Prawo.pl
Placówkom medycznym, które nie spełnią obowiązku podłączenia się do systemu P1, czyli Elektronicznej Platformy Gromadzenia, Analizy i Udostępnienia Zasobów Cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych będzie grozić kara 5 tysięcy złotych. W opinii resortu zdrowia wprowadzenie nowych kar jest konieczne, że względu na obowiązek wystawiania e-recept i e-skierowań.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
06.11.2019
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
W przyszłym roku ratownicy medyczni otrzymają czwartą transzę podwyżki w wysokości 400 złotych brutto. To spowoduje wzrost miesięcznego wynagrodzenia wraz ze wszystkimi innymi składnikami i pochodnymi w przeliczeniu na etat albo równoważnik etatu w wysokości 1600 zł brutto.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
06.11.2019
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Pacjenci będą mogli skonsultować się z lekarzem rodzinnym przez telefon. Teoretycznie chory nie będzie musiał wychodzić z domu, żeby uzyskać poradę. Lekarze rodzinni podkreślają jednak, że nie zdołają odbierać wszystkich telefonów, a na porady mogą przede wszystkim liczyć pacjenci, których historię choroby dobrze znają.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
06.11.2019
Opieka zdrowotna
Lekarze do tej pory wystawiali ponad 7 tys. e-skierowań, a codziennie wypisują ponad 680 tys. e-recept - podało Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia. Od 8 stycznia 2020 r. już wszyscy specjaliści będą musieli zacząć wystawiać recepty w wersji elektronicznej, ale będą wyjątki. W razie braku dostępu do systemu P1 receptę wystawić będzie można w postaci papierowej.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
05.11.2019
Zawody medyczne Farmacja
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów podkreśla, że w wyniku koncentracji może dojść do ograniczenia konkurencji wśród aptek w Tczewie. Wskazuje, że po przejęciu przez sieć aptek Dbam o Zdrowie (DOZ) firmy Medix, franczyzobiorcy kilkunastu placówek tej sieci, konieczne było przeprowadzenie badania rynku i weryfikacja danych dotyczących transakcji, bo oba podmioty działają na rynku farmaceutycznym.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
05.11.2019
Farmacja
Dyrektorzy szpitali zaczęli dawać podwyżki fizjoterapeutom i diagnostom laboratoryjnym – mówi Tomasz Dybek, przewodniczący Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Fizjoterapii. Jednak nie wszyscy je dostali, dlatego w środę odbędzie się kolejne spotkanie związków zawodowych fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych z ministrem zdrowia. Udział w nim ma wziąć też 16 dyrektorów oddziałów NFZ.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
05.11.2019
Zawody medyczne
Projektowane przepisy, dotyczące reklamy wyrobów medycznych - mają obowiązywać po 26 maja 2020 r. Niestety, nie są jasne. Producenci i importerzy nie wiedzą, jak będą mogli prezentować sprzęt w szpitalach czy na konferencjach naukowych, by nie być posądzonymi o złamanie przepisów i nie narazić się na karę nawet 2 milionów złotych.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
05.11.2019
Opieka zdrowotna
W polskich szpitalach brakuje znacznika, który podczas operacji onkologicznych pozwala wykryć przerzuty do węzłów chłonnych. To efekt noweli Prawa farmaceutycznego z 2018 r., która zabroniła łączenia działalności leczniczej z prowadzeniem hurtowni farmaceutycznej. Zakaz miał służyć walce z tzw. mafią lekową, a uderzył w pacjentów - podkreśla Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar i prosi ministra o pilne zajęcie stanowiska w sprawie.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
04.11.2019
Farmacja
Pacjentowi w kilkanaście sekund kamera robi zdjęcia oka. Później te fotografie są analizowane przez oprogramowanie diagnostyczne oparte na sztucznej inteligencji. W ramach pilotażu takie badania rozpoczęto już na Lubelszczyźnie. Tam w jednej z parafii przebadano 60 osób, u jednej trzeciej wykryto zmiany zagrażające widzeniu, z tego 2/3 nie wiedziało o tym, że ma chore oczy.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
04.11.2019
Pacjent Finansowanie zdrowia
Członkowie kierownictwa dwóch Instytutów - Kardiologii w Aninie i Centrum Onkologii - mają mieć od 1 stycznia 2020 r. zwiększone wynagrodzenia o 50 proc. - takie zmiany zakłada projekt złożony przez Ministerstwo Zdrowia. Resort tłumaczy, że równocześnie placówki zostaną przekształcone w państwowe instytuty badawcze, a taka zmiana jest konieczna, by jednostki były konkurencyjne na rynku. 
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
04.11.2019
Finansowanie zdrowia Zarządzanie
W ubiegłym roku przeszczepiono w Polsce zaledwie 1080 rogówek. W kolejce po taki przeszczep czeka ponad trzy tysiące pacjentów. Potrzebujemy pilnych zmian w transplantologii, bo spada nam liczba przeszczepień wszystkich narządów. Problem w tym, że szpitale nie zgłaszają potencjalnych dawców.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
04.11.2019
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Przedstawiony przez cudzoziemkę dyplom był równoważny z dyplomem ukończenia szkoły pomaturalnej. Dlatego też nie było podstaw do przyznania jej ograniczonego prawa wykonywania zawodu pielęgniarki, które udzielane jest na czas odbycia stażu adaptacyjnego lub kształcenia podyplomowego. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Dorian Lesner
03.11.2019
Prawo pracy Zawody medyczne
W sobotę 2 listopada wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia ministra zdrowia z 11 października 2019 r. w sprawie prowadzenia depozytu w stacjonarnym zakładzie opieki zdrowotnej. Przepisy usuwają wymóg ostemplowania pieczęcią zakładu opakowania, w którym znajdują się rzeczy wartościowe pozostawione w depozycie.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
02.11.2019
Pacjent Opieka zdrowotna

