Zmiany wpisano do projektu nowelizacji ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw. Aktualnie obowiązujące przepisy prawa nie dają możliwości przekazania właściwym organom administracji samorządowej środków z rezerwy celowej budżetu państwa na zadania, o których mowa w art. 26a ust. 1 ustawy o odpadach, czy to za pośrednictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) czy przez wojewodów.
NFOŚiGW ma program pozwalający na usunięcie niebezpiecznych odpadów na podstawie art. 26a ust. 1 ustawy o odpadach. Po pierwsze, budżet programu jest niewystarczający; po drugie, większości samorządów nie stać, aby skorzystać z tego programu. Muszą bowiem posiadać co najmniej 20 proc. wkładu własnego. Przy aktualnie wysokich kosztach zagospodarowania odpadów nie wszystkie są w stanie wygospodarować środki finansowe z własnego budżetu. W przypadku odpadów niebezpiecznych mogą to być koszty w wysokości kilkuset milionów złotych. Przeczytaj także: NIK: Usuwanie odpadów niebezpiecznych przekracza możliwości budżetów gmin
Nowelizacja pozwoli na montaż finansowy
Nowelizacja polega na wprowadzeniu do ustawy o odpadach przepisu, który umożliwi przekazanie pieniędzy z rezerwy celowej właściwym organom administracji, wraz z możliwością pozyskania środków z innych źródeł finansowania w ramach tworzenia montażu finansowego w celu domknięcia luki finansowej. Regulacja umożliwi samorządom również dofinansowanie usunięcia odpadów powyżej 80 proc. całkowitych kosztów przedsięwzięcia (jednak nie 100 proc.). W przepisie tym dodatkowo ustanowiono maksymalny poziom dofinansowania, co ma na celu możliwie największe zaangażowanie organów administracji w realizację przedsięwzięć, a w konsekwencji możliwie najbardziej rzetelne wydatkowanie i rozliczanie przez beneficjentów środków publicznych.
Rząd zastrzega, że zaproponowane rozwiązania mają charakter epizodyczny (od 1 stycznia 2025 do 31 grudnia 2027 r.) i ma on stanowić uzupełniające źródło finansowania zadania, o którym mowa w art. 26a ust. 1 ustawy o odpadach, w przypadku dostępności środków z rezerwy celowej.
Za monitorowanie wykorzystania limitu wydatków odpowiedzialny będzie minister właściwy do spraw klimatu. W latach 2025–2027 maksymalny limit wydatków z budżetu państwa będący skutkiem finansowym wejścia w życie projektowanej ustawy wynosić będzie w:
- 1) 2025 r. – 300 000 tys. zł;
- 2) 2026 r. – 300 000 tys. zł;
- 3) 2027 r. – 300 000 tys. zł.
Odpady budowlane i rozbiórkowe do segregacji
Ponadto projekt przewiduje stworzenie jednolitego systemu selektywnej zbiórki odpadów budowlanych i rozbiórkowych (BiR). Zmiana przepisów umożliwi przekazanie odpadów budowlanych i rozbiórkowych innemu uprawnionemu podmiotowi i wysegregowanie odpadów BiR poza miejscem ich wytworzenia.
Regulacja wprowadzi też odpowiedzialność solidarną dotyczącą niezrealizowania obowiązku wysegregowania odpadów budowlanych i rozbiórkowych, obejmując m.in. wytwórcę odpadów BiR i następnego posiadacza takich odpadów. Z odpowiedzialności solidarnej wyłączone będą osoby fizyczne, które nie prowadzą działalności gospodarczej.
Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2025 roku.
Cena promocyjna: 119.2 zł
|Cena regularna: 149 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 134.1 zł