Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że wnioski przekazane do trzech sądów, dotyczą lekarzy i lekarzy dentystów, sygnatariuszy listów i apeli Polskiego Stowarzyszenia Niezależnych Lekarzy i Naukowców. Członkowie stowarzyszenia przekonywali m.in. (strona internetowa, media społecznościowe), że szczepionki przeciwko koronawirusowi nie są bezpieczne i mają eksperymentalny charakter.
Apele i listy kierowali do prezydenta, ministra zdrowia (o wstrzymanie „programu podawania preparatów inżynierii genetycznej”), dyrektorów szkół, pedagogów, rodziców (o wstrzymanie promowania szczepień wśród dzieci) i biskupów („o nieagitowanie” wiernych do udziału w akcji „Szczepimy się”). Przekonywali w nich, że istnieje coraz więcej dowodów na występowanie poważnych działań niepożądanych po szczepionkach przeciwko Covid-19, łącznie ze zgonami. W swoich pismach podkreślali, że działają w myśl zasady Primum non nocere (łac. po pierwsze nie szkodzić).
Zobacz w Profinfo.pl: "Zapobieganie oraz zwalczanie zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Zagadnienia prawne" >>
Czytaj także na Prawo.pl: NFZ od wtorku finansuje testy na RSV, grypę i Covid-19>>
Lekarz nie może zaprzeczać wiedzy medycznej
Dr hab. n. praw. Radosław Tymiński, autor bloga prawalekarza.pl zaznacza, że Konstytucja bardzo jasno mówi, że mamy wolność prowadzenia badań naukowych i głoszenia poglądów, w tym do pisania listów czy kierowania apeli. – Dlatego mamy do czynienia z bardzo delikatną materią dotyczącą, z jednej strony wolności wypowiedzi, a z drugiej - wiedzy medycznej. Lekarze mają prawo do głoszenia poglądów. Nie mają natomiast prawa wydawać zaleceń niezgodnych z wiedzą medyczną – podkreśla prawnik. – Innymi słowy, lekarze nie mogą mówić: nie szczepcie się. To byłoby zalecenie medyczne, za które sądy lekarskie mogą ścigać – zaznacza.
Czytaj w LEX: Przegląd spraw sądowych w kontekście najczęściej spotykanych błędów medycznych >>>
Pierwsi lekarze z zawieszonym prawem wykonywania zawodu
Pierwsze orzeczenia sądów lekarskich już zapadają. Pod koniec ubiegłego roku Okręgowy Sąd Lekarski przy Okręgowej Izbie Lekarskiej w Krakowie zawiesił na rok prawo wykonywania zawodu Zbigniewowi Martyce, pełniącemu funkcję ordynatora oddziału zakaźnego w Dąbrowie Tarnowskiej. Zarzuty dotyczyły tego, że między 8 września 2020 roku a 5 grudnia 2021 roku podważał zasadność obostrzeń, w tym zasadność obowiązku noszenia maseczek oraz krytykował przyjętą przez rząd strategię walki z epidemią Covid-19. Decyzja sądu lekarskiego została negatywnie przyjęta przez środowiska wspierające lekarza, a biegli w tej sprawie zaczęli otrzymywać pogróżki.
Czytaj w LEX: Przewinienia zawodowe lekarzy >>>
Czytaj w LEX: Zarzut popełnienia błędu w sztuce lekarskiej - postępowanie z zakresu odpowiedzialności zawodowej >>>
Cena promocyjna: 19.8 zł
|Cena regularna: 99 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 99 zł
Wcześniej, w listopadzie ubiegłego roku Okręgowy Sąd Lekarski w Białymstoku zawiesił na rok prawo wykonywania zawodu przewodniczącej Polskiego Stowarzyszenia Niezależnych Lekarzy i Naukowców Dorocie Sienkiewicz (wcześniej lekarka przeszła na emeryturę). Lekarka pediatra w opublikowanym filmie wideo sprzeciwiła się szczepieniu dzieci i młodzieży przeciwko Covid-19. Sąd uznał, że przeciwstawiła się działaniom mającym na celu zapobieżenie sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia innych osób, działania na szkodę całego społeczeństwa, propagowała postawy antyzdrowotne i podważyła zaufanie do zawodu lekarza”.
