2025

Lekarze boją się kar za błędne określenie refundacji, pomóc ma nowy system

Zawody medyczne Farmacja

Minister Zdrowia jest gotowy na poszukiwanie kompromisów, jednak nie widzi możliwości całkowitego odejścia od aktualnie obowiązujących zasad w obszarze refundacji - tak resort zdrowia odpowiada na apel Porozumienia Zielonogórskiego w sprawie ewentualnych zmian w karaniu lekarzy za błędne określenie poziomu refundacji na wystawionej recepcie. Ministerstwo deklaruje jednak, że trwają prace nad narzędziem, które ma usprawnić pracę medyków w tym zakresie.

03.01.2025

Od 1 stycznia 2025 r. nowa lista leków refundowanych

Pacjent Farmacja

Od nowego roku wchodzi w życie nowa wersja listy leków refundowanych. Znalazło się na niej 31 nowych cząsteczko–wskazań stosowanych m.in. w onkologii, kardiologii i chorobach rzadkich. To m.in. lek dla dzieci chorych na achonodroplazję, nowe terapie onkologiczne oraz leki zawierające nowe substancje kardiologiczne, wpływające na skuteczność leczenia.

01.01.2025

Jakie przepisy do zmiany w obszarze zdrowia? Ostatnie dni na zgłoszenia

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Farmacja Poprawmy prawo

Jakie przepisy dotyczące szeroko rozumianego zdrowia powinno się jak najszybciej zmienić, poprawić? Gdzie ustawodawca powinien interweniować, bo przepisów w ogóle nie ma? Zachęcamy do przesyłania propozycji w ramach piątej edycji akcji "Poprawmy prawo" - czekamy na nie do końca roku. Do wygrania są atrakcyjne nagrody.

27.12.2024

Pierwsza Krajowa Lista Leków Krytycznych opublikowana

Pacjent Farmacja

Ministerstwo Zdrowia opublikowało pierwszą Krajową Listę Leków Krytycznych, na której znalazło się 301 substancji czynnych. - Ta lista pokazuje, jakie leki są dla nas najważniejsze - powiedział wiceminister zdrowia Marek Kos. Lista wskazuje leki, których braki mogą negatywnie wpłynąć na dostęp do terapii pacjentów i stanowić poważne wyzwania dla systemu opieki zdrowotnej.

20.12.2024

Fentanyl tylko po osobistym zbadaniu - nie wszyscy się dostosowali

Pacjent Farmacja

Od 7 listopada br. lekarz może wypisać receptę na niektóre produkty lecznicze, w tym na fentanyl czy medyczną marihuanę tylko po osobistym zbadaniu pacjenta – przypomina rzecznik praw pacjenta (RPP). Nie można już przepisać recepty na te preparaty w czasie teleporady, czyli porady zdalnej, na odległość. Nie wszystkie podmioty dostosowały się jednak do nowych przepisów. Już po dacie ich wejścia w życie RPP wydał decyzje co do naruszenia przez nie zbiorowych praw pacjenta.

19.12.2024

Lekarze płacą za błędne określenie poziomu refundacji - do zmiany przepisy i system

Zawody medyczne Farmacja Poprawmy prawo

Jeśli lekarz wystawi receptę, na której nieprawidłowo określi poziom refundacji leku, NFZ nałoży na niego karę. Problem w tym, że medyk nie może ufać nawet serwisom, które oferują tego typu dane, bo część z nich może być nieaktualna, gdy lekarz z nich korzysta. Klauzul wyłączających odpowiedzialność nie da się natomiast podważyć. Lekarze od dawna apelują o zmiany - przede wszystkim o stworzenie automatycznego, zaufanego systemu.

04.12.2024

Resort zdrowia tworzy projekt Krajowej Listy Leków Krytycznych

Farmacja

Ze względu na konieczność wzmocnienia bezpieczeństwa lekowego naszego kraju, a także w odpowiedzi na oczekiwania polskiego rynku farmaceutycznego, Ministerstwo Zdrowia opracowało projekt pierwszej w Polsce Krajowej Listy Leków Krytycznych. Jest on już dostępny na stronie resortu. Do 10 grudnia br. będą trwały konsultacje ze środowiskiem, można zgłaszać swoje uwagi.

27.11.2024

"Apteka dla Aptekarza 2.0": Przedsiębiorcy składają pozew zbiorowy

Farmacja

Jak poinformowała Konfederacja Lewiatan, przedsiębiorcy zdecydowali się na złożenie pozwu zbiorowego przeciwko wprowadzonym jeszcze za czasów poprzedniego rządu przepisom tzw. "Apteki dla Aptekarza 2.0". Ich zdaniem prowadzą one do wywłaszczania właścicieli aptek. We wrześniu Trybunał Konstytucyjny orzekł niekonstytucyjność ustawy, jednak ze względów proceduralnych, a nie merytorycznych.

26.11.2024

NIK: Część leków OTC nie powinna być wydawana bez recepty, warunki sprzedaży do poprawy

Pacjent Farmacja

Dopuszczanie na rynek leków bez recepty (OTC) oraz nadzór nad ich jakością, obrotem i reklamą w latach 2019-2023 nie zawsze gwarantowały bezpieczeństwo przyjmującym je pacjentom - ustaliła Najwyższa Izba Kontroli. Kontrolerzy za nielegalne uznali zaliczenie do kategorii OTC trzech leków. NIK ma również zastrzeżenia co do procesu kwalifikacji, a także sposobu dystrybucji leków i braku ich zabezpieczenia w sklepach przed dziećmi.

