Choroby rzadkie - centra eksperckie nie obsłużą tysięcy pacjentów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Rząd w końcu, po 12 latach od zaleceń Unii przyjął Plan dla Chorób Rzadkich. Eksperci nie mają wątpliwości, że zawiera to co najważniejsze, by ponad 2 mln pacjentów mogło liczyć na lepszą opiekę. Wskazują jednak dwa ważne problemy - nie tylko ośrodki eksperckie powinny mieć prawo do robienia badań genetycznych, lekarze rodzinni i specjaliści muszą być szkoleni z diagnozowania takich chorób.

25.08.2021

Jeśli będą obostrzenia, to regionalne. Trzecie szczepienie dla wybranych

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Ograniczenia, jeśli będą, to tylko regionalne, zależne od liczby zakażeń i zaszczepionych. Jeśli powiat będzie się kwalifikował do strefy czerwonej, ale będzie miał poziom wyszczepialności powyżej średniej, to będzie strefą żółtą. Decyzja o dopuszczeniu trzeciej dawki szczepionki przeciwko Covid-19 dla osób o obniżonej odporności ma być podjęta w ciągu 2-3 dni.

24.08.2021

NIK: System wyceny świadczeń opieki zdrowotnej był nieefektywny

Finansowanie zdrowia

Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie oceniła realizację zadań przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w zakresie taryfikacji świadczeń oraz sporządzania oceny założeń do realizacji świadczeń opieki zdrowotnej. System wyceny świadczeń był jednak nieefektywny, proces ich wyceny zbyt długi, a stopień realizacji planów taryfikacji niski.

24.08.2021

Rejestry medyczne tak, kosztowna rada – nie

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Niekomercyjne rejestry są obecnie najlepszym miernikiem jakości w ochronie zdrowie – uważa prof. Marian Zembala, były minister zdrowia. Ma być ich więcej za sprawą projektu przygotowanego przez resort zdrowia. Problem w tym, że zdaniem ekspertów zamiast uporządkować obecne regulacje, rządowa propozycja tworzy jedynie nowe, dobrze wynagradzane stanowiska.

24.08.2021

Szpitale całkowicie zakazują odwiedzin - to bezprawne

Pacjent Opieka zdrowotna

Dyrektorzy szpitali, w których obowiązuje całkowity zakaz odwiedzin pacjentów mogą mieć problemy. Zgodnie z przepisami można bowiem jedynie ograniczyć wizyty najbliższych. Aby placówki wiedziały, jak postępować, a pacjenci - znali swoje prawa, Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny pracują nad rekomendacjami w tej sprawie.

23.08.2021

Wynik egzaminu lekarskiego poza sądową kontrolą

Wymiar sprawiedliwości Zawody medyczne

Wynik zdającego z Lekarskiego Egzaminu Końcowego nie stanowi decyzji w rozumieniu ustawy Kodeks postępowania administracyjnego. Nie jest on też innym aktem lub czynnością z zakresu administracji publicznej. Oznacza to, że ewentualna dyskwalifikacja kandydata na lekarza nie jest objęta kontrolą sądu administracyjnego. Może to naruszać prawo do sądu i być źródłem nadużyć.

23.08.2021

40 proc. Polaków skarży się, że w pandemii pogorszyło się ich zdrowie psychiczne

Koronawirus

Prawie 40 proc. dorosłych Polaków twierdzi, że ich zdrowie psychiczne uległo pogorszeniu podczas trwania pandemii. Pół roku temu deklarował to podobny odsetek badanych. Obecnie do najczęściej wymienianych przyczyn należy wzrost cen i obawa przed chorobą bliskich. Przeważnie wskazywane objawy to stres, obniżenie nastroju i częsty niepokój - wynika z badania przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i SYNO Poland dla platformy ePsycholodzy.pl.

21.08.2021

Zaszczep się i żyj normalnie! – kolejna odsłona kampanii Narodowego Programu Szczepień

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Zaszczep się i żyj normalnie! To kolejna odsłona kampanii Narodowego Programu Szczepień – poinformowało w piątek, 20 sierpnia, w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu. Nowy spot ukazał się w piątek, 20 sierpnia. Jak twierdzi CIR, przekaz kampanii jest prosty i dosadny – odrzucenie szczepienia to odpowiedzialność za kolejny lockdown i związane z nim obostrzenia.

20.08.2021

Opieka koordynowana ma być, ale finansowania brak

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Od 1 października każdy pacjent przychodni rodzinnej ma mieć prawo do opieki koordynowanej, czyli przewodnika po systemie ochrony zdrowia, który pomoże mu zaplanować leczenie, w tym umówi na wizyty do specjalistów. Wszystko jednak wskazuje, że przepis będzie martwy, bo w budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia nie ma ani złotówki na jego realizację.

