Prawo.pl

Pediatra pilnie poszukiwany, a zachęt do specjalizacji brak

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
System ochrony zdrowia nie zabezpiecza dostatecznie potrzeb najmłodszych pacjentów. Będzie gorzej, bo brakuje kadr, a w najbliższych latach na emeryturę przejdzie blisko 3 tys. pediatrów. W tym czasie tę specjalizację skończy zaledwie 2,2 tys. lekarzy. Pediatria jest trudna, wymaga szerokiej wiedzy, zdolności interpersonalnych, konieczne jest więc wprowadzenie zachęt - mówią eksperci. 
Katarzyna Redmerska
10.09.2022
Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
450 tys. dawek celowanych szczepionek przeciw Covid-19 trafiło do magazynów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS). Kolejny, większy transport planowany jest na przyszły tydzień - poinformował w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Także w przyszłym tygodniu resort zdrowia poinformuje o zasadach przyjmowania czwartej dawki w grupie osób powyżej 12. roku życia.
Katarzyna Nocuń
09.09.2022
Koronawirus szczepienia
Rząd chce uregulować reklamę suplementów diety. Znikną z niej wizerunki lekarzy i stetoskopy, by nie wprowadzać w błąd, że suplement diety jest lekiem. Proponowane zmiany nie dotyczą jednak najważniejszych kwestii dla bezpieczeństwa klientów. Suplementy są bowiem wprowadzane na rynek bez badań, potwierdzenia ich składu, a często także nielegalnie – a w tym zakresie zmian na razie nie będzie.
Beata Dązbłaż
09.09.2022
Pacjent Rynek i konsument Farmacja
Brakuje mi gwarancji rządowych, że podmioty medyczne nie będą objęte ograniczeniami dotyczącymi dostarczania energii w każdej postaci. Uważam niestety, że może do tego dojść. Dlatego grozi nam całkowita destabilizacja finansowa placówek ochrony zdrowia na skutek zbiegających się negatywnych czynników ekonomicznych, w tym galopującej inflacji.
Józef Kielar
09.09.2022
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Sądy obu instancji nie uwzględniły żądania kobiety, która wnosiła o wypłatę zadośćuczynienia w wysokości 300 tys. zł za krzywdę doznaną w wyniku naruszenia jej dobra osobistego w postaci prawa decydowania o ciąży, w tym o aborcji. Lekarze w Areszcie Śledczym, gdzie przebywała, nie wykryli bowiem, że płód ma wodogłowie. Dziecko urodziło się z nieodwracalną wadą.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.09.2022
Wymiar sprawiedliwości Pacjent
Program Opieka wytchnieniowa był realizowany w niepełnym stopniu i nie zawsze prawidłowo. W latach 2019-2021 jednostki samorządowe wykorzystały tylko nieco ponad połowę przekazanych im na ten cel środków. Nie zapewniono też ciągłości realizacji Programu w kolejnych latach – wytknęła Najwyższa Izba Kontroli.
Robert Horbaczewski
08.09.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Minister zdrowia będzie musiał odmówić finansowania leku z budżetu państwa, jeśli koszt uzyskania roku życia dzięki terapii przekroczy około 240 tys. zł. To pomysł resortu, by zahamować „nieetyczne żądania cenowe koncernów farmaceutycznych”. Z danych NFZ wynika, że jeśli te przepisy wejdą w życie, z refundacji wypadnie sześć leków w sześciu programach lekowych.
Katarzyna Nocuń
08.09.2022
Pacjent Finansowanie zdrowia Farmacja

Nie ma węgla, ludzie gromadzą... śmieci

Prawo karne Samorząd terytorialny Środowisko
W Polsce pojawia się nowy trend. Z prowincji do miasta jedzie się ze słoikami, w odwrotną stronę - z płytami paździerzowymi i tym co można spakować do bagażnika, aby spalić w piecu. Niektórzy samorządowcy już obserwują, że niektórych kategorii śmieci jest mniej. A prezes Rady Regionalnych Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych szacuje, że ogólny strumień odpadów wielkogabarytowych, m.in. mebli, zmniejszył się nawet o 50 procent.
Robert Horbaczewski
08.09.2022
Prawo karne Samorząd terytorialny Środowisko
Ministerstwo Zdrowia postanowiło rozszerzyć refundację nowoczesnych leków w leczeniu cukrzycy typu 2. We wrześniu zmieniły się kryteria refundacji flozyn i inkretyn. – Cieszymy się, że głos środowiska ekspertów i organizacji pacjenckich został usłyszany – mówi prof. dr hab. n. med. Dorota Zozulińska-Ziółkiewicz, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
Katarzyna Redmerska
07.09.2022
Pacjent

