Wiceminister rodziny Łukasz Krasoń, pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych, zapowiedział w odpowiedzi na interpelację poselską (nr 6756) nowelizację przepisów dotyczącą ważności kart parkingowych. Ustawa z 24 lipca 2024 r. o zmianie ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych wprowadziła regulacje (w art. 6bb ust. 1), na mocy której przedłużana jest ważność orzeczenia o niepełnosprawności w czasie starania się o nowe. Jeśli wniosek o nowe orzeczenie jest złożony w czasie ważności starego orzeczenia, to jest ono ważne do dnia wydania nowego, ostatecznego orzeczenia. Stare orzeczenie jest jednak ważne maksymalnie pół roku. Takie same zasady mają dotyczyć ważności kart parkingowych i taka nowelizacja ustawy o rehabilitacji jest obecnie przygotowywana w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
- W ramach nowelizacji planowane jest dodanie przepisu, w myśl którego w związku z zachowaniem ważności orzeczeń (o których mowa art. 6bb ust. 1 ustawy nowelizowanej) karta parkingowa zachowuje ważność do dnia wydania nowego ostatecznego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności – informuje wiceminister Krasoń. Jak dodaje, planowana regulacja będzie stosowana od dnia wdrożenia rozwiązań technicznych umożliwiających stosowanie centralnej ewidencji posiadaczy kart parkingowych, utworzonej na mocy art. 100f ustawy Prawo o ruchu drogowym. Nie wiadomo, kiedy planowane jest uruchomienie centralnej ewidencji. Ma ona, jak zaznacza pełnomocnik rządu, zapobiegać nadużywaniu kart parkingowych przez nieuprawnione osoby.
Temat powstania centralnej ewidencji kart parkingowych nie jest nowy. Już w 2016 roku Ministerstwo Cyfryzacji zapowiadało, że przy okazji unowocześniania Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców powstanie taka ogólnokrajowa baza danych. Potem rząd zapowiadał, że prace nad nią mają rozpocząć się w 2022 roku, do dziś baza nie powstała.
Przeczytaj także: Nie ma rejestru kart, więc niebieskie koperty nie tylko dla niepełnosprawnych
Koniec z osobistym stawiennictwem?
Ma się zmienić także tryb wydawania i zwrotu kart parkingowych.
– Zmiana będzie służyć w szczególności odstąpieniu od wymogu podpisania wniosku o wydanie karty parkingowej w obecności przewodniczącego zespołu lub osoby przez niego upoważnionej – informuje Łukasz Krasoń. Tylko w czasie pandemii i zagrożenia epidemicznego karty parkingowe mogły być wydawane bez osobistego stawiennictwa w zespole ds. orzekania o niepełnosprawności.
– Rzeczywiście doświadczamy niejednokrotnie złości klientów, którzy mają stawić się po odbiór karty parkingowej osobiście. Z jednej strony jest to element weryfikacji, by karty trafiały w ręce tylko osób uprawnionych, ale bywa to często niezrozumiałe dla wnioskujących o karty – mówi sekretarz jednego z powiatowych zespołów ds. orzekania o niepełnosprawności.
Zobacz więcej: Brakuje kart parkingowych, ministerstwo deklaruje dodruk
Warto przypomnieć, że obecnie karty parkingowe, których termin upływał 30 września 2024 r., są ważne do 31 marca 2025 r.
Jak informuje wiceminister Krasoń, MRPiPS pracuje także nad projektem regulacji stanowiących implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/2841 z 23 października 2024 r., w sprawie ustanowienia europejskiej karty osoby z niepełnosprawnością i europejskiej karty parkingowej dla osób z niepełnosprawnościami.
Czytaj w LEX: Europejska karta osoby z niepełnosprawnością i europejska karta parkingowa dla osób z niepełnosprawnościami >
Dla kogo karta parkingowa
Karta parkingowa to jedyny dokument uprawniający osoby z niepełnosprawnością do parkowania na „kopertach”. Jest wydawana na osobę (nie na samochód) lub placówkę. Zgodnie z nowelizacją z 23 października 2013 r. ustawy – Prawo o ruchu drogowym i niektórych innych ustaw imienną kartę parkingową można otrzymać tylko na podstawie orzeczeń wydawanych przez MZON lub PZON.
Kartę parkingową może otrzymać:
- osoba ze znacznym stopniem niepełnosprawności i znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się,
- osoba z umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się i kodami w orzeczeniu 04-O (choroby narządu wzroku) lub 05-R (niepełnosprawność narządu ruchu) lub 10-N (choroba neurologiczna) lub 07-S (choroby układu oddechowego i krążenia – uprawnienie to przysługuje im od 1.04.2020) na podstawie ustawy covidowej z 31 marca 2020 r.,
- osoba do 16. roku życia ze znacznie ograniczonymi możliwościami samodzielnego poruszania się,
- placówka zajmująca się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób z niepełnosprawnością mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.
W orzeczeniu o niepełnosprawności w pkt. 9 musi być zaznaczona przesłanka określona o wskazaniu do wydania karty parkingowej. Osoba prywatna otrzymuje kartę parkingową na czas ważności orzeczenia, ale nie dłużej niż na pięć lat. Placówka zajmująca się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób z niepełnosprawnością, mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się może otrzymać kartę parkingową na trzy lata pod warunkiem, że samochód jest własnością placówki. Kartę parkingową wydaje przewodniczący powiatowego zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności. Jej wyrobienie kosztuje obecnie 21 zł.
Cena promocyjna: 149.5 zł
|Cena regularna: 299 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 299 zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.