Poszkodowany pacjent jest skazany na sąd, bo mediacje nie działają

Wymiar sprawiedliwości Pacjent Opieka zdrowotna

Szpitale decydują się na pozasądową ugodę w zasadzie tylko wtedy, gdy wina medyków jest niezaprzeczalna w przypadku zgonu pacjenta. Pozostałe przypadki oznaczają dla poszkodowanych lub ich bliskich dochodzenie roszczeń w wieloletnich, kosztownych i wyczerpujących postępowaniach sądowych. Fiaskiem okazały się też wojewódzkie komisje, które są elementem systemu pozasądowego dochodzenia roszczeń. Teraz idą do likwidacji.

24.11.2022

Uczestnicy badań klinicznych mają być lepiej chronieni

Pacjent Opieka zdrowotna

Badania kliniczne nie służą leczeniu pacjentów, ale postępowi nauki. Nie są też sposobem - jak widzi to resort zdrowia - na znajdowanie oszczędności w budżecie NFZ. Tymczasem uczestnicy badań klinicznych nie zawsze są świadomi tego, że de facto biorą udział w eksperymencie. Teraz mają dostać lepszą ochronę dzięki oczekiwanej od kilkunastu lat ustawie o badaniach klinicznych.

23.11.2022

Uprawnienia dawców krwi tylko na papierze - to otwarta droga do wyłudzeń

Pacjent Opieka zdrowotna

Lekarze i farmaceuci nie mają możliwości sprawdzenia w elektronicznym systemie uprawnień honorowego dawcy krwi. Legitymacje w przeszłości fałszowano, jest to więc pole do nadużyć. Zasłużonym dawcom przysługują natomiast przywileje, takie jak zniżki na niektóre leki oraz dostęp do świadczeń medycznych poza kolejnością. Korzystanie z nich odbywa się bez weryfikacji płatnika, czyli NFZ.

22.11.2022

Polak do terapeuty idzie już bez wstydu - tym bardziej potrzeba wsparcia systemowego

Pacjent Opieka zdrowotna

Polacy coraz częściej decydują się na skorzystanie z pomocy psychologa i psychiatry. Liczba konsultacji udzielonych w pierwszym półroczu 2022 roku wzrosła o prawie 40 proc. w porównaniu do tego samego okresu w 2021 roku. Tym większe jest oczekiwanie na kontynuację Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego i wsparcie systemu ochrony zdrowia w tym obszarze.

19.11.2022

Naczelna Rada Lekarska: Uzasadnienie przekształcenia szpitala MSWiA jest niewystarczające

Pacjent Opieka zdrowotna

Samorząd lekarski podkreśla, że nie są mu znane przypadki, aby osoby zajmujące najwyższe stanowiska w państwie miały problem z dostępnością do opieki zdrowotnej lub że jakość tej opieki była niewystarczająca. Taką uwagę NRL przedstawiła do rządowego uzasadnienia przekształcenia szpitala MSWiA w Państwowy Instytut Medyczny.

18.11.2022

Brak zgody na transplantację narządów oznaczony w smartfonie nie wystarczy

Pacjent

Karta medyczna w formie aplikacji, w której można oznaczyć, czy jest się dawcą organów, nie zawiera wiążących prawnie informacji. Osoba, która nie chce być po śmierci dawcą, musi w tej sprawie złożyć oficjalne pismo i trafić do Centralnego Rejestru Sprzeciwów. Mimo tych korzystnych dla rozwoju transplantacji przepisów, ich liczba w latach epidemii zmniejszyła się o około jedną piątą. Dane z 2022 r. nie zapowiadają poprawy.

18.11.2022

Nowelizacja dotycząca finansowania ochrony zdrowia uchwalona przez Sejm

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Sejm uchwalił w środę 16 listopada ustawę, która finansowanie niektórych obszarów systemu ochrony zdrowia przenosi z budżetu państwa do Narodowego Funduszu Zdrowia. Wcześniej Sejm nie zgodził się na wniosek Komisji Zdrowia o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu i skierował go do ponownego rozpatrzenia przez komisję. Późnym wieczorem Sejm uchwalił nowelizację.

17.11.2022

Biegły sądowy może ponieść karę przed sądem lekarskim

Prawo karne Zawody medyczne

Naruszenie zasad wydawania opinii i orzeczeń lekarskich może stanowić przewinienie zawodowe w rozumieniu ustawy o izbach lekarskich, a więc może i powinno podlegać badaniu przez okręgowego rzecznika odpowiedzialności zawodowej tak jak każda inna informacja wskazująca na możliwość popełnienia przewinienia zawodowego - pisze adwokat Karol Kolankiewicz.

17.11.2022

Dotacje celowe dla samorządowych szpitali, ale nie tych w formie spółek

Finanse samorządów Finansowanie zdrowia

Pieniądze dla szpitali w formie dotacji celowych mają być przyznawane na drodze konkursu. Z obecnego brzmienia projektowanych przepisów nie wynika jednak jasno, czy będą mogły z nich skorzystać szpitale powiatowe, czy wyłącznie wojewódzkie. Wykluczone z konkursu byłyby szpitale samorządowe funkcjonujące w formie spółek. Zastrzeżenie budzi też niska kwota: 405 mln zł wyłącznie na 2023 rok.

