Zawiadomienie do prokuratury w sprawie braku tlenu w szpitalu

Pacjent

W związku z brakiem tlenu w szpitalu tymczasowym na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich zostały zwolnione dwie osoby: wicedyrektor ds. technicznych i pracownik odpowiedzialny za zamówienia tlenu. Chorych pacjentów przewieziono do innej lecznicy. Tlen do szpitala tymczasowego został zamówiony zbyt późno.

31.03.2021

Narodowy program ma promować zdrowie w Polsce

Opieka zdrowotna

Podnoszenie świadomości społeczeństwa na temat czynników determinujących zdrowie, zwiększenie liczby lat przeżytych w zdrowiu oraz zmniejszenie społecznych nierówności w zdrowiu - to główne cele Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025, którego projekt został przyjęty we wtorek przez Radę Ministrów.

30.03.2021

Rząd zmienia zasady szczepień przeciwko Covid-19

Koronawirus szczepienia

W kwietniu do Polski ma trafić 5 milionów dawek. Wówczas szczepić zaczną ratownicy medyczni, pielęgniarki i wszystkie szpitale tymczasowe. Potem uruchomione zostaną punkty drive-thru, w zakładach pracy oraz aptekach. 12 kwietnia zacznie się rejestracja osób z rocznika 1962. Każdego dnia będzie mógł się zarejestrować kolejny rocznik aż do 1973. W maju ma ruszyć rejestracja dla wszystkich.

30.03.2021

Pacjenci chcą uregulowania dostępu do wentylacji domowej

Pacjent Opieka zdrowotna

Stowarzyszenie Pacjentów na Rzecz Wentylacji Domowej Jednym Tchem chce, by wszystkie rodzaje wentylacji domowej pozwalające korzystać z respiratora i aparatury wspomagającej oddech poza oddziałami szpitalnymi zostały uznane za świadczenie ratujące życie oraz by koszt był całkowicie rozliczany przez NFZ. Z takim apelem zwróciło się do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego.

30.03.2021

Lekarz rodzinny ma być koronerem - kolejny projekt

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Być może niebawem to lekarz rodzinny będzie zobowiązany stwierdzać zgon u osoby, która zmarła poza szpitalem. Nie wiadomo, czy za usługę tego typu będzie przysługiwać wynagrodzenie - resort zdrowia nie wypowiedział się jeszcze na ten temat. Ministerstwo Zdrowia zapowiada też zmiany w przepisach o pogrzebach.

30.03.2021

Pracodawcy chętnie zaszczepią pracowników, ale przepisy na razie nie pozwalają

BHP Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Rząd zapowiada przyspieszenie w szczepieniach przeciwko Covid-19 i chce zwiększyć liczbę miejsc, w których będzie podawana szczepionka o zakłady pracy. By pracodawcy zaczęli szczepić swoich pracowników, muszą mieć możliwość stworzenia punktów szczepień na terenie firmy. Obecnie bowiem taki zastrzyk można podać tylko w pełni wyposażonej placówce leczniczej.

30.03.2021

Rząd zmienia od wtorku zasady kwarantanny

Opieka zdrowotna Koronawirus

Dla podróżnych ze strefy Schengen kwarantanna będzie obowiązkowa, ale okazanie negatywnego testu na koronawirusa maksymalnie sprzed 48 godzin będzie z niej zwalniało. Natomiast wszystkie osoby wracające z państw spoza strefy trafią na kwarantannę. Każda osoba z tych dwóch grup będzie mogła przeprowadzić test już w Polsce, a jeśli wynik będzie negatywny, kwarantanna zostanie zdjęta.

29.03.2021

Pracę przy zwalczaniu epidemii zaliczą lekarzowi do programu specjalizacji

Zawody medyczne Koronawirus

Okres pracy przy zwalczaniu epidemii, jeśli lekarz został do niej skierowany w trakcie specjalizacji, zostanie zaliczony w poczet programu specjalizacji, więc okres specjalizacji nie ulegnie wydłużeniu - poinformowało Ministerstwo Zdrowia. Z informacji wynika, że CMKP na bieżąco uznaje lekarzom okresy wykonywania innej pracy w związku z epidemią za równoważne z realizacją programu specjalizacji.

29.03.2021

Krajowy Plan Odbudowy nie naprawi służby zdrowia po pandemii

Finansowanie zdrowia

Zarówno lekarze, jak i pracodawcy, krytykują Krajowy Plan Odbudowy dla ochrony zdrowia. Zwracają uwagę, że Polska za dużo pieniędzy chce wydać na szczepionki przeciwko Covid-19 i inwestycje, a za mało na cyfryzację i koordynowaną opiekę. Przede wszystkim środki zaplanowane dla podmiotów świadczących usługi medyczne są zbyt małe. Ze 107 miliardów złotych trafi do nich jedynie 19 miliardów.

29.03.2021

Rządowy sztab z udziałem wojewodów sprawdził sytuację w szpitalach, najtrudniej na Śląsku

Opieka zdrowotna Koronawirus

Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego z udziałem wojewodów, ministra spraw wewnętrznych i administracji oraz premiera Mateusza Morawieckiego dokonał przeglądu infrastruktury szpitalnej w regionach. Zajętość łóżek w systemie największa jest na Śląsku. Szykowany jest plan transportowania pacjentów samolotami. Rząd nie rozważa jednak wprowadzenia godziny policyjnej - mówił minister zdrowia.

