Przebieg wysłuchania będzie transmitowany na stronie Sejmu i Senatu RP. Wysłuchanie publiczne ma pomóc opinii publicznej zrozumieć rolę szefa KBW, a osobom zaangażowanym w proces decyzyjny podejmować świadome decyzje przy opiniowaniu i decydowaniu. Wysłuchanie, jak i cała procedura wyboru szefa Krajowego Biura Wyborczego, jest wynikiem starań organizacji społecznych i społeczności akademickiej, które apelowały o to jeszcze w grudniu 2024 roku.

Zasady wyboru szefa Krajowego Biura Wyborczego wynikają z przepisów kodeksu wyborczego. Zgodnie z art. 190 kodeksu szef Krajowego Biura Wyborczego jest powoływany przez Państwową Komisję Wyborczą spośród trzech kandydatów przedstawionych przez ministra właściwego do spraw wewnętrznych, we wniosku złożonym po zasięgnięciu opinii szefa Kancelarii Sejmu, szefa Kancelarii Senatu oraz szefa Kancelarii Prezydenta.

Zobacz także:  Ruszyła kampania, a tak wygląda kalendarz wyborczy

Kalendarz wyboru szefa KBW

Minister spraw wewnętrznych i administracji zdecydował o przeprowadzeniu rekrutacji kandydatów na szefa KBW w drodze otwartego naboru. Kandydaci mogli aplikować o stanowisko do 27 stycznia. Zgłosiło się 15 kandydatów. Ich oceny formalnej i merytorycznej dokonała powołana w tym celu komisja z udziałem przedstawicielami organizacji pozarządowych, strony samorządowej Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz przedstawicieli nauki prawa. W jej skład weszli:

  1. Grzegorz Ziomek – dyrektor Departamentu Administracji Publicznej w MSWiA,  Przewodniczący Komisji
  2. Urszula Mścichowska – dyrektor Biura Ministra w MSWiA
  3. Piotr Uszok – przedstawiciel strony samorządowej
  4. prof. Andrzej Sokala – dyrektor Centrum Studiów Wyborczych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
  5. dr Anna Frydrych-Depka – Fundacja Odpowiedzialna Polityka
  6. Krzysztof Jakubowski – Fundacja Wolności.

Komisja rekrutacyjna 30 stycznia przedstawiła ministrowi swoje rekomendacje. 11 lutego odbędzie się wysłuchanie publiczne. Następnie, najpóźniej do 14 lutego, po zasięgnięciu opinii Kancelarii Sejmu, Senatu i Prezydenta RP, szef MSWiA wskaże 3 kandydatów Państwowej Komisji Wyborczej, która dokona ostatecznego wyboru. Kadencja nowego Szefa KBW rozpocznie się 4 marca 2025 roku. Zgodnie z przepisami trwa siedem lat. 

Zakres odpowiedzialności szefa KBW

Krajowe Biuro Wyborcze zapewnia obsługę Państwowej Komisji Wyborczej, komisarzy wyborczych, Korpusu Urzędników Wyborczych oraz innych organów wyborczych. Pracami Krajowego Biura Wyborczego kieruje szef Krajowego Biura Wyborczego. Jest on organem wykonawczym Państwowej Komisji Wyborczej. Nie może należeć do partii politycznych ani prowadzić działalności politycznej. Z urzędu jest też Sekretarzem Państwowej Komisji Wyborczej.

Zobacz w LEX: Czaplicki Kazimierz W. i in., Kodeks wyborczy. Komentarz, wyd. II; Art. 190 Powołanie i odwołanie Szefa Krajowego Biura Wyborczego >

 

Nowość
Prawo wyborcze w Polsce
-10%

Cena promocyjna: 62.1 zł

|

Cena regularna: 69 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 51.74 zł