RPO pyta o ratyfikację protokołu do konwencji o prawach osób niepełnosprawnych

Pomoc społeczna Administracja publiczna Niepełnosprawność
Polska 10 lat temu przystąpiła do Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, ale nadal nie ratyfikowała Protokołu Fakultatywnego do niej, co umożliwiałoby składanie skarg indywidualnych z naszego kraju do odpowiedniego Komitetu ONZ. Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, że na tę ratyfikację oczekują osoby z niepełnosprawnościami oraz reprezentujące je organizacje.
Krzysztof Sobczak
07.09.2022
Pomoc społeczna Administracja publiczna Niepełnosprawność
Z puli leków refundowanych wypadnie część droższych zamienników i pacjenci będą musieli płacić za nie 100 proc. ceny – to tylko jedna z konsekwencji zmian proponowanych przez Ministerstwo Zdrowia. Projekt krytykują organizacje pacjentów, a producenci leków, hurtownicy i aptekarze właśnie zaapelowali do ministra zdrowia o wstrzymanie prac nad nim.
Katarzyna Nocuń
07.09.2022
Pacjent Finansowanie zdrowia Farmacja
Dwaj lekarze usłyszeli we wtorek zarzuty związane ze śmiercią 30-letniej Izabeli z Pszczyny – poinformowała we wtorek rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Katowicach Agnieszka Wichary. Zarzuty dotyczą narażenia jej, poprzez niezachowanie należytej staranności, na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, czego skutkiem była śmierć pacjentki.
Krzysztof Sobczak
06.09.2022
Prawo karne Zawody medyczne
W Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie odwołano operacje, ponieważ do pracy nie przyszły instrumentariuszki. Szef NIO prof. Jan Walewski zadeklarował, że jest w trakcie przygotowywania nowego regulaminu płacowego dla pracowników Instytutu. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapewnia z kolei, że monitoruje sytuację w tej placówce.
Katarzyna Nocuń
06.09.2022
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Stanowiska kierownicze w szpitalach będą mogły zajmować wyłącznie pielęgniarki z wysokimi kwalifikacjami. W tym kierunku idą zmiany, nad którymi pracuje obecnie Ministerstwo Zdrowia we współpracy z organizacjami pielęgniarek. Dzięki doprecyzowaniu przepisów pielęgniarki i położne mają otrzymywać wynagrodzenia w wysokości odpowiadającej ich wykształceniu. 
Katarzyna Nocuń
06.09.2022
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Porozumienie Zielonogórskie (PZ) zrzeszające przychodnie POZ złożyło zawiadomienie o podejrzeniu nadużywania przez NFZ pozycji dominującej w stosunku do świadczeniodawców do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Zdaniem zarządu federacji PZ, działania Funduszu grożą ryzykiem rozwiązania umów i brakiem dostępu pacjentów do świadczeń.
Beata Dązbłaż
05.09.2022
Finansowanie zdrowia Zarządzanie
Minimalne restrykcje, czyli obowiązek noszenia maseczek w aptekach, przychodniach i szpitalach, normalizują Covid-19. Jednocześnie liczba sprzedanych testów wykrywających SARS-Cov-2 pokazuje, że wirus, mimo występującego obecnie łagodnego wariantu, wciąż budzi respekt. Tylko w sierpniu apteki sprzedały ponad 1 milion testów, a ponad 300 tys. wykonały podmioty lecznicze.
Katarzyna Nocuń
05.09.2022
Farmacja Koronawirus a prawo
Zwiększenie dostępności pacjentów do wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, a także uszczegółowienie obowiązujących przepisów, aby wyeliminować istniejące problemy interpretacyjne, to cele nowelizacji rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniającego rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie.
Dominika Chróstowska Katarzyna Czyżewska
05.09.2022
Opieka zdrowotna Farmacja

