Nowy minister spraw wewnętrznych i administracji Marcin Kierwiński, będzie odpowiadał za działania m.in. policji, straży granicznej, straż pożarnej. Kierowany przez niego resort będzie musiał też pochylić się nad porzuconą reformą zarządzania kryzysowego i ochrony ludności.  Pierwszym jego zdaniem będzie jednak rozwiązanie kryzysu na przejściach granicznych z Ukrainą, gdzie od tygodni protestują polscy transportowcy.

Marcin Kierwiński był posłem na Sejm VII, VIII, IX, jest także posłem X kadencji. W 2015 roku był sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i szefem gabinetu politycznego premier Ewy Kopacz, od 2020 r. jest sekretarzem generalny Platformy Obywatelskiej. W latach 2010–2011 był wicemarszałkiem województwa mazowieckiego III i IV kadencji.

W latach 2000 do 2007 r. pracował w Polskich Zakładach Lotniczych Warszawa-Okęcie. Po odejściu ze spółki został wiceprezesem zarządu IF Max-Film S.A. Równolegle sprawował funkcję wiceprezesa Portu Lotniczego Modlin. W obu przedsiębiorstwach działał z ramienia samorządu województwa mazowieckiego.

Przeczytaj także: Donald Tusk przedstawił 26 osobowy skład Rady Ministrów

Nowi wiceministrowie:

  • Czesław Mroczek (ur. 1964 r.), absolwent Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej i Wydziału Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1998-2005 zajmował stanowisko starosty mińskiego. Od 2005 r. jest posłem na Sejm. W latach 2011-2015 zajmował stanowisko wiceministra obrony narodowej. Będzie odpowiadał za służby mundurowe.
  • Tomasz Szymański (ur. 1978 r.), absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, od 2011 r. nieprzerwanie pełni funkcję posła na Sejm. W obecnej kadencji Sejmu pracuje w Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych, w której do czasu powołania na sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, pełnił funkcję przewodniczącego. Zakres odpowiedzialności to: administracja/relacje z samorządami, kościołami i związkami wyznaniowym.
  • Wiesław Andrzej Szczepański (ur. 1960 r.), absolwent Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. Poseł na Sejm II, III, V, VI, IX i X kadencji, w latach 2004–2005 wiceminister infrastruktury, przewodniczący sejmiku wielkopolskiego (2018-2019). Jest współprzewodniczącym struktur Nowej Lewicy w Wielkopolsce i członkiem zarządu krajowego tej partii. Będzie odpowiadać za budżet i projekty europejskie.
  • Wiesław Bogdan Leśniakiewicz (ur. 1959 r.) absolwent Szkoły Głównej Służby Pożarniczej. W latach 2008-2015 Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej, szefem Obrony Cywilnej Kraju. Obecnie h pełni społeczną funkcję wiceprezesa Zarządu Głównego Związku OSP RP. W ostatnich latach, jako ekspert z zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, organizował ćwiczenia i prowadził szkolenia z Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności w Ukrainie, Mołdawii oraz uczestniczył w działaniach na rzecz organizacji Ochotniczych Straży Pożarnych na terenie tych państw oraz Litwy. Będzie odpowiadać za zarządzanie kryzysowe.