Rusza procedura wyboru szefa Krajowego Biura Wyborczego

Administracja publiczna Wybory

Ruszył nabór na stanowisko szefa Krajowego Biura Wyborczego. Siedmioletnia kadencja obecnej szefowej Magdaleny Pietrzak kończy się 3 marca 2025 r. Zgodnie z procedurą Państwowa Komisja Wyborcza wybiera szefa KBW spośród kandydatów przedstawionych przez szefa MSWiA. Do zadań KBW należy zapewnienie warunków organizacyjno-administracyjnych, finansowych i technicznych, związanych z organizacją i przeprowadzaniem wyborów i referendów.

16.01.2025

Problem małoletnich uchodźców z Ukrainy rozwiązano - ubezwłasnowolnionych pozostał

Administracja publiczna Poprawmy prawo Ukraina

Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy nie rozróżnia statusu uchodźcy wojennego, od tego czy jest osobą zdolną do czynności prawnych czy niezdolną. W praktyce osoba ubezwłasnowolniona całkowicie nie ma możliwości uzyskania dokumentu pobytowego, ponieważ nie ma profilu zaufanego. Nie może się uwierzytelnić i wygenerować dokumentu, chociaż teoretycznie ma do tego prawo. To rodzi problemy podczas przekraczania granicy.

16.01.2025

Ruszył Centralny Rejestr Pieczy Zastępczej

Samorząd terytorialny

Centralny Rejestr Pieczy Zastępczej to baza zawierająca dane dotyczące m.in. dzieci, kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej i rodzinnego domu dziecka, a także samych opiekunów zastępczych. Informacje te pozwolą lepiej chronić dzieci i młodzież, a także usprawnić proces umieszczania dzieci w pieczy zastępczej, gdy wymaga tego sytuacja. Rejestr zawiera ponad 90 proc. danych udostępnionych przez powiaty.

15.01.2025

Zarządzenie o dacie wyborów prezydenckich opublikowane - rusza kampania wyborcza

Administracja publiczna Wybory

W Dzienniku Ustaw opublikowano 15 stycznia postanowienie Marszałka Sejmu w sprawie zarządzenia wyborów prezydenckich na 18 maja 2025 roku. To pierwszy możliwym konstytucyjnie termin. Ewentualnie druga tura głosowania odbędzie się 1 czerwca. Publikacja postanowienia powoduje, że rusza oficjalnie kampania wyborcza. Zarządzenie zawiera też kalendarz wyborczy.

15.01.2025

Wydzielenie pasa drogowego „na przyszłość” budzi problemy w praktyce

Samorząd terytorialny Drogi Nieruchomości

Nowelizując ustawę o drogach publicznych doprecyzowano pojęcie pasa drogowego. Po zmianach jest to grunt, w którym jest lub będzie usytuowana droga. Dodanie sformułowania „lub będzie” budzi wątpliwości w odniesieniu do treści art. 98 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Powoduje też konkretne problemy w praktyce.

15.01.2025

Nie będzie ustawowego katalogu "inwestycji dla Odry”

Środowisko Powódź

Likwidacja katalogu inwestycji budowlanych na specjalnych zasadach w zlewni Odry, likwidacja Inspekcji Wodnej, priorytet dla działań renaturyzacyjnych i dla eliminacji zanieczyszczań przewiduje opublikowany 14 styczna 2025 r. projekt nowelizacji niektórych ustaw wspierających bezpieczeństwo rzeki Odry w zakresie gospodarki wodnej.

14.01.2025

Odśnieżanie to obowiązek, za niedopełnienie można odpowiedzieć

Samorząd terytorialny Nieruchomości

Obowiązki utrzymania czystości i porządku na drogach publicznych należą do zarządcy drogi. Takimi zarządcami w odniesieniu do dróg są też samorządy – odpowiednio dla dróg gminnych, powiatowych i wojewódzkich. A za nieodśnieżony i śliski chodnik właściciel nieruchomości może zostać ukarany grzywną w wysokości do 1 500 złotych.

14.01.2025

Karta parkingowa będzie ważna do dnia wydania ostatecznego orzeczenia o niepełnosprawności

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność

Ministerstwo rodziny planuje nowelizację przepisów, które określą ważność karty parkingowej na takich samych zasadach, jak orzeczeń o niepełnosprawności. Powstanie zapowiadana od dawna centralna ewidencja posiadaczy kart parkingowych, która ma być instrumentem zapobiegania nieuczciwemu korzystaniu z nich. Nie będzie też trzeba podpisywać wniosku o wydanie karty parkingowej w zespole orzeczniczym.

14.01.2025

Gminy muszą złożyć nowe oświadczenie do sprzedawcy energii

Samorząd terytorialny Energetyka

Jednostki samorządu terytorialnego oraz podmioty użyteczności publicznej, aby skorzystać z ochrony ceny maksymalnej energii muszą złożyć oświadczenia do sprzedawcy energii elektrycznej do 31 stycznia 2025 r. Ważne, aby to zrobiły na nowym wzorze oświadczenia, który właśnie został opublikowany.

14.01.2025

Za dużo kategorii, za mało różnic – wynagrodzenia w samorządach do poprawy

Samorząd terytorialny

Wyodrębnienie trzech grup stanowisk w samorządach: urzędniczych, merytorycznych oraz innych niż stanowiska urzędnicze. Zmiany w przyznawaniu dodatku stażowego i nagrody jubileuszowej. Powiązanie wynagrodzenia z waloryzacją minimalnego wynagrodzenia za pracę, zmniejszenie liczby kategorii zaszeregowania - to niektóre z postulatów zmian zasad wynagradzania w samorządach.

14.01.2025

NFOŚiGW dofinansuje inwestycje związane z gospodarką wodno-ściekową

Samorząd terytorialny Środowisko

Jednostki samorządu terytorialnego i ich związki, przedsiębiorstwa wodociągowo‐kanalizacyjne oraz spółki wodne mogą już wnioskować do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie projektów wspierających ochronę wód, zrównoważoną gospodarkę wodną i oczyszczanie ścieków. Nabór trwa do 11 kwietnia 2025 roku, a budżet wynosi 570 mln złotych, z możliwością jego zwiększenia.

13.01.2025

Powiaty nie wiedzą, na jakich zasadach mają zapewnić usługę asystencji

Samorząd terytorialny Niepelnosprawność

Jednym z realizatorów usługi asystencji dla osób z niepełnosprawnościami finansowanej z budżetu państwa będą mogły być powiaty. Z zaproponowanych przepisów na razie nie wynika, na jakich zasadach mają działać, ani jakie pieniądze otrzymają na realizację zadania. Z drugiej strony, powiat za nierealizowanie usługi asystencji może zostać ukarany finansowo. Asystencję będą też mogły realizować organizacje pozarządowe, ale spełniające ściśle określone warunki.

13.01.2025

Elektrownie atomowe - cel kolejnego kandydata na prezydenta

Wybory

Doktor historii, Adrian Zandberg został kandydatem na prezydenta partii Razem. Kandydat stawia na rozwój energetyki odnawialnej i atom. Wśród innych priorytetów Zandberg wymienił m.in. bezpieczeństwo zdrowotne. Kandydat na prezydenta przekonywał, że państwo wydaje od lat za mało na zdrowie i to musi się zmienić.

11.01.2025

Przywileje myśliwych kosztem bezpieczeństwa publicznego

Prawo karne Środowisko

Myśliwi pozostają jedyną grupą użytkowników broni zwolnioną z obowiązku okresowych badań lekarskich i psychologicznych. Tym samym Sejm na zakończonym w tym tygodniu posiedzeniu poparł uprzywilejowanie Polskiego Związku Łowieckiego, kosztem bezpieczeństwa publicznego. Choć badania IPSOS z grudnia 2024 r. pokazują, że 86 procent obywateli oczekuje wprowadzenia takich badań myśliwych.

11.01.2025

Dezinformacja Polaków - to element wojny

Prawo karne Ukraina Wojsko

Z raportu Komisji ds. badania wpływów rosyjskich i białoruskich wynika, że propagandyści promują teorie spiskowe, pseudonaukowe, podważające publicznie zaufanie (np. narracje wokół szczepionek, sieci 5G). Eksperci Komisji podkreślają, że w Rosji wojna kognitywna jest oficjalnie uznanym elementem prowadzenia działań wojennych. Rosja wydaje na nią od 2 do 4 miliardów dolarów rocznie.

11.01.2025

Powiaty i województwa powinny mieć więcej własnych dochodów

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Od 1 stycznia 2025 r. obowiązuje reforma finansowania samorządów. W założeniu za główne źródło dochodów samorządów służyć teraz będą dochody podatkowe, a nie subwencje z budżetu państwa. Jak ocenia ekspertka Fundacji Batorego, powiaty i województwa pozbawione są w praktyce własnych, zależnych od ich decyzji dochodów. Powinna więc wrócić dyskusja o własnych dochodach dla samorządów wszystkich szczebli.

11.01.2025

Gminy znów będą mogły zatwierdzać taryfy za wodę i ścieki - jest projekt

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Ponownie wyłączną kompetencją rady gminy będzie zatwierdzanie taryf za wodę i ścieki. Wody Polskie mogłyby ingerować w taryfy tylko w ograniczonym zakresie w dwóch przypadkach. Gmina będzie też mogła wprowadzić taryfę progresywną - wynika z projektu nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

10.01.2025

Samorządowcy chcą więcej praktyki, a wojewodowie boją się, kto przeszkoli z OC

Samorząd terytorialny Obrona cywilna

Przedstawiciele urzędów wojewódzkich uważają, że przyjęte przez MSWiA kryteria mogą spowodować, że zabraknie szkolących z zakresu ochrony ludności i obrony cywilnej. Nie wszystkich przekonuje też zaproponowany zakres szkoleń. Samorządowcy uważają, że za dużo tam teorii, za mało praktyki, choćby odpowiedzi na wnioski płynące z wrześniowej powodzi czy konfliktu w Ukrainie.

10.01.2025

Sejm nie zgodził się, aby myśliwi przechodzili okresowe badania lekarskie

Prawo karne

Sejm odrzucił projekt nowelizacji ustawy o broni i amunicji złożony przez Polskę 2050. Przewidywał on nałożenie na osoby, mające pozwolenie na posiadanie broni w celach łowieckich, obowiązku okresowych badań lekarskich i psychologicznych, potwierdzających spełnianie kryteriów zdrowotnych, związanych z posiadaniem broni oraz zwiększenia częstotliwości, raz na dwa lata, badań dla osób w wieku powyżej 70 lat.

09.01.2025

Wojewoda wydał decyzję lokalizacyjną dla CPK

Środowisko Finanse publiczne Budownictwo

Wojewoda mazowiecki Mariusz Frankowski wydał decyzję lokalizacyjną dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. Decyzja obejmuje komponent lotniskowy, drogowy i kolejowy i dotyczy terenów w trzech gminach: Baranów, Teresin i Wiskitki. Uzyskanie decyzji lokalizacyjnej otwiera spółce CPK ma otwartą drogę do składania wniosków o pozwolenia na budowę.

09.01.2025