Więzień z niepełnosprawnością potrzebuje instytucjonalnej pomocy - alarmuje RPO

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna Niepełnosprawność
Osadzonemu z poważną niepełnosprawnością we wszystkich czynnościach pomagali więźniowie z tej samej celi i chociaż dobre uczynki zawsze w cenie, Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że przeniesienie na współwięźniów odpowiedzialności za taką całodobową opiekę jest niedopuszczalne. A problem jest głębszy i wymaga systemowych rozwiązań.
Patrycja Rojek-Socha
05.09.2022
Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna Niepełnosprawność
Kompleksowy program treningowy NFZ "8 tygodni do zdrowia" został udostępniony w aplikacji mobilnej mojeIKP. Ćwiczenia są dostosowane do indywidualnych możliwości i stanu zdrowia. To kolejna funkcjonalność aplikacji moje IKP, dzięki której można zapisać się na szczepienie przeciwko COVID-19 lub wykupić w aptece lek bez konieczności podawania farmaceucie numeru PESEL.
Katarzyna Redmerska
04.09.2022
Pacjent
Rzecznik Praw Obywatelskich upomina się o prawa więźniów z niepełnosprawnościami. W liście do dyrektora generalnego Służby Więziennej zwraca uwagę, że przeniesienie opieki nad takimi osobami na współwięźniów jest niedopuszczalne. Podobnie orzekał Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Paweł Rochowicz
03.09.2022
Prawo karne Niepełnosprawność
Naczelna Rada Lekarska powołała Radę Ekspertów. Celem inicjatywy jest merytoryczne wzmocnienie głosu środowiska lekarskiego i działań samorządu związanych z ulepszaniem polskiego systemu ochrony zdrowia. Rada będzie propagować aktualną wiedzę medyczną i oparte na niej rozwiązania.
Katarzyna Redmerska
03.09.2022
Zawody medyczne
Ogłoszony w styczniu konkurs na realizację projektów w szpitalach pediatrycznych nie został rozstrzygnięty. Nie ma z kolei jeszcze naboru projektów na modernizację podmiotów leczniczych. W sumie to 457 milionów złotych, które czekają na koncie Funduszu Medycznego. Wiadomo już, że w tym roku nie zostanie wydana ani złotówka z tej kwoty, co przyznał wiceminister zdrowia.
Katarzyna Nocuń
03.09.2022
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Procedury odstraszają kobiety od brania urlopu macierzyńskiego po utracie ciąży. Mimo że przysługuje im prawo do ośmiu tygodni pełnopłatnego urlopu, także po poronieniu na wczesnym etapie ciąży, to nie decydują się na przewidzianą w przepisach traumatyzującą ścieżkę i wybierają zwykłe L4. Tracą na tym zarówno kobiety, jak i pracodawcy, ale zyskuje ZUS.
Katarzyna Nocuń
02.09.2022
Pacjent Opieka zdrowotna Poprawmy prawo
Od dziś, między innymi w przychodniach POZ i aptekach, można zaszczepić się przeciwko grypie. Usługa szczepienia jest bezpłatna, ale koszt szczepionki pokrywa pacjent. Szczepionkę Narodowy Fundusz Zdrowia finansuje tylko kobietom w ciąży i osobom powyżej 75. roku życia.
Beata Dązbłaż Katarzyna Nocuń
01.09.2022
Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja
Lekarze dentyści nie będą już zakładać plomb amalgamatowych. Jednak o wymianie wypełnienia na białe, estetyczne będą decydować względy medyczne. Nie ma mowy o zastępowaniu "metalowych" plomb na życzenie pacjenta. Chodzi bowiem o wydatkowanie środków publicznych. Narodowy Fundusz Zdrowia szacuje, że odejście od amalgamatu będzie kosztować 21 mln zł.
Katarzyna Nocuń
01.09.2022
Pacjent Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Każda osoba posiadająca prawo wykonywania zawodu lekarza lub lekarza dentysty może wykonywać zabiegi z zakresu na przykład tzw. medycyny estetycznej, o ile posiada odpowiednie umiejętności i doświadczenie. Jest jednak pytanie, gdzie lekarz powinien odbywać kursy lub szkolenia z tej dziedziny? Uzyskanie certyfikatu umiejętności zawodowej jest jednak niezbędne w tym przypadku.
Józef Kielar
01.09.2022
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego, a rząd nie zdecydował się na zaostrzenie przepisów. Przebieg i skala zakażeń Covid-19 we wrześniu, czyli po powrocie dzieci do szkół, pokaże, czy konieczne są nowe obostrzenia - tak decyzję Ministerstwa Zdrowia wyjaśniają eksperci. Nawet łagodny przebieg kolejnej fali Covid-19 może zachwiać systemem edukacji, który już teraz zmaga się z brakiem nauczycieli.
Katarzyna Nocuń
31.08.2022
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
Ministerstwo Zdrowia pracuje nad nowelizacją ustawy o ochronie zdrowia psychicznego. Zmiany będą dotyczyły zasad stosowania przymusu bezpośredniego wobec osób z zaburzeniami psychicznymi, a konkretnie przedłużania stosowania przymusu bezpośredniego oraz monitoringu pomieszczeń przeznaczonych do obserwacji osoby, która została unieruchomiona.
Beata Dązbłaż
31.08.2022
Pacjent Opieka zdrowotna
Koszt wprowadzenia dodatkowych badań i konsultacji do podstawowej opieki zdrowotnej będzie wyższy niż założyło Ministerstwo Zdrowia. Sygnały płynące od lekarzy POZ, że 900 mln zł na 3,2 mln pacjentów w budżecie powierzonym to za mało, potwierdził ekspert kliniczny w rekomendacji przygotowanej przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT). Powody, które wymienia, to: powszechny kryzys kadrowy i wyceny badań poniżej cen rynkowych.
Katarzyna Nocuń
31.08.2022
Pacjent Finansowanie zdrowia
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział we wtorek, że w 2023 roku wydatki na ochronę zdrowia przekroczą 6 punktów procentowych liczonych do PKB. - Osiągniemy cel, nawet go przekraczając na poziomie około 6,2-6,3 proc. - dodał szef rządu prezentując przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy budżetowej.
Katarzyna Nocuń
30.08.2022
Finansowanie zdrowia