Gruźlica to bardzo poważna choroba, która z racji swojego ciężkiego przebiegu i powikłań znalazła się pod szczególnym nadzorem państwa. Aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się gruźlicy oraz maksymalnie ułatwić leczenie chorym, pacjentom ze zdiagnozowaną gruźlicą przysługują darmowe leki. Nie wszystkie podmioty medyczne to prawo realizują, dlatego rzecznik praw pacjenta przypomina o tym obowiązku.

 

Leki darmowe dla wszystkich

Jak wskazuje Fundacja Lekarze bez Granic, do łamania prawa dochodzi podczas wypisu ze szpitala. Pacjenci dostają wówczas receptę ze 100 proc. odpłatnością, co jest niezgodne z prawem. – Darmowe leki przeciwgruźlicze przysługują wszystkim chorym na gruźlicę, nawet tym, którzy nie są objęci ubezpieczeniem NFZ, również jeśli są obcokrajowcami. Stosowanie zasady darmowych leków przeciwgruźliczych jest niezwykle ważne w kontekście leczenia i możliwej eliminacji tej choroby ze społeczeństwa. Biorąc pod uwagę, że osoby chorujące na gruźlicę często nie mają środków na wykupienie leków, należy zadbać o to, by mieli oni pewność, że dostaną leki za darmo – przypomina Bartłomiej Chmielowiec, rzecznik praw pacjenta.

Leki zarejestrowane w Polsce i stosowane w tej chorobie zostały wpisane do rozporządzenia ministra zdrowia i opieki społecznej z dnia 9 grudnia 1998 r. w sprawie wykazu chorób oraz wykazu leków, preparatów diagnostycznych i sprzętu jednorazowego użytku, które ze względu na te choroby mogą być przepisywane bezpłatnie, za opłatą ryczałtową lub częściową odpłatności. Leki te znajdują się w wykazie leków refundowanych, wydawanych na podstawie recepty bezpłatnie.

Nie tylko leki, ale też koszty leczenia ambulatoryjnego pacjentów, którzy nie mają ubezpieczenia zdrowotnego, finansowane są z budżetu państwa na zasadach określonych w rozporządzeniu z 27 października 1999 r. w sprawie zasad i trybu finansowania z budżetu państwa świadczeń zdrowotnych udzielanych bezpłatnie przez publiczne zakłady opieki zdrowotnej. Zgodnie z aktem prawnym środki finansowe są przekazywane przez Ministerstwo Zdrowia publicznym zakładom opieki zdrowotnej. 

Czytaj w LEX: Za niedozwoloną reklamę apteki ukarać można tylko raz  > >

 

FFZ napomina szpitale

Narodowy Fundusz Zdrowia w zaleceniu dla jednego ze szpitali napisał: „Informujemy, że pacjentowi nieubezpieczonemu ze zdiagnozowaną gruźlicą, przysługuje zaopatrzenie w leki do kuracji przeciwprątkowej na podstawie recepty refundowanej. Warunkiem prawidłowego wystawienia recepty jest oznaczenie w polu „uprawnienie” dodatkowego symbolu IN oznaczającego pacjentów innych niż ubezpieczonych, którzy mają prawo do bezpłatnych świadczeń opieki zdrowotnej na podstawie zapisów ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych”.

Rzecznik praw pacjenta apeluje do placówek medycznych mających styczność z pacjentami chorującymi na gruźlicę, aby respektowali prawo tych pacjentów do darmowych leków do kuracji przeciwprątkowej.

Czytaj także: Opublikowano kalendarz szczepień na 2025 r. - są nowości

Czytaj także w LEX: Uwarunkowania prawne realizacji substytucji leków przez apteki > >