Robot da Vinci zoperuje raka jelita grubego i błony śluzowej macicy

Pacjent

Od 1 sierpnia nowym świadczeniem gwarantowanym z zakresu leczenia szpitalnego będzie operacja raka jelita grubego i raka błony śluzowej macicy systemem robotycznym da Vinci. Ministerstwo Zdrowia szacuje, że 19 ośrodków będzie mogło wykonywać takie operacje, a około 17 proc. operacji przeprowadzanych dotąd metodą tradycyjną będzie mogło być wykonanych robotem.

11.07.2023

Fundusz covidowy stał się szarą strefą wydatków budżetowych

Finanse publiczne Koronawirus

Nie ma epidemii, odwołano stan zagrożenia epidemicznego, a jednak Fundusz Przeciwdziałania Covid-19 działa. Jest wygodny dla rządu, bo wydatki z niego nie podlegają kontroli. Z funduszu finansowano szczepionki, ale także dodatek węglowy czy samorządowe inwestycje w ścieki. Początkowo zasilany z emisji obligacji, teraz pochłania pieniądze na leczenie pacjentów i zyski NBP.  I nic nie zapowiada, żeby wkrótce nadzór nad tymi wydatkami miał się zwiększyć.

11.07.2023

Kilkaset kilometrów, by wyrwać ząb - słabość systemu uderza w najsłabszych

Pacjent Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Podróż na drugi koniec Polski lub za granicę – przed takim wyborem stoją pacjenci ze znacznym stopniem niepełnosprawności, którzy leczą zęby w znieczuleniu ogólnym. Tylko kilkadziesiąt placówek w całym kraju ma bowiem w tym zakresie kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia (NFZ). Nie pomogły ostatnie zmiany w kontraktach stomatologicznych, które ustanawiają limity świadczeń. W efekcie dostęp do dentysty „na NFZ” jest jeszcze trudniejszy.

10.07.2023

Szpital musi zapewnić ubranie dla pracowników, nie zawsze to robi

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Do Fundacji Praw Medyka wpływają prośby pracowników szpitali i innych jednostek leczniczych, których pracodawcy niewłaściwie wywiązują się z obowiązku dostarczenia załodze odzieży i obuwia ochronnego. Szpitale zasłaniają się brakiem pieniędzy. Tymczasem personel placówki ochrony zdrowia – od największego szpitala, po najmniejszą przychodnię – nie może wykonywać pracy we własnej odzieży i obuwiu.

08.07.2023

Pacjenci z wielochorobowością skorzystają na lepszej wycenie świadczeń

Pacjent Opieka zdrowotna

Przychodnie podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) otrzymają wyższą wycenę za udzielenie świadczeń pacjentowi z wielochorobowością z zakresu: diabetologii, kardiologii, endokrynologii i pulmunologii. Mają na tym skorzystać sami pacjenci. Wzrosła wycena niektórych świadczeń udzielanych w zakresie opieki koordynowanej w POZ oraz stawek kapitacyjnych. Zmiany obowiązują od 1 lipca.

07.07.2023

Pensje pielęgniarek i szpitale w coraz ciaśniejszym klinczu złych przepisów

Zawody medyczne

Nawet ponad trzy tysiące złotych wynoszą różnice w realnych miesięcznych zarobkach dwóch pielęgniarek, które w jednym szpitalu, pracując w jednym zespole, wykonują te same zadania. To nierówne traktowanie – uznają sądy. Pielęgniarki sądzą się także wówczas, gdy szpital przestaje uwzględniać ich magisterium i specjalizację, czyli degraduje je w tabeli płac. Są orzeczenia, w których sądy przyznają im rację. Dysproporcje w zarobkach i frustracja w środowisku będą tylko rosnąć.