25.11.2024

Polacy na potęgę uzależniają się od benzodiazepin. Brakuje skutecznych rozwiązań

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Leki uspokajająco-nasenne z grupy benzodiazepin mają wysoki potencjał uzależniający. Ich nadużywanie jest zdecydowanie bardziej rozpowszechnione niż na przykład fentanylu. Naczelna Rada Lekarska oraz eksperci postulowali, żeby przy okazji procedowania rozporządzenia w sprawie przepisywania leków o potencjale uzależniającym, głównie opioidów, ująć w nim również benzodiazepiny. Resort zdrowia nie zdecydował się jednak na taki krok. Problem pozostaje nierozwiązany.

20.11.2024

Pobieranie opłat za leki na gruźlicę jest bezprawne. Coraz częściej dochodzi do naruszeń

Pacjent Farmacja

Fundacja Lekarze bez Granic poinformowała Biuro Rzecznika Praw Pacjenta, że coraz częściej dochodzi do naruszenia prawa pacjenta dotyczącego dostępności do darmowych leków na gruźlicę. Najczęściej sytuacje te zdarzają się podczas wypisu ze szpitala, pacjenci dostają wówczas receptę ze 100 proc. odpłatnością. Jest to niezgodne z prawem. – Darmowe leki przeciwgruźlicze przysługują wszystkim chorym – przypomina Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta.

08.11.2024

Opublikowano kalendarz szczepień na 2025 r. - są nowości

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Główny Inspektorat Sanitarny ogłosił Program Szczepień Ochronnych na rok 2025. W dokumencie znalazło się kilkadziesiąt pozycji dotyczących wskazań do szczepień, w tym niedawno wprowadzone szczepienia kobiet w ciąży przeciw krztuścowi oraz przedłużone, bezpłatne szczepienia przeciwko HPV oraz COVID-19. Główny Inspektor Sanitarny określił też zasady przeprowadzania i organizacji szczepień.

06.11.2024

Recepta na leki opioidowe po osobistym zbadaniu przez lekarza

Pacjent Farmacja

Wprowadzenie wykazu środków odurzających, substancji psychotropowych lub prekursorów kategorii 1, na które wystawienie recepty będzie musiało zostać poprzedzone osobistym zbadaniem pacjenta - to główny cel rozporządzenia, które zostało przygotowane przez resort zdrowia i wejdzie w życie w czwartek. Na liście znalazły się m.in. substancje z grupy opioidów: fentanyl, morfina i oksykodon.

04.11.2024

Lekarze POZ: Proponowane zmiany w ordynowaniu leków zwiększą biurokrację

Pacjent Farmacja

Lekarze podstawowej opieki zdrowotnej zrzeszeni w Federacji Porozumienie Zielonogórskie są przeciwni rekomendacjom zawartym w raporcie zespołu ds. preskrypcji i realizacji recept. Ich zdaniem zmiany uwzględnione w raporcie zwiększą biurokrację oraz skomplikują, już i tak niełatwy, system wystawiania recept. Zarzucają też brak kluczowej zmiany dotyczącej automatycznego ustalania poziomu refundacji leków.

31.10.2024

Wykorzystanie AI przy tworzeniu nowych leków generuje ryzyka prawne

Prawo AI Farmacja

Niska jakość informacji używanych do tworzenia narzędzi opartych o sztuczną inteligencję (AI), błędy w systemach skutkujące złym wynikiem oraz naruszenie wrażliwych danych osobowych - to główne zagrożenia związane z użyciem AI przez firmy farmaceutyczne i biotechnologiczne opracowujące nowe terapie lekowe - uważają prawnicy kancelarii Baker McKenzie. Najważniejszą regulacją dla europejskich firm używających sztucznej inteligencji będzie AI Act.

30.10.2024

MZ przedstawiło pierwszą listę leków o ugruntowanej skuteczności w kardiologii

Pacjent Farmacja

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło pierwszą listę leków o ugruntowanej skuteczności, dla których przewidziano szybszą i tańszą ścieżkę refundacyjną. Znajduje się na niej 14 leków kardiologicznych. Aktualnie trwają prace nad kolejną listą, na której znajdą się leki stosowane w onkologii. Wybrane leki, które znajdują się na liście o ugruntowanej skuteczności, wybrano spośród niemal 3 tys. propozycji.

21.10.2024

Sąd kolejny raz potwierdza, że ankieta online nie wystarczy, by wystawić receptę

Farmacja

Rzecznik Praw Pacjenta (RPP) słusznie i zgodnie z prawem nałożył karę w wysokości ponad 230 tys. zł na placówkę oferującą recepty na leki wyłącznie na podstawie wypełnianej przez pacjenta ankiety online - wynika z orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. To kolejny wyrok w sprawie działalności tzw. receptomatów.

16.10.2024

"Apteka dla Aptekarza 2.0" niekonstytucyjna - jakie skutki po wyroku TK?

Farmacja

Nawet jeśli uznaje się, że bez ogłoszenia wyroku w Dzienniku Ustaw, przepisy nie zniknęły z ustawy, to można twierdzić, że straciły domniemanie konstytucyjności i utrata ta może być brana pod uwagę przez sądy orzekające w indywidualnych sprawach. Ponadto, nawet przyjmując, że przepisy dalej obowiązują, to w świetle opisanych kontrowersji, wymierzanie na ich podstawie sankcji administracyjnych może zostać ocenione jako naruszające zasadę pewności prawa - pisze dr Filip Gołba, adwokat.

16.10.2024