W weekend i święta coraz trudniej znaleźć lekarza

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Szpitale zawieszają działanie przychodni nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, bo nie mają chętnych lekarzy na dyżury. Długie weekendy to dla dyrektorów szpitali ogromne wyzwanie organizacyjne. Zwłaszcza dla zarządzających mniejszymi placówkami medycznymi. Obsadzenie dyżurów lekarskich graniczy z cudem.
Katarzyna Nowosielska
02.11.2019
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Listopadowa lista leków refundowanych wprowadza 76 nowych produktów m.in.: leki dla pacjentów onkologicznych, ze stwardnieniem rozsianym, chorobą Leśniewskiego-Crohna, cukrzycą i niewydolnością serca.
Patrycja Rojek-Socha
01.11.2019
Pacjent

Lekarz zawieszony za krytykę kalendarza szczepień

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Okręgowy Sąd Lekarski w Łodzi wydał orzeczenie w sprawie lekarza z Opoczna, kwestionującego obowiązujący kalendarz szczepień. Uznał go winnym popełnienia przewinienia zawodowego i skazał na karę zawieszenia prawa wykonywania zawodu na rok. Wyrok nie jest prawomocny. To pierwsza tak surowa kara. Do tej pory kończyło się na naganach.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
31.10.2019
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Prof. Andrzej Kochański, specjalista genetyki klinicznej oraz laboratoryjnej jest ekspertem ds. bioetyki Episkopatu Polski, a teraz został krajowym konsultantem ds. genetyki. Jest przeciwnikiem in vitro i badań prenatalnych, a będzie tworzył ustawę regulującą działalność właśnie w zakresie badań i poradnictwa genetycznego w Polsce.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
31.10.2019
Finansowanie zdrowia

Wszystkie zdarzenia medyczne trafią do rejestru

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Identyfikator pracownika medycznego kierującego wykonaniem operacji, ale także PESEL pacjenta będzie trzeba przekazać do Systemu Informacji Medycznej. To ma być rejestr, w którym będą gromadzone informacje o wszelkich zdarzeniach medycznych. Placówki będą musiały raportować takie dane od 8 stycznia 2021 r.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
31.10.2019
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Premier potwierdza zadania dla rządu na pierwsze 100 dni

