Jest rozporządzenie w sprawie szczepień, ale nie mówi, kto ma pierwszeństwo

Opieka zdrowotna Koronawirus

Szczepionkę firmy Pfizer i BioNTech można podawać od 16 roku życia, ale nie w Polsce. Zgodnie z wydanym właśnie rozporządzeniem Ministra Zdrowia szczepieniami są objęte osoby, które ukończyły 18. rok życia. Jednak mimo głośnych kontrowersji wokół tej sprawy, nowa regulacja nie określa, kto w jakiej kolejności powinien zostać zaszczepiony.

07.01.2021

Uzdrowiska na kontraktowych pacjentów pocovidowych muszą poczekać

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Na razie bezpłatną rehabilitację dla pacjentów pocovidowych prowadzi pilotażowo tylko Specjalistyczny Szpital MSWiA w Głuchołazach. Uzdrowiska deklarują, że mogłyby się zająć taką rehabilitacją w ramach niezrealizowanych kontraktów. Potrzeba jednak do tego zmiany przepisów, a Ministerstwo Zdrowia informuje, że wciąż prowadzi analizy w tym zakresie.

07.01.2021

NFZ zaleca wznowienie realizacji zabiegów planowych

Opieka zdrowotna Koronawirus

Ze względu na poprawę sytuacji epidemicznej, dotychczasowe zalecenia ograniczenia udzielania świadczeń planowych, wydane w związku z minimalizowaniem ryzyka transmisji infekcji COViD-19 oraz potrzebą zapewnienia dodatkowych łóżek szpitalnych dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia, należy przyjąć za nieobowiązujące - ogłosiła we wtorek centrala Narodowego Funduszu Zdrowia.

06.01.2021

Finansowanie opieki psychiatrycznej dla niepełnoletnich już bez limitów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Finansowanie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień dla osób niepełnoletnich nie będzie limitowane - wynika ze nowelizacji zarządzenia prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącego udzielania świadczeń w zakresie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień. Ma to zmotywować świadczeniodawców do poprawy dostępności do tego typu świadczeń

06.01.2021

Zgłoszenia niepożądanych odczynów poszczepiennych tylko elektroniczne

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Rejestr niepożądanych odczynów poszczepiennych będzie w formie elektronicznej. Rozporządzenie w tej sprawie zostało już opublikowane w Dzienniku Ustaw. Dzięki nowym rozwiązaniom informacje o NOP mają być przekazywane szybciej. Będą musiały być jednak opatrzone zaufanym, kwalifikowanym podpisem elektronicznym albo podpisem osobistym.

06.01.2021

Szpitale uniwersyteckie powinny dostawać zamrożone szczepionki

Zarządzanie Koronawirus szczepienia

Szczepionki przeciwko Covid-19 do szpitali węzłowych są dostarczane już rozmrażane, często po kilku godzinach, co opóźnia proces szczepienia. Rozmrożona szczepionka może być przechowywana tylko przez 120 godzin. Potem trzeba ją wyrzucić. Dlatego szpitale uniwersyteckie, które mają odpowiednie zamrażarki, chcą dostawać zamrożone fiolki.

06.01.2021

Szczepimy, ale przez brak procedur, bez pewności, że skutecznie

Opieka zdrowotna Zarządzanie Koronawirus

Aby szczepionka przeciwko Covid-19 zadziałała, musi być przechowywana i transportowana w określonych warunkach. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura, zbyt długi czas przechowywania po rozmrożeniu i rozcieńczeniu - mogą obniżyć jej skuteczność. W USA opracowano szczegółowe procedury. W Polsce ciągle ich brak, choć akcja "szczepimy się" ruszyła już 27 grudnia.

05.01.2021

NFZ sprawdzi wszystkie placówki wykonujące szczepienia

Opieka zdrowotna Koronawirus

Wydałem polecenie, żeby oprócz Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, również inne placówki zostały sprawdzone, szczególnie te, o których słyszeliśmy, że były tam wykonywane szczepienia różnych polityków - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że są już wskazane cztery takie miejsca. Tymczasem wewnętrzna kontrola w WUM wykryła nieprawidłowości.

04.01.2021

Narodowy Program to nie źródło prawa - kolejność szczepień bez dobrej podstawy

Opieka zdrowotna Koronawirus

Kolejność szczepień przeciwko COVID-19, która wzbudza obecnie wiele emocji, nie wynika z żadnego aktu prawa powszechnie obowiązującego. Ani ustawa, ani rozporządzenie nie określa, że to właśnie zatrudnieni w ochronie zdrowia mają pierwszeństwo. Być może jest to zapisane w kontraktach zawartych przez NFZ ze szpitalami węzłowymi. NFZ jednak nie udostępnił nam wzorców tych umów.

