Wiceminister rozwoju: Rusza reforma planowania przestrzennego

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Budownictwo

Planujemy, że do połowy roku przedstawimy główne założenia prac nad projektem ustawy o zagospodarowaniu przestrzennym - mówi w wywiadzie dla Prawo.pl Robert Krzysztof Nowicki, wiceminister rozwoju. I zapowiada, że główne cele prac to zintegrowanie planowania w skali strategii rozwoju kraju, województw, powiatów i gminy.

22.01.2020

Upadł bank w Sanoku - miliony samorządów nie do odzyskania

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Prawo nie pozwala obecnie na refundację strat samorządów przy niewypłacalności banku, w którym miały rachunki i oszczędności. Podkarpackie samorządy, które straciły miliony po przymusowej restrukturyzacji banku w Sanoku, proszą wojewodę, ministra finansów i premiera o pomoc.

21.01.2020

Ogłoszono ranking samorządów, które najlepiej się rozwijają

Samorząd terytorialny

Kleszczów, Polkowice, Krynica Morska i Warszawa to samorządy, które zwyciężyły w tegorocznym Rankingu Zrównoważonego Rozwoju. Za jednostki najdynamiczniej rozwijające przedsiębiorczość w latach 2003–2018 uznano Lesznowolę, Dziwnów, Karpacz i Warszawę.

21.01.2020

Rejestr ryzyka – typowe błędy i ich wpływ na zarządzanie jednostką

Samorząd terytorialny Zarządzanie Kontrola zarządcza

Przeglądając standardy kontroli zarządczej, nie znajdziemy wskazanego wprost obowiązku prowadzenia rejestru ryzyka. Ustawodawca zostawił organizację procesu identyfikacji, oceny i analizy oraz reakcji na ryzyko zarządzającemu jednostką - pisze Katarzyna Lenczyk-Woroniecka, dyrektor Wydziału Audytu Wewnętrznego w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego.

21.01.2020

Uchwały krajobrazowe mają usunąć chaos reklam, bo męczy, zasłania i zagraża

Samorząd terytorialny Środowisko

Coraz więcej miast decyduje się na porządkowanie na ich terenie reklam, które zasłaniają zabytki, wpływają negatywnie na mieszkańców i turystów, a także stwarzają zagrożenie na drogach. Procedury prac nad uchwałami krajobrazowymi trwają lata, najtrudniejsze jest pogodzenie oczekiwań mieszkańców i przedsiębiorców co do ładu przestrzennego.

20.01.2020

Samorządowcy boją się, że będą finansować walkę z ASF

Samorząd terytorialny Środowisko

Gminy i powiaty będą musiały za własne pieniądze stawiać ogrodzenia blokujące możliwość migracji zwierząt, by chronić swój teren przed rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń. Samorządowcy obawiają się braku możliwości dochodzenia zwrotu poniesionych kosztów.

20.01.2020

WSA: Rada miasta nie może zobowiązać prezydenta do konkretnego działania

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna

Uchwała kierunkowa rady gminy powinna mieć wyłącznie charakter programowy, intencyjny. Nie może nakładać na organ wykonawczy konkretnego sposobu działania, w jaki sposób osiągnąć cel – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie. Można jedynie wskazać priorytety, którymi organ wykonawczy powinien się kierować

20.01.2020

Kolejne miasta rezygnują z plastikowych naczyń

Samorząd terytorialny Środowisko

Władze samorządowe coraz powszechniej wydają zarządzenia wprowadzające zakazy wykorzystywania przedmiotów jednorazowego użytku wykonanych z tworzyw sztucznych. Nie tylko we własnych urzędach, ale też w podległych jednostkach organizacyjnych, takich jak szkoły, biblioteki czy spółki.

18.01.2020

Trudno się pozbyć zużytych strzykawek

Samorząd terytorialny Farmacja

Po zmianie prawa o gospodarce odpadami osoba, która chce się pozbyć zużytych strzykawek lub penów po insulinie, często skazana jest na żmudną pielgrzymkę po mieście. Przyjmowania tego rodzaju odpadów odmawiają zarówno apteki, jak i gminne punkty selektywnej zbiórki odpadów. Te ostatnie niesłusznie.

18.01.2020

Do samorządów trafił apel o uchylenie uchwał anty-LGBT

Samorząd terytorialny

Kampania Przeciw Homofobii wysłała do samorządów, które uchwaliły przepisy anty-LGBT, apel o ich uchylenie. Wszystkie samorządy dostały również grudniową rezolucję Parlamentu Europejskiego, która wezwała do uchylenia uchwał anty-LGBT.

17.01.2020

Będzie pełnomocnik do spraw lokalnych inicjatyw społecznych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Powstanie nowy organ - pełnomocnik rządu do spraw lokalnych inicjatyw społecznych, którym ma być sekretarz albo podsekretarz stanu w ministerstwie polityki regionalnej. Będzie współpracować z administracją rządową i samorządową w celu aktywizacji wspólnot i społeczności lokalnych.

16.01.2020

Hałas, a nie odległość, powinien decydować o lokalizacji wiatraka

Samorząd terytorialny Środowisko Prawo gospodarcze

Obecne sztywne kryterium odległości farm wiatrowych od budynków, tak zwana 10H, blokuje inwestycje w wiatraki oraz planowanie przestrzenne w gminach. Branża oczekuje na jej usunięcie i wprowadzenie badania oddziaływania akustycznego wiatraków. Tymczasem resort rozwoju właśnie zapowiedział projekt nowelizacji ustawy jeszcze w tej połowie roku.

16.01.2020

Radni głosują jawnie, bo mamy prawo do informacji

Samorząd terytorialny

Wyborcy powinni wiedzieć, jak głosują ich przedstawiciele, więc zasada jawności dotyczy nie tylko obrad rady, lecz również głosowań. Prawo wyraźnie wymienia przypadki odstępstw od tej zasady. Rada nie może więc sama określać, o czym zdecyduje w głosowaniu tajnym. Tajne głosowanie w Wilczycach nad rezygnacją wiceprzewodniczącego zostało zakwestionowane przez wojewodę.

16.01.2020

Eksperci: Konieczna dostępność obiektów turystycznych i rekreacyjnych

Samorząd terytorialny

Rada Dostępności spotkała się w nowym składzie, jej członkowie przyjęli nominacje od minister polityki regionalnej. W planie prac jest uruchomienie dostępności w turystyce górskiej, parkach narodowych oraz inwestycjach samorządowych takich jak parki miejskie, siłownie plenerowe oraz place zabaw.

15.01.2020

Gminy chcą bezpieczeństwa, ale muszą zapłacić za fotoradar

Samorząd terytorialny Transport

W ciągu kilku lat samorządy zawnioskowały o instalację większej liczby fotoradarów, niż jest ich w całym kraju. Stare gminne urządzenia, które działały w poprzednim stanie prawnym, do skuteczności wymagają dostosowania do nowoczesnego systemu centralnego. Najczęściej to niemożliwe. Jeśli któreś się nadaje, integracja kosztuje 60 tysięcy złotych.

15.01.2020

Wsparcie finansowe dla średnich miast coraz bliżej

Samorząd terytorialny

Małe i średnie miasta mają szansę na dofinansowanie projektów mających na celu ich rozwój. Chodzi o podniesienie jakości życia mieszkańców przez poprawienie stanu powietrza, ograniczanie bezrobocia, politykę mieszkaniową czy wzmacnianie lokalnego rynku pracy.

14.01.2020