- W odpowiedzi na apel Fundacji Koalicja dla Wcześniaka z dnia 29 grudnia 2020 r., w którym uzasadnia prośbę o dodanie rodziców wcześniaków hospitalizowanych na Oddziałach Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka do tzw. grupy +0+ do szczepień przeciwko COVID-19. Uprzejmie informuję, że wskazana grupa zostaje dołączona do szczepień – napisała minister Goławska. Ministerstwo Zdrowia zastrzegło, że rodzice powinni być zaszczepieni w szpitalu, w którym przebywa dziecko lub zgłoszeni przez szpital do szczepienia w innej placówce, zgodnie z tą samą procedurą, według której zgłaszani są pracownicy medyczni.

 

 

 

Szczepienia medyków rozpoczęły się w niedzielę 27 grudnia br. Jak podkreślał premier Narodowy Program Szczepień największym zadaniem logistycznym ostatnich lat.  Program szczepień zakłada, że w pierwszej kolejności (grupa 0) zaszczepieni zostaną  pracownicy ochrony zdrowia (personel medyczny, pracownicy DPS, pracownicy MOPS oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych - w tym stacjach sanitarno-epidemiologicznych). Resztę Polaków podzielono na trzy grupy.

 

Etap I:

  • pensjonariusze i pracownicy domów pomocy społecznej oraz zakładów opiekuńczo-leczniczych, pielęgnacyjno-opiekuńczych i innych miejsc stacjonarnej opieki;
  • osoby starsze powyżej 60 roku życia od najstarszych;
  • służby mundurowe, w tym wojska obrony terytorialnej.

 

Etap II:

  • kluczowe grupy zawodowe (nauczyciele, pracownicy transportu publicznego, urzędnicy bezpośrednio zaangażowani w zwalczanie epidemii);
  • osoby poniżej 60 roku życia, u których istnieje wyższe ryzyko ciężkiego przebiegu COVID-19.

 

W tym przypadku chodzi o osoby, które w pracy mają kontakt z wieloma ludźmi, a także osoby z chorobami przewlekłymi. Za te w programie uznaje się: choroby neurologiczne, choroby nerek, choroby płuc, choroby nowotworowe, cukrzycę, POChP, choroby naczyń mózgowych, nadciśnienie tętnicze, niedobory odporności, przewlekłe choroby wątroby, otyłość, choroby związane z uzależnieniem od nikotyny, astmę oskrzelową, talasemię, mukowiscydozę, anemię sierpowatą.

 

Etap III:

  • przedsiębiorcy i pracownicy sektorów zamkniętych na mocy rozporządzeń ws. ustanowienia ograniczeń;
  • powszechne szczepienie pozostałej populacji dorosłych.