W środę 17 kwietnia na spotkaniu przedstawicieli Porozumienia Zielonogórskiego z prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia ustalono, że pilotaż POZ OK ma pozytywną opinię NFZ. - Nie widzę powodów, dla których pilotaż miałby nie wejść w życie. Liczę, że będzie to jeszcze w tym roku. Omawiamy ostatnie kwestie techniczne. Po zakończeniu prac w NFZ, mam nadzieję, że zostanie pozytywnie oceniony przez Ministerstwo Zdrowia i procedowany jako rozporządzenie – mówi Andrzej Zapaśnik, współautor pilotażu POZ OK, ekspert Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia "Porozumienie Zielonogórskie".

 

Rusza pilotaż POZ PLUS, lekarz bardziej kompleksowo ma się zająć pacjentem - czytaj tutaj>>

 

Cena promocyjna: 135.2 zł

|

Cena regularna: 169 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Dwa pilotaże POZ

Przypomnijmy, że od lipca 2018 roku trwa pilotażowy projekt opieki koordynowanej POZ PLUS. W trakcie realizacji okazało się jednak, że wymagania organizacyjne i sprawozdawcze określone w założeniach pilotażu mogą spełnić jedynie duże podmioty, które dysponują odpowiednim zapleczem administracyjnym. Pilotaż opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej POZ PLUS wprowadza zarządzenie prezesa NFZ nr 23 z 2018 r. 

 

Tylko duże podmioty zainteresowane POZ PLUS - czytaj tutaj>>

Prezes NFZ Andrzej Jacyna zaproponował Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia "Porozumienie Zielonogórskie" opracowanie programu dla małych praktyk lekarskich, powołał też zespół roboczy, który przedyskutował założenia od strony merytorycznej. Model opieki koordynowanej POZ OK jest skierowany do ośrodków, które opiekują się nie więcej niż 10 tys. pacjentów.

- W Polsce połowa populacji mieszka poza dużymi miastami, gdzie najczęściej funkcjonują niewielkie przychodnie, które nie mają realnych szans na udział w pilotażu POZ PLUS. Dla tych placówek, a przede wszystkim ich pacjentów opracowaliśmy odrębny program - mówi Andrzej Zapaśnik.

 

Pilotaż POZ Plus. Analiza - czytaj tutaj>>

 

Więcej w rękach lekarzy rodzinnych

Program POZ OK, podobnie jak POZ PLUS, zwiększa kompetencje lekarzy rodzinnych. W ramach pilotażu modelem opieki koordynowanej mają być objęci pacjenci z diagnozą pięciu najczęściej występujących chorób przewlekłych: cukrzycy, nadciśnienia tętniczego, stabilnej choroby wieńcowej, migotania przedsionków i przewlekłej niewydolności serca. Dzisiaj osoby z takim rozpoznaniem najczęściej są leczeni w poradach specjalistycznych.

Pilotaż zakłada, że lekarze rodzinni zyskają dostęp do szerszego niż obecnie zakresu badań diagnostycznych, a w razie wątpliwości, nie będą kierowali pacjentów do specjalistów, ale sami konsultowali wszelkie niejasności diagnostyczne i terapeutyczne. Pod stałą opiekę poradni specjalistycznej mieliby trafiać pacjenci, z zaawansowaną chorobą, której leczenie przekracza możliwości lekarza rodzinnego. Taki model opieki ma się przyczynić się do skrócenia kolejek do specjalistów.

- Dziś, żeby wykonać badanie diagnostyczne lekarz rodzinny musi skierować pacjenta do poradni, który najczęściej zostaje już pod opieką specjalistyczną, niezależnie od tego, czy są do tego wskazania medyczne. Np. połowa pacjentów u kardiologów to osoby z niepowikłanym nadciśnieniem tętniczym. W Polsce za dużo procedur robi się w szpitalach i poradniach a za mało na poziomie lekarza rodzinnego, co generuje zarówno olbrzymie koszty, jak i kolejki do specjalistów – mówi Andrzej Zapaśnik.

Poza tym lekarze, w ramach programu POZ OK, mieliby zajmować się profilaktyką, edukacją zdrowotną oraz opieką środowiskową w znacznie większym zakresie niż ma to miejsce dzisiaj. Żeby lekarz mógł podołać nowym obowiązkom nie powinien mieć pod opieką więcej niż 1,5 tysiąca pacjentów, a obecnie wielu ma ponad 2,5 tys.

 

Czym jest pilotaż POZ Plus i co obejmuje? - czytaj tutaj>>

Test skuteczności

Projektodawcy pilotażu zakładają, że weźmie w nim udział 100-150 podmiotów leczniczych, w sumie około 500 tys. pacjentów zostanie objętych opieką. - Założenia programu spotykają się z pozytywnym oddźwiękiem lekarzy. Jeśli okaże się skuteczny, kolejnym krokiem będzie upowszechnienie sprawdzonych w praktyce rozwiązań – mówi Andrzej Zapaśnik.

Ustawa o POZ mówi, że od października 2020 roku ma być stopniowo wprowadzona opieką koordynowaną (Dz.U. 2017 poz. 2217). Doświadczenia z obu pilotaży mają przetestować i pomóc przeprowadzić zapisane w ustawie zmiany.