Obowiązek ten wynika z art. 15 ust. 3 ustawy z 4 lutego 2011 r. o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 (t.j. Dz. U. z 2021 r., poz. 75).  Jednak w efekcie przeprowadzonej w tym roku przez Naczelną Izbę Pielęgniarek i Położnych anonimowej ankiety (2325 dyrektorów żłobków w Polsce zgodnie z danymi zawierającymi wykaz placówek na stronie internetowej – https://dane.gov.pl/pl) okazało się, że ​28,90 proc. dyrektorów, którzy odpowiedzieli na ankietę, przyznało że nie zatrudnia pielęgniarki lub położnej w prowadzonym żłobku. Połowa z nich wskazała, że ma trudności z zatrudnieniem pielęgniarki lub położnej z uwagi na oferowane zbyt niskie zarobki. Jednocześnie 58,58% dyrektorów żłobków zatrudniających pielęgniarkę lub położną, uznało to zatrudnienie za zasadne.

 

 

Pielęgniarka w żłobku potrzebna

W analizie wyników ankiety czytamy, że na 422 odpowiedzi 112 dyrektorów (co stanowi 28,90 proc.) wskazało, iż nie zatrudnia pielęgniarek i położnych w żłobkach, w tym 62 dyrektorów wskazało, iż ma trudności z zatrudnieniem pielęgniarki lub położnej z uwagi na brak kandydatów do pracy, ze względu na oferowane zbyt niskie zarobki.
281 (co stanowi 66,58 proc.) dyrektorów żłobków wskazało, iż zatrudnia po jednej pielęgniarce; 96 (22,74 proc.) zatrudnia po jednej położnej; 30 (7,10 proc.) zatrudnia po dwie pielęgniarki; 10 (2,36 proc.) zatrudnia po dwie położne; 10 (2,36 proc.) zatrudnia po trzy pielęgniarki; 3 (0,71 proc.) zatrudnia po osiem pielęgniarek; 2 (0,47 proc.) zatrudnia po cztery pielęgniarki; 1 zatrudnia trzy położne; 1 zatrudnia pięć pielęgniarek; 1 zatrudnia siedem pielęgniarek.
Łącznie w 328 żłobkach zatrudnionych jest 415 pielęgniarek, natomiast w 107 zatrudnionych jest 119 położnych.

Czytaj: Pielęgniarka – niepożądany zawód z przyszłością>>

Dyrektorzy zatrudniający pielęgniarki w żłobkach uzasadnili to przede wszystkim bezpieczeństwem zdrowotnym dzieci, udzielaniem pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia, oceną stanu zdrowia dzieci, a także stwierdzając, iż opieka nad dzieckiem wymaga wiedzy medycznej w zakresie etapów rozwoju, chorób wieku rozwojowego oraz potrzebny jest fachowy personel do rozpoznawania chorób. Natomiast 41,41% dyrektorów żłobków, którzy wskazali, że zatrudniają pielęgniarkę lub położną stwierdziło, że nie jest zasadne ich zatrudnianie, uzasadniając to, iż żłobek nie udziela świadczeń zdrowotnych, a personel podlega regularnym szkoleniom z udzielania pierwszej pomocy.

Raport z badania>>

Czytaj też: Dotowanie przez jednostki samorządu terytorialnego działalności żłobków, klubów dziecięcych lub podmiotów zatrudniających dziennych opiekunów – zgodnie z ustawą o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 >>>