16.11.2022

Związek ratowników medycznych chce rozszerzyć dialog ze środowiskiem

Zawody medyczne

Marcin Borowski, nowy przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Ratowników Medycznych (OZZRM) zaznacza, że związek jest otwarty na współpracę z innymi organizacjami, która może zaowocować działaniem dla wspólnego dobra. Ocenia także, że relacje z Ministerstwem Zdrowia "nie są najgorsze", ale - jak mówi - pomogłaby większa otwartość strony rządowej na postulaty zgłaszane przez środowisko. 

15.11.2022

Co trzeci żłobek nie ma obowiązkowej opieki pielęgniarskiej

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Zgodnie z ustawą w żłobku, do którego uczęszcza więcej niż dwadzieścioro dzieci, obowiązkowe jest zatrudnienie przynajmniej jednej pielęgniarki. Tymczasem z analizy przeprowadzonej przez samorząd pielęgniarek i położnych wynika, że w 30 proc. tych placówek nie ma takiej opieki. Dyrektorzy żłobków zatrudniających pielęgniarki wskazują, że jest to bardzo potrzebne.

14.11.2022

Przedszkole żąda zaświadczenia o zdrowiu dziecka - lekarz nie ma podstaw do wystawienia

Opieka zdrowotna Zawody medyczne RODO Koronawirus

Dyrektor przedszkola czy szkoły nie może żądać od rodzica dziecka zaświadczenia od lekarza, że dziecko jest zdrowe i może uczęszczać do szkoły. Dodatkowo takie żądanie budzi wątpliwości w kontekście ochrony danych osobowych. Zgodnie z prawem, rodzic przekazuje dyrektorowi placówki oświatowej tylko uznane przez niego za istotne dane o stanie zdrowia dziecka, jego diecie czy rozwoju psychofizycznym.

12.11.2022

Neurologia na rozdrożu - potrzebna zmiana strategii

Pacjent Zawody medyczne

Średni wiek neurologa i pielęgniarki neurologicznej to ponad 50 lat. Z powodu braku kadr już teraz zamykane są kolejne oddziały neurologiczne. Do tego dochodzą utrudniające organizację sztywne reguły, w tym nakaz pobytu w szpitalu po udarze przez osiem dób. Jednocześnie problemy neurologiczne mają charakter społeczny - chorych w starzejącym się społeczeństwie przybywa.

11.11.2022

Zdalna medycyna pracy szybka i wygodna, ale wątpliwa

Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna

Przeprowadzanie zdalnych badań medycyny pracy obecnie nie ma żadnego uzasadnienia, również prawnego, jednak jest powszechną praktyką. Nawet ustawa covidowa nie wprowadziła takiej możliwości, a eksperci zwracają uwagę na to, że badanie medycyny pracy to także badanie przedmiotowe, a nie tylko podmiotowe. I sugerują umiar w stosowaniu tej metody.

10.11.2022

Brak specjalistów może zastopować boom na roboty w chirurgii

Pacjent Opieka zdrowotna

Doświadczony operator wykonał co najmniej pół tysiąca zabiegów z udziałem robota, co oznacza około 10 lat praktyki. To brak specjalistów może być wąskim gardłem rozwoju chirurgii robotowej w Polsce - przewidują eksperci. Tymczasem kolejne ośrodki kupują urządzenia, czemu sprzyja większa konkurencyjność na rynku oraz finansowanie ze środków publicznych.

09.11.2022

Rząd szykuje "pocovidowe" wsparcie dla placówek medycznych

Finansowanie zdrowia

Wsparcie jednostek systemu ochrony zdrowia po okresie wzmożonych działań związanych z przeciwdziałaniem i zapobieganiem COVID-19 - to cel zmian, jakie przewiduje przyjęty we wtorek przez rząd projekt zmian w ustawie o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Projektowane przepisy zakładają także optymalizację wydawania środków publicznych na ochronę zdrowia.

08.11.2022

Wykonanie zastrzyku z adrenaliny będzie udzieleniem pierwszej pomocy

Pacjent Zawody medyczne Farmacja

Pierwszą pomocą będzie wykonanie zastrzyku z adrenaliny. To zmiana, której oczekiwali pacjenci oraz rodzice dzieci zagrożonych wstrząsem anafilaktycznym. Ma to uregulować nowelizacja ustawy o ratownictwie. Obecnie szkoły i przedszkola mają wątpliwości dotyczące tego, kto i na jakich zasadach jest uprawniony do podania dziecku zastrzyku, Ministerstwo Zdrowia wydało zalecenia w tej sprawie.

08.11.2022

Pensje ratowników medycznych są gwarantowane - porozumienia niczego tu nie zmienią

Zawody medyczne

Problemy finansowe podmiotów leczniczych – pogłębiane chociażby przez wzrost cen energii – powodują konieczność poszukiwania oszczędności w kosztach działalności. Jednak nigdy oszczędności te nie mogą być generowane poprzez zmniejszenie pracownikom poziomu gwarantowanych im wynagrodzeń. Tego rodzaju problemy coraz częściej dotykają ratowników medycznych, których sytuacja prawna jest niejednoznaczna.

08.11.2022