07.07.2023

Brak specjalistów blokuje rozwój opieki koordynowanej dla pacjentów z cukrzycą

Pacjent

Ponad tysiąc placówek podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) realizuje obecnie opiekę koordynowaną nad pacjentami z cukrzycą. Model takiej opieki to znaczne ułatwienie dla chorych, gdyż są oni objęci kompleksową opieką z indywidualnym planem opieki medycznej. Jednak problemem, który hamuje rozwój tej ścieżki opieki dla pacjentów z cukrzycą bywa brak specjalistów.

06.07.2023

Kontrowersyjne zmiany w przepisach refundacyjnych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Farmacja

Ministerstwo Zdrowia chce ukrócić zawyżanie cen surowców służących do wytwarzania leków recepturowych. Zauważa, że wartość refundacji tych leków w niektórych województwach wzrosła nawet dwukrotnie. To nie jedyne zmiany wprowadzone przez resort zdrowia do projektu tzw. dużej nowelizacji ustawy refundacyjnej autopoprawką na ostatnią chwilę.

06.07.2023

Samorząd lekarski pyta o podstawę wprowadzenia limitu na wystawianie e-recept

Pacjent

- W dwa dni 283 lekarzy próbowało przekroczyć granicę 300 recept dla więcej niż 80 pacjentów w ciągu tylko 10h swojej pracy. Większość to pracownicy tak zwanych receptomatów. Rekordzista chciał wystawić w dwa dni 60 tys. recept - poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Łukasz Jankowski z kolei pyta ministra zdrowia o podstawę prawną wprowadzenia limitów, które ograniczają prawa pacjentów. 

05.07.2023

Wirus zabijający koty może być w mięsie - wskazują badania

Środowisko

Jedną z prawdopodobnych dróg transmisji wirusa grypy A H5N1 z ptaków na koty domowe jest pokarm – wskazuje prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog, lider Laboratorium Wirusologii w Małopolskim Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Źródłem może być surowe mięso, jak wykazały badania przeprowadzone przez trzy zespoły badawcze.

04.07.2023

Opiekunowie chorych kotów pod nadzorem epidemiologicznym

Pacjent Opieka zdrowotna

Właścicieli i opiekunów kotów, u których potwierdzono zakażenie wirusem ptasiej grypy, objęto nadzorem epidemiologicznym – poinformował we wtorek Główny Inspektor Sanitarny. W ostatnim czasie służby weterynaryjne zanotowały zwiększoną liczbę przypadków infekcji kotów domowych, przebiegających z objawami oddechowo-neurologicznymi i wysoką śmiertelnością. Ryzyko przeniesienia zakażenia z chorego kota na człowieka jest znikome - zaznacza GIS.

04.07.2023

W aptekach brakuje antybiotyków dla dzieci

Pacjent Farmacja

W aptekach brakuje niektórych antybiotyków czy leków na cukrzycę – takie informacje dotarły do Rzecznika Praw Obywatelskich, który interweniuje w tej sprawie u ministra zdrowia. Chodzi głównie o dwa antybiotyki, które muszą przyjmować dzieci w domu po wyjściu ze szpitala: penicylinę i amoksycylinę.

04.07.2023

Mężczyzna nie skorzysta z opieki geriatrycznej, bo wcześniej umrze

Pacjent

Senior ma otrzymać komplet pomocy: od diagnostyki przez leczenie po rehabilitację. Celem jest, aby pacjent w stabilnym stanie zdrowia jak najdłużej samodzielnie funkcjonował w codziennym życiu. Zgodnie propozycją, z centrów zdrowia mają korzystać osoby od 75 roku życia. Tymczasem w Polsce przewidywana długość życia mężczyzny wynosi niecałe 72 lata – jest niższa niż wyznaczona granica, która daje dostęp do szczególnych uprawnień.

