Od 1 kwietnia 2019 r. tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny oraz zabiegi usuwania zaćmy są finansowane bez limitów. Po 8 miesiącach widać, że czas oczekiwania na badania obrazowe spada. Wprowadzone rozwiązania to krok w dobrą stronę, choć nadal niewystarczający.
Fundacja Onkologiczna Alivia podaje, że nowe dane z portalu Kolejkoskop.pl pokazują, że średni czas oczekiwania na badanie rezonansem magnetycznym w trybie zwykłym spadł z 174 dni w marcu do 102 dni w listopadzie. Ze skierowaniem na CITO pacjenci czekają średnio 55 dni. W marcu było to 101 dni.
Nieżyciowe wymagania odstraszają chętnych do kompleksowego leczenia raka piersi - czytaj tutaj>>
Cena promocyjna: 119.2 zł
|Cena regularna: 149 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Nierówny dostęp do diagnostyki
- Porównując poszczególne województwa widać, że dostęp do badań diagnostycznych nie jest równomierny. W województwie mazowieckim na badanie rezonansem trzeba czekać nawet 131 dni, a w świętokrzyskim - 56 - podkreśla organizacja. "To ponad dwa miesiące różnicy! W trybie pilnym czas oczekiwania wynosi 91 dni na Lubelszczyźnie, choć w województwie podlaskim tylko 25 dni".
Czytaj w LEX: Czy przepisy przewidują obowiązek prowadzenia badań diagnostyki obrazowej całodobowo? >
Minister Zdrowia obiecywał, że do końca 2018 roku kolejki na wszystkie badania w trybie pilnym w całym kraju skrócą się do 30 dni. W przypadku rezonansu magnetycznego realizacja tej obietnicy jest spóźniona o 328 dni. Na tomografię komputerową czekamy średnio 35 dni. Najdłużej czekamy w województwie małopolskim i zachodniopomorskim - 58 dni, a najkrócej na Opolszczyźnie - tylko 6 dni. W trybie pilnym cel Ministerstwa został osiągnięty – w każdym województwie w kraju średni czas oczekiwania na tomografię na CITO wynosi poniżej 30 dni.
Przypomnijmy, że skrócenie kolejek do badań z zakresu diagnostyki obrazowej było priorytetem Ministerstwa Zdrowia. Badania te są niezwykle potrzebne w onkologii, gdzie służą nie tylko rozpoznaniu choroby, lecz również ocenie skuteczności wdrożonego leczenia.
Sprawdź w LEX: Czy badania USG może samodzielnie wykonywać technik radiolog? >
- Co czwarty z nas zachoruje na nowotwór, niemal każdy spotka się z tą chorobą wśród bliskich i przyjaciół - podkreśla Fundacja i wzywa obywateli do działania i podpisania petycji dostępnej na stronie www.alivia.org.pl - w obliczu wciąż trudnego dostępu do ratujących zdrowie i życie badań żądamy od Ministra Zdrowia skutecznych działań".
Cena promocyjna: 119.2 zł
|Cena regularna: 149 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.