Pod koniec ubiegłego roku Naczelny Sąd Lekarski utrzymał z kolei w mocy orzeczenie sądu, który na rok zawiesił prawo wykonywania zawodu lekarce Annie Furmaniuk. Lekarka z Poznania w swoich publikacjach zwracała się bezpośrednio do słuchających, by się nie szczepili, gdyż – jak argumentowała - system ochrony zdrowia nie udźwignie powikłań przez kolejne 30 lat.
Sądy lekarskie przyjrzą się ponad 116 lekarzom
Wkrótce sporo pracy w sprawach dotyczących lekarzy kwestionujących szczepienia przeciwko Covid-19 będą miały okręgowe sądy lekarskie we Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku.
Naczelny Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej wystawił bowiem trzy wnioski o ukaranie, które objęły łącznie 116 lekarzy i lekarzy dentystów. Natomiast Naczelny Sąd Lekarski wskazał trzy sądy lekarskie do przeprowadzenia postępowania pierwszoinstancyjnego. - Żaden z wyznaczonych sądów na chwilę obecną nie zaczął jeszcze procedować wobec lekarzy wskazanych we wnioskach – informuje rzeczniczka NIL Renata Jeziółkowska.
Rzecznik prasowy Wielkopolskiej Izby Lekarskiej Przemysław Ciupka zaznacza, że postępowanie będzie wyzwaniem, bo chodzi o lekarzy z całej Polski. Wniosek o ukaranie, który trafił do Okręgowego Sądu Lekarskiego przy Wielkopolskiej Izbie Lekarskiej dotyczy 19 lekarzy. – Dotyczy ono propagowania poglądów niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną – mówi rzecznik.
Radosław Tymiński zaznacza, że każda ze spraw powinna być rozpatrywana indywidualnie. - Jeżeli lekarz podpisuje apel do władz, żeby się zastanowiły, czy masowe szczepienia są dobre, to jest to jedna sytuacja. Inna, gdy lekarz mówi: nie szczepcie się. Te dwie sytuacje wymagają innej oceny i uwzględnienia innych okoliczności - dodaje.
Czytaj w LEX: Zakaz wykonywania zawodu lekarza w orzecznictwie sądów >
Czytaj w LEX: Utrata ważności zaświadczenia lekarskiego a zdolność do pracy i prawo do zasiłku chorobowego. Glosa do uchwały Sądu Najwyższego – Izba Pracy i Ubezpieczeń Społecznych III UZP 2/21 >
Czy ukarany powinien zostać lekarz, który mówił, że szczepionki szkodzą?
– Taka wypowiedź może być traktowana jako zalecenie do nieszczepienia się, ale nie musi. Znamy działania niepożądane każdego leku. Na poziomie ogólnym mogę więc powiedzieć: leki mają działania niepożądane. Po szczepionkach występują niepożądane odczyny poszczepienne. Na tej podstawie jednak trudno uznać za prawdziwe stwierdzenie: szczepienia szkodzą. Dlatego ocena każdej wypowiedzi będzie zależała od kontekstu. Sprawa każdego lekarza musi być rozpatrywana indywidualnie – podkreśla Radosław Tymiński.
Epidemia Covid-19 w Polsce
W Polsce, po wykonaniu ponad 57,85 mln szczepień zgłoszono 18 611 niepożądanych odczynów. Większość z nich była łagodna, objawiająca się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia. Od 27 grudnia 2020 r., gdy rozpoczęły się w Polsce szczepienia przeciw COVID-19, podano 57 853 967 szczepionek – wynika z danych zamieszczonych w piątek na stronach rządowych. Jednak w pełni zaszczepionych jest 22 635 995 osób.
Od 4 marca 2020 r., gdy wykryto w Polsce pierwsze zakażenie SARS-CoV-2, potwierdzono 6 374 976 przypadków. Zmarło 118 678 osób z COVID-19.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.