04.07.2023

Dziecko z astmą skorzysta z opieki koordynowanej

Pacjent Opieka zdrowotna

Od 1 lipca pacjenci do 18. roku życia nie będą musieli czekać w kolejce do niektórych specjalistów, bo - tak jak przewlekle chorzy dorośli - skorzystają z leczenia w ramach opieki koordynowanej, czyli w poradni podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). Co prawda w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, dotyczącym tego modelu opieki, nie ma ograniczeń wiekowych, to jednak wprowadził je NFZ. Teraz Fundusz je usuwa.

03.07.2023

1 lipca wzrosły pensje minimalne w ochronie zdrowia

Finansowanie zdrowia

Lekarze, pielęgniarki, farmaceuci, ratownicy medyczni - od 1 lipca 2023 r. wzrosłych ich minimalne wynagrodzenia. Podwyżki powinni otrzymać zarówno pracownicy działalności podstawowej jak i pracownicy niemedyczni, osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę i na kontraktach. Szpitale powiatowe, które nie udźwignęły podwyżek w ubiegłym roku, obawiają się, że nowa wycena świadczeń, będzie znów nieadekwatna. Obawy, czy pensje rzeczywiście wzrosną, mają także pracownicy.

01.07.2023

Zakończył się stan zagrożenia epidemicznego

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Stan zagrożenia epidemicznego wprowadzony w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 już nie obowiązuje. Został odwołany rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dniem 1 lipca. Oznacza to, że nie ma obowiązku noszenia maseczek w podmiotach udzielających świadczeń zdrowotnych, wprowadzonego rozporządzeniem. Nadal można zaszczepić się na Covid-19.

01.07.2023

Honorowi krwiodawcy z niepewną ulgą na przejazdy od 1 lipca

Opieka zdrowotna

Z odpowiedzi udzielonej przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że zaświadczenie uprawniające honorowego dawcę krwi do 33-proc. ulgi na przejazd koleją i autobusami jest ważne przez pół roku, czyli także po zakończeniu stanu zagrożenia epidemicznego. Jednak nie wszyscy przewoźnicy w ten sposób interpretują przepisy - nie zamierzają uznawać ulgi dla honorowych dawców po 30 czerwca.

01.07.2023

Zawiadomienie do prokuratury w sprawie 10 lekarzy wystawiających e-recepty

Zawody medyczne

Minister zdrowia podpisał zawiadomienie do prokuratury, w którym wskazał na 10 lekarzy, którzy zdaniem prawników dopuścili się przynajmniej pięciu przestępstw. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział też w piątek ograniczenia w liczbie wystawianych recept - w ciągu 10 godzin pracy lekarz będzie mógł maksymalnie wystawić ok. 300 recept dla około 80 pacjentów.

30.06.2023

Będzie nowa ścieżka kształcenia psychoterapeutów - powstaje wbrew środowisku

Pacjent

Specjalizacja „psychoterapia” dostępna dla absolwentów kierunków m.in. lekarskiego, psychologii, pielęgniarstwa, nauk o rodzinie wkrótce stanie się faktem. Program szkolenia przygotują eksperci, a zatwierdzi go minister zdrowia. To nowa ścieżka obok systemu uzyskiwania kwalifikacji, nad którym pieczę sprawują stowarzyszenia zrzeszające psychoterapeutów. Środowisko obawia się, że efektem będzie większy chaos w psychoterapii finansowanej ze środków publicznych.

30.06.2023

Lekarz może odmówić pacjentowi leczenia, ale nie przy zagrożeniu życia

Pacjent Zawody medyczne

Lekarze mają obowiązek udzielania  świadczeń zdrowotnych, ale nie jest to obowiązek bezwzględny. Oznacza to, że mają prawo do odmowy udzielenia świadczenia zdrowotnego pacjentowi, ale pod pewnymi warunkami. Przepisy wprost nie określają, że o każdej odmowie udzielenia świadczenia zdrowotnego pacjentowi powinien być zawiadomiony NFZ. Godzi to w transparentność udzielanych świadczeń zdrowotnych, co działa na niekorzyść pacjentów.

30.06.2023