20.08.2021

Białostockie Centrum Onkologii umówi pacjentki na mammografię

Opieka zdrowotna

Białostockie Centrum Onkologii uruchomiło pierwszą w Polsce platformę przez którą lekarze rodzinni mogą zgłaszać pacjentki na badania profilaktyczne piersi. Potem Centrum kontaktuje się z nimi i umawia termin wizyty w Poradni Chorób Piersi. Obecnie to kobiety samodzielnie muszą umawiać się na badania, co często odkładają je na później.

19.08.2021

Przeglądy lekowe - dobry pomysł psują złe założenia

Opieka zdrowotna Farmacja

Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego przeglądów lekowych. Chodzi o to, by farmaceuci weryfikowali, czy brane przez pacjenta liczne leki są dla niego odpowiednie. Pomysł jest bardzo dobry, bo znacznie odciąży lekarzy. Problem w tym, że program ma pełno luk, które sprawią, że może nie zadziałać.

19.08.2021

Szpital MSWiA z milionowym dofinansowaniem na termomodernizację

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie przejdzie termomodernizację kilkunastu swoich budynków. Za pośrednictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej placówka otrzyma na ten cel 48,5 mln zł dotacji z Funduszu Spójności. Obiekty CSK MSWiA zostaną zmodernizowane głównie pod kątem gospodarowania energią

18.08.2021

Reforma psychiatrii bez wsparcia Marka Balickiego

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Od wtorku Marek Balicki nie jest już pełnomocnikiem ministra zdrowia do spraw reformy w psychiatrii. Jak ustaliło Prawo.pl, Adam Niedzielski odwołał go na jego wniosek złożony w czerwcu. Obecnie więc za reformę tej ważnej dziedziny, zwłaszcza w czasie pandemii, odpowiada jedynie zespół doradczy ministra zdrowia, któremu przewodniczy zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Publicznego MZ.

18.08.2021

Minister zdrowia zlikwidował zespół do walki z fałszywymi lekami

Farmacja Zarządzanie

Minister zdrowia Adam Niedzielski odwołał Zespół do Spraw Fałszowania i Nielegalnego Obrotu Produktami Leczniczymi oraz Innymi Sfałszowanymi Produktami Spełniającymi Kryteria Produktu Leczniczego, mimo że pandemia sprzyja oszustom sprzedającym podrobione medykamenty. Niestety, minister nie uzasadnia swojej decyzji.

18.08.2021

Dokumentacja medyczna nie tylko z podpisem kwalifikowanym

Nowe technologie Zawody medyczne Zarządzanie

Podpisanie elektronicznej dokumentacji medycznej będzie łatwiejsze. Ministerstwo Zdrowia planuje bowiem dopuszczenie w tym celu też wewnętrznych podpisów elektronicznych. Obecnie EDM, ale również e-receptę i e-skierowanie, można opatrzeć tylko płatnym podpisem kwalifikowanym, profilem zaufanym czy certyfikatem ZUS.

18.08.2021

Pandemia sprzyja oszustom - w sieci rośnie handel podrobionymi lekami

Pacjent Rynek i konsument Farmacja

Pandemia spowodowała, że na rynku pojawiło się więcej podrabianych leków i środków ochrony. Wśród nich prym wiodą antybiotyki i suplementy diety oraz maseczki, żele antybakteryjne, a nawet szczepionki na Covid-19. Wartość podrabianych produktów farmaceutycznych w globalnym obrocie opiewa na 4 mld euro – podaje europejski Urząd ds. Własności Intelektualnej

14.08.2021

Nastolatków można szczepić preparatem Spikevax od Moderny

Koronawirus szczepienia

Dzieci i młodzież w wieku od 12 do 18 lat od piątku mogą być szczepione preparatem Spikevax od firmy Moderna – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Dotychczas jedynym preparatem podawanym dzieciom i młodzieży w wieku 12-18 lat był ten od firmy Pfizer/BioNTech. MZ opublikowało także schemat podawania szczepionek.

13.08.2021

CBOS: 62 proc. Polaków skorzystało podczas pandemii z teleporad

Opieka zdrowotna

W czasie pandemii i ograniczeń w dostępie do opieki medycznej 62 proc. Polaków przynajmniej raz skorzystało z telefonicznej porady lekarskiej. 49 proc. odbyło osobistą wizytę u lekarza – wynika z sondażu CBOS. Przynosi on też informację, że korzystanie z porad lekarskich jest bardziej powszechne wśród osób z wyższym wykształceniem, a najmniej wśród tych z wykształceniem podstawowym.

13.08.2021