Tańszy mandat, jeśli zostanie zapłacony policjantowi na drodze

Prawo karne Administracja publiczna Transport

Przy okazji przygotowywanej nowelizacji Prawa o ruchu drogowym, mającej zaostrzyć kary za przestępstwa i wykroczenia drogowe, rząd chce rozwiązać problem ściągania wymierzonych grzywien. Proponuje, w przypadku kilku wykroczeń, wprowadzić 10-procentową bonifikatę, jeśli ukarany zapłaci grzywnę „na drodze”.

08.09.2021

Stan wyjątkowy - Straż Graniczna będzie mogła nakładać mandaty

Administracja publiczna

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przygotowało projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie wykroczeń, za które funkcjonariusze Straży Granicznej są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Wykaz wykroczeń zostanie opublikowany osobno.

07.09.2021

NIK wskazuje słabości nadzoru nad rynkiem funduszy inwestycyjnych

Rynek i konsument Administracja publiczna Finanse

Blisko dwa lata temu, w czasie kontroli działalności organów i instytucji państwowych wobec spółki GetBack, Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła, że instytucje te nie zapewniły skutecznej ochrony nieprofesjonalnych uczestników rynku finansowego. Dlatego teraz przyjrzała się bliżej działaniom Komisji Nadzoru Finansowego i jej Urzędu.

07.09.2021

RPO: Ograniczenia stanu wyjątkowego dla mediów nie do przyjęcia

Administracja publiczna

Rzecznik Praw Obywatelskich nie dostrzega podstaw prawnych do kwestionowania zasadności stanu wyjątkowego, ale ma poważne wątpliwości wobec niemożności relacjonowania przez media sytuacji na granicy polsko-białoruskiej, a także ograniczenia prawa dostępu do informacji publicznej. Podkreśla, że rolą środków społecznego przekazu jest informowanie obywateli o tego typu problemach.

07.09.2021

NSA: Projekt bez kominów powodem odmowy udzielenia pozwolenia na budowę

Administracja publiczna Budownictwo

Były podstawy do uchylenia decyzji o pozwoleniu na budowę i odmowę udzielenia pozwolenia na budowę we wznowionym postępowaniu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. Dodał, że nową okolicznością, o której organ w momencie podejmowania decyzji nie wiedział, były kominy na sąsiednim budynku, nie uwzględnione w projekcie.

07.09.2021

Stan wyjątkowy uderza w finanse samorządów

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Administracja publiczna

W związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego, odwołany został m.in. Festiwal Trzech Kultur we Włodawie. Powiat włodawski musiał wydać na jego organizację około 200 tys. złotych. Starosta zastanawia się, kto mu odda te pieniądze. Podobne problemy mają też inne samorządy i już zaczynają liczyć straty. Okazuje się, że rykoszetem oberwały także te spoza strefy z ograniczeniami.

07.09.2021

Prezydent zapowiada weto do "lex TVN"

Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Prezydent mówił o tym wprost, że w tym kształcie jest gotów zawetować ustawę o radiofonii i telewizji – powiedział szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot. Stwierdził też, że przed uchwaleniem tej ustawy sygnalizował politykom większości rządzącej, że Andrzej Duda nie podpisze jej w takim kształcie.

06.09.2021

Sejm nie uchylił stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

W poniedziałek wieczorem, przy poparciu posłów z partii Kukiz 15 i Konfederacji, Sejm utrzymał w mocy rozporządzenie prezydenta o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w pasie przygranicznym z Białorusią. Koalicja Obywatelska była za uchyleniem rozporządzenia – ale nie udało jej się do tego zebrać bezwzględnej większości. PSL wstrzymało się od głosu.

06.09.2021

27 grudnia – będzie nowe święto państwowe?

Administracja publiczna Prawo pracy

Do prezydenta Andrzeja Dudy, w poniedziałek 6 września trafił apel o ustanowienie 27 grudnia świętem państwowym. Inicjatywa została poparta ośmioma tysiącami podpisów. Nowe święto państwowe ma uczcić rocznicę Powstania Wielkopolskiego, które wybuchło 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu.

06.09.2021

Hanna Machińska: Śmierć dzieci afgańskich uchodźców to nie skutek głodu, ale problem jest

Administracja publiczna

Cudzoziemcy przebywający w polskich ośrodkach dla uchodźców nie cierpią głodu, nie można więc tak uzasadniać tragedii rodziny, której dwoje dzieci zmarło po zjedzeniu trujących grzybów. Jest natomiast problem z edukacją w tym zakresie, ale też podwyższona powinna być stawka żywieniowa w tych placówkach - mówi dr Hanna Machińska, zastępca rzecznika praw obywatelskich.

06.09.2021

Stan wyjątkowy - do kościoła lub cerkwi bez zezwolenia

Administracja publiczna

Straż Graniczna i policja poinformowały, że osoby udające się na nabożeństwa do kościołów lub cerkwi znajdujących się na obszarze objętym stanem wyjątkowym nie muszą w tym celu się ubiegać o pisemne zezwolenie od Straży Granicznej. Zgodnie z rozporządzeniami o stanie wyjątkowym, na terenie nim objętym mogą przebywać tylko stali mieszkańcy i osoby tam pracujące.

