Ograniczenie liczby recept do 300 dziennie wprowadzono niespodziewanie już 3 lipca. Niedługo później zaczęły pojawiać się pierwsze informacje o tym, że lekarze nie mogą wystawiać recept pacjentom. Problem mogą mieć w sezonie letnim zwłaszcza poradnie podstawowej opieki zdrowotnej oraz nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej.
Minister zdrowia poinformował, że w ciągu dwóch dni 283 lekarzy próbowało przekroczyć granicę 300 recept dla więcej niż 80 pacjentów.
- W związku z powzięciem informacji o wprowadzeniu przez Centrum e-Zdrowia limitów na wystawianie e-recept przez lekarzy, co zostało także potwierdzone przez Pana Ministra (pisownia oryginalna - red.) w przestrzeni publicznej, zwracam się z prośbą o niezwłoczne wyjaśnienie na jakiej podstawie prawnej została podjęta taka decyzja, a także wyciągnięcie konsekwencji wobec osób odpowiedzialnych za ograniczenie możliwości wykonywania zawodu przez lekarzy, a w konsekwencji za ograniczenie praw pacjentów do świadczeń opieki zdrowotnej - napisał do ministra zdrowia prezes NRL.
Sprawdź w LEX: Czy NFZ może żądać zwrotu refundacji z recept wystawionych 10 lat temu? >
Do 300 recept dla 80 pacjentów - limity nałożone na lekarzy
Biuro prasowe Ministerstwa Zdrowia w odpowiedzi Prawo.pl zaznacza, że obostrzenia w systemie elektronicznym, który obsługuje recepty w postaci ich limitu godzinowego, resort zdrowia wprowadza, aby zapobiec nadużyciom. - Nie ma prawnych przeciwskazań, aby zastosować mechanizm zwiększający bezpieczeństwo zdrowotne Polaków - podkreśla rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Informuje, że od 3 lipca obowiązują limity dotyczące liczby pacjentów, którym lekarz przepisuje recepty oraz liczby przepisanych recept:
- lekarz na 10 godzin pracy może przyjąć do 80 pacjentów, którym przepisze receptę,
- liczba przepisanych recept w dziesięciogodzinnym cyklu pracy nie może przekroczyć 300.
Czytaj także na Prawo.pl: Pacjent dostanie więcej recept, ale lekarz wystawi ich... mniej
Sprawdź w LEX: Czy można anulować rozpoczętą, a niezrealizowaną w całości receptę? >
Cena promocyjna: 90.3 zł
|Cena regularna: 129 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 96.75 zł
Protest Naczelnej Rady Lekarskiej
Naczelna Izba Lekarska zaznacza, że w pełni popiera racjonalne działania służące uregulowaniu rynku podmiotów wystawiających recepty w trybie komercyjnym tzw. receptomatów. - Proponowaliśmy wielokrotnie zarówno rozwiązania systemowe uniemożliwiające rejestracje takich podmiotów, jak też np. ograniczenie możliwości wykonywania teleporady jedynie do osób, które pierwszą wizytę w podmiocie odbyły w trybie stacjonarnym lub - w niektórych specjalnościach np. psychiatrii - z wykorzystaniem narzędzi przekazujących obraz i dźwięk w czasie rzeczywistym. Propozycje te nie zostały jednak nigdy ani przedyskutowane, ani tym bardziej wprowadzone w życie - pisze Łukasz Jankowski.
Czytaj w LEX: E-recepty w praktyce funkcjonowania podmiotów leczniczych >>
Samorząd lekarski stanowczo protestuje przeciwko ograniczaniu praw pacjentów do świadczeń opieki zdrowotnej i arbitralne ustalanie sposobu, w jaki lekarz może używać narzędzi takich jak e-recepta, żeby świadczyć pomoc chorym. Domagamy się również niezwłocznego wycofania się z wprowadzania limitów wystawianych recept i wypracowanie rozwiązań systemowych w porozumieniu ze środowiskiem lekarskim.
Sprawdź w LEX: Jaki wpływ na odpowiedzialność lekarza ma fakt zmiany poziomu refundacji po wystawieniu recepty z długim czasem realizacji? >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.