04.01.2021

Szczepienie poza kolejnością potrwa do 6 stycznia. To dzięki Ministerstwu Zdrowia i NFZ

Opieka zdrowotna Koronawirus

Od kilku dni cała Polska żyje szczepieniami celebrytów poza kolejnością. Wśród nich są m.in.: Krystyna Janda, Michał Bajor, Edward Miszczak, Andrzej Seweryn. Dostali szczepionki choć nie są lekarzami, studentami medycyny czy pracownikami opieki społecznej. Problem w tym, że samo Ministerstwo Zdrowia pozwoliło na takie łamanie zasad Narodowego Programu Szczepień przyjętych uchwałą rządu, by nie zmarnowały się rozmrożone fiolki ze szczepionką.

04.01.2021

MZ: Rodzice wcześniaków będą szczepieni razem z medykami

Koronawirus

Rodzice wcześniaków zostają włączeni do szczepień na etapie 0, żeby bez przeszkód mogli odwiedzać swoje dzieci w szpitalach. Priorytet w dostępie do szczepień musi wynikać ze szczególnego ryzyka i potrzeby a nie znajomości lub statusu publicznego – napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

03.01.2021

System P1 pozwala już na sprawdzenie przepisywanych leków

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Pracownicy medyczni mogą już korzystać z systemu P1 dla wypełnienia obowiązku weryfikacji informacji o lekach, środkach spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobach medycznych przepisanych na recepcie w postaci elektronicznej świadczeniobiorcom, którzy ukończyli 75 rok życia oraz świadczeniobiorcom w okresie ciąży, a także uzyskanie dostępu do informacji o realizacji recepty.

02.01.2021

Co trzeci lekarz zmaga się z problemami psychicznymi

Zawody medyczne

Pandemia Covid-19 sprawiła, że wypalenie zawodowe stało się jednym z najpoważniejszych problemów lekarzy. Są przemęczeni, żyją w ciągłym stresie i pod ogromną presją. Dlatego po zakończeniu pandemii niemal 30 proc. z nich zamierza ograniczyć swoją aktywność zawodową. Zdaniem naukowców nadchodzi katastrofa w zakresie zasobów ludzkich w ochronie zdrowia w Polsce.

02.01.2021

Koronawirus a prawo – wszystko co musiałeś wiedzieć w 2020 roku

Specjalnie dla naszych Czytelników śledziliśmy wszystkie zmiany w prawie, dotyczące zdrowia, biznesu, wymiaru sprawiedliwości, podatków, pracy, szkół i urzędów. Było ich dużo, bo nigdy jeszcze nie mieliśmy tylu problemów prawnych, w tak krótkim czasie i ekspresowych zmian w przepisach - jak w 2020 roku za sprawą koronawirusa. Warto było być na bieżąco z Prawo.pl.

01.01.2021

Zmiany w refundacji - lek na akromegalię drożeje o ponad 4 tys. zł

Farmacja

Od Nowego Roku zaczynają obowiązywać zmiany w refundacji leków. Ministerstwo Zdrowia obniżyło ceny dla 646 leków i podwyższyło dla 478. Nowa lista refundacyjna przyniesie najwięcej zmian dla pacjentów onkologicznych. Nowe możliwości leczenia uzyskają m.in. chorzy na zaawansowanego raka płuc.

01.01.2021

NFZ: Można szczepić też rodziny pracowników szpitali i pacjentów

Opieka zdrowotna Koronawirus

Do 6 stycznia, oprócz szczepienia pracowników szpitali, dopuszczalne jest także szczepienie członków ich rodzin oraz pacjentów, którzy w tym czasie przebywają w szpitalu, a których stan zdrowia na to pozwala – poinformował w czwartek Narodowy Fundusz Zdrowia.

31.12.2020

Wojewodowie rzadko wysyłają na specjalizację poza miejsce zamieszkania, ale lekarze chcą zmiany przepisu

Zawody medyczne

W większości województw albo nie było potrzeby, albo też zrezygnowano z korzystania z możliwości wysłania lekarza na specjalizację z dala od miejsca zamieszkania, do szpitala w którym są braki kadrowe. Młodzi medycy jednak nadal są zbulwersowani przepisem i chcą, aby został on wyeliminowany. Apeluje też o to Naczelna Izba Lekarska, ale póki co nieskutecznie.

31.12.2020

GIS nałożył już prawie 24,5 mln zł grzywien za nieprzestrzeganie przepisów przeciwepidemicznych

Koronawirus

Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej od początku wprowadzenia obostrzeń związanych ze stanem epidemii wydały już ponad 4500 decyzji o ukaraniu m.in. za łamanie zasad kwarantanny czy ograniczeń dotyczących działalności gospodarczej. Kary za naruszenie przepisów przeciwepidemicznych mogą wynosić nawet 30 tysięcy złotych i taką otrzymał np. 28 grudnia organizator "Specjalnego Świątecznego Treningu" z Pomorza.

30.12.2020