Pacjent Emerytury i renty Małe i średnie firmy
Ustawa zapewniająca dodatkowe 13 świadczenia emerytalne, program bezpłatnych badań profilaktycznych dla Polaków oraz tzw. mały ZUS dla przedsiębiorców - takie m.in. projekty zostaną przedstawione w ciągu 100 dni od powołania nowego rządu - zapowiedział w środę w Ciechanowie premier Mateusz Morawiecki.
Krzysztof Sobczak
30.10.2019
Pacjent Emerytury i renty Małe i średnie firmy
Od 8 stycznia 2020 r. wszystkie placówki medyczne będą miały obowiązek wystawiać e-recepty. Jakie dane powinien zawierać powiadomienie SMS o tym, że została wystawiona elektroniczna recepta - tłumaczy radca prawny Iwona Kaczorowska-Kossowska.
Iwona Kaczorowska-Kossowska
30.10.2019
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Emisja spotu, którego już sam tytuł zawiera treść obraźliwą dla naszej Ojczyzny, stoi w oczywistej sprzeczności nie tylko z obowiązkami nadawcy publicznego, ale również z dobrymi obyczajami - tak tłumaczy prezes TVP odmowę emisji spotu stołecznej Okręgowej Izby Lekarskiej w ramach kampanii „Polska to chory kraj”.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
30.10.2019
Opieka zdrowotna
W decyzji o skierowaniu do domu pomocy społecznej nie może zabraknąć wskazania zarówno jego profilu, jak i konkretnej placówki. Organy administracji publicznej popełniły błąd, ale uchylone zostało jedynie rozstrzygnięcie drugiej instancji. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie miał bowiem na uwadze pogarszający się stan zdrowia strony.
Dorian Lesner
30.10.2019
Pomoc społeczna Opieka zdrowotna
W Polsce w dalszym ciągu nie ma odpowiednich przepisów regulujących kompleksowo obszar genetyki, w tym przeprowadzania testów genetycznych. Tymczasem rocznie przeprowadza się ich tysiące – wykonywane są one zarówno w ramach badań klinicznych, jak i eksperymentów medycznych - twierdzi dr Joanna Uchańska
Joanna Uchańska
30.10.2019
Finansowanie zdrowia
W Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym w Gostyninie od lat przebywa kobieta, która według tamtejszych psychiatrów jest chora psychicznie, więc w placówce nie powinna się znaleźć. Dyrektor ośrodka i RPO wnioskują o jej przeniesienie do szpitala - sąd się nie zgadza.
Patrycja Rojek-Socha Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
30.10.2019
Wymiar sprawiedliwości
Dla dorosłych za zaburzeniami psychicznymi udało się - w ramach pilotażu - uruchomić środowiskowy model opieki, który daje im szansę na szybką pomoc blisko domu. Niestety nadal nie mamy żadnej oferty dla dzieci i młodzieży, którzy są w kryzysie psychicznym – takie wnioski płyną z podsumowania z wykonania Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
29.10.2019
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Doprecyzowanie przepisów związanych ze sposobem finansowana i rozliczania programu pilotażowego w kontekście ryczałtu na populację oraz jednoznacznie wskazanie na potrzebę zatrudniania w centrum asystentów zdrowienia, czyli osób, które przeszły kryzys psychiczny, ale po przeszkoleniu, są wsparciem dla osoby w kryzysie i jej bliskich – to najważniejsze zmiany, które wprowadza nowelizacja przepisów dotycząca pilotażu w centrach zdrowia psychicznego.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
29.10.2019
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Kompleksowy monitoring obrotu deficytowymi produktami leczniczymi; wysokie ceny urzędowe leków na eksport i lepszą współpracę odpowiedzialnych służb - takie rozwiązania rekomenduje Rzecznik Praw Obywatelskich, by skutecznie walczyć z nielegalnym wywozem leków. Z tego powodu w polskich aptekach brakuje coraz więcej leków.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
29.10.2019
Finansowanie zdrowia Farmacja
Zostały wprowadzone nowe zasady wydawania pozwoleń m.in. na przywóz, wywóz oraz wewnątrzwspólnotowe nabycie środków odurzających lub substancji psychotropowych. Poinformował o tym Główny Inspektorat Farmaceutyczny.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
29.10.2019
Farmacja
Dziecku nie należy się odszkodowanie i renta za błąd lekarski - orzekł Sąd Najwyższy. - Niezadowolenie z opinii biegłych, którzy nie stwierdzili związku między chorobą a diagnozą i niewłaściwym leczeniem nie może być powodem powołania kolejnego biegłego, jako dowodu - dodał sąd.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.10.2019
Prawo cywilne Opieka zdrowotna
Do projektu POZ Plus, który wprowadza koordynowany model opieki nad chorymi zapisanymi do lekarza rodzinnego przystąpiło do tej pory 37 placówek medycznych z 16 województw. Programem łącznie objęto 286 tys. osób, co stanowi niecały 1 proc. zapisanych w podstawowej opiece zdrowotnej pacjentów.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
28.10.2019
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia