Komitet wyborczy mogą utworzyć także organizacje oraz wyborcy

Samorząd terytorialny Wybory

Kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta i na radnego musi zgłosić komitet wyborczy, który mogą utworzyć partie polityczne i koalicje partii politycznych, stowarzyszenia i organizacje społeczne oraz wyborcy. Na złożenie zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego mają czas do 12 lutego. Wyjaśniamy, jak założyć i zarejestrować komitet wyborczy.

24.01.2024

Prezydent Andrzej Duda wyklucza zarządzenie przedterminowych wyborów

Wybory

Prezydent Andrzej Duda zaprzeczył spekulacjom, że rozważa możliwość zarządzenia skrócenia kadencji Sejmu i przedterminowych wyborów. Stwierdził, że ma nadzieje, że będzie mógł spokojnie podpisać budżet, o ile będzie zgodny z konstytucją. Zapewnił, że to będzie jedyny aspekt, pod jakim będziemy oceniał ustawę.

18.01.2024

Premier podał termin wyborów samorządowych

Samorząd terytorialny Wybory

7 kwietnia to termin wyborów samorządowych - powiedział w poniedziałek na konferencji prasowej premier Donald Tusk. Druga tura wyborów wójtów, burmistrzów i prezydentów miast odbyłaby się 21 kwietnia. Z przepisów Kodeksu wyborczego wynika, że wybory samorządowe muszą odbyć się między 31 marca a 23 kwietnia 2024 r.

15.01.2024

TSUE: Obywatelstwo nie jest potrzebne, by zostać członkiem partii

Wybory Prawo europejskie

Odmawiając obywatelom Unii, którzy nie są obywatelami Polski i Czech, ale mają miejsce zamieszkania na terytorium tych państw, prawa do bycia członkiem partii politycznej, owe państwa członkowskie naruszyły prawo Unii w dziedzinie praw wyborczych. Do takiego doszedł właśnie rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

12.01.2024

Izba Kontroli: Wybory do parlamentu były ważne

Wybory

Wybory do Sejmu i Senatu, które odbyły się 15 października ub. roku są ważne - orzekła w pełnym składzie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Zanotowano historyczny rekord frekwencji. Ale też wyborcy zgłosili wiele protestów - 1177. Protesty te rozpoznawały przez trzy miesiące składy trzech sędziów. Dotyczyły one głównie złamania ciszy wyborczej, tzw. "turystyki wyborczej" i wydawania zaświadczeń ją umożliwiających.

11.01.2024

Nowe okręgi wyborcze w Warszawie zaskarżone do NSA

Wybory

Zgodnie z postanowieniem komisarza wyborczego z dnia 5 stycznia zwiększy się liczba okręgów w wyborach do Rady Warszawy - do 10. Przybędzie mniejszych okręgów. Będą trzy okręgi pięciomandatowe, podczas gdy dotąd był tylko jeden. Ubędzie dużych okręgów: dotąd było ich pięć: dwa ośmio- i trzy siedmiomandatowe, a teraz będą dwa: jeden ośmio- i jeden siedmiomandatowy. Postanowienie komisarza wyborczego zaskarżyli radni Prawa i Sprawiedliwości, Lewicy oraz stowarzyszenie Miasto Jest Nasze.

09.01.2024

Powołany przez premiera komisarz nie musi przejmować się Rejestrem Korzyści

Samorząd terytorialny Wybory Poprawmy prawo

Obowiązek składania oświadczeń w Rejestrze Korzyści obejmuje wójta, burmistrza, prezydenta miasta, ich zastępców, sekretarza i skarbnika. Obowiązkiem nie jest objęty komisarz powołany przez premiera w sytuacji wygaśnięcia mandatu włodarza gminy. Tym bardziej, że swoją funkcję może pełnić przez sześć miesięcy. Zdaniem ekspertów to luka w systemie.

08.01.2024

Magdalena Łośko obejmie po Krzysztofie Brejzie mandat posła

Wybory

Magdalena Łośko zastąpi w Sejmie Krzysztofa Brejzę, który zdecydował się objąć mandat w Parlamencie Europejskim. Zastąpi tam Radosława Sikorskiego, który został powołany na ministra spraw zagranicznych w rządzie premiera Donalda Tuska.

05.01.2024

Premier Donald Tusk wręczył powołania kolejnym wiceministrom

Administracja publiczna Wybory

Nowi ministrowie rządu Donalda Tuska kompletują kierownictwo resortów. Na funkcję wiceministrów wracają ci, którzy już pracowali w poprzednich rządach Donalda Tuska. Obsada stanowisk wiceministrów odbywa się według uzgodnień „Koalicji 15 października”, czyli Koalicji Obywatelskiej, Nowej Lewicy, PSL i Polska- 2050 Szymona Hołowni. W czwartek premier powołał dwóch wiceministrów zdrowia: Annę Demkow i Marka Kosa.

