Gminy mają 60 dni na wypłacenie dodatku węglowego, wielu na tym straci

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Gminy mają do dwóch miesięcy na wypłatę dodatku węglowego, przy czym wnioski złożone po 30 października wypłacane będą do 30 grudnia 2022 r. wynika z nowelizacji ustawy o dodatku węglowym uchwalonej ostatecznie 15 września przez Sejm. Nie rozpoznane do 20 września wnioski będą procedowane na bazie nowych przepisów, dla wielu wnioskujących niekorzystnych.

19.09.2022

Niewypłacenie dodatku węglowego w terminie może skutkować roszczeniami wnioskodawców

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Zmiana zasad wypłaty dodatku węglowego stawia w niekorzystnej sytuacji tych, którzy złożyli wnioski według obowiązującej zasady jedno gospodarstwo domowe - jeden dodatek. Dochodzenie roszczeń przez wnioskodawców, którzy złożyli wniosek, wypełnili formalności a nie otrzymali dodatku w terminie jest możliwe, ale może być utrudnione – uważa Rafał Rozwadowski, adwokat z Kancelarii Mamiński i Partnerzy.

16.09.2022

Dodatek węglowy wypłacony będzie z opóźnieniem i nie wszystkim

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Dodatek osłonowy

Obecne przepisy ustawy o dodatku węglowym zobowiązują gminy do wypłaty świadczenia w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Termin pierwszych wypłat mija w tym tygodniu, ale na wypłatę wnioskodawcy nie mają co liczyć. Nie dość, że poczekają, to mogą dostać nawet mniej niż 3 tysiące. Ponieważ już jest więcej zgłoszeń niż zakładany limit, zgodnie z ustawą kwoty dodatku mogą być obniżane.

15.09.2022

NIK zawiadamia prokuraturę w sprawie konkursu „Po pierwsze rodzina!”

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Najwyższa Izba Kontroli powiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez dwoje urzędników Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, którzy przy realizacji konkursu „Po pierwsze rodzina” działali na szkodę interesu publicznego. Nadto Izba złożyła cztery zawiadomienia do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych. Taki jest efekt kontroli przeprowadzonej MRiPS i 10 organizacjach pozarządowych.

14.09.2022

Świadczenie uzupełniające dalej będzie uzależnione od kryterium dochodowego

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Rząd nie planuje zmian w zasadach przyznawania świadczenia tzw. 500 plus dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Kryterium dochodowe, od którego uzależnione jest przyznanie tego świadczenia, nie zostanie zniesione. Budzi to wątpliwości środowiska, bo świadczenie wychowawcze 500 plus na każde dziecko do 18 roku życia nie jest obwarowane żadnym kryterium dochodowym rodziców.

13.09.2022

NSA: Mąż niepełnosprawnej ma zająć się żoną, córka nie otrzyma świadczenia pielęgnacyjnego

Pomoc społeczna Prawo rodzinne

Nawet jeśli córka niepełnosprawnej matki porzuciła pracę, aby się nią zająć, nie otrzyma świadczenia pielęgnacyjnego. Z tego powodu, że mąż chorej jest sprawny i zarabia, choć nie sprawuje opieki nad żoną - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Rzecznik Praw Obywatelskich ma wątpliwości co do takiej interpretacji, a sprawa jest też przedmiotem skargi do Trybunału Konstytucyjnego.

10.09.2022

RPO pyta o ratyfikację protokołu do konwencji o prawach osób niepełnosprawnych

Pomoc społeczna Administracja publiczna Niepelnosprawność

Polska 10 lat temu przystąpiła do Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych, ale nadal nie ratyfikowała Protokołu Fakultatywnego do niej, co umożliwiałoby składanie skarg indywidualnych z naszego kraju do odpowiedniego Komitetu ONZ. Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje, że na tę ratyfikację oczekują osoby z niepełnosprawnościami oraz reprezentujące je organizacje.

07.09.2022

Opóźnienia w dofinansowaniu przez ZUS pobytu dziecka w żłobku

Pomoc społeczna Domowe finanse

Są skargi na opóźnienia Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w sprawie dofinansowania pobytu dzieci w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. W efekcie rodzice muszą pokrywać całą opłatę za żłobek za dany miesiąc. Stawia to ich w gorszej sytuacji w porównaniu z osobami, które takie dofinansowanie otrzymały we właściwym czasie. Rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się w tej sprawie do prezes ZUS Gertrudy Uścińskiej.

02.09.2022

RPO: Dlaczego bon turystyczny nie „idzie” za dzieckiem po zmianie opiekuna prawnego?

Pomoc społeczna

Rodzice zastępczy dziecka, które trafiło pod ich opiekę po 31 stycznia 2021 r., mają problem ze skorzystaniem z bonu turystycznego - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. I pyta, dlaczego przez skomplikowaną sytuację rodzinną dzieci tracą prawo do bonu turystycznego - bo uprawnienie to nie „idzie” za dzieckiem, którego sytuacja prawna może się zmienić.

