NFZ: 4 miliardy złotych więcej od lipca, by było na podwyżki dla pominiętych zawodów

Finansowanie zdrowia

O 4 mld złotych ma wzrosnąć budżet NFZ od lipca tego roku, a kolejna zmiana planu finansowego planowana jest na jesień. Po tych zmianach będzie 100 mld złotych na ochronę zdrowia. Dodatkowe pieniądze mają pozwolić dyrektorom lecznic na podwyżki dla grup zawodowych, które ich jeszcze nie dostały, chodzi m.in. o fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych.

13.05.2019

Więcej chętnych, by pracować w zawodzie pielęgniarki

Zawody medyczne

Pierwszy raz w historii 100 proc. absolwentek pielęgniarstwa i położnictwa odebrało prawo wykonywania zawodu – podał prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia z okazji Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i Położnej. Szef resortu dodał, że trzeba poprawiać wizerunek zawodu pielęgniarki i położnej w świadomości społecznej, tak aby coraz więcej młodych ludzi wybierało te kierunki studiów.

13.05.2019

Szpitale płacą VAT dostawcom, ale nie mogą go odliczyć

VAT Opieka zdrowotna

Dyrektywa unijna w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej zwolniła z płacenia podatku VAT 17 rodzajów działalności, których istotą są usługi społeczne. Wśród nich są m. in. świadczenia zdrowotne, dzięki czemu są one tańsze dla pacjentów. Jednak dokonując zakupów, szpitale muszą płacić VAT dostawcom, ale same nie mogą go odliczyć.

13.05.2019

Składanie wniosków o egzaminy specjalizacyjne z pielęgniarstwa to droga przez mękę

Zawody medyczne

Z końcem maja mija termin składania wniosków na egzaminy specjalizacyjne dla pielęgniarek w jesiennej turze. Po raz pierwszy składa się je za pomocą systemu informatycznego. Problem polega na tym, że jest przeciążony i nie działa sprawnie. Istnieje jeden plus - obniżono liczbę wymaganych punktów i powinno być łatwiej go zdać.

11.05.2019

Diagności: Wyrażamy sprzeciw wobec nierównego traktowania zawodów medycznych

Opieka zdrowotna Farmacja

Nie istnieją prawne przeszkody, by przeznaczyć bezpośrednio pieniądze na wzrost wynagrodzeń dla diagnostów laboratoryjnych – podkreśla w stanowisku Prezydium Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych. I wyraża oburzenie wypowiedziami ministra zdrowia, że zawód diagnosty laboratoryjnego nie jest uregulowany prawnie, bo zdaniem KRDL wprowadza to w błąd opinię publiczną.

10.05.2019

Pacjent sprawdzi, jak leczy dany szpital

Finansowanie zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia chce uruchomić w czerwcu portal, w którym będzie można sprawdzić jak leczy dany szpital - dowiedziało się Prawo.pl. To będzie rewolucja, bo po raz pierwszy zostaną upublicznione informacje dotyczące powikłań do jakich dochodzi np. po zabiegach usuwania zaćmy. Pacjenci sprawdzą też np. ile operacji różnych nowotworów wykonuje dany szpital i porównają je z wynikami innych placówek.

10.05.2019

Narodowa Strategia Onkologiczna bez poprawek Senatu

Opieka zdrowotna

Senat przyjął bez poprawek ustawę o Narodowej Strategii Onkologicznej. Zakłada ona kompleksowe i długookresowe zmiany w onkologii, które mają obniżyć zachorowalność na choroby nowotworowe i zmniejszyć umieralność z powodu tych chorób oraz poprawić jakości życia chorych.

09.05.2019

Zsyłka do szpitala w powiecie w nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Rezydent odbywając szkolenie specjalizacyjne będzie musiał pół roku pracować w szpitalu powiatowym - to jedna z wielu zmian, które zawiera projekt nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza. Minister Łukasz Szumowski mówi, że jest w nim 80 proc. propozycji strony społecznej, która opracowała projekt. Jednak jego autorzy twierdzą, że ich propozycje zostały wypaczone.

09.05.2019

Opieka nad uczniami na barkach pielęgniarek i samorządów

Opieka zdrowotna

Każdy uczeń ma mieć dostęp do dentysty – tak przewiduje uchwalona przez Sejm ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami. Ma ona dwie duże wady – za utworzenie i wyposażenie gabinetów profilaktyki zdrowotnej i stomatologicznych mają odpowiadać samorządy, ale pieniędzy na to nie dostaną, po drugie cały system opieki nad uczniami będzie opierać się o pielęgniarki, a tych jest za mało.

09.05.2019

Minister: Nie zabraknie szczepionki na gruźlicę

Opieka zdrowotna

Nie będzie żadnych odroczeń szczepień przeciwko gruźlicy, bo nowa partia szczepionki jest całkowicie bezpieczna i możliwa do dystrybucji - poinformował w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski. Resort podał, że obecnie stan magazynowy szczepionki pozwala na realizację szczepień obowiązkowych

09.05.2019

Rząd zapowiada system zachęt dla polskiego przemysłu farmaceutycznego

Opieka zdrowotna

Rząd jest zdeterminowany, aby wprowadzić Refundacyjny Tryb Rozwojowy jeszcze w tej kadencji Parlamentu – zapowiedziała 8 maja br. w Sejmie Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii. RTR zakłada 10 zachęt dla firm farmaceutycznych, by inwestowały w Polsce. Projekt regulacji ma zostać przekazany do resortu zdrowia i wkrótce trafić do konsultacji społecznych. 

