Przypomnijmy, że chodzi o projekt nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty przygotowany przez zespół, który został powołany przez ministra zdrowia 13 kwietnia 2018 r. Zespół zakończył prace pod koniec stycznia.
Jedną z propozycji dotyczyła zmniejszenia liczby specjalizacji dostępnych po stażu z 77 do 50. Przeciwko temu zaczęli protestować m.in. hipertensjolodzy (dziedzina medycyny zajmująca się przebiegiem i leczeniem nadciśnienia tętniczego) oraz chirurdzy onkologiczni, bo te specjalizacje miały zostać zlikwidowane.
Cena promocyjna: 119 zł
|
Cena regularna: 119 zł
|
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Cena promocyjna: 119 zł
|Cena regularna: 119 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Specjalizacji powinno być mniej, ale nie teraz
Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreśla, że na razie na pewno nie będzie zmniejszać liczby specjalizacji, choć dodaje, że takie „zmiany są uzasadnione”. – Specjalizacji powinno być znacznie mniej, ale w tym roku nie będziemy wprowadzać tych zmian – podkreśla Szumowski i dodaje, że dodaje, że kończą pracę nad złożonym projektem. Zaznacza, że część rozwiązań przyjęli, a części nie. Projekt do konsultacji ma trafić w kwietniu.
Projekt ustawy przewiduje bardzo wiele zmian, wraz z nim powstały opracowane legislacyjnie projekty sześciu rozporządzeń wraz z załącznikami. W opinii zespołu wszystkie dokumenty tworzą podwaliny pod reformę systemu kształcenia podyplomowego i prawa pracy.
Jaki jest wymiar czasu pracy lekarza odbywającego szkolenie specjalizacyjne? - czytaj tutaj>>
System modułowy
Jarosław Biliński, wiceprezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie, przewodniczący zespołu, który opracował nowelę podkreślał, że liczą na to, że zaproponowane rozwiązania Ministerstwo Zdrowia wprowadzi w życie. Rezydentom najbardziej zależało na reformie systemu kształcenia podyplomowego lekarzy. Podkreślali, że taki obowiązek podjął minister zdrowia w Porozumieniu podpisanym z Porozumieniem Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy z 8 lutego 2018 roku.
Minister Szumowski mówi, że chcą wprowadzić wiele ważnych zmian w szkoleniu specjalistycznym lekarzy. - Zmieniamy system specjalizacji na modułowy. Wprowadzimy także modułowy egzamin śródokresowy. To będzie coś w stylu specjalizacji pierwszego stopnia – mówi Szumowski.
Centralny rejestr na specjalizacje
Szef resortu zapowiada, że zmieni się także system kwalifikacji na specjalizację. Powstanie centralny, ogólnopolski system rejestracji. Zaproponowany projekt zakładał nowy schemat naboru na szkolenie specjalizacyjne. Nabór na szkolenie specjalizacyjne miałby zasięg ogólnokrajowy oraz administracyjnie miał być organizowany przez okręgowe izby lekarskie, a nie przez właściwego wojewodę jak jest obecnie.
- Oparliśmy nasze nowe zasady na modelu hiszpańskim i holenderskim z naszymi modyfikacjami – tłumaczył Biliński. - Nabór będzie ogólnopolski, oparty o listę rankingową - najlepszy ma pełen wybór w całym kraju, ktoś kto ma najmniej punktów wybierze z tego co zostało. Dzisiejszy system jest niesprawiedliwy - w jednym województwie wystarczy 60% a w innym trzeba 86% na tę samą specjalizację. Nasz model wyklucza niesprawiedliwość.
Zgodnie z projektem przekazanym przez zespół, lekarz logując się do systemu będzie mógł w każdym etapie zaznaczyć do 100 konkretnych specjalizacji w konkretnym miejscu w kategorii od najważniejszych. Będzie widział miejsce wraz z dodatkowymi informacjami, np. że dana placówka oferuje dopłatę do pensji w wysokości np. 3 tys. zł brutto i mieszkanie, żeby zachęcić lekarzy do specjalizowania się w mniejszych miejscowościach lub wybierania tych specjalizacji, które do tej pory były wybierane niechętnie. Jeśli lekarz „wypadnie” z zaznaczonych 100 miejsc przejdzie do kolejnego etapu i znów będzie mógł zaznaczyć 100 miejsc - tak do skutku.
Jak prawidłowo rozliczyć dyżur lekarza? - czytaj tutaj>>
Zmiany w prawie pracy
Minister Szumowski podał, że w nowelizacji mają być także doprecyzowane przepisy z prawa pracy dotyczące schodzenia lekarzy po dyżurach. Teraz były one różnie interpretowane. - Nie może być tak, że ludzie mają obowiązkowe dyżury i są za to karani – podkreśla.
Projekt przedłożony przez zespół zakładał wydłużenie czasu dyżuru medycznego powyżej 5 godzin 25 minut dziennie. Możliwy będzie więc dyżur w wymiarze 16 godzin 25 minut oraz 24-godzin.
Lekarz wypełniający szkolenie specjalizacyjne odbywać je ma pod nadzorem kierownika w normalnych godzinach pracy i pełniąc dyżury medyczne. Dotychczas pełnienie dyżurów w nocy co do zasady wydłużało okres specjalizacji ze względu na obligatoryjny okres odpoczynku po dyżurze.
Twórcy projektu twierdzą, że wprowadzając te przepisy umożliwią pełnienie dyżurów bez konieczności wydłużania specjalizacji.
Podwyżki? Nie w tym projekcie
Projekt zakładał, że wynagrodzenia będą się kształtować od jednej średniej krajowej dla stażysty do trzech średnich krajowych dla specjalisty. Specjalizanci mieli otrzymywać od dwóch średnich krajowych na początku specjalizacji w dziedzinach niepriorytetowych do 2,75 średniej krajowej dla dziedzin priorytetowych po zdaniu Państwowego Egzaminu Modułowego lub po połowie specjalizacji. Zakładano, że wynagrodzenie rezydentów wzrośnie nawet do 2,75 średniej krajowej.
Jak nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, w projekcie o zawodzie lekarza nie będzie zapisów dotyczących podwyżek.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.