27.03.2021

Premier uderza w prywatną służbę zdrowia, minister próbuje łagodzić

Opieka zdrowotna Koronawirus

W czwartek premier Mateusz Morawiecki skrytykował prywatną służbę zdrowia i pomysł PO skomercjalizowania ochrony zdrowia. Zaznaczył jednak, że nie jest to zapowiedź nacjonalizacji. Przedstawiciele niepublicznych placówek zapewniają, że wbrew słowom szefa rządu także walczą z pandemią. Niefortunną wypowiedź szefa rządu próbował łagodzić minister Adam Niedzielski, który spotkał się w piątek z prezes spółki Lux Med.

26.03.2021

NFZ zapłaci za dodatkową hospitalizację pacjentów pocovidowych

Finansowanie zdrowia Koronawirus

Narodowy Fundusz Zdrowia sfinansuje dodatkową hospitalizację pacjentów przebywających na oddziałach innych niż covidowe, którzy po hospitalizacji z powodu COVID-19, ze względu na stan zdrowia, wciąż wymagają pobytu w szpitalu. Fundusz za każdy dzień pobytu zapłaci placówce 50 zł.

26.03.2021

Minister zmienił standardy nauczania na studiach medycznych

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne

Od wtorku 23 marca br. obowiązują szczególne rozwiązania związane z kształceniem na studiach przygotowujących do wykonywania zawodu lekarza, lekarza dentysty, farmaceuty, pielęgniarki, położnej, diagnosty laboratoryjnego, fizjoterapeuty i ratownika medycznego w roku akademickim 2020/2021. Zawarte one zostały w nowym rozporządzeniu Ministra Edukacji i Nauki.

24.03.2021

Pielęgniarki będą miały więcej czasu na zgłoszenie się do egzaminu specjalizacyjnego

Zawody medyczne

Pielęgniarki i położne, które nie podejdą do Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego w sesji jesiennej, lub go nie zdadzą, zdążą się jeszcze zgłosić do kolejnej sesji wiosennej. Projekt nowelizacji rozporządzenia dotyczący kształcenia podyplomowego pielęgniarek i położnych przewiduje bowiem wydłużenie o miesiąc terminu na przesyłanie zgłoszeń.

24.03.2021

Ruszają zapisy na szczepienia roczników 1957-1961

Pacjent Opieka zdrowotna

We wtorek rozpoczynają się zapisy na szczepienia dla osób z roczników 1957-1961. Nadal mogą się również rejestrować osoby z roczników 1952-1956, które dotychczas tego nie zrobiły. Pełnomocnik rządu do spraw programu szczepień Michał Dworczyk w poniedziałek apelował o rejestrowanie się na szczepienia preparatem firmy AstraZeneca. Zapewniał, że jest on bezpieczny i rekomendowany przez lekarzy.

23.03.2021

Nie ma centralnej ewidencji łóżek szpitalnych. Karetki kursują po całej Polsce

Opieka zdrowotna Zarządzanie Koronawirus

W województwie lubelskim każdy może sprawdzić, gdzie są wolne miejsca w szpitalach. Podobne, ale mniej doskonałe, systemy działają w łódzkim, mazowieckim i śląskim. Pozostałe województwa mogą korzystać z Centralnej Ewidencji Łóżek. Ta jednak dotyczy tylko łóżek covidowych i jest niepełna. Gdyby rozszerzyć ją o wszystkie oddziały, skończyłyby się telefony z pytaniami o wolne łóżko dla pacjenta w karetce.

23.03.2021

Rozpoczął się tygodniowy protest lekarzy rezydentów

Prawo pracy Zawody medyczne

Decyzja o odwołaniu egzaminów specjalizacyjnych, ale także postulaty płacowe oraz o pretensje o nieprzygotowanie systemu do kolejnej fali epidemii - to podłoże rozpoczętego właśnie protestu lekarzy rezydentów. Decyzja w sprawie przełożenia egzaminów specjalizacyjnych dla lekarzy na jesień przelała czarę goryczy - powiedział przewodniczący Porozumienia Rezydentów Piotr Pisula.

22.03.2021

Powstanie polska polityka zdrowotna na najbliższe siedem lat

Finansowanie zdrowia

Jeszcze w pierwszym kwartale bieżącego roku Rada Ministrów ma przyjąć dokument pt. „Zdrowa Przyszłość. Ramy strategiczne dla systemu ochrony zdrowia na lata 2021-2027”. Jego celem ma być identyfikowanie głównych wyzwań w systemie ochrony zdrowia oraz wskazywanie kierunków jego zmian, na które będzie można pozyskać pieniądze ze programów unijnych

22.03.2021

Parlament Europejski przyjął wart 9,4 mld złotych program UE dla zdrowia

Finansowanie zdrowia

Unia Europejska przeznaczy 9,4 miliarda euro na poprawę funkcjonowania ochrony zdrowia w latach 2021 - 2027. Te środki mają pomóc zwiększyć wydolność krajowych systemów opieki zdrowotnej, zwłaszcza w obliczu epidemii, ale nie tylko. Będą też przeznaczone na walkę z rakiem, choroby rzadkie i program szczepień.

22.03.2021