06.09.2021

Straż Graniczna już wydaje zgody na wjazd do strefy stanu wyjątkowego, ale niewiele

Administracja publiczna

Od początku ogłoszenia stanu wyjątkowego w pasie przy granicy z Białorusią wydano już ponad 100 pozwoleń na wjazd do strefy objętej ograniczeniami związanymi z rozporządzeniem - poinformowała rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska. Od wprowadzenia stanu wyjątkowego w czwartek po południu na tym terenie mogą przebywać tylko mieszkańcy

05.09.2021

Straż udaremnia przekroczenie granicy – nie wiadomo jak i na jakiej podstawie

Prawo karne Administracja publiczna

W związku z kryzysem migracyjnym na granicy z Białorusią Straż Graniczna w komunikatach prasowych zaczęła używać nowego pojęcia: „udaremnienie nielegalnego przekroczenia granicy”. To przekaz niejasny i nieprecyzyjny, ponieważ ani ustawa o ochronie granicy państwowej, ani ta o straży granicznej nie definiują, ani nie zawierają takiego pojęcia.

04.09.2021

Policja sprawdza przebywających w strefie stanu wyjątkowego

Administracja publiczna Policja

Policjanci będą egzekwować przepisy obowiązujące na terenach objętych stanem wyjątkowym - poinformował w piątek rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka. I przypomniał, że osobom, które będą naruszać te przepisy będzie grozić kara aresztu, a także grzywny, a sprawy zgodnie z ustawą o stanie wyjątkowym podlegają rozpatrzeniu w trybie przyspieszonym.

03.09.2021

TSUE: KE nie musi uwzględnić żądania partnerów społecznych wykonania, na poziomie UE, zawartej przez nich umowy

Administracja publiczna Prawo pracy Prawo europejskie

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej utrzymał w mocy wyrok Sądu UE i przypomniał o zakresie uznania, jakim Komisja Europejska dysponuje przy podejmowaniu decyzji w przedmiocie stosowności przedłożenia Radzie wniosku zmierzającego do takiego wykonania na podstawie art. 155 ust. 2 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

03.09.2021

Nowelizacja KPA sankcjonuje bezprawie z okresu PRL

Prawo cywilne Administracja publiczna

Czekająca na wejście w życie nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego w praktyce oznacza zalegalizowanie wszystkich przypadków naruszenia prawa przy wydawaniu decyzji administracyjnych w okresie PRL-u. Tym samym prowadzi do zalegalizowania komunistycznego bezprawia en bloc w sferze administracyjnoprawnej - twierdzą Krzysztof Wiktor i Radosław Wiśniewski

03.09.2021

Jest rozporządzenie - obowiązuje stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią

Administracja publiczna

Prezydent Andrzej Duda podpisał w czwartek rozporządzenie o wprowadzeniu stanu wyjątkowego na okres 30 dni w przygranicznym pasie, czyli na części województwa podlaskiego i lubelskiego. Rozporządzenie zostało opublikowane, ale musi też trafić do Sejmu, który może je odrzucić kwalifikowaną większością. Posiedzenie zwołano na poniedziałek. Ale stan wyjątkowy obowiązuje od momentu publikacji.

02.09.2021

Stan wyjątkowy wątpliwy konstytucyjnie, za to dla przedsiębiorców prawo do odszkodowania

Prawo cywilne Administracja publiczna

Nie wiadomo jeszcze, jakie restrykcje dotkną mieszkańców terenów, które zostaną objęte zapowiadanym stanem wyjątkowym - a te mogą być daleko idące, obejmować choćby kontrolę korespondencji czy blokadę internetu. To też prawdopodobnie kolejne utrudnienia w prowadzeniu działalności gospodarczej - choć przynajmniej z realną i szybszą ścieżką do odzyskania choć części strat.

02.09.2021

Wnioski o 500 plus do ZUS i przez internet - rząd przyjął projekt ustawy

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Administracja publiczna

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra rodziny i polityki społecznej. Obsługą programu zajmie się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, podczas gdy dotychczas robiły to gminy. A wnioski można będzie składać tylko przez internet.

01.09.2021

Prof. Płatek: Żołnierz na granicy popełnia przestępstwo umyślne, jeśli nie udziela pomocy

Prawo karne Prawnicy Administracja publiczna

Żołnierz i pogranicznik na granicy, zanim przystąpi do pracy, składa przysięgę na wierność Konstytucji RP. Przysięga ta mówi, że jest on zobowiązany udzielić pomocy stosownej do przepisów obowiązujących w tym kraju, wynikających z Konwencji Genewskiej i art. 56 Konstytucji. W związku z tym nie udawajmy, że taki żołnierz nie popełnia przestępstwa umyślnego - mówi prof. Monika Płatek,

01.09.2021