04.01.2024

Sejm wybrał siedmiu członków Państwowej Komisji Wyborczej

Wybory

Zgodnie z przepisami siedmiu z dziewięciu członków Państwowej Komisji Wyborczej wskazuje Sejm. Dwóch kandydatów na członków PKW wskazał klub PiS, dwóch - Koalicja Obywatelska, po jednym zgłosiły kluby PSL-TD, Polska 2050-TD i Lewica. W czwartkowym głosowaniu wybrani zostali: Mirosław Suski, Arkadiusz Pikulik, Konrad Składowski, Ryszard Balicki, Maciej Kliś, Paweł Gieras i Ryszard Kalisz.

22.12.2023

Mieszkaniec to nie zawsze wyborca, a to rodzi problemy

Samorząd terytorialny Wybory

Pojęcie „mieszkaniec” jest odmiennie interpretowane w ustawach ustrojowych jednostek samorządu terytorialnego i w Kodeksie wyborczym. A to ma wpływ na to, czy w danej gminie w wyborach samorządowych będzie obowiązywał system większościowy czy proporcjonalny. I w jaki sposób gmina zostanie podzielona na okręgi wyborcze.

14.12.2023

Jak wybiera się rząd - krok po kroku

Wybory

Rząd Mateusza Morawieckiego nie otrzymał wotum zaufania w tzw. pierwszym kroku. Teraz premiera oraz proponowanych przez niego ministrów wybierze Sejm. Potrzebna jest do tego - tak samo jak w przypadku premiera desygnowanego przez prezydenta - bezwzględna większość głosów. Konstytucja zakłada, że prezydent powołuje tak wybraną Radę Ministrów i odbiera przysięgę od jej członków.

11.12.2023

Osoby głuche chcą dostępu do informacji o kampaniach wyborczych

Wybory Niepelnosprawność

Jedną z podstawowych trudności, jakie napotykają podczas kampanii wyborczych osoby głuche i niedosłyszące, jest brak napisów oraz tłumaczeń na polski język migowy programów wyborczych i materiałów informacyjnych przygotowywanych przez komitety wyborcze. To powoduje wykluczenie tych osób z bieżących spraw istotnych społecznie. Stowarzyszenie Polski Instytut Praw Głuchych zwrócił się w tej sprawie z petycją do Marszałka Sejmu.

11.12.2023

Sejm Komisja śledcza zbada „wybory kopertowe”

Samorząd terytorialny Wybory

Sejm zgodził się w czwartek na powołanie komisji śledczej do zbadania legalności wyborów Prezydenta RP w 2020 roku w formie głosowania korespondencyjnego, czyli niedoszłych wyborów kopertowych. Za powstaniem komisji głosowali jednogłośnie posłowie, reprezentujący wszystkie kluby i koła w Sejmie.

07.12.2023

Nowy rząd najpóźniej 12 grudnia - na jednym posiedzeniu Sejmu

Wybory

Prawo i Sprawiedliwość maksymalnie wykorzysta czas, jaki Konstytucja daje rządowi na uzyskanie wotum zaufania - Mateusz Morawiecki 11 grudnia wygłosi expose i wystąpi o wotum zaufania. Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział, że spodziewa się, że tego samego dnia lub najpóźniej 12 grudnia wyłoniony zostanie nowy premier.

29.11.2023

Większość lokali wyborczych nadal niedostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnością

Samorząd terytorialny Budownictwo Wybory

Po ponad dziesięciu latach obowiązywania przepisów dotyczących wymogów dostępności, problemy z ich faktycznym przestrzeganiem przy organizacji głosowania nadal występują. Ponad 3/4 lokali nie spełniało co najmniej jednego wymogu, prawie 40 proc. co najmniej trzech, a co czwarty co najmniej 4 wymogów dostępności - wskazuje w najnowszym raporcie Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.

28.11.2023

Będą wielkie porządki - karuzela stanowisk i wietrzenie urzędów?

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Wybory

Nie ma jednej ścieżki i podstawy prawnej rozwiązywania stosunków pracy. Niemniej jednak przyszłemu rządowi najprościej będzie odwołać wszystkich tych, którzy za czasów PiS zostali powołani lub pełnili obowiązki na stanowiskach kierowniczych. Zdaniem prawników, osobnym problemem jest to, że te same zasady co w Służbie Cywilnej, powinny obowiązywać przy zatrudnianiu pracowników samorządowych - tam jednak nie ma zapewnionej neutralności politycznej.

22.11.2023

Już wiadomo, kto pokieruje pracą sejmowych komisji

Wybory

Posłowie wybrali przewodniczących i wiceprzewodniczących sejmowych komisji. Klub Prawo i Sprawiedliwość do części prezydium komisji nie zgłosił swoich kandydatów. Ma to zrobić w innym terminie.

21.11.2023