29.08.2022

Przez dodatek węglowy rodzina w kryzysie

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Od kilku tygodni dynamicznie rośnie liczba małżeństw deklarujących faktyczną separację, a także skonfliktowanych domowników i usamodzielnionych dorosłych dzieci. To nie trend socjologiczny, ale wpływ... dodatku węglowego. Dostrzega to ministerstwo klimatu i środowiska, które chce uszczelnić przepisy, bo dziś, nie przyznając się do rodziny, można wziąć od państwa nie 3 tys. zł, ale i cztery razy więcej.

29.08.2022

Nie będzie dodatkowego wsparcia dla opiekunów tymczasowych dzieci z Ukrainy

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ukraina

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej nie planuje wprowadzać dodatkowych rozwiązań w zakresie instytucji opiekuna tymczasowego dla dzieci z Ukrainy. Podobnie jak nie planuje zmian w instytucji usamodzielnienia dla osiągających pełnoletniość obywateli Ukrainy. Instytucja ta została powołana na mocy ustawy z 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

26.08.2022

Przepisy chroniące dzieci przed skrzywdzeniem są niejednolite

Prawo karne Pomoc społeczna Prawo rodzinne

Senat zlecił analizę obowiązujących przepisów w kontekście ochrony dzieci przed krzywdzeniem w instytucjach zapewniających im opiekę. Z przeglądu sporządzonego przez radcę prawnego Olgę Trochę wynika, że brak jest jednolitego podejścia do regulacji chroniących małoletnich przed krzywdzeniem, co powoduje nieracjonalne zróżnicowanie regulacji w różnych instytucjach zajmujących się dziećmi.

24.08.2022

Wielkopolskie samorządy chcą zmian w przepisach o dodatku węglowym

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Definicja lokalnej sieci ciepłowniczej zawarta w rozporządzeniu określającym wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego przyczynia się do nierównego traktowania podmiotów wobec prawa - uważa Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski. Wyklucza z prawa do dodatku odbiorców miejskiej sieci ciepłowniczej. Stowarzyszenie apeluje do premiera o zmianę przepisów.

24.08.2022

Wyjazd powyżej miesiąca na Ukrainę pozbawia uprawień, ale można je odzyskać

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna Ukraina

Wyjazd obywatela Ukrainy z terytorium Polski na okres powyżej 1 miesiąca, pozbawia go uprawnienia do uznania jego pobytu w Polsce przez 18 miesięcy, licząc od 24 lutego 2022 r., za legalny. Utrata tego uprawnienia nie powoduje jednak braku możliwości uzyskania go w przyszłości, przy ponownym spełnieniu warunków specustawy – wyjaśnia MSWiA.

23.08.2022

Obywatel Ukrainy, którego dzieci mają polskie obywatelstwo, może starać się o świadczenia w Polsce

Pomoc społeczna Ukraina

Obywatel Ukrainy, który legalnie przebywa w Polsce po wybuchu wojny z Rosją, a którego dzieci mają polskie obywatelstwo, może pod pewnymi warunkami starać się np. o świadczenie wychowawcze czy świadczenia rodzinne w naszym kraju. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej rozwiewa wątpliwości – taka osoba nie musi mieć dodatkowej karty pobytu w Polsce.

22.08.2022

Upublicznianie wizerunku dzieci z domów dziecka w internecie tylko dla wyższego celu

Pomoc społeczna RODO

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej dostrzega złożony problem publikacji wizerunku dzieci z domów dziecka w internecie i rozważa wystąpienie w tej sprawie do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Zdarza się bowiem, że ze względu na brak miejsca w jednym domu dziecka, ośrodki pomocy rodzinie upubliczniają wizerunek dziecka, aby znaleźć mu miejsce w innej placówce.

20.08.2022

Aktywny samorząd - do końca sierpnia wnioski o dofinasowanie pojazdów dla niepełnosprawnych

Pomoc społeczna

Do końca sierpnia br. trwa nabór wniosków do programu „Aktywny samorząd”, którego celem jest dofinansowanie działań likwidujących bariery transportowe, bariery w dostępie do uczestnictwa w społeczeństwie informacyjnym. Dotyczy to osób z niepełnosprawnościami m.in. na zakup wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym, oprzyrządowania do posiadanego samochodu czy uzyskania prawa jazdy.

18.08.2022

Jest wzór wniosku o wypłatę dodatku węglowego

Pomoc społeczna Administracja publiczna

Rozporządzenie w sprawie wzoru o dodatek węglowy, które wchodzi w życie w środę podpisane - przekazała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Taki wniosek trzeba będzie złożyć w gminie, a jego wysokość to 3 tys. zł. Gmina będzie miała też 30 dni na jego wypłatę. We wniosku trzeba będzie podać m.in. dane adresowe i główne źródło ogrzewania, a także numer rachunku bankowego, na który zostanie przelany dodatek.

17.08.2022