09.05.2019

Powstanie Krajowe Centrum Monitorowania Systemu Powiadamiania Ratunkowego

Opieka zdrowotna

W Krajowym Centrum Monitorowania Systemu Powiadamiania Ratunkowego będą się odbywać szkolenia dla operatorów numerów alarmowych 112. Za znieważenie osoby, która odbiera telefony i przekazuje połączenie do policji, pogotowia ratunkowego lub straży, będą groziły wyższe kary, bo stanie się ona funkcjonariuszem publicznym.

08.05.2019

Milion wystawionych e-recept

Opieka zdrowotna

8 maja 2019 roku liczba wystawionych e-recept przekroczyła milion. Milionowa recepta elektroniczna została wystawiona wczoraj w Gdańsku. Zgodnie z ustawą o systemie informacji w ochronie zdrowia obowiązek wystawiania recept w postaci elektronicznej wchodzi w życie 1 stycznia 2020 r. Teraz wystawie je 500 placówek w Polsce.

08.05.2019

Rusza program opieki wytchnieniowej osób niepełnosprawnych

Opieka zdrowotna

Pod koniec maja zacznie się podpisywanie umów z samorządami na realizację opieki wytchnieniowej. W ramach tego programu opiekunowie osób niepełnosprawnych otrzymają m.in. 14 dni wolnego, a ich podopieczni będą mieli zapewnioną fachową opiekę w całodobowych ośrodkach. W 2019 r. na ten cel  zaplanowano 110 mln zł

08.05.2019

Związek Aptekarzy: 700 aptek działa omijając prawo

Farmacja

Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek podał, że od wprowadzenia ustawy "Apteka dla Aptekarza" (AdA) ok. 700 aptek zmieniło właściciela z ominięciem zapisów ustawy. Kolejne 50 aptek zostało - według ZAPPA - przejęte na tzw. "słupy". Przejmującymi mają być głównie firmy zarejestrowane poza granicami Polski. Zdaniem tej organizacji łamany jest również zakaz reklamy aptek i ich działalności.

07.05.2019

Rząd za uproszczeniem zleceń na wyroby medyczne

Opieka zdrowotna

Ma nie być podwójnej weryfikacji zleceń na wyroby medyczne. Za to zlecenia na wyroby medyczne przysługujące comiesięcznie, czyli np. na pieluchomajtki, mają być wystawiane na 12 miesięcy, czyli nawet dwukrotnie dłużej niż obecnie - takie zmiany zakłada projekt, który dziś przyjął rząd. Nowelizacja zawiera także przepisy umożliwiające wdrożenie systemu zarządzania obsługą pacjentów w 232 szpitalnych oddziałach ratunkowych.

07.05.2019

Minister o proteście fizjoterapeutów: Ruchy płacowe to zadanie dyrektorów szpitali

Zawody medyczne

Pięć tysięcy fizjoterapeutów wzięło we wtorek wolne i honorowo oddało krew - podał Tomasz Dybek, przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii. To początek protestu, od jutra fizjoterapeuci mają zacząć strajk włoski. Minister zdrowia Łukasz Szumowski mówi, że to problem dyrektorów szpitali.

07.05.2019

Pilotaż leczenia ostrej fazy udaru rozszerzony o 10 szpitali

Opieka zdrowotna

Kolejne dziesięć placówek będzie stosowało metodę leczenia ostrego udaru w ramach pilotażu trombektomii mechanicznej. W sumie od lipca tego roku 17 placówek w Polsce przez całą dobę będzie udzielać takich świadczeń u pacjentów, u których doszło do udaru niedokrwiennego. Niestety żadnego ośrodka nie ma w województwie lubuskim.

07.05.2019

Projekt proszczepionkowy zagrożony, bo podpisów zebrano "na styk"

Opieka zdrowotna

Inicjatywa „Szczepimy, bo myślimy” zebrała minimalne ponad 100 tysięcy podpisów za projektem ustawy, która ma umożliwić samorządom wprowadzenie szczepień jako kryterium przy rekrutacji do żłobków i przedszkoli. - Jeśli choć kilka podpisów nie będzie prawidłowych, ustawa nie trafi do Sejmu – mówi Robert Wagner, jeden z pomysłodawców akcji.

07.05.2019

We wtorek fizjoterapeuci zaczynają protest, a diagności przygotowują się do strajku

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

We wtorek 7 maja fizjoterapeuci masowo mają brać wolne i oddawać krew, ale to dopiero początek akcji protestacyjnej. Później zaczną strajk włoski oraz głodówki. Także diagności laboratoryjni przygotowują się do protestu i zaczynają wchodzić w spory zbiorowe z pracodawcami. Jeśli rozmowy z dyrekcjami szpitali nie przyniosą efektu, w czerwcu